Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton

HASTINGS - Wednesday, December 11

Race 1 - Fasttrack Insurance (Bm65) (2000m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 2:05.82
Prizemoney: $10,000
1
11/4
T: P N McKay
R: S M Mc Kay (58.5)
11/4
4g o'reilly (NZ) x queen sabeel (NZ) (savabeel (AUS))
Winning siblings: Peskijen, Tyrannize, Wordofmouth,
This nick: 27 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
0.1
5/2
T: G Lowry & G Cullen
R: J Parkes (57)
5/2
5g uncle mo (USA) x uno sayuri (JPN) (scatter the gold (CAN))
3
3.4
12/1
T: F J Auret
R: M Singh (56.5)
12/1
4m ocean park (NZ) x la collina (NZ) (van nistelrooy (USA))
4
4.7
8/1
T: G Lowry & G Cullen
R: L T Hemi (56)
8/1
6g sufficient (NZ) x traditional bride (NZ) (traditionally (USA))
5
8
15/2
T: J W Bridge
R: J K Riddell (58.5)
15/2
5g nom du jeu (NZ) x miss vita (USA) (alleged (USA))
6
22.3
2/1F
T: P Nelson & C McDougal
R: S R Weatherley (60)
2/1F
5g shocking (AUS) x cassovia (NZ) (zabeel (NZ))
Race 2 - Thornhill- Horticultural Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 2:04.79
Prizemoney: $10,000
1
10/1
T: Anita Gardner
R: M Singh (58.5)
10/1
5g ocean park (NZ) x dorotea dior (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.5
7/2
T: A W Pike
R: L G Innes (55.5)
7/2
3
7.8
5/4F
T: M Baker & A Forsman
R: J K Riddell (58.5)
5/4F
4g dundeel (NZ) x al samoud (AUS) (desert prince (IRE))
4
8.3
4/1
T: E & D Browne
R: S R Weatherley (58.5)
4/1
5
10.3
20/1
T: G Lowry & G Cullen
R: S M Mc Kay (58.5)
20/1
4g prince conti (NZ) x sentosa park (NZ) (thorn park (AUS))
6
10.7
20/1
T: H T Gillies
R: L T Hemi (58.5)
20/1
5g rip van winkle (IRE) x cugini (NZ) (centaine (AUS))
7
15.2
50/1
T: J W Bridge
R: J A Bassett (54.5)
50/1
4g fastnet rock (AUS) x forgiveness (AUS) (show a heart (AUS))
8
18.5
100/1
T: F W Pratt
R: T L Taiaroa (54.5)
100/1
5g ekraar (USA) x golden gaates (NZ) (faltaat (USA))
9
18.6
30/1
T: Ms E Rennie
R: J Parkes (56.5)
30/1
5m magic albert (AUS) x champagne crystal (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
21.6
20/1
T: M Baker & A Forsman
R: L J Allpress (55)
20/1
3f helmet (AUS) x ready at eight (AUS) (more than ready (USA))
11
23.4
66/1
T: Ms E Rennie
R: R M Goldsbury (56.5)
66/1
5m pentire (GB) x amritsar jet (NZ) (jetball (AUS))
Race 3 - Roger Brittin Memorial (Bm72) (1200m)
Class: Benchmark 72 Track: Dead(4) Time: 1:11.40
Prizemoney: $11,000
1
5/2F
T: J W Richards
R: D S Johnson (58)
5/2F
4g savabeel (AUS) x baradevi (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Clique, The Wolf,
This nick: 26 runners; 20 winners; 2 SW. Details
2
0.5
7/2
T: F P Campbell
R: L J Allpress (55.5)
7/2
4m rip van winkle (IRE) x dorotea dior (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.5
11/2
T: M Moroney & P Gerard
R: C E Lammas (57.5)
11/2
5g street boss (USA) x absorb (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
2.8
9/2
T: G Lowry & G Cullen
R: S M Mc Kay (55.5)
9/2
4m per incanto (USA) x mint (NZ) (perfectly ready (AUS))
5
5.6
7/2
T: J G Bary
R: J Parkes (59)
7/2
5m iffraaj (GB) x toposhforu (NZ) (howbaddouwantit (USA))
6
6.1
9/1
T: Ms L M Laing
R: M Singh (59.5)
9/1
6g patapan (USA) x du valle (NZ) (kreisler (IRE))
7
6.5
30/1
T: Ms K Lawrence
R: J A Bassett (56)
30/1
7g shinko king (IRE) x errant (NZ) (jungle pocket (JPN))
Race 4 - Bramwell Bate Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:12.40
Prizemoney: $10,000
1
11/4
T: M Baker & A Forsman
R: L J Allpress (55)
11/4
3f snitzel (AUS) x cailin miss (AUS) (domesday (AUS))
Winning siblings: Far Too Strong, La Mexicana,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
11/8F
T: A W Pike
R: L G Innes (55.5)
11/8F
3f darci brahma (NZ) x southern sunset (GB) (polish precedent (USA))
2019 NZB Karaka Book 2
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Psd, Res $40,000
3
2.6
3/1
T: J W Richards
R: D S Johnson (56.5)
3/1
4m rip van winkle (IRE) x galway (NZ) (savabeel (AUS))
4
2.7
12/1
T: C A Bambry
R: J K Riddell (58.5)
12/1
4g iffraaj (GB) x regal ash (GB) (green desert (USA))
5
2.8
Chalk (1)
12/1
T: R C McKenzie
R: J A Bassett (54.5)
12/1
4g showcasing (GB) x emerald (NZ) (grosvenor (NZ))
6
7.1
9/1
T: A W Pike
R: R T Elliot (55)
9/1
3f pentire (GB) x pennies in heaven (NZ) (pompeii court (USA))
7
10.1
30/1
T: L W Somervell
R: M Singh (57)
30/1
3g giant's steps (ARG) x xcella bella (NZ) (occidental tourist (USA))
Race 5 - Tremain Group Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:37.95
Prizemoney: $10,000
1
9/4F
T: J W Richards
R: D S Johnson (55)
9/4F
3f pierro (AUS) x missy cummings (AUS) (magnus (AUS))
Winning siblings: Mizzy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
6/1
T: M Baker & A Forsman
R: L J Allpress (55)
6/1
3f fastnet rock (AUS) x rex is a star (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3
12/1
T: M Moroney & P Gerard
R: C E Lammas (55)
12/1
3f power (GB) x sade (NZ) (savabeel (AUS))
4
3.1
13/2
T: L W Somervell
R: L T Hemi (56.5)
13/2
6m civics (AUS) x azurebelle (NZ) (bluebird (USA))
5
3.3
5/2
T: M Baker & A Forsman
R: J K Riddell (57)
5/2
6
5.1
40/1
T: S Thompson-Brown & M Brown
R: J A Bassett (52.5)
40/1
5m playmaker (NZ) x chewing gum kate (NZ) (don tristram (NZ))
7
6.4
9/1
T: G Lowry & G Cullen
R: J Parkes (57)
9/1
3g hallowed crown (AUS) x lingerie model (AUS) (flying spur (AUS))
8
6.9
66/1
T: F W Pratt
R: M Singh (56.5)
66/1
4m jakkalberry (IRE) x milagra (NZ) (mi preferido (USA))
9
7.2
60/1
T: P N McKay
R: R Kozaki (58.5)
60/1
4g shamexpress (NZ) x chapchick (NZ) (high chaparral (IRE))
10
8.7
12/1
T: A W Pike
R: L G Innes (56.5)
12/1
4m reliable man (GB) x classical (NZ) (stravinsky (USA))
Race 6 - Diva Bar After Party Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:18.07
Prizemoney: $10,000
1
11/4
T: S S Carey
R: J J Fawcett (57.5)
11/4
6g danroad (AUS) x provonce (NZ) (a p ruler (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
4/5F
T: J W Richards
R: D S Johnson (56.5)
4/5F
4m ocean park (NZ) x ruud van slaats (NZ) (van nistelrooy (USA))
3
4.4
Wasp (8)
7/2
T: M Moroney & P Gerard
R: C E Lammas (55)
7/2
3f ocean park (NZ) x thimble (NZ) (pins (AUS))
4
6.4
13/2
T: A W Pike
R: R T Elliot (55)
13/2
3f shamexpress (NZ) x hymn for her (NZ) (thorn park (AUS))
Race 7 - Robyn Mactaggart Mdn Cup (1400m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:24.16
Prizemoney: $10,000
1
5/2
T: A W Pike
R: L G Innes (57.5)
5/2
3g nicconi (AUS) x champagne crystal (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Sir Pellias,
This nick: 11 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/1
T: S F Ritchie
R: S R Weatherley (55.5)
11/1
3f tavistock (NZ) x sophisticate (NZ) (zabeel (NZ))
3
2.3
11/2
T: P N McKay
R: S M Mc Kay (57.5)
11/2
3g bel esprit (AUS) x costa mesa (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
3.3
11/2
T: J W Richards
R: D S Johnson (57.5)
11/2
3g darci brahma (NZ) x shamardal luck (AUS) (shamardal (USA))
5
5.1
2/1F
T: G N Richardson
R: J Parkes (57.5)
2/1F
3g husson (ARG) x lohan (AUS) (choisir (AUS))
6
7.4
9/1
T: Ms S Walsh
R: D G Bradley (57.5)
9/1
3g haradasun (AUS) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
7
7.5
12/1
T: A W Pike
R: L J Allpress (57.5)
12/1
3c tavistock (NZ) x sandie (NZ) (footstepsinthesand (GB))
8
17.8
Istina (13)
30/1
T: M Moroney & P Gerard
R: C E Lammas (55.5)
30/1
Race 8 - Dunstan Feeds C'ship Qual.Bm65 (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 0:00.00
Prizemoney: $10,000
1
3/1F
T: L W Somervell
R: M Singh (57)
3/1F
4g rip van winkle (IRE) x kapsjoy (NZ) (kaapstad (NZ))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/2
T: Ms K Fursdon
R: J J Fawcett (55.5)
9/2
3
3.8
7/2
T: R James & R Wellwood
R: R T Elliot (55)
7/2
3f showcasing (GB) x philippa chelsea (NZ) (viscount (AUS))
4
5.1
15/4
T: J W Richards
R: D S Johnson (58.5)
15/4
4g camelot (GB) x chorus of angels (GB) (rock of gibraltar (IRE))
5
7.4
9/1
T: F P Campbell
R: T L Taiaroa (50.5)
9/1
6m beneteau (AUS) x zanngana (IRE) (priolo (USA))
6
7.6
10/1
T: S F Ritchie
R: S R Weatherley (57)
10/1
5g reliable man (GB) x unbeatable (GB) (beat hollow (GB))
7
9.4
12/1
T: Ms V Wilson
R: J A Bassett (54)
12/1
8
13.4
16/1
T: Nz-David Hayes
R: S M Mc Kay (56.5)
16/1
6m fully fledged (NZ) x very english (NZ) (grosvenor (NZ))
* Nick figures are for Australasia.