Breednet Results

TOOWOOMBA - Saturday, August 10

Race 1 - Platinum International (C3) (1300m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:20.05 (37.16)
Prizemoney: $19,000
1
1/1F
T: M G Nolan
R: Joshua Oliver (59)
1/1F
4g golden archer (AUS) x ski treasure (AUS) (portland pirate (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/4
T: K R Kemp
R: Emma Ljung (57)
11/4
5m real saga (AUS) x umaway (AUS) (lion hunter (AUS))
3
5.6
13/2
T: B S Baldwin
R: R Goltz (56)
13/2
4g smart missile (AUS) x millennial (AUS) (hatta's mill (GB))
4
7.4
12/1
T: Todd Banks
R: N Nishio (57.5)
12/1
7g artie schiller (USA) x elusive magic (AUS) (elusive quality (USA))
5
7.5
10/1
T: Matt Boland
R: Hannah Phillips (57)
10/1
5g strada (AUS) x leta gets (AUS) (taimazov (ARG))
6
7.7
150/1
T: Kym Afford
R: Melissa Cox (57.5)
150/1
9g street sense (USA) x elmfield (NZ) (tale of the cat (USA))
7
7.9
30/1
T: Jason Gregory
R: D McIntosh (57.5)
30/1
6g magic albert (AUS) x acinonyx (AUS) (catbird (AUS))
8
8.9
Inkulu (4)
100/1
T: S L Smith
R: R M Goldsbury (59)
100/1
8g denman (AUS) x greeting (AUS) (canny lad (AUS))
9
9.3
50/1
T: E J Hayes
R: Adam Spinks (55)
50/1
10
9.8
50/1
T: B Robinson
R: Beau Appo (55.5)
50/1
7m onemorenomore (AUS) x starry light (NZ) (danehill dancer (IRE))
11
10.6
20/1
T: R G Lipp
R: K Yoshida (59)
20/1
6g ferocity (AUS) x vintage class (AUS) (more than ready (USA))
12
12.6
100/1
T: M G Arnold
R: Madeleine Wishart (54)
100/1
4g zoffany (IRE) x my zazou (AUS) (semipalatinsk (USA))
Race 2 - Vale Noel Cook (Bm75) (1625m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:40.33 (36.43)
Prizemoney: $19,000
1
7/4F
T: L J Hatch
R: K Yoshida (54)
7/4F
6m pressday (AUS) x now's better (NZ) (masterclass (USA))
Winning siblings: You Better Not,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
7/1
T: L J Hatch
R: Joshua Oliver (59)
7/1
7g monaco consul (NZ) x allinfrontofher (AUS) (street cry (IRE))
3
2.9
11/4
T: A J and T Edmonds
R: N Thomas (56.5)
11/4
7m ekraar (USA) x repetition (NZ) (kingdom bay (NZ))
4
4.4
40/1
T: B Robinson
R: Zoe White (54)
40/1
6m sebring (AUS) x fiery sunset (AUS) (thunder gulch (USA))
5
4.9
3/1
T: P Kings
R: R Goltz (56.5)
3/1
8g benicio (AUS) x miss spot (AUS) (dodge (AUS))
6
5
Bonsea (11)
25/1
T: B J Costello
R: W D O'Connell (54)
25/1
7g bon hoffa (AUS) x see the ocean (AUS) (canny lad (AUS))
7
7
9/1
T: B Robinson
R: Beau Appo (54)
9/1
5g reset (AUS) x alicia rose (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 3 - 50th Festival Rob/Will/Wal-62 (1625m)
Class: Restricted 62 Track: Good(4) Time: 1:40.65 (38.28)
Prizemoney: $19,000
1
8/1
T: A Ross and T Sweeney
R: Joshua Oliver (57)
8/1
8g haradasun (AUS) x mystifying (NZ) (last tycoon (IRE))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
25/1
T: Maddy Sears
R: K Yoshida (54)
25/1
6m sebring (AUS) x survival (AUS) (lonhro (AUS))
3
0.3
16/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (54)
16/1
4g so you think (NZ) x freckled face (AUS) (polish patriot (USA))
3
0.3
Lotza (7)
13/2
T: M G Nolan
R: Madeleine Wishart (53.5)
13/2
4g rothesay (AUS) x pink pepper (AUS) (reset (AUS))
5
2.3
8/1
T: Bruce Hill
R: A Chau (55)
8/1
5g mossman (AUS) x wonderworld (AUS) (more than ready (USA))
6
2.5
9/10F
T: A J and T Edmonds
R: Baylee Nothdurft (59)
9/10F
4g real saga (AUS) x noosa princess (AUS) (monashee mountain (USA))
7
2.7
20/1
T: T J Dougall
R: R M Goldsbury (56)
20/1
6g drumbeats (AUS) x kosa (AUS) (sequalo (AUS))
8
2.9
66/1
T: B Robinson
R: Zoe White (54)
66/1
9
4.2
12/1
T: T J Dougall
R: N Nishio (56)
12/1
6g husson (ARG) x princess laya (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
4.3
Maglev (10)
30/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Beau Appo (54.5)
30/1
5g bullet train (GB) x cassandra's choice (NZ) (darci brahma (NZ))
11
7.1
Get On (11)
30/1
T: T B Thomas
R: N Thomas (54)
30/1
11m court of jewels (NZ) x achtung valour (AUS) (proven valour (AUS))
12
9.9
20/1
T: Alistair Barnes
R: D McIntosh (55.5)
20/1
6g pentire (GB) x zambezi (NZ) (zabeel (NZ))
Race 4 - Moore Trailers (Bm62) (1100m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 1:07.06 (36.44)
Prizemoney: $19,000
1
15/8F
T: Dale Groves
R: R Goltz (57)
15/8F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/1
T: L J Hatch
R: Joshua Oliver (56)
10/1
4m shamus award (AUS) x maracoola (AUS) (freeze (AUS))
3
1
20/1
T: M A Currie
R: Michael Murphy (55)
20/1
4m golden archer (AUS) x wedding lily (AUS) (untouchable (AUS))
4
1.5
Evamac (10)
14/1
T: E Ropiha
R: Montanna Savva (52)
14/1
5m longhorn (AUS) x mayamac (AUS) (sequalo (AUS))
5
2.5
20/1
T: K R Kemp
R: Hannah English (54.5)
20/1
6m exceedingly good (AUS) x thumb (AUS) (octagonal (NZ))
6
2.7
10/1
T: B W Brown
R: Adam Spinks (55)
10/1
7
4
11/2
T: A J and T Edmonds
R: Baylee Nothdurft (57)
11/2
4m the factor (USA) x suantrai (IRE) (sinndar (IRE))
8
4.2
8/1
T: Patrick Sexton
R: Madeleine Wishart (57.5)
8/1
6g street cry (IRE) x camarena (NZ) (danehill (USA))
9
5
15/4
T: K R Kemp
R: R M Goldsbury (54)
15/4
4m exceedingly good (AUS) x joyeux joy (AUS) (joyeux danseur (USA))
10
5.8
Lwazi (13)
25/1
T: B Robinson
R: Beau Appo (54)
25/1
7g lonhro (AUS) x disciplined (AUS) (anabaa (USA))
11
10.1
60/1
T: David Fletcher
R: K Yoshida (54)
60/1
5m stryker (AUS) x dinkum star (AUS) (happy giggle (AUS))
Race 5 - Ag Rigging (Bm62) (870m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 0:51.03 (34.35)
Prizemoney: $19,000
1
5/1
T: John Ferguson
R: Nicholas Keal (60)
5/1
6g easy rocking (AUS) x miss ashby (AUS) (canadian silver (CAN))
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
6/1
T: P R Clarke
R: R Goltz (58)
6/1
3
2.7
9/2
T: L J Hatch
R: Joshua Oliver (60.5)
9/2
4g drumbeats (AUS) x nobody's girl (AUS) (quest for fame (GB))
4
4.7
7/2F
T: P B Moncrieff
R: Hannah English (58)
7/2F
4m golden archer (AUS) x heart'n soul (AUS) (show a heart (AUS))
5
5.2
15/2
T: M G Arnold
R: N Nishio (56)
15/2
5g all too hard (AUS) x honey flower (AUS) (bel esprit (AUS))
6
5.4
5/1
T: R G Lipp
R: K Yoshida (55.5)
5/1
4m sizzling (AUS) x seconde (AUS) (sequalo (AUS))
7
5.5
8/1
T: M G Nolan
R: Beau Appo (54)
8/1
3g whittington (AUS) x eminent speed (AUS) (elusive quality (USA))
8
6.5
100/1
T: B J Hudson
R: Zoe White (55)
100/1
6g dane shadow (AUS) x magic music (AUS) (loosen up (USA))
9
7.8
30/1
T: Patrick Sexton
R: Hannah Phillips (55.5)
30/1
5m masked assassin (AUS) x tat's raku (AUS) (clay hero (AUS))
10
9.3
16/1
T: R K Mahon
R: Adam Spinks (55.5)
16/1
6m dutch harry (AUS) x china tang (AUS) (exceed and excel (AUS))
11
9.5
60/1
T: Kym Afford
R: Melissa Cox (54.5)
60/1
6m starcraft (NZ) x acrylic (AUS) (lion heart (USA))
Race 6 - Ray Bunch Machinery Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:21.29 (38.03)
Prizemoney: $19,000
1
11/4
T: L J Hatch
R: Joshua Oliver (55)
11/4
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/1
T: R W Stephenson
R: K Yoshida (57.5)
4/1
3
1.6
Rerun (6)
5/2F
T: M A Currie
R: Nicholas Keal (56)
5/2F
5g reset (AUS) x fleur de louis (AUS) (desert king (IRE))
4
3.1
5/2F
T: Dale Groves
R: R Goltz (58)
5/2F
4g zoustar (AUS) x misstrum (AUS) (stratum (AUS))
5
4.6
50/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (56)
50/1
4g zoustar (AUS) x fine society (AUS) (marscay (AUS))
6
4.7
20/1
T: K R Kemp
R: Beau Appo (54)
20/1
4m spirit of boom (AUS) x arzetna (AUS) (fuji kiseki (JPN))
7
9
60/1
T: T J Dougall
R: R M Goldsbury (57)
60/1
6g jet spur (AUS) x generality (AUS) (general nediym (AUS))
8
9.8
150/1
T: Cameron Byrne
R: Adam Spinks (52)
150/1
4m monashee mountain (USA) x mogadonna (AUS) (quest for fame (GB))
9
10.2
Lips (13)
30/1
T: Garry Osborne
R: Hannah Phillips (54)
30/1
4m eurozone (AUS) x cross dresser (NZ) (cape cross (IRE))
10
11.7
100/1
T: K J Jones
R: Madeleine Wishart (54.5)
100/1
5g pins (AUS) x pomellato (NZ) (zabeel (NZ))
11
15.2
20/1
T: Patrick Sexton
R: N Nishio (56)
20/1
5g big guns (AUS) x chapeta (AUS) (piccolo (GB))
12
15.5
100/1
T: Jason Gregory
R: D McIntosh (56.5)
100/1
5g the hammer (AUS) x finer feelings (AUS) (secret savings (USA))
Race 7 - Hygain Mdn Hcp (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.63 (36.80)
Prizemoney: $19,000
1
9/4
T: Thomas Lunney
R: Jordan Grob (59)
9/4
4g epaulette (AUS) x gran bella (NZ) (rory's jester (AUS))
Winning siblings: Grand Beau, Unattainable,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
25/1
T: E J Hayes
R: Adam Spinks (56.5)
25/1
3
0.9
8/1
T: S L Smith
R: K Yoshida (56.5)
8/1
5m collate (AUS) x stravain lady (AUS) (strategic (AUS))
4
1.7
30/1
T: T B Thomas
R: N Thomas (54)
30/1
5g tycoon ruler (AUS) x scarlet witch (AUS) (red dazzler (AUS))
5
1.8
Begin (1)
20/1
T: R W Connolly
R: Hannah Phillips (57)
20/1
4g dawn approach (IRE) x chatoyant (AUS) (flying spur (AUS))
6
1.9
2/1F
T: Ms T Cotsiopoulos
R: Madeleine Wishart (52)
2/1F
4m eurozone (AUS) x woongarra (AUS) (viscount (AUS))
7
2.3
20/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (54)
20/1
5g dane supreme (AUS) x plot and scheme (AUS) (last tycoon (IRE))
8
3.6
3/1
T: Dale Groves
R: R Goltz (55.5)
3/1
9
10.1
20/1
T: Stephen Cole
R: Zoe White (54)
20/1
3f love conquers all (AUS) x albertina (AUS) (magic albert (AUS))
10
13.1
100/1
T: B Robinson
R: Beau Appo (54)
100/1
6g ready as (AUS) x hey smile (AUS) (zeditave (AUS))
* Nick figures are for Australasia.