Breednet Results

TATURA - Sunday, December 8

Race 1 - Bet365 Mdn Plate (1450m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:27.28 (35.67)
Prizemoney: $23,000
1
9/10F
T: J E & C Ledger
R: Fred W Kersley (55)
9/10F
3f written tycoon (AUS) x deeming (AUS) (nadeem (AUS))
Winning siblings: Swanston,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
Doolie (1)
12/1
T: Darryl McNeil
R: Logan McNeil (55.5)
12/1
5g anacheeva (AUS) x jacquinella (AUS) (zeditave (AUS))
3
3.6
5/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: H Coffey (57)
5/2
3g rock hero (AUS) x royal tart (AUS) (duke of marmalade (IRE))
2019 Inglis Melbourne Gold Yearling Sale
$4,000
Vendor: Lauriston Park, Creightons Creek
Buyer: N Harnett
4
3.7
10/1
T: J E & C Ledger
R: Ms G Cartwright (55)
10/1
5
4
20/1
T: M Cornish & Ms D Gaskin
R: J Baldock (56.5)
20/1
6
5.2
20/1
T: V Proctor
R: J Duffy (56.5)
20/1
4m unencumbered (AUS) x copa de oro (AUS) (hector protector (USA))
7
6.5
40/1
T: Ms A Macpherson
R: Alana Kelly (54.5)
40/1
4m turffontein (AUS) x power lane (AUS) (rubiton (AUS))
8
7.2
25/1
T: Jody Thompson
R: Jarrod Fry (56.5)
25/1
8m testafiable (AUS) x ululate (AUS) (desert prince (IRE))
9
10
16/1
T: Ms A Shillito
R: J Keating (56.5)
16/1
4m oamaru force (AUS) x treasure of egypt (AUS) (statue of liberty (USA))
Race 2 - Tac Be Races Ready Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:58.39 (34.12)
Prizemoney: $23,000
1
4/1
T: Mark Thomas
R: Jarrod Fry (57)
4/1
3g wanted (AUS) x bellatheball (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Magnesprit, Wonaeamirri,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
1/1F
T: Ms C Alderson
R: H Coffey (55)
1/1F
3f more than ready (USA) x emanday (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.3
16/1
T: C J Cassar
R: Alana Kelly (54.5)
16/1
5m moshe (AUS) x vallarna (AUS) (royal academy (USA))
4
4.5
13/4
T: M W Young
R: Ms G Cartwright (55)
13/4
5
4.6
14/1
T: N F Kennedy
R: J Baldock (58.5)
14/1
4g your song (AUS) x a country girl (AUS) (singspiel (IRE))
6
4.7
150/1
T: D L Boal
R: Tara-Jane Duffy (56.5)
150/1
5m bernardini (USA) x typhoon billie (AUS) (rory's jester (AUS))
7
5.7
30/1
T: Adam O'Neill
R: J Keating (58.5)
30/1
8
6
12/1
T: T A Miles
R: Tyler Schiller (54)
12/1
3g kuroshio (AUS) x zonhro (AUS) (lonhro (AUS))
9
6.2
40/1
T: Heath Maclean
R: J Duffy (56.5)
40/1
4m greenwood lake (USA) x prussian knockout (AUS) (king of prussia (AUS))
10
11.2
100/1
T: Lee Hunter
R: Madison Lloyd (53.5)
100/1
4m monde bleu (GB) x polish rose (AUS) (polish laughter (USA))
Race 3 - Kevin Hicks Real Estate (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 0:57.83 (34.29)
Prizemoney: $22,000
1
9/4F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: C J Parish (58.5)
9/4F
3f shooting to win (AUS) x razeena (AUS) (exceed and excel (AUS))
This nick: 15 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/4
T: G A Osborne
R: Tyler Schiller (55.5)
9/4
4m danerich (AUS) x cross town (AUS) (ne coupez pas (USA))
3
2
Armona (7)
9/2
T: Peter Smith
R: Jarrod Fry (56)
9/2
12g monashee mountain (USA) x lady of aragon (AUS) (rustic amber (IRE))
4
2.1
Gojazz (5)
9/2
T: S S Cunningham
R: J Duffy (57.5)
9/2
7g gonski (AUS) x shamrock jazz (AUS) (almurtajaz (NZ))
5
2.2
5/1
T: Daniel Kelly
R: Alana Kelly (59)
5/1
6
3.6
66/1
T: C J Cassar
R: Madison Lloyd (51)
66/1
7
5.9
60/1
T: Ms J Crosbie
R: Logan McNeil (54)
60/1
8g written tycoon (AUS) x queen goldie (AUS) (distant music (USA))
8
6.2
30/1
T: N D Girvan
R: J Baldock (54.5)
30/1
5g myboycharlie (IRE) x fly for gold (AUS) (barathea (IRE))
Race 4 - Rushton Park T'breds (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:03.73 (34.40)
Prizemoney: $22,000
1
3/1
T: G A Osborne
R: Tyler Schiller (57)
3/1
6m testafiable (AUS) x chardonnay and ice (AUS) (southern appeal (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
Oamaru (2)
4/1
T: E W Nichols
R: Jack Hill (61)
4/1
6m oamaru force (AUS) x street affair (AUS) (street cry (IRE))
2014 Inglis Great Southern Weanling Sale
$18,000
Vendor: Noor Elaine Farm, Euroa
Buyer: B Griffiths
3
3.3
20/1
T: Heath Chalmers
R: H Coffey (60)
20/1
5m dream ahead (USA) x tango dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
4.2
7/4F
T: Ms C Alderson
R: Logan McNeil (59)
7/4F
5
4.7
7/2
T: Patrick Keane
R: Jarrod Fry (61)
7/2
4m equiano (FR) x miss shakira (AUS) (snippets (AUS))
6
4.9
20/1
T: Peter Smith
R: Ms A Bryan (54.5)
20/1
7m oamaru force (AUS) x never no more (AUS) (spartacus (AUS))
7
8.9
Falie (6)
30/1
T: Darren Stumpo
R: Alana Kelly (56.5)
30/1
5m harbour watch (IRE) x singing adelaide (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
9.7
100/1
T: D L Boal
R: Tara-Jane Duffy (54)
100/1
9
10.7
100/1
T: V Proctor
R: Chelsea Macfarlane (54)
100/1
8m mossman (AUS) x jenever (AUS) (hennessy (USA))
Race 5 - Cheap As Chips (Bm58) (1450m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:26.06 (35.69)
Prizemoney: $22,000
1
11/8F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: W H Kok (58.5)
11/8F
5m high chaparral (IRE) x ouija board (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Riverina Explorer,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
3
6/1
T: Brett Bunfield
R: Madison Lloyd (51)
6/1
6g pluck (USA) x beyond compare (AUS) (jade robbery (USA))
3
6.3
11/1
T: Sean Mott
R: Jack Hill (57.5)
11/1
4m magnus (AUS) x miss kempinsky (AUS) (kempinsky (AUS))
4
7.5
7/2
T: M & L Cerchi
R: Fred W Kersley (60.5)
7/2
6g artie schiller (USA) x gilgandra (AUS) (hidden dragon (AUS))
5
7.7
11/1
T: M Cornish & Ms D Gaskin
R: J Baldock (55.5)
11/1
5g denman (AUS) x dazzerdame (AUS) (danzero (AUS))
6
8.9
13/4
T: E W Nichols
R: Ms A Bryan (53)
13/4
7
12.4
40/1
T: B M Cole
R: Tyler Schiller (52)
40/1
7g purrealist (AUS) x snipitoff (AUS) (snippets (AUS))
Race 6 - Varapodio Family Italian-Bm70 (1450m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:26.74 (34.96)
Prizemoney: $25,000
1
7/1
T: M & L Cerchi
R: Fred W Kersley (55.5)
7/1
6g foxwedge (AUS) x irish nova (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/2
T: Jason Warren
R: Matthew Cartwright (58.5)
5/2
3
0.8
4/6F
T: G A Osborne
R: Tyler Schiller (54.5)
4/6F
6g o'reilly (NZ) x kind return (NZ) (zabeel (NZ))
4
2.5
30/1
T: Jody Thompson
R: Jack Hill (55.5)
30/1
5
3
14/1
T: S Morrish
R: Alana Kelly (59.5)
14/1
6g shocking (AUS) x utmost caution (AUS) (galileo (IRE))
6
13
12/1
T: D S Archard
R: Jarrod Fry (58.5)
12/1
6g so you think (NZ) x sun song (AUS) (desert sun (GB))
Race 7 - Admoor Plumbing (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:36.91 (35.26)
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: Peter Smith
R: Jarrod Fry (57.5)
8/1
5m redente (AUS) x anglayse (NZ) (beau zam (NZ))
Winning siblings: Delglayse, Hillcrest,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/2
T: M D Moroney
R: Fred W Kersley (60.5)
9/2
4g rip van winkle (IRE) x trujillo (USA) (saint ballado (CAN))
3
2.6
11/2
T: D T Curran
R: Alana Kelly (59)
11/2
7g stryker (AUS) x hello hello (AUS) (prince echo (IRE))
4
2.7
3/1F
T: Chris Nash
R: Madison Lloyd (57.5)
3/1F
4g epaulette (AUS) x country lodge (AUS) (grand lodge (USA))
5
2.8
9/2
T: Ms B Dunn
R: H Coffey (59)
9/2
6g snippetson (AUS) x broccoli (AUS) (brocco (USA))
6
3.1
5/1
T: G W Egan
R: Jack Hill (58.5)
5/1
4g stryker (AUS) x esoterical (AUS) (octagonal (NZ))
7
4.6
25/1
T: N F Kennedy
R: J Keating (57.5)
25/1
5g foreplay (AUS) x fuss (AUS) (at talaq (USA))
8
4.8
30/1
T: G W Egan
R: Logan McNeil (56)
30/1
5g ilovethiscity (AUS) x zero ice (AUS) (danzero (AUS))
9
11.8
9/1
T: N D Girvan
R: Tyler Schiller (56.5)
9/1
7g dash for cash (AUS) x hula bar (AUS) (barathea (IRE))
* Nick figures are for Australasia.