Breednet Results

TOOWOOMBA - Saturday, April 18

Race 1 - Happy 21st Ashtyn Reedy (Bm55) (1050m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:03.96 (36.42)
Prizemoney: $21,000
1
15/2
T: Beau Gorman
R: Nicholas Keal (58)
15/2
3f spirit of boom (AUS) x ossie's secret (AUS) (red dazzler (AUS))
Winning siblings: Hank Scorpio, Safework, Secret Spirit,
This nick: 22 runners; 17 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$110,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: John Morrisey
2
0.8
7/2F
T: J A Hanna
R: Alex Patis (58)
7/2F
3f spirit of boom (AUS) x around the world (AUS) (spinning world (USA))
3
1.8
20/1
T: Matt Boland
R: Joshua Oliver (57)
20/1
4
2.8
10/1
T: Ben Ahrens
R: M Shimodaira (58)
10/1
5
2.9
15/1
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (56)
15/1
6m easy rocking (AUS) x magic of one (AUS) (sanction (AUS))
6
3.1
14/1
T: K R Kemp
R: Emma Ljung (56.5)
14/1
4m exceedingly good (AUS) x joyeux joy (AUS) (joyeux danseur (USA))
7
4.1
50/1
T: Robert G Smith
R: N Tomizawa (55)
50/1
8
5.6
14/1
T: Glen Petersen
R: R Plumb (59.5)
14/1
9
6.9
4/1
T: J A Gilmore
R: M Cahill (57.5)
4/1
4m eurozone (AUS) x lady gretchen (NZ) (don eduardo (NZ))
10
7
16/1
T: Scott Barker
R: Ms L G Cheshire (58.5)
16/1
6m kaphero (AUS) x our option (AUS) (final card (AUS))
11
7.3
7/2F
T: Donald Baker
R: A Mallyon (58.5)
7/2F
12
8.6
40/1
T: Kerry Baumann
R: N Fazackerley (58.5)
40/1
Race 2 - Audi Centre Toowoomba (Bm55) (1050m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:03.91 (36.72)
Prizemoney: $21,000
1
2/5F
T: L J Hatch
R: A Mallyon (60)
2/5F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
20/1
T: D B Reardon
R: J L Taylor (56.5)
20/1
3f zoffany (IRE) x coralina (AUS) (dylan thomas (IRE))
3
2.3
30/1
T: John Thomas
R: Matthew Palmer (58)
30/1
3f zoustar (AUS) x miss singo (AUS) (big brown (USA))
4
6.1
15/1
T: Darryl Knight
R: M Shimodaira (55)
15/1
5
6.3
Blaine (1)
7/1
T: Stephen Kirkwood
R: Emma Ljung (61)
7/1
6
7.1
14/1
T: Glen Petersen
R: R Plumb (59.5)
14/1
6m krupt (AUS) x latina (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
7.2
60/1
T: Kelli Bolton
R: W D O'Connell (60.5)
60/1
8
8.7
20/1
T: Matt Boland
R: Ms S Bogenhuber (56.5)
20/1
5m written tycoon (AUS) x taunt pauline (AUS) (oamaru force (AUS))
9
10.7
50/1
T: B Robinson
R: Joshua King (58)
50/1
5g hillman (AUS) x lim's falcon (AUS) (fasliyev (USA))
10
12
20/1
T: Ms H Page
R: M Cahill (59)
20/1
4m denman (AUS) x vecchia roma (AUS) (testa rossa (AUS))
11
12.1
50/1
T: Ben Ahrens
R: J Woodhouse (58.5)
50/1
6g clang (AUS) x jess sar belle (AUS) (brahms (USA))
12
12.3
80/1
T: Scott Barker
R: Ms L G Cheshire (55)
80/1
5m nicconi (AUS) x hennessy bay (AUS) (half hennessy (AUS))
Race 3 - Shannon Sign Company (Bm60) (1210m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:14.19 (37.42)
Prizemoney: $21,000
1
5/1
T: M A Kropp
R: Alex Patis (57)
5/1
Winning siblings: Holey Gadoley, Peel'em First,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
16/1
T: K R Kemp
R: M Cahill (59.5)
16/1
3
1.6
Cossie (3)
5/1
T: J P Wallace
R: Chris Taylor (60)
5/1
4m top echelon (AUS) x silvakini (AUS) (red dazzler (AUS))
4
1.8
5/1
T: Troy Pascoe
R: Nicholas Keal (60.5)
5/1
5m collate (AUS) x lulimagooli (AUS) (clang (AUS))
5
3.6
8/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (57)
8/1
4m your song (AUS) x tattyam (NZ) (yamanin vital (NZ))
6
3.7
13/2
T: L J Hatch
R: A Mallyon (57.5)
13/2
3g seidnazar (AUS) x picabelle (AUS) (piccolo (GB))
7
3.8
150/1
T: Kerry Baumann
R: N Fazackerley (57)
150/1
8g pins (AUS) x post thyme (NZ) (postponed (USA))
8
3.9
60/1
T: Brenton Andrew
R: Ms B Andrew (61)
60/1
6m helenus (AUS) x cherubim (AUS) (spectrum (IRE))
9
4.4
Maguli (10)
5/2F
T: M A Currie
R: M Mc Gillivray (56)
5/2F
3f snitzel (AUS) x quiet maggy (USA) (quiet american (USA))
10
7.7
14/1
T: Marcus Wilson
R: Joshua Oliver (58.5)
14/1
5m shinzig (AUS) x ski princess (AUS) (bel esprit (AUS))
11
11.2
Nakanai (11)
40/1
T: M T Eggleston
R: N Tomizawa (55)
40/1
11g mister kwila (AUS) x shinko fortune (AUS) (shinko forest (IRE))
Race 4 - Moco (Bm60) (1210m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(4) Time: 1:14.35 (37.96)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: David Fletcher
R: M Cahill (60.5)
7/2
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
4.8
15/2
T: M F Hemmings
R: M Shimodaira (56)
15/2
6m zariz (AUS) x highly elated (AUS) (fraar (USA))
3
5.8
20/1
T: Rodney Hurley
R: J Woodhouse (59.5)
20/1
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$75,000
Vendor: Three Bridges Thoroughbreds Eddington Vic
Buyer: Pamsel Investments
4
6.3
2/1
T: M A Currie
R: Emma Ljung (59)
2/1
5
6.5
20/1
T: Kerry Baumann
R: N Fazackerley (58.5)
20/1
4g equiano (FR) x m'indigo (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
10.5
40/1
T: Brenton Andrew
R: Ms B Andrew (57)
40/1
4m harbour watch (IRE) x apple candy (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
14
Maxbux (12)
100/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (55)
100/1
5g written tycoon (AUS) x chantoozie (AUS) (keep the faith (AUS))
8
14.5
25/1
T: M Callaghan
R: Joshua Morrow (59.5)
25/1
10g free flyer (IRE) x jenipen (AUS) (son of gildoran (AUS))
9
17.8
7/4F
T: B J Puckeridge
R: A Mallyon (59.5)
7/4F
4g poet's voice (GB) x vision splendid (AUS) (street sense (USA))
Race 5 - Vale Dan O'Neill (Bm55) (1870m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:57.92 (38.41)
Prizemoney: $21,000
1
4/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Alex Patis (59)
4/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5.5
4/1
T: W P Nugent
R: Emma Ljung (58.5)
4/1
3
5.9
5/2F
T: M A Currie
R: M Mc Gillivray (59.5)
5/2F
5m rocker (AUS) x strike on goal (NZ) (van nistelrooy (USA))
4
6.4
20/1
T: Michael Frappell
R: K Yoshida (57.5)
20/1
5m zaha (CAN) x royal covet (AUS) (st. covet (AUS))
5
7.9
4/1
T: J P Wallace
R: Chris Taylor (60)
4/1
4g jet spur (AUS) x class of gold (AUS) (mossman (AUS))
6
9.7
6/1
T: Leanne Gore
R: Montanna Savva (56.5)
6/1
7g power of destiny (AUS) x play date (AUS) (canny lad (AUS))
7
9.9
20/1
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (61.5)
20/1
4g al maher (AUS) x top billing (NZ) (savabeel (AUS))
8
10
12/1
T: Cameron Byrne
R: M Shimodaira (56)
12/1
4g love conquers all (AUS) x fastnet kate (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
13.5
66/1
T: P M Burke
R: N Tomizawa (55.5)
66/1
6m trusting (AUS) x rogues (AUS) (octagonal (NZ))
Race 6 - Neil Mansell Concrete (Bm55) (1870m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:59.68 (37.57)
Prizemoney: $21,000
1
8/11F
T: Tony & Maddysen Sears
R: A Mallyon (57.5)
8/11F
4m red dazzler (AUS) x pardees (AUS) (rubiton (AUS))
This nick: 8 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$120,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Tony Sears
2
3.3
9/1
T: K J Jones
R: M Shimodaira (56.5)
9/1
7g ferocity (AUS) x jellicoe (AUS) (langfuhr (CAN))
3
4.1
20/1
T: Robert G Smith
R: N Tomizawa (57.5)
20/1
7m starcraft (NZ) x jai mahal (AUS) (commands (AUS))
4
5.6
9/2
T: L J Hatch
R: N Fazackerley (60.5)
9/2
5m darci brahma (NZ) x pavan (NZ) (centaine (AUS))
5
5.7
15/1
T: Ms S Batten
R: J L Taylor (58.5)
15/1
5m drumbeats (AUS) x jubilee (AUS) (dehere (USA))
6
5.9
4/1
T: H R Richardson
R: Ms S Bogenhuber (59.5)
4/1
7g mossman (AUS) x gould (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
11.7
40/1
T: B Robinson
R: Brooke Ainsworth (60)
40/1
6g monaco consul (NZ) x icedane (AUS) (danachenka (AUS))
Race 7 - Focus Hr (Bm52) (870m)
Class: Benchmark 52 Track: Good(4) Time: 0:51.69 (34.73)
Prizemoney: $21,000
1
10/1
T: Patrick Sexton
R: Ms S Bogenhuber (62)
10/1
Winning siblings: First Choice,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
15/4
T: Bill Brown
R: Joshua Morrow (60)
15/4
3
2.1
Beware (1)
11/4F
T: Brenton Andrew
R: Alex Patis (61.5)
11/4F
4g exceed and excel (AUS) x caveat (AUS) (elusive quality (USA))
4
3.4
Geng (6)
7/2
T: Stephen Kirkwood
R: M Mc Gillivray (61)
7/2
4g freeze (AUS) x satay (AUS) (commands (AUS))
5
5.9
4/1
T: M A Palmer
R: Brooke Ainsworth (61.5)
4/1
3g whittington (AUS) x slugsisterkate (AUS) (pure genius (USA))
6
6.1
30/1
T: Beau Gorman
R: Nicholas Keal (58.5)
30/1
7
6.9
6/1
T: David Fletcher
R: J L Taylor (60)
6/1
4m dream ahead (USA) x zuhoor (AUS) (lonhro (AUS))
8
13.4
40/1
T: E Ropiha
R: K Yoshida (61.5)
40/1
Race 8 - Tab Hcp (870m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:52.37 (35.17)
Prizemoney: $21,000
1
11/2
T: M A Currie
R: M Mc Gillivray (59)
11/2
2g daunting lad (AUS) x saran (AUS) (grand lodge (USA))
Winning siblings: Forgotten Feeling, Strada Lodge,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/5F
T: W P Nugent
R: Emma Ljung (58.5)
4/5F
2f foxwedge (AUS) x vonharp (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
2.2
11/4
T: Stephen Kirkwood
R: A Mallyon (56.5)
11/4
2f eurozone (AUS) x flawless (AUS) (iglesia (AUS))
4
3.7
9/1
T: J J Hubbard
R: Matthew Palmer (58.5)
9/1
2f holy roman emperor (IRE) x moriya (AUS) (street cry (IRE))
5
7
Ryano (6)
20/1
T: Matt Boland
R: Ms S Bogenhuber (57)
20/1
2f sidereus (AUS) x mon mouschi (AUS) (tale of the cat (USA))
6
7.2
60/1
T: Glen Petersen
R: Alex Patis (55)
60/1
2f whittington (AUS) x sweet dragon (AUS) (hidden dragon (AUS))
7
8
30/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (54)
30/1
2f dreamscape (AUS) x she's candy (AUS) (falvelon (AUS))
8
10
80/1
T: Matt Boland
R: K Yoshida (56)
80/1
2f dreamscape (AUS) x wazzala (AUS) (elvstroem (AUS))
Race 9 - Caltex Toowoomba Mdn Plate (1210m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:15.73 (38.48)
Prizemoney: $21,000
1
6/4F
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (55.5)
6/4F
3f casino prince (AUS) x bingo rose (AUS) (magic albert (AUS))
Winning siblings: Four Egos,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
20/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (53.5)
20/1
4m lope de vega (IRE) x poison (AUS) (grand lodge (USA))
3
1.8
15/4
T: G P Stephens
R: Nicholas Keal (58.5)
15/4
4g power (GB) x fastnet rockette (NZ) (fastnet rock (AUS))
4
2.2
3/1
T: M A Currie
R: Emma Ljung (55.5)
3/1
5
2.7
60/1
T: R G Lipp
R: K Yoshida (55.5)
60/1
3f collate (AUS) x sea witch (AUS) (break the vault (AUS))
6
3.7
30/1
T: T J Dougall
R: R M Goldsbury (58.5)
30/1
6g trusting (AUS) x pergram (AUS) (general nediym (AUS))
7
4.5
25/1
T: Robert G Smith
R: N Tomizawa (56.5)
25/1
8
4.8
30/1
T: Glen Baker
R: Ms S Bogenhuber (56.5)
30/1
4m reliable man (GB) x ugly betty (AUS) (high yield (USA))
9
6.6
150/1
T: S Essery
R: Ms L G Cheshire (58.5)
150/1
4g instinction (AUS) x cream on cream (AUS) (general nediym (AUS))
10
11.1
100/1
T: B J Costello
R: W D O'Connell (57.5)
100/1
3c monashee mountain (USA) x not yet (AUS) (cape cross (IRE))
11
11.4
25/1
T: B Robinson
R: Brooke Ainsworth (57.5)
25/1
3g shrapnel (AUS) x tessie girl (AUS) (fastnet rock (AUS))
12
99
7/1
T: Dale Groves
R: Joshua Oliver (57.5)
7/1
3g mossman (AUS) x scottish (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 10 - Charlton Tyre Service Mdn (1210m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:15.40 (38.57)
Prizemoney: $21,000
1
2/1F
T: Kacy Fogden
R: A Mallyon (57.5)
2/1F
3g toorak toff (AUS) x doubtful diva (AUS) (not a single doubt (AUS))
Winning siblings: At The Helm, Heluva Diva, Toorak Road,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/2
T: P A Nolan Jnr
R: Joshua Oliver (57.5)
5/2
3
1.3
3/1
T: L Richardson
R: Brooke Ainsworth (58.5)
3/1
5g red element (AUS) x la flash (AUS) (frisco view (USA))
4
3.8
11/2
T: Michael Frappell
R: Ms S Bogenhuber (58.5)
11/2
5g tycoon ruler (AUS) x i have issues (AUS) (outback prince (AUS))
5
4.1
12/1
T: R G Lipp
R: K Yoshida (55.5)
12/1
6
8.1
50/1
T: Stephanie Sixtus
R: M Shimodaira (54.5)
50/1
5m sequalo (AUS) x scrawl (NZ) (zabeel (NZ))
7
8.2
100/1
T: B Robinson
R: J L Taylor (56.5)
100/1
4m golden archer (AUS) x zabeeler (AUS) (magic albert (AUS))
8
10.2
100/1
T: B Robinson
R: N Tomizawa (55.5)
100/1
9
14.5
40/1
T: Geoff Hardy
R: Alex Patis (56.5)
40/1
10
16
20/1
T: M J Fry
R: Carly Frater (56.5)
20/1
4m star witness (AUS) x mokoro (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
22.5
66/1
T: Cameron Byrne
R: Ms L G Cheshire (57.5)
66/1
3g love conquers all (AUS) x exclusive dancer (NZ) (danehill dancer (IRE))
* Nick figures are for Australasia.