Breednet Results

WARWICK FARM - Wednesday, January 18

Race 1 - #theraces Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:23.25 (35.78)
Prizemoney: $40,000
1
6/4F
T: James Cummings
R: G Schofield (58)
6/4F
3g dalghar (FR) x macavelli miss (AUS) (vettori (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (54.5)
5/1
3f o'reilly (NZ) x pretty (NZ) (pins (AUS))
3
1.3
7/4
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
7/4
3c fastnet rock (AUS) x star satire (NZ) (volksraad (GB))
4
2.5
50/1
T: John Thompson
R: J R Collett (56)
50/1
3g authorized (IRE) x never let go (AUS) (beautiful crown (USA))
5
2.9
50/1
T: John Thompson
R: J Ford (53)
50/1
3f fastnet rock (AUS) x distinctly (IRE) (sadler's wells (USA))
6
3.8
Arazona (11)
50/1
T: C J Waller
R: Ms K O'Hara (53)
50/1
7
4.3
Apollo (6)
16/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (55.5)
16/1
3g so you think (NZ) x crevette (AUS) (danehill (USA))
8
5.1
8/1
T: T J Gollan
R: B Shinn (55.5)
8/1
3g hinchinbrook (AUS) x truly ablaze (AUS) (statue of liberty (USA))
9
11.4
25/1
T: C J Waller
R: L F Roche (55)
25/1
3f lope de vega (IRE) x imana (AUS) (thunder gulch (USA))
Race 2 - Tab Rewards (Bm67) (1300m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 1:17.05 (34.38)
Prizemoney: $40,000
1
8/1
T: J A O'Shea
R: K McEvoy (55)
8/1
4m street cry (IRE) x renaissance (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Canzonet, Kennedy, Ostentatious, Regenesis,
This nick: 15 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
1
10/9F
T: A J Cummings
R: B Avdulla (57.5)
10/9F
4m high chaparral (IRE) x beauty watch (AUS) (belong to me (USA))
3
1.2
6/1
T: G A Ryan
R: Travis Wolfgram (56)
6/1
4
1.4
Tswalu (7)
4/1
T: David Pfieffer
R: Tim Clark (54.5)
4/1
5
3.6
11/1
T: G Portelli
R: Rachel King (56)
11/1
6
5
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56)
20/1
7
7.5
8/1
T: C Karakatsanis
R: B McDougall (53.5)
8/1
6m war pass (USA) x bella senora (AUS) (lacryma cristi (IRE))
Race 3 - Vinery (Bm67) (1400m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 1:23.72 (34.51)
Prizemoney: $40,000
1
11/2
T: K A Lees
R: Rachel King (55.5)
11/2
Winning siblings: Exitozo, Timerox,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.5
12/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (53.5)
12/1
3f sepoy (AUS) x hold to ransom (USA) (red ransom (USA))
3
1.8
4/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (54)
4/1
3f testa rossa (AUS) x worldly (AUS) (danasinga (AUS))
4
2.1
5/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56)
5/1
3f lonhro (AUS) x angelic smile (AUS) (dehere (USA))
5
3
11/8F
T: G Waterhouse and A Bott
R: T Angland (58)
11/8F
6
4.8
8/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
8/1
7
4.9
12/1
T: C J Waller
R: G Schofield (54)
12/1
8
5.3
20/1
T: Peter Robl
R: K McEvoy (55)
20/1
3f snitzel (AUS) x sweet ransom (AUS) (red ransom (USA))
9
5.9
100/1
T: J and G Lee
R: J Penza (53)
100/1
3f oratorio (IRE) x lady gulch (AUS) (thunder gulch (USA))
10
8.3
60/1
T: C J Waller
R: L F Roche (53.5)
60/1
3f sepoy (AUS) x hidden wonder (AUS) (danzero (AUS))
Race 4 - Tab (Bm72) (2200m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 2:17.42 (35.89)
Prizemoney: $40,000
1
9/2
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
9/2
Winning siblings: Hillersden, Scorpz, She's The One,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1
T: C J Waller
R: B Shinn (58.5)
3/1
5g pins (AUS) x rich return (NZ) (centaine (AUS))
3
0.7
5/2F
T: M C Conners
R: J Parr (59)
5/2F
4
3.6
4/1
T: James Cummings
R: G Schofield (59.5)
4/1
4g tavistock (NZ) x dastaria (NZ) (stark south (USA))
5
3.9
7/1
T: P M Perry
R: Rachel King (53.5)
7/1
3g zoffany (IRE) x centaure (NZ) (centaine (AUS))
6
5.4
Elatus (5)
7/1
T: G A Ryan
R: J Ford (58)
7/1
Race 5 - Hyland Race Colours (Bm67) (1000m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 0:57.48 (34.37)
Prizemoney: $40,000
1
15/4
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (56.5)
15/4
4m i am invincible (AUS) x chirurgo dame (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 29 runners; 26 winners; 3 SW. Details
2
0.5
20/1
T: G D Hickman
R: A Adkins (55.5)
20/1
4m strada (AUS) x aubade (AUS) (mukaddamah (USA))
3
1.8
7/2
T: B N Molloy
R: M A Cahill (56)
7/2
4m swiss ace (AUS) x rosenborg (AUS) (danehill (USA))
4
2.2
2/1F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (55.5)
2/1F
3f snitzel (AUS) x i believe (AUS) (octagonal (NZ))
5
3.4
6/1
T: J A O'Shea
R: J Doyle (59)
6/1
4g street cry (IRE) x come hither (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
3.9
Pallino (10)
40/1
T: G R Nickson
R: J Ford (55)
40/1
7
5.4
60/1
T: Paul Theobald
R: Rachel King (52)
60/1
8
6.4
16/1
T: D P Blundell and Ms M Russell
R: T Angland (57)
16/1
6g alert (ARG) x pursuit of speed (AUS) (lake coniston (IRE))
9
6.8
Gadfly (3)
8/1
T: P M Perry
R: Tim Clark (58)
8/1
10
10.7
25/1
T: T J Robinson
R: J Penza (53)
25/1
4m denman (AUS) x exceed expectation (AUS) (exceed and excel (AUS))
11
13.3
80/1
T: Richard Litt
R: A Cavallo (57)
80/1
6g valixir (IRE) x miss deal (AUS) (high rolling (AUS))
Race 6 - Tab.Com.Au (Bm71) (1400m)
Class: Benchmark 71 Track: Good(3) Time: 1:24.11 (35.85)
Prizemoney: $40,000
1
6/1
T: C E Conners
R: T Angland (58)
6/1
4g starcraft (NZ) x dorf command (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Ruler, Secret Sauce,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
20/1
T: M R Crockett
R: M A Cahill (59)
20/1
7g refuse to bend (IRE) x aleta (NZ) (danasinga (AUS))
3
1
7/2
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (60)
7/2
4g snitzel (AUS) x miss alia (NZ) (zabeel (NZ))
4
1.1
4/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (56)
4/1
5
2.2
15/2
T: M, W and J Hawkes
R: J Ford (53)
15/2
3g more than ready (USA) x el pauji (AUS) (flying spur (AUS))
6
2.3
3/1F
T: Brooke Somers
R: B Shinn (59)
3/1F
6g husson (ARG) x dream machine (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
7
4.9
9/1
T: R L Pearse
R: Tim Clark (55)
9/1
8
6.4
8/1
T: C J Waller
R: J Bowman (59.5)
8/1
Race 7 - Schweppes (Bm67) (1600m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 1:38.56 (35.40)
Prizemoney: $40,000
1
11/1
T: R P Northam
R: A Adkins (56.5)
11/1
6g hussonet (USA) x sedgewick (AUS) (favorite trick (USA))
Winning siblings: Finnegan's Wake,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
3/1
T: John Thompson
R: T Angland (60.5)
3/1
4g denman (AUS) x honorjeu (NZ) (montjeu (IRE))
3
2.6
10/9F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (58.5)
10/9F
3g fastnet rock (AUS) x mimi lebrock (AUS) (show a heart (AUS))
4
3
15/1
T: A J Cummings
R: J Bowman (61)
15/1
5
3.1
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (58)
20/1
4g pentire (GB) x bluegrass (AUS) (fasliyev (USA))
6
4.4
25/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Ford (56)
25/1
7
4.7
13/2
T: M P Byers
R: K McEvoy (56.5)
13/2
6m youthful legs (USA) x evaandeva (AUS) (devaraja (NZ))
8
4.8
14/1
T: Richard Litt
R: A Cavallo (57.5)
14/1
7g ad valorem (USA) x rosalba (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.8
20/1
T: C E Ritchie
R: J Innes Jnr (51)
20/1
4m bushranger (IRE) x mrs commands (AUS) (commands (AUS))
* Nick figures are for Australasia.