Breednet Results

WAGGA - Friday, October 28

Race 1 - Big River Group (Bm56) (2500m)
Class: Benchmark 56 Track: Good(3) Time: 2:37.89
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: W A Hudd
R: Ms M Kinny (55)
11/2
6g domesday (AUS) x orcym (AUS) (orpen (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Irenic (1)
11/8F
T: Mark Gee
R: Rachel Hunt (58.5)
11/8F
5g ad valorem (USA) x sweet submission (AUS) (mr. henrysee (USA))
3
1.3
9/2
T: Mark Gee
R: Brodie Loy (58.5)
9/2
4
7.1
9/4
T: Brett Scott
R: J Duffy (60)
9/4
6g teofilo (IRE) x laurelling (USA) (highest honor (FR))
Race 2 - Jaegers Event Hire Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.49
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: W G Carroll
R: Nick Heywood (57)
7/1
4m bel danoro (AUS) x my hussy (AUS) (hussonet (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/4F
T: Paul Murray
R: J Penza (56.5)
6/4F
3g so you think (NZ) x passageway (USA) (gold fever (USA))
3
1.5
200/1
T: Ms T Anderson
R: B Murphy (57)
200/1
4m raheeb (AUS) x marionette (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
2.1
5/1
T: G J Colvin
R: N Souquet (56.5)
5/1
3g dane shadow (AUS) x catrille (AUS) (catrail (USA))
5
2.6
Erebor (7)
4/1
T: B F Cavanough
R: J Duffy (56.5)
4/1
3c spinning world (USA) x intelligente (AUS) (bel esprit (AUS))
6
4.3
20/1
T: K A Davison
R: Brad Clark (54.5)
20/1
3f stratum (AUS) x bold moment (AUS) (fasliyev (USA))
7
5.8
12/1
T: K F Hanley
R: B Vale (57)
12/1
4m oratorio (IRE) x dry shagny (AUS) (shagny (USA))
8
7.2
7/1
T: Todd Smart
R: Jean Van Overmeire (54)
7/1
Race 3 - Wagga Early Learning Ctre Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:56.82
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: G P Vella
R: Aaron Sweeney (53)
6/1
3g krupt (AUS) x bonnie view (AUS) (marcede (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.3
6/1
T: B F Cavanough
R: J Duffy (59)
6/1
6g murtajill (AUS) x inferreo (AUS) (sir laurence (NZ))
3
5.6
12/1
T: G J Colvin
R: M Heagney (56)
12/1
4
5.8
Mr Paul (10)
25/1
T: A L McRae
R: Brad Clark (55)
25/1
5
6.3
11/8F
T: Luke Pepper
R: Brodie Loy (55.5)
11/8F
3f snippetson (AUS) x ilringya (AUS) (honours list (IRE))
6
6.4
Polson (12)
11/4
T: N J Olive
R: R Bensley (55)
11/4
3f northern meteor (AUS) x zali (AUS) (danehill (USA))
7
6.9
Sikum (14)
30/1
T: C Heywood
R: Nick Heywood (55)
30/1
3g alert (ARG) x koninderie (AUS) (monongahela (USA))
8
8.2
100/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (55)
100/1
3f choisir (AUS) x dodge city kitty (NZ) (elusive city (USA))
9
9.1
Ravesi (13)
20/1
T: Ms D Prest
R: Ms S Metcalfe (52)
20/1
5g strada (AUS) x push the envelope (AUS) (king's best (USA))
10
11.5
80/1
T: K F Hanley
R: B Vale (55)
80/1
6m hillcrest ryan (AUS) x dry hustler (AUS) (gay habit (AUS))
11
11.6
25/1
T: G J Colvin
R: J Penza (55)
25/1
6m danerich (AUS) x wamoon (AUS) (magic ring (IRE))
12
11.8
100/1
T: Garry Worsnop
R: Simon Miller (55)
100/1
3f henrythenavigator (USA) x blameless (NZ) (no excuse needed (GB))
13
12.6
30/1
T: Sylvia Thompson
R: B P Ward (56)
30/1
4m artie schiller (USA) x chrystelle (NZ) (don eduardo (NZ))
Race 4 - Southern Oil Refining Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:22.50
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: B F Cavanough
R: J Duffy (54.5)
6/1
3f duporth (AUS) x cheeky nature (USA) (tiznow (USA))
Winning siblings: By The Law,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/4F
T: Paul Murray
R: J Penza (54.5)
6/4F
3f snippetson (AUS) x cyndiana star (AUS) (johannesburg (USA))
3
1.5
16/1
T: D P Blundell and Ms M Russell
R: M Heagney (56.5)
16/1
3c stratum (AUS) x rhema (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
1.6
10/1
T: Doug Vickers
R: M Travers (59)
10/1
6g war trace (USA) x guniinii (AUS) (galileo (IRE))
5
2.5
40/1
T: Doug Gorrel
R: Brad Clark (57)
40/1
5m husson (ARG) x postponement (AUS) (more than ready (USA))
6
3.4
30/1
T: Paul Murray
R: Brodie Loy (54.5)
30/1
3f wilful default (AUS) x see the universe (AUS) (universal prince (AUS))
7
4.8
4/1
T: D P Blundell and Ms M Russell
R: N Souquet (57)
4/1
6m war pass (USA) x castellana (AUS) (marscay (AUS))
8
4.9
14/1
T: P S Clancy
R: B P Ward (56.5)
14/1
3g shrapnel (AUS) x stralara (AUS) (strategic (AUS))
9
6.9
Cotway (5)
25/1
T: B F Cavanough
R: R Bensley (57)
25/1
4m xaardante (AUS) x catside (AUS) (tale of the cat (USA))
10
7.2
Saraden (13)
25/1
T: T P Donnelly
R: B Fliedner (54.5)
25/1
3f denman (AUS) x la saronet (AUS) (hussonet (USA))
11
7.5
20/1
T: Emma Steel
R: Simon Miller (59)
20/1
5g al samer (AUS) x island temptress (NZ) (island morn (AUS))
12
10
30/1
T: K Dryden and S Collings
R: Kristina Rayner (55)
30/1
5g pendragon (NZ) x arts degree (AUS) (ignatius (USA))
13
11.2
100/1
T: S S Cunningham
R: Harry Grace (53)
100/1
5m coubertin (AUS) x highland miss (AUS) (polish laughter (USA))
14
12.8
60/1
T: T G Sutherland
R: Nick Heywood (56.5)
60/1
3g arlington (AUS) x maestro miss (AUS) (palace music (USA))
Race 5 - Diageo - Ht Rising Stars (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:09.79
Prizemoney: $20,000
1
15/4
T: S S Cunningham
R: Megan Taylor (56.5)
15/4
4m gonski (AUS) x ballamara lily (AUS) (octagonal (NZ))
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Bulala (2)
3/1F
T: P J Morgan
R: Ms S Metcalfe (55.5)
3/1F
4g shaft (AUS) x esprit de vel (AUS) (bel esprit (AUS))
3
1.5
4/1
T: T G Sutherland
R: Nick Heywood (56)
4/1
3g kaphero (AUS) x kim regret (AUS) (mujahid (USA))
4
2.9
20/1
T: T G Sutherland
R: Mikiko Nakao (51)
20/1
4g starcraft (NZ) x miss essembee (AUS) (flying spur (AUS))
5
4
5/1
T: G J Colvin
R: Lily Coombe (54.5)
5/1
3g street boss (USA) x bayleaf (AUS) (woodman (USA))
6
4.7
14/1
T: M D Kelley
R: Jason Devrimol (57)
14/1
6g testa rossa (AUS) x aerate's pick (AUS) (picnicker (AUS))
7
4.9
4/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Rachel Hunt (52)
4/1
3f hinchinbrook (AUS) x chosen (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
7.5
25/1
T: Natalie Loy
R: Aaron Sweeney (52)
25/1
5m redente (AUS) x fastessa (AUS) (fasliyev (USA))
9
8.8
66/1
T: Troy Lorback
R: Kristina Rayner (50)
66/1
7m charge forward (AUS) x samal (AUS) (timber country (USA))
10
19.1
40/1
T: B F Cavanough
R: Jean Van Overmeire (54)
40/1
4g super saver (USA) x risingdane (AUS) (danzero (AUS))
Race 6 - The Rural (Bm55) (1600m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 1:34.69
Prizemoney: $20,000
1
15/4F
T: C Karakatsanis
R: Jean Van Overmeire (58)
15/4F
Winning siblings: Cabierro, Hellbound, Hellhole, Married,
This nick: 166 runners; 111 winners; 11 SW. Details
2015 MM Gold Coast Yearling Sale
$100,000
Vendor: Strawberry Hill Stud, Mt White, NSW
Buyer: Mick Price Racing
2
0.2
7/1
T: Andrew Dale
R: N Souquet (59.5)
7/1
5g lord jim (ARG) x maibonie (AUS) (maizcay (AUS))
3
0.7
D'Beak (7)
5/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Simon Miller (59)
5/1
4
2
9/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (59)
9/1
4g time thief (AUS) x oh she said (AUS) (strategic (AUS))
5
2.7
8/1
T: K P Weir
R: Megan Taylor (59.5)
8/1
5g alert (ARG) x expensive (AUS) (majaahed (USA))
6
3.8
30/1
T: G Dimitropoulos
R: B Murphy (54)
30/1
8g half hennessy (AUS) x torrential red (AUS) (torrential (USA))
7
3.9
6/1
T: C Heywood
R: Lily Coombe (55.5)
6/1
5m hard spun (USA) x go johemma (AUS) (johannesburg (USA))
8
4
20/1
T: B F Cavanough
R: J Duffy (56)
20/1
5m northern meteor (AUS) x angel heart (IRE) (sadler's wells (USA))
9
5.1
12/1
T: K Dryden and S Collings
R: B P Ward (60.5)
12/1
6g pentire (GB) x instantly (NZ) (spectacular love (USA))
10
5.9
14/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Rachel Hunt (56)
14/1
7g rock of gibraltar (IRE) x tempest morn (AUS) (thunder gulch (USA))
11
6.4
25/1
T: P D Flood
R: R Bensley (59)
25/1
9g dash for cash (AUS) x after hours (AUS) (rory's jester (AUS))
12
6.5
9/1
T: G J Colvin
R: M Heagney (56.5)
9/1
5m sebring (AUS) x kathern's cat (USA) (catienus (USA))
13
7.6
30/1
T: V T Nolen
R: Brodie Loy (60)
30/1
5g soldier's tale (USA) x countess kerry (AUS) (king's best (USA))
14
10.1
12/1
T: A E Barton
R: Ms S Metcalfe (57)
12/1
7g dream ballad (AUS) x hey cheryl (AUS) (marwina (AUS))
Race 7 - XXXX Gold Snake Gully Cup Prel (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:09.78
Prizemoney: $22,500
1
5/2F
T: D J Heywood
R: Nick Heywood (58)
5/2F
4g zariz (AUS) x ruby rosewyn (AUS) (zeditave (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
13/2
T: G J Colvin
R: N Souquet (59)
13/2
4g nicconi (AUS) x metellus (AUS) (naturalism (NZ))
3
1.8
Heysen (5)
30/1
T: W G Carroll
R: Ms S Metcalfe (58.5)
30/1
7g excellent art (GB) x set to love (AUS) (success express (USA))
4
1.9
3/1
T: Paul Murray
R: J Penza (57)
3/1
4m oratorio (IRE) x see the gold (AUS) (mr. henrysee (USA))
5
2
30/1
T: B F Cavanough
R: R Bensley (63.5)
30/1
7g flying spur (AUS) x omerta blue (AUS) (sunday silence (USA))
6
2.5
14/1
T: G J Colvin
R: M Heagney (59)
14/1
7g zariz (AUS) x selma (AUS) (thunder gulch (USA))
7
2.8
40/1
T: K P Weir
R: Megan Taylor (60)
40/1
8g thorn park (AUS) x desert heart (NZ) (danzero (AUS))
8
3.3
7/1
T: B F Cavanough
R: J Duffy (62.5)
7/1
5g xaardante (AUS) x royal rush (AUS) (promontory gold (USA))
9
3.5
30/1
T: Steven Cummins
R: Brodie Loy (59.5)
30/1
8g alert (ARG) x helvellyn (AUS) (lake coniston (IRE))
10
3.8
14/1
T: G M Duryea
R: W Pearson (61)
14/1
7m rock of gibraltar (IRE) x ritual (AUS) (st. covet (AUS))
11
4.1
8/1
T: B O Cox
R: B P Ward (63)
8/1
6m strada (AUS) x daltint (AUS) (tinterosse (FR))
12
4.7
10/1
T: Todd Smart
R: Jean Van Overmeire (56)
10/1
5g commands (AUS) x song of success (USA) (irish river (FR))
Race 8 - Tumut Toyota Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:56.79
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: V T Nolen
R: Ms A Bryan (52.5)
12/1
5m tale of the cat (USA) x royal celebrity (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 18 runners; 14 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/1
T: C Karakatsanis
R: M McGillivray (56.5)
5/1
5m conatus (AUS) x ashenti (AUS) (ashkalani (IRE))
3
1.7
15/1
T: B F Cavanough
R: R Bensley (58)
15/1
5g strategic (AUS) x risingdane (AUS) (danzero (AUS))
4
2.1
7/1
T: P F Maher
R: Nick Heywood (56.5)
7/1
4g henrythenavigator (USA) x another sunday (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.8
11/4
T: P A Sweeney
R: Brooke Sweeney (59.5)
11/4
4g redente (AUS) x imperial mist (AUS) (crown jester (AUS))
6
4
8/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Brodie Loy (54)
8/1
4m eavesdropper (USA) x acapulco storm (AUS) (mukaddamah (USA))
7
5.4
30/1
T: T G Sutherland
R: B Murphy (54)
30/1
3g husson (ARG) x miss essembee (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.9
5/2F
T: K A Davison
R: N Souquet (56.5)
5/2F
5m written tycoon (AUS) x sonic animation (AUS) (miesque's son (USA))
9
7.3
20/1
T: Andrew Dale
R: Brad Clark (58)
20/1
4g written tycoon (AUS) x mururoa (AUS) (desert sun (GB))
10
7.7
66/1
T: B O Cox
R: B P Ward (54.5)
66/1
5m written tycoon (AUS) x magic by gosh (AUS) (magic albert (AUS))
11
11.1
16/1
T: T G Sutherland
R: Mikiko Nakao (51.5)
16/1
5g bon hoffa (AUS) x star chiffon (AUS) (filante (NZ))
12
16.2
80/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (54)
80/1
3f zariz (AUS) x mystic key (AUS) (fubu (AUS))
* Nick figures are for Australasia.