Breednet Results

SHA TIN - Sunday, April 23

Race 1 - Beyond Arts Appreciation (C5) (1200m)
Class: Class 5 Track: Slow Time: 1:09.41 (23.25)
Prizemoney: $630,000
1
11/4
T: C H Yip
R: M F Poon (53.5)
11/4
5g yes it's true (USA) x aucilla (USA) (relaunch (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
50/1
T: T P Yung
R: M L Yeung (56.5)
50/1
3g magic albert (AUS) x little evie (AUS) (al maher (AUS))
3
3.1
8/1
T: K L Man
R: Z Purton (59)
8/1
4
3.3
12/1
T: A Lee
R: T H So (50.5)
12/1
5
5
12/1
T: Richard Gibson
R: M Chadwick (57.5)
12/1
6g thorn park (AUS) x catalina lady (NZ) (flying spur (AUS))
6
6
15/8F
T: D Ferraris
R: J Moreira (56.5)
15/8F
5g windsor knot (IRE) x toy show (IRE) (danehill (USA))
7
6.5
4/1
T: K W Lui
R: K Teetan (60.5)
4/1
8
7.3
14/1
T: W Y So
R: C Schofield (56.5)
14/1
4g bel esprit (AUS) x swinging feeling (NZ) (danasinga (AUS))
9
7.5
80/1
T: D Cruz
R: K C Ng (53)
80/1
5g sebring (AUS) x princess ola (AUS) (johannesburg (USA))
10
7.8
50/1
T: A T Millard
R: H T Mo (50.5)
50/1
4g fastnet rock (AUS) x intierra (NZ) (zabeel (NZ))
11
9.3
50/1
T: L Ho
R: Alex Lai (51.5)
50/1
8g written tycoon (AUS) x bonus clause (AUS) (weasel clause (AUS))
12
12
40/1
T: C S Shum
R: W M Lai (51.5)
40/1
4g iffraaj (GB) x goldsumware (NZ) (refuse to bend (IRE))
Race 2 - Empowering Youth Hcp (C4) (1000m)
Class: Class 4 Track: Good Time: 0:56.88 (22.67)
Prizemoney: $840,000
1
13/4
T: P Yiu
R: U Rispoli (60)
13/4
Winning siblings: Jessie May, Raggedy Doll,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
3/1
T: A T Millard
R: S Clipperton (57)
3/1
3g toorak toff (AUS) x lady's light (USA) (toolighttoquit (USA))
4
3.3
50/1
T: T K Ng
R: W M Lai (51.5)
50/1
8g keeper (AUS) x sometimes (NZ) (montjeu (IRE))
5
3.5
25/1
T: Y S Tsui
R: M L Yeung (55.5)
25/1
6
4
8/1
T: D Ferraris
R: M F Poon (47.5)
8/1
7
4.1
Autopay (11)
40/1
T: C S Shum
R: H T Mo (51.5)
40/1
8
5
20/1
T: K W Lui
R: K Teetan (51.5)
20/1
5g domesday (AUS) x desert finch (AUS) (desert prince (IRE))
9
5.5
8/1
T: T P Yung
R: H N Wong (57.5)
8/1
7g hawkeye (IRE) x red carrera (AUS) (rory's jester (AUS))
10
6
20/1
T: W Y So
R: Z Purton (58.5)
20/1
6g volksraad (GB) x queen of avalon (NZ) (montjeu (IRE))
11
7
100/1
T: A Lee
R: K C Ng (54.5)
100/1
4g acclamation (GB) x heavens peak (GB) (pivotal (GB))
12
7.3
60/1
T: C H Yip
R: C Schofield (56.5)
60/1
3g darci brahma (NZ) x diamond deck (NZ) (octagonal (NZ))
13
9.3
30/1
T: L Ho
R: B Prebble (56.5)
30/1
3g red element (AUS) x bokissa (AUS) (bradbury's luck (AUS))
14
22.5
100/1
T: D J Hall
R: T H So (56.5)
100/1
4g bianconi (USA) x fonteyn star (AUS) (langfuhr (CAN))
Race 3 - Age-Friendly City Hcp (C4) (1650m)
Class: Class 4 Track: Slow Time: 1:39.03 (23.44)
Prizemoney: $840,000
1
11/2
T: C W Chang
R: K Teetan (54)
11/2
Winning siblings: Comfortable, Green Birdie,
This nick: 4 runners; 13 winners; 2 SW. Details22 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
0.1
30/1
T: A T Millard
R: S Clipperton (60.5)
30/1
6g kitten's joy (USA) x steaming home (USA) (salt lake (USA))
3
0.9
8/1
T: Y S Tsui
R: H N Wong (49.5)
8/1
4g o'reilly (NZ) x former glory (USA) (dynaformer (USA))
4
2
100/1
T: W Y So
R: Alex Lai (52)
100/1
5
2.8
15/1
T: W Y So
R: C Y Ho (52)
15/1
3g coats choice (AUS) x drizzle (NZ) (ski captain (USA))
6
3
5/1
T: D J Hall
R: J Moreira (55)
5/1
7g mujahid (USA) x nikita tango (FR) (sicyos (USA))
7
4.5
20/1
T: Richard Gibson
R: M Chadwick (56)
20/1
5g high chaparral (IRE) x bombay (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.8
8/1
T: C H Yip
R: C Schofield (53)
8/1
4g zebedee (GB) x break of dawn (USA) (mt. livermore (USA))
9
5.3
15/2
T: P D O'Sullivan
R: M F Poon (47)
15/2
10
7.3
20/1
T: T P Yung
R: M L Yeung (53)
20/1
7g elusive city (USA) x lucky norwegian (IRE) (almutawakel (GB))
11
8
2/1F
T: J J Size
R: K K Chiong (50.5)
2/1F
4g champions gallery (GB) x bevagna (AUS) (ombra della sera (AUS))
12
12.3
60/1
T: P Yiu
R: W M Lai (59.5)
60/1
5g showcasing (GB) x armanda (GER) (acatenango (GER))
13
13.3
40/1
T: C W Chang
R: H T Mo (54.5)
40/1
7g akhadan (AUS) x ambolene (AUS) (bellotto (USA))
14
14.3
100/1
T: A Lee
R: T H So (53.5)
100/1
5g host (CHI) x unlimited passage (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 4 - Sports For All Hcp (C4) (1650m)
Class: Class 4 Track: Slow Time: 1:39.42 (22.78)
Prizemoney: $840,000
1
9/2
T: C Fownes
R: J Moreira (59)
9/2
This nick: 1 runners; 2 winners; 1 SW. Details1 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/2
T: T P Yung
R: U Rispoli (57.5)
11/2
5g keeper (AUS) x sara ann (NZ) (stravinsky (USA))
3
0.4
66/1
T: D J Hall
R: M F Poon (52)
66/1
4
3.3
30/1
T: C H Yip
R: T H So (54)
30/1
4g hard spun (USA) x royal tour (AUS) (quest for fame (GB))
5
3.8
100/1
T: L Ho
R: Alex Lai (57.5)
100/1
4g mastercraftsman (IRE) x opus four (NZ) (stravinsky (USA))
6
3.9
5/4F
T: W Y So
R: Z Purton (56.5)
5/4F
6g oratorio (IRE) x mandaraka (FR) (ashkalani (IRE))
7
4.3
40/1
T: C W Chang
R: O Doleuze (60.5)
40/1
6g sakhee's secret (GB) x grove nymph (NZ) (grosvenor (NZ))
8
4.5
5/1
T: P D O'Sullivan
R: B Prebble (60)
5/1
5g battle paint (USA) x dominica (NZ) (cape cross (IRE))
9
5.8
60/1
T: K W Lui
R: K K Chiong (50)
60/1
7g kheleyf (USA) x catching stars (IRE) (halling (USA))
10
6
16/1
T: C W Chang
R: H T Mo (51.5)
16/1
5g dane shadow (AUS) x sonette (AUS) (hussonet (USA))
11
7.3
50/1
T: P Yiu
R: M L Yeung (55)
50/1
5g hard spun (USA) x fine jade (USA) (jade hunter (USA))
12
10
12/1
T: C W Chang
R: M Chadwick (53)
12/1
4g compton place (GB) x heliograph (GB) (ishiguru (USA))
13
14.5
30/1
T: T K Ng
R: K Teetan (59)
30/1
5g intense focus (USA) x kayak (GB) (singspiel (IRE))
Race 5 - The H.K.J.C. Comm. Trophy (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good Time: 1:21.87 (23.39)
Prizemoney: $2,500,000
1
9/1
T: J Moore
R: C Y Ho (51.5)
9/1
5g clang (AUS) x mezentseva (AUS) (defecting dancer (GB))
Winning siblings: Just Past Midnight, Midnight Rebel,
This nick: 7 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: A S Cruz
R: M Chadwick (54)
15/4
3
0.2
14/1
T: C S Shum
R: M F Poon (56)
14/1
4
0.5
9/1
T: J Moore
R: K Teetan (52.5)
9/1
5
1.8
1/1F
T: J J Size
R: J Moreira (60)
1/1F
4g encosta de lago (AUS) x alsatia (AUS) (marauding (NZ))
6
2.8
11/2
T: L Ho
R: U Rispoli (54.5)
11/2
4g lope de vega (IRE) x portelet (GB) (night shift (USA))
7
3
60/1
T: C Fownes
R: M L Yeung (51.5)
60/1
6g hurricane cat (USA) x realdad (ARG) (victory speech (USA))
8
6.3
8/1
T: Y S Tsui
R: H N Wong (50)
8/1
6g footstepsinthesand (GB) x jarhes (IRE) (green desert (USA))
9
6.4
14/1
T: C S Shum
R: H T Mo (48)
14/1
Race 6 - Heritage Conservation Hcp (C4) (1200m)
Class: Class 4 Track: Slow Time: 1:09.13 (23.50)
Prizemoney: $840,000
1
13/2
T: P D O'Sullivan
R: T H So (51)
13/2
This nick: 11 runners; 5 winners; 0 SW. Details1 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Starlot (11)
10/1
T: Richard Gibson
R: C Schofield (53.5)
10/1
3g star witness (AUS) x pearl of the sea (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
2.3
4/1F
T: D Ferraris
R: B Prebble (58)
4/1F
3g i am invincible (AUS) x chirurgo dame (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.5
7/1
T: K L Man
R: M F Poon (49.5)
7/1
4g stratum (AUS) x dash for gretna (SAF) (sportsworld (USA))
5
2.6
16/1
T: J J Size
R: O Doleuze (58.5)
16/1
3g hard spun (USA) x la italia (NZ) (stravinsky (USA))
6
2.8
10/1
T: J Moore
R: H T Mo (49)
10/1
4g lope de vega (IRE) x dancescape (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
3.8
9/1
T: Y S Tsui
R: C Y Ho (59.5)
9/1
4g hard spun (USA) x joyous rain (AUS) (spectrum (IRE))
8
3.9
50/1
T: C W Chang
R: H N Wong (57.5)
50/1
9
4
100/1
T: W Y So
R: S Clipperton (56.5)
100/1
10
4.3
4/1
T: T P Yung
R: Z Purton (58.5)
4/1
4g makfi (GB) x amicable terms (GB) (royal applause (GB))
11
6.5
4/1F
T: C Fownes
R: J Moreira (56)
4/1F
4g nicconi (AUS) x obbligato (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
26.3
100/1
T: C H Yip
R: U Rispoli (56)
100/1
Race 7 - Cultural Legacy Hcp (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Good Time: 0:56.62 (22.78)
Prizemoney: $1,235,000
1
2/1F
T: T P Yung
R: Z Purton (54.5)
2/1F
4g coats choice (AUS) x blue blond (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
3.3
11/1
T: P Yiu
R: K Teetan (54.5)
11/1
3
4.1
50/1
T: K L Man
R: U Rispoli (56)
50/1
3g pluck (USA) x miguelita (AUS) (danehill (USA))
4
4.3
13/2
T: D J Hall
R: M F Poon (50)
13/2
6g patapan (USA) x centinize (NZ) (centaine (AUS))
5
5.8
14/1
T: Richard Gibson
R: M Chadwick (55)
14/1
4g wanted (AUS) x ripping nic (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
6.5
5/2
T: A S Cruz
R: J Moreira (60.5)
5/2
4g nicconi (AUS) x divine choice (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
7.5
100/1
T: A Lee
R: M L Yeung (51.5)
100/1
8g towkay (AUS) x crystal jet (NZ) (clay hero (AUS))
8
7.6
9/2
T: W Y So
R: S Clipperton (57)
9/2
4g snippetson (AUS) x green mirage (AUS) (green desert (USA))
9
9.3
40/1
T: C H Yip
R: C Schofield (59)
40/1
3g darci brahma (NZ) x lava lady (AUS) (kenmare (FR))
10
9.5
100/1
T: D Ferraris
R: K C Ng (55)
100/1
4g american post (GB) x noozhah (GB) (singspiel (IRE))
11
11
12/1
T: A T Millard
R: K K Chiong (49.5)
12/1
12
15.3
100/1
T: L Ho
R: T H So (51.5)
100/1
7g medaglia d'oro (USA) x with patience (USA) (with approval (CAN))
Race 8 - Nurturing Artistic Talent (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Synthetic Time: 1:08.67 (23.26)
Prizemoney: $1,235,000
1
7/2F
T: J Moore
R: M F Poon (56)
7/2F
6g northern meteor (AUS) x tactfully (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Galleries, Katter, Serene Miss, Vezalay, Volando,
This nick: 18 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
0.1
9/2
T: T P Yung
R: O Doleuze (58)
9/2
5g perfectly ready (AUS) x rattle (NZ) (stravinsky (USA))
3
0.2
12/1
T: Richard Gibson
R: H N Wong (53.5)
12/1
5g sequalo (AUS) x cheer girl (AUS) (celestial dancer (IRE))
4
1.8
9/1
T: L Ho
R: U Rispoli (53)
9/1
6g mossman (AUS) x oh so royal (AUS) (danzero (AUS))
5
3.3
Deja Vu (10)
11/1
T: A Lee
R: K Teetan (55.5)
11/1
5g tale of the cat (USA) x creative plan (AUS) (flying spur (AUS))
6
4.3
4/1
T: J J Size
R: J Moreira (56.5)
4/1
5g guillotine (NZ) x sorbello (NZ) (golan (IRE))
7
4.8
20/1
T: Y S Tsui
R: K K Chiong (57.5)
20/1
5g bernardini (USA) x la falette (NZ) (faltaat (USA))
8
5.3
5/1
T: W Y So
R: Z Purton (58)
5/1
6g tale of the cat (USA) x santoya (NZ) (college chapel (GB))
9
6
9/1
T: C S Shum
R: M Chadwick (56)
9/1
10
7.3
25/1
T: P D O'Sullivan
R: T H So (50.5)
25/1
6g verglas (IRE) x triple try (IRE) (sadler's wells (USA))
11
7.5
100/1
T: A S Cruz
R: K C Ng (54.5)
100/1
4g intense focus (USA) x tranquil sky (GB) (intikhab (USA))
12
11
100/1
T: C Fownes
R: C Y Ho (57)
100/1
4g paco boy (IRE) x tereshkina (IRE) (sadler's wells (USA))
Race 9 - Arts In The Community Hcp (C3) (1800m)
Class: Class 3 Track: Slow Time: 1:47.08 (24.03)
Prizemoney: $1,235,000
1
5/2F
T: C Fownes
R: Z Purton (59.5)
5/2F
7g host (CHI) x soorena (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 10 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1.5
15/1
T: A T Millard
R: C Schofield (52.5)
15/1
5g zabeel (NZ) x lacada (AUS) (giant's causeway (USA))
3
3.8
15/1
T: A S Cruz
R: C Y Ho (58.5)
15/1
5g arcano (IRE) x celestina agostino (USA) (street cry (IRE))
4
4
40/1
T: J Moore
R: W M Lai (54.5)
40/1
5
6
11/1
T: Y S Tsui
R: U Rispoli (60)
11/1
5g street cry (IRE) x la guichet (AUS) (al hareb (USA))
6
7.8
12/1
T: A S Cruz
R: M Chadwick (59.5)
12/1
4g fastnet rock (AUS) x laetitia (AUS) (woodman (USA))
7
8
12/1
T: P D O'Sullivan
R: B Prebble (60.5)
12/1
6g sakhee's secret (GB) x dantessa (NZ) (danasinga (AUS))
8
9.3
20/1
T: C S Shum
R: H T Mo (52.5)
20/1
5g war front (USA) x photograph (USA) (unbridled's song (USA))
9
10
7/2
T: J J Size
R: J Moreira (55)
7/2
10
10.8
12/1
T: C H Yip
R: M F Poon (56)
12/1
11
11
40/1
T: L Ho
R: K Teetan (55.5)
40/1
12
14.5
30/1
T: J Moore
R: S Clipperton (57.5)
30/1
13
18
13/2
T: C Fownes
R: O Doleuze (60)
13/2
4g jet spur (AUS) x gold lottey (AUS) (encosta de lago (AUS))
14
31.5
80/1
T: K L Man
R: Alex Lai (51.5)
80/1
4g champs elysees (GB) x red boots (IRE) (verglas (IRE))
Race 10 - The Power Of Music Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good Time: 1:21.97 (24.01)
Prizemoney: $1,750,000
1
4/13F
T: J J Size
R: J Moreira (60)
4/13F
3g husson (ARG) x katisam (AUS) (lonhro (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
20/1
T: P D O'Sullivan
R: S Clipperton (58)
20/1
5g stratum (AUS) x paolino (NZ) (housebuster (USA))
3
1.6
25/1
T: D Ferraris
R: K Teetan (58.5)
25/1
6g keeper (AUS) x mumtaz (NZ) (cape cross (IRE))
4
3
20/1
T: J Moore
R: B Prebble (54)
20/1
4g all american (AUS) x cristallo (AUS) (testa rossa (AUS))
5
4
16/1
T: W Y So
R: T H So (55)
16/1
5g postponed (USA) x bislieri (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.5
40/1
T: A S Cruz
R: C Y Ho (55)
40/1
6g soldier hollow (GB) x desabina (GER) (big shuffle (USA))
7
6.8
20/1
T: C S Shum
R: H T Mo (52.5)
20/1
5g husson (ARG) x altiero (NZ) (kashani (USA))
8
7
100/1
T: D Cruz
R: M L Yeung (55)
100/1
5g snitzel (AUS) x thunder belle (AUS) (thunder gulch (USA))
9
7.8
20/1
T: K L Man
R: U Rispoli (56)
20/1
4g iffraaj (GB) x singadablues (NZ) (danasinga (AUS))
10
11
10/1
T: C Fownes
R: O Doleuze (55)
10/1
4g darci brahma (NZ) x shi kin fly (NZ) (shinko king (IRE))
11
13.5
100/1
T: C H Yip
R: M Chadwick (54.5)
100/1
4g bel danoro (AUS) x marendez (AUS) (marquetry (USA))
12
15.3
40/1
T: P Yiu
R: M F Poon (56)
40/1
7g dylan thomas (IRE) x tango tonic (IRE) (trans island (GB))
13
15.5
100/1
T: Y S Tsui
R: K K Chiong (55)
100/1
5g iffraaj (GB) x jabot (NZ) (green perfume (USA))
14
47.5
100/1
T: C W Chang
R: C Schofield (54)
100/1
4g darci brahma (NZ) x surreptitiously (GB) (machiavellian (USA))
* Nick figures are for Australasia.