Breednet Results

WYONG - Wednesday, December 12

Race 1 - Bjp Plastering Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:56.92 (33.38)
Prizemoney: $35,000
1
12/1
T: Richard Litt
R: K McEvoy (58)
12/1
3c denman (AUS) x christmas lily (AUS) (more than ready (USA))
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/1
T: David Pfieffer
R: J Ford (54)
7/1
3
2
11/2
T: G W Moore
R: Tim Clark (57.5)
11/2
3g stratum (AUS) x brightlands star (AUS) (starcraft (NZ))
4
2.2
150/1
T: E B Holland
R: S Guymer (54)
150/1
5g dream ballad (AUS) x crezned (AUS) (manner hill (AUS))
5
2.9
10/9F
T: Brad Widdup
R: C W Brown (60)
10/9F
6
3.2
20/1
T: S G Morton
R: Cejay Graham (52)
20/1
3c snitzel (AUS) x alberton park (NZ) (thorn park (AUS))
7
6.4
5/2
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (56)
5/2
3f sepoy (AUS) x dawned (NZ) (one cool cat (USA))
Race 2 - Dnr Electrical Metro/ Prov Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:38.11 (34.03)
Prizemoney: $40,000
1
9/2
T: C J Waller
R: M J Walker (59)
9/2
4g all too hard (AUS) x devil moon (AUS) (king cugat (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
Litzen (5)
10/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57.5)
10/1
3g epaulette (AUS) x oh dehere (AUS) (dehere (USA))
3
3.7
3/1
T: A and E Cummings
R: C Reith (57.5)
3/1
3g dalghar (FR) x extra celestial (AUS) (danehill dancer (IRE))
2019 NZB Karaka Book 1
Vendor: Brighthill Farm
Buyer: Psd, Res $80,000
4
4
7/4F
T: C J Waller
R: K McEvoy (55.5)
7/4F
3f foxwedge (AUS) x optimist (AUS) (red ransom (USA))
5
6.1
15/2
T: R A Freedman
R: Tim Clark (59)
15/2
4g americain (USA) x paris tryst (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
8.9
20/1
T: T G Sutherland
R: J R Collett (59)
20/1
4g nicconi (AUS) x beauty kit (AUS) (tale of the cat (USA))
7
10.7
13/2
T: G A Ryan
R: G Schofield (57.5)
13/2
Race 3 - M.Millions G.Coast In Jan. Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:20.23 (35.34)
Prizemoney: $35,000
1
6/4F
T: James Cummings
R: J Parr (57.5)
6/4F
3g exceed and excel (AUS) x neroli (AUS) (viscount (AUS))
Winning siblings: Baveno, Enfleurage,
This nick: 12 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
1
Jimmu (2)
11/4
T: G A Ryan
R: Tim Clark (57.5)
11/4
3c snitzel (AUS) x angel of mercy (AUS) (hussonet (USA))
3
1.1
12/1
T: G W Moore
R: G Schofield (59)
12/1
4g manhattan rain (AUS) x charming estelle (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.5
11/1
T: T J Bartley
R: J R Collett (57)
11/1
4m al maher (AUS) x davone pheroz (AUS) (sea road (AUS))
5
2.9
4/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (55.5)
4/1
3f savabeel (AUS) x banchee (NZ) (oratorio (IRE))
6
4.2
50/1
T: A and E Cummings
R: M J Walker (55.5)
50/1
3f declaration of war (USA) x mongolia (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
5.7
20/1
T: R S Englebrecht
R: Deanne Panya (55.5)
20/1
3f shamus award (AUS) x silverscreen queen (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
6
12/1
T: Luke Pepper
R: C Reith (57)
12/1
4m rip van winkle (IRE) x miss krisdel (NZ) (spectatorial (AUS))
9
7.2
150/1
T: Ben Hill
R: S Guymer (57.5)
150/1
3g dreamscape (AUS) x jubilee (AUS) (dehere (USA))
10
7.5
50/1
T: Ms G Markwell
R: Ms J Taylor (55.5)
50/1
3f poet's voice (GB) x charybdis (AUS) (royal academy (USA))
11
12.7
150/1
T: Brooke Somers
R: Ms K O'Hara (57.5)
150/1
3g artie schiller (USA) x latin (AUS) (domesday (AUS))
Race 4 - Magic Millions Wyong 3yo Stks (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:08.82 (33.83)
Prizemoney: $100,000
1
5/1
T: G A Ryan
R: J Parr (57)
5/1
4m hinchinbrook (AUS) x sweet revenge (NZ) (justice prevails (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Bondi (5)
13/2
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56)
13/2
3c snitzel (AUS) x bondi blonde (AUS) (red ransom (USA))
3
2.1
1/2F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (57)
1/2F
4
3.8
150/1
T: D Lane
R: J R Collett (54)
150/1
3f delago deluxe (AUS) x lucky beauty (AUS) (peintre celebre (USA))
5
4.4
Skyray (6)
15/2
T: C E Conners
R: G Schofield (56)
15/2
Race 5 - C.I.A Plate (C1) (2100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 2:10.32 (35.31)
Prizemoney: $35,000
1
1/1F
T: Ms K Buchanan
R: J Parr (59)
1/1F
4g home on the grange (AUS) x dix (AUS) (strategic (AUS))
Winning siblings: Dixie Lad, Jar Of Hearts, Lasting Grace,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
2.2
11/4
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (59)
11/4
4g redwood (GB) x imposingly (AUS) (zabeel (NZ))
4
2.7
7/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57)
7/1
4m jimmy choux (NZ) x shaheen (NZ) (zabeel (NZ))
5
2.9
20/1
T: John Thompson
R: K McEvoy (59)
20/1
6
5.3
15/2
T: Ms K Waugh
R: J Ford (54.5)
15/2
7
7.1
66/1
T: R E Ollerton
R: Ms J Taylor (59)
66/1
8
10.8
80/1
T: Ms G Englebrecht
R: A Hyeronimus (59)
80/1
5g snippetson (AUS) x quibble (AUS) (zabeel (NZ))
Race 6 - M. Millions Wyong 2yo Classic (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.47 (33.76)
Prizemoney: $200,000
1
4/6F
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56.5)
4/6F
2c hinchinbrook (AUS) x maglissa (AUS) (magnus (AUS))
Winning siblings: So United,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
12/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (54.5)
12/1
2f snitzel (AUS) x samaready (AUS) (more than ready (USA))
3
3.3
6/1
T: G Portelli
R: Tim Clark (56.5)
6/1
2c deep field (AUS) x miatoko (AUS) (danzero (AUS))
4
3.5
15/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (54.5)
15/4
2f spirit of boom (AUS) x lucky toss (AUS) (dash for cash (AUS))
5
5.7
50/1
T: Brad Widdup
R: C Reith (54.5)
50/1
6
5.8
40/1
T: G W Moore
R: M J Walker (56.5)
40/1
2c spirit of boom (AUS) x limealicious (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
6.1
25/1
T: Brad Widdup
R: C W Brown (56.5)
25/1
2c rubick (AUS) x our songbird (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
9
100/1
T: M C Conners
R: J R Collett (54.5)
100/1
2f hinchinbrook (AUS) x searching (AUS) (high rolling (AUS))
9
15.9
100/1
T: Brooke Somers
R: Ms K O'Hara (54.5)
100/1
2f olympic glory (IRE) x class success (AUS) (success express (USA))
Race 7 - Mercure Kooindah Waters (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:37.32 (35.62)
Prizemoney: $35,000
1
8/1
T: G W Moore
R: Tim Clark (54.5)
8/1
4m choisir (AUS) x fantastic angel (NZ) (howbaddouwantit (USA))
Winning siblings: Classic Brassica, Planet Warrior,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
8/1
T: M C Conners
R: Ms R Murray (57)
8/1
5m street sense (USA) x masterkova (AUS) (fairy king (USA))
3
3
13/8F
T: A and E Cummings
R: C Reith (57)
13/8F
4m your song (AUS) x power of love (NZ) (bahhare (USA))
4
3.1
4/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (59)
4/1
4g so you think (NZ) x soft landing (AUS) (al maher (AUS))
5
3.2
8/1
T: Grant Marshall
R: G Schofield (57.5)
8/1
5g helmet (AUS) x dawn attack (IRE) (fantastic light (USA))
6
3.3
9/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (60)
9/1
4g high chaparral (IRE) x amouage (NZ) (viking ruler (AUS))
7
8.3
150/1
T: E B Holland
R: S Guymer (54)
150/1
9g dream ballad (AUS) x red lux girl (AUS) (sports works (AUS))
8
11.6
5/1
T: N J Olive
R: Tommy Berry (55.5)
5/1
3f dream ahead (USA) x chirurgo dame (AUS) (flying spur (AUS))
* Nick figures are for Australasia.