Breednet Results

Other Meetings ▶
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

ELLERSLIE - Saturday, March 30

Race 1 - Vodafone Events Centre (Bm65) (2400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:30.00 (35.48)
Prizemoney: $22,500
1
4/7F
T: M Baker and A Forsman
R: T Yanagida (53)
4/7F
3f canford cliffs (IRE) x vereza (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/4
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (56)
13/4
5m ekraar (USA) x flinders (USA) (royal academy (USA))
3
10.5
15/2
T: Ms D Guy
R: E A McCall (52.5)
15/2
3f rios (NZ) x mawasi (NZ) (the commander (NZ))
4
13
20/1
T: P P Mirabelli
R: A J Calder (56)
20/1
5
16
Rocanic (10)
11/1
T: C B Stevenson
R: M Hashizume (50)
11/1
6m roc de cambes (NZ) x zeeanic (NZ) (anziyan (USA))
6
16.3
10/1
T: S and E Clotworthy
R: J J Fawcett (55)
10/1
7g gallant guru (AUS) x arurite (NZ) (rua rukuna (NZ))
7
39.6
50/1
T: K M Dell
R: C Dell (55)
50/1
7g librettist (USA) x fleuret (NZ) (green perfume (USA))
Race 2 - Skycity Auckland Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.99 (34.52)
Prizemoney: $10,000
1
Rusavy (2)
5/2F
T: C J Wood
R: T Yanagida (55.5)
5/2F
4g savabeel (AUS) x kahurangi (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Stilton,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2
20/1
T: A Oliveira
R: S C Spratt (58.5)
20/1
4g bullet train (GB) x auspicious day (AUS) (night shift (USA))
3
2.2
9/2
T: P and D Williams
R: V A Colgan (56.5)
9/2
4m pierro (AUS) x papilio (NZ) (redoute's choice (AUS))
4
3.2
11/4
T: A W Pike
R: D A Mansour (58)
11/4
3g dalghar (FR) x like me wild (NZ) (cape cross (IRE))
5
3.4
12/1
T: R R Manning
R: A C Goindasamy (53.5)
12/1
4m street boss (USA) x club med sands (NZ) (grosvenor (NZ))
6
4.7
15/1
T: Tanya Donaldson
R: T D Thornton (56.5)
15/1
5m redwood (GB) x canyon yodeler (USA) (swiss yodeler (USA))
7
5
13/2
T: Team Rogerson
R: Shiarna Johnson (54)
13/2
3g mossman (AUS) x alta floresta (AUS) (testa rossa (AUS))
8
5.8
Dalmar (1)
11/1
T: S N Rees
R: E A McCall (54.5)
11/1
5g dalghar (FR) x darb and marg (NZ) (pentire (GB))
9
5.9
20/1
T: M A Da Cruz
R: M Hashizume (54.5)
20/1
Race 3 - Beko Appliances (Bm82) (1400m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(3) Time: 1:23.93 (33.23)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: D G Greene
R: K A McCulloch (55)
4/1
4m husson (ARG) x kicken vixen (USA) (vindication (USA))
Winning siblings: Mudgee Road, Watchmen,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
3/1
T: J W Richards
R: N M Abu Bakar (54)
3/1
4g iffraaj (GB) x double elle (NZ) (generous (IRE))
3
1.1
Monaco (5)
9/4F
T: S Ralph
R: T D Thornton (55.5)
9/4F
4g per incanto (USA) x monarch (NZ) (volksraad (GB))
4
1.3
20/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (56)
20/1
6g per incanto (USA) x sunstrike (NZ) (rock of gibraltar (IRE))
5
2.6
7/1
T: P and D Williams
R: M T Coleman (57.5)
7/1
4g jimmy choux (NZ) x in the midnight (AUS) (quest for fame (GB))
6
3.4
12/1
T: S F Ritchie
R: A C Goindasamy (57)
12/1
5g tavistock (NZ) x strabelle (NZ) (stravinsky (USA))
7
3.6
4/1
T: J and B Vance
R: V A Colgan (55)
4/1
5m castledale (IRE) x it's my destiny (NZ) (magic ring (IRE))
Race 4 - 100% Appliances 2yo (1300m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:17.01 (33.71)
Prizemoney: $22,500
1
10/9F
T: Ms J K Mahoney
R: K A McCulloch (56.5)
10/9F
2f showcasing (GB) x sarsourti (NZ) (ustinov (AUS))
Winning siblings: Archduchess,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
7/1
T: P and D Williams
R: T D Thornton (55)
7/1
2f pierro (AUS) x chinchilla rose (AUS) (lion hunter (AUS))
3
5.3
Might (5)
12/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (57)
12/1
2g power (GB) x uberalles (NZ) (giant's causeway (USA))
4
5.8
11/1
T: P and D Williams
R: M T Coleman (55)
11/1
2f zoustar (AUS) x snow blitz (AUS) (zabeel (NZ))
5
5.9
15/2
T: J Benner and H Wynyard
R: V A Colgan (57)
15/2
2g poet's voice (GB) x ulfah (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
6.7
20/1
T: P and D Williams
R: D A Mansour (57)
20/1
2g proisir (AUS) x one swanstonstreet (NZ) (sandtrap (USA))
7
7.6
20/1
T: S R Autridge
R: A J Calder (55)
20/1
8
31.8
7/2
T: M Moroney and P Gerard
R: C E Lammas (57)
7/2
Race 5 - Electrolux Sprint (1200m)
Class: Open Track: Good Time: 1:09.44 (32.79)
Prizemoney: $35,000
1
14/1
T: J W Richards
R: N M Abu Bakar (57)
14/1
Winning siblings: Duchess Of Windsor,
This nick: 31 runners; 12 winners; 2 SW. Details
2
0.2
15/2
T: T J Miller
R: C E Lammas (54)
15/2
4m bullbars (AUS) x te toro lass (NZ) (ekraar (USA))
3
0.3
3/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: S C Spratt (54)
3/1
5m tavistock (NZ) x macinally (NZ) (volksraad (GB))
4
0.4
15/8F
T: P and D Williams
R: M T Coleman (54)
15/8F
3f i am invincible (AUS) x different to (NZ) (high chaparral (IRE))
5
1.9
Yearn (5)
5/1
T: Ms K Fursdon
R: D A Mansour (54)
5/1
5m savabeel (AUS) x princess uno (AUS) (danehill (USA))
6
2.4
9/1
T: E and D Browne
R: V A Colgan (56)
9/1
7g mastercraftsman (IRE) x very musical (IRE) (green tune (USA))
7
8.9
11/2
T: Ms S Hale
R: G L Cooksley (55.5)
11/2
7g danroad (AUS) x witches britches (NZ) (exploding prospect (USA))
Race 6 - Vector Wero Whitewater Pk-Bm65 (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:09.92
Prizemoney: $22,500
1
9/4F
T: A W Pike
R: D A Mansour (57.5)
9/4F
4m denman (AUS) x saw her walkin by (AUS) (danehill dancer (IRE))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: S J McKee
R: S C Spratt (60)
7/2
5g o'reilly (NZ) x breezy (NZ) (pins (AUS))
3
2
16/1
T: M, M L and M F Rogers
R: C E Lammas (58.5)
16/1
6g swiss ace (AUS) x joiya (AUS) (stravinsky (USA))
4
2.1
40/1
T: A D Fuller
R: T D Thornton (55.5)
40/1
4m per incanto (USA) x youtoofast (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
5
3.6
9/1
T: R R Manning
R: A C Goindasamy (57)
9/1
4g niagara (AUS) x equals that (NZ) (traditionally (USA))
6
3.7
15/1
T: W P Hillis
R: T L Newman (55)
15/1
3g captain rio (GB) x aristotaat (NZ) (faltaat (USA))
7
4.2
16/1
T: Ms K Fursdon
R: J J Fawcett (57)
16/1
8
5.1
25/1
T: A W Pike
R: K A McCulloch (57.5)
25/1
4m iffraaj (GB) x skaapa (NZ) (kaapstad (NZ))
9
5.2
5/1
T: L R Noble
R: M T Coleman (57)
5/1
3f stratum (AUS) x fairy star (AUS) (more than ready (USA))
10
6.4
30/1
T: M G Forbes
R: M Hashizume (53.5)
30/1
5g iffraaj (GB) x many dreams (AUS) (zabeel (NZ))
11
8.6
15/2
T: N P Bishara
R: T Yanagida (53.5)
15/2
3f jimmy choux (NZ) x sprites delight (AUS) (kenny's best pal (AUS))
12
16
80/1
T: Donna Clark
R: C A Campbell (56)
80/1
5g thewayyouare (USA) x accompli (AUS) (anabaa (USA))
Race 7 - Beko Appliances 3yo (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.10 (34.76)
Prizemoney: $25,000
1
3/1
T: M Baker and A Forsman
R: T Yanagida (52.5)
3/1
3f savabeel (AUS) x she's snubbed (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 155 runners; 112 winners; 18 SW. Details155 runners; 112 winners; 18 SW. Details
2
0.5
4/5F
T: P and D Williams
R: T D Thornton (55.5)
4/5F
3f high chaparral (IRE) x red roses too (AUS) (not a single doubt (AUS))
3
3.8
15/4
T: M and K Murdoch
R: C E Lammas (58.5)
15/4
3g darci brahma (NZ) x della lobra (NZ) (stravinsky (USA))
4
4.3
6/1
T: S F Ritchie
R: D A Mansour (55.5)
6/1
3f darci brahma (NZ) x evana (NZ) (entrepreneur (GB))
5
7.8
25/1
T: C R Isdale
R: A J Calder (56)
25/1
3g ocean park (NZ) x knockout (NZ) (pins (AUS))
Race 8 - Westinghouse (Bm72) (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 1:34.84
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: S J McKee
R: T D Thornton (59)
12/1
6g alamosa (NZ) x fellowship (AUS) (success express (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Alesund (15)
16/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (54)
16/1
4m coats choice (AUS) x coya pasca (NZ) (cape cross (IRE))
3
1.5
Vichy (14)
11/2
T: G Richardson and G Parker
R: M T Coleman (55.5)
11/2
4m cape blanco (IRE) x vercors (NZ) (catbird (AUS))
4
1.6
30/1
T: T W Cole
R: C Dell (59.5)
30/1
5g lucky unicorn (AUS) x penumbra (NZ) (pentire (GB))
5
3.4
9/4F
T: S B Marsh
R: S C Spratt (60)
9/4F
5g align (AUS) x street law (NZ) (street cry (IRE))
6
3.6
14/1
T: T Charles and P Corbett
R: A C Goindasamy (55.5)
14/1
4g ocean park (NZ) x unplanned (NZ) (king of kings (IRE))
7
3.9
10/1
T: B D Revell
R: V A Colgan (59.5)
10/1
4g d'cash (AUS) x ciarlatano (NZ) (one cool cat (USA))
8
4.9
4/1
T: S B Marsh
R: T Yanagida (58)
4/1
7g shinko king (IRE) x cross quarry (NZ) (cape cross (IRE))
9
5.4
30/1
T: Ms C Cameron
R: A J Calder (58.5)
30/1
4g shamoline warrior (AUS) x rush'n red (NZ) (soviet star (USA))
10
6
40/1
T: A W Pike
R: D A Mansour (56)
40/1
4m iffraaj (GB) x capacia (NZ) (cape cross (IRE))
11
7.3
Masu (11)
20/1
T: S B Marsh
R: J J Fawcett (56.5)
20/1
6g red giant (USA) x tina temple (NZ) (diamond express (NZ))
12
9.4
20/1
T: Ms M Falconer
R: L H Satherley (56)
20/1
6m shocking (AUS) x dawn till dusk (NZ) (manntari (IRE))
13
9.7
30/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: K A McCulloch (59)
30/1
5g postponed (USA) x kate cross (NZ) (cape cross (IRE))
14
11.7
40/1
T: S Morrish
R: N Alam (59.5)
40/1
5g shocking (AUS) x utmost caution (AUS) (galileo (IRE))
15
20.8
150/1
T: Ms S Houston
R: C A Campbell (52)
150/1
9g storm creek (USA) x beaudamiss (NZ) (beau zam (NZ))
Race 9 - The Rising Foundation (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:24.92 (33.95)
Prizemoney: $22,500
1
30/1
T: K W Morton
R: C Dell (54.5)
30/1
6m per incanto (USA) x senagalia (NZ) (don eduardo (NZ))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
25/1
T: S F Ritchie
R: A C Goindasamy (55.5)
25/1
4g reliable man (GB) x unbeatable (GB) (beat hollow (GB))
3
0.7
7/1
T: A W Pike
R: D A Mansour (56)
7/1
3f showcasing (GB) x silkwood (NZ) (grosvenor (NZ))
4
0.8
20/1
T: Ms M Falconer
R: L H Satherley (58.5)
20/1
4g rothesay (AUS) x joan's best (AUS) (gold brose (AUS))
5
0.9
7/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (59)
7/2
4g foxwedge (AUS) x true malt (AUS) (elusive quality (USA))
6
1
5/2F
T: Ms D Waddell
R: T Yanagida (55.5)
5/2F
7g swiss ace (AUS) x eight the cash (NZ) (black minnaloushe (USA))
7
1.2
15/4
T: Jessica Dalton
R: M T Coleman (60)
15/4
3g reliable man (GB) x sussex dancer (IRE) (danehill dancer (IRE))
8
1.3
12/1
T: Ms K Zimmerman
R: V A Colgan (56.5)
12/1
5m alamosa (NZ) x bilancia (NZ) (montjeu (IRE))
9
1.7
9/1
T: S J McKee
R: S C Spratt (58.5)
9/1
4g darci brahma (NZ) x state circus (GB) (dr fong (USA))
10
1.8
16/1
T: S T Wenn
R: T L Newman (54.5)
16/1
5m redwood (GB) x c'mon cuba (NZ) (thorn park (AUS))
* Nick figures are for Australasia.