Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton
Monday, April 5
Riverton
Tauranga
Saturday, April 3
Awapuni
Ellerslie
Riverton
Wednesday, March 31
Matamata
Sunday, March 28
Tauherenikau
Saturday, March 27
Riccarton Park
Tauranga
Friday, March 26
New Plymouth Raceway
Wednesday, March 24
Pukekohe Park
Monday, March 22
Wingatui
Sunday, March 21
Te Aroha
Saturday, March 20
Tauranga
Trentham
Thursday, March 18
Ashburton

TE RAPA - Monday, October 23

Race 1 - Bcd Group (Bm85) (2100m)
Class: Benchmark 85 Track: Dead(6) Time: 2:11.50
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: S F Ritchie
R: J L Waddell (59.5)
3/1
6g nom du jeu (NZ) x that's my char (NZ) (peintre celebre (USA))
Winning siblings: Princess El Jay,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
1
4/4
T: R B Priscott
R: A B Collett (54)
4/4
5m sufficient (NZ) x five sails (NZ) (yachtie (AUS))
Winning siblings: Romakash,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
0.5
2/3
T: A R Campbell
R: M Singh (54.5)
2/3
5g tavistock (NZ) x bagalollies (AUS) (zabeel (NZ))
2017 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$400,000
Vendor: Trelawney Stud, Cambridge, NZ
Buyer: Belmont Bloodstock Agency (FBAA)
4
1
1/2F
T:
R: J K Riddell (56.5)
1/2F
4g fastnet rock (AUS) x purde (NZ) (bahhare (USA))
5
3
5/5
T: Ms L Latta
R: D S Johnson (54)
5/5
7g thorn park (AUS) x en passant (NZ) (defensive play (USA))
6
22
6/6
T: C B Stevenson
R: J W Nason (59)
6/6
9g colombia (NZ) x party jet (NZ) (jetball (AUS))
Race 2 - Nzb Ready To Run Sale Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:38.97
Prizemoney: $10,000
1
4/4
T: S B Marsh
R: D S Johnson (54)
4/4
3f pierro (AUS) x dane ripper (AUS) (danehill (USA))
This nick: 32 runners; 22 winners; 0 SW. Details
2
2.5
3/3
T: R B Priscott
R: M R Du Plessis (54)
3/3
3f roc de cambes (NZ) x hot pursuit (NZ) (spartacus (IRE))
3
4.3
Insight (11)
6/6
T: S B Marsh
R: S T Collett (54)
6/6
3f shocking (AUS) x soprana (AUS) (carnegie (IRE))
4
4.5
2/2
T: D Logan and C Gibbs
R: C E Lammas (56.5)
2/2
4m o'reilly (NZ) x kilfenora (NZ) (zabeel (NZ))
5
6.3
9/8
T: J J Steffert
R: S C Spratt (58.5)
9/8
6
6.5
5/5
T: M A Da Cruz
R: T D Thornton (56)
5/5
3g sepoy (AUS) x talista (NZ) (snippets (AUS))
7
15.3
1/1F
T: S D Cole
R: A B Collett (56)
1/1F
3c power (GB) x assertiveobsession (AUS) (zeditave (AUS))
8
21.3
8/9
T: Team Rogerson
R: J Parkes (56)
8/9
9
30.2
10/10
T: Ms L Anderson
R: V A Colgan (56)
10/10
10
41.6
7/7
T: S F Ritchie
R: J L Waddell (56.5)
7/7
4m stravinsky (USA) x eastend (NZ) (bigstone (IRE))
Race 3 - Happy 60th For B Hawes (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(7) Time: 1:39.61
Prizemoney: $25,000
1
3/2
T: J C Collett
R: J J Fawcett (51)
3/2
5m savabeel (AUS) x merengue (NZ) (senor pete (USA))
Winning siblings: Bachata, Bangles, Cachucha, Tranky Doo,
This nick: 12 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.1
7/5
T: C J Wood
R: E E Smith (58)
7/5
6g have no fear (NZ) x oh my girl (NZ) (istidaad (USA))
3
1.9
1/1F
T: S F Ritchie
R: J K Riddell (56.5)
1/1F
4g tavistock (NZ) x strabelle (NZ) (stravinsky (USA))
4
2
6/7
T: Ms S Logan
R: T N Harris (57.5)
6/7
4g toorak toff (AUS) x vignor (AUS) (flying spur (AUS))
5
3.8
2/3
T: Ms M Falconer
R: M R Du Plessis (54)
2/3
5m swiss ace (AUS) x tycoon's gold (AUS) (last tycoon (IRE))
6
4.1
Keep Up (10)
4/4
T: C J Henderson
R: S T Collett (56)
4/4
5g keeper (AUS) x black widow (NZ) (black minnaloushe (USA))
7
4.2
10/11
T: N F Ridley
R: C E Lammas (54)
10/11
5m o'reilly (NZ) x kiwi park (NZ) (thorn park (AUS))
8
4.7
8/6
T: J C Collett
R: T S Abel (53.5)
8/6
6g patapan (USA) x angel's honour (NZ) (straight strike (USA))
9
5.4
11/10
T: S B Marsh
R: D S Johnson (54)
11/10
5m guillotine (NZ) x sarsourti (NZ) (ustinov (AUS))
10
6.7
5/8
T: S D Cole
R: A B Collett (56)
5/8
11
10.6
9/9
T: G Sanders and D Sweeney
R: S C Spratt (58)
9/9
6g el hermano (NZ) x citi fille (NZ) (citidancer (IRE))
12
10.7
12/12
T: M A Da Cruz
R: T D Thornton (56.5)
12/12
6g alamosa (NZ) x shezagoodcatch (NZ) (catcher in the rye (IRE))
Race 4 - Total Mortgages Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 1:25.47
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (56.5)
1/1F
3c written tycoon (AUS) x verkko (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 31 runners; 25 winners; 4 SW. Details
2
4
10/10
T: G T Hennessy
R: J J Fawcett (55.5)
10/10
4g testa rossa (AUS) x flying change (AUS) (flying spur (AUS))
3
5.3
6/7
T: W L Bolton
R: R J Myers (54)
6/7
3f azamour (IRE) x temeraire (AUS) (flying spur (AUS))
4
5.4
3/3
T: S B Marsh
R: D S Johnson (56)
3/3
3c foxwedge (AUS) x bardego (AUS) (barathea (IRE))
5
7.2
Spree (12)
2/2
T: Ms D Guy
R: M T Coleman (56.5)
2/2
4m rip van winkle (IRE) x rhyme (NZ) (spinning world (USA))
6
7.4
9/8
T: C J Wood
R: V E Gatu (56.5)
9/8
5m swiss ace (AUS) x enthralling (NZ) (volksraad (GB))
7
8
7/6
T: S J McKee
R: A B Collett (58.5)
7/6
8
8.1
8/9
T: P N McKay
R: S R Weatherley (57.5)
8/9
4g o'reilly (NZ) x pernod (NZ) (centaine (AUS))
9
9
4/4
T: J C Collett
R: S T Collett (56.5)
4/4
4m makfi (GB) x wolfmother (AUS) (secret savings (USA))
10
9.8
12/12
T: S Ralph
R: J W Nason (56.5)
12/12
4g no excuse needed (GB) x heads or tales (NZ) (tale of the cat (USA))
11
9.9
5/5
T: P N McKay
R: S M McKay (58.5)
5/5
4g o'reilly (NZ) x belle fleur (NZ) (danzero (AUS))
12
10
11/11
T: S C Tierney
R: A J Sims (55.5)
11/11
Race 5 - Seafood Bazaar Hcp (1600m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:38.70
Prizemoney: $35,000
1
1/1F
T: R A James
R: M T Coleman (54)
1/1F
5g zabeel (NZ) x j'adane (NZ) (danehill (USA))
This nick: 1 runners; 66 winners; 10 SW. Details90 runners; 66 winners; 10 SW. Details
2
0.5
2/3
T: T J Miller
R: S C Spratt (54)
2/3
8g mr. nancho (ARG) x ivy rose (NZ) (don eduardo (NZ))
3
1
7/7
T: C J Wood
R: V E Gatu (58.5)
7/7
6g tavistock (NZ) x za tiara (NZ) (zabeel (NZ))
4
1.2
3/4
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (55)
3/4
6g tavistock (NZ) x biosphere (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
1.4
5/5
T: C J Wood
R: M D Hills (54)
5/5
5g roc de cambes (NZ) x flower girl (NZ) (bachelor duke (USA))
6
5.4
8/8
T: H E Wilson
R: R J Myers (56)
8/8
7
6.1
4/2
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (60)
4/2
6m alamosa (NZ) x songbird (NZ) (black minnaloushe (USA))
8
9.5
6/6
T: S J McKee
R: A B Collett (60)
6/6
6m postponed (USA) x kate cross (NZ) (cape cross (IRE))
Race 6 - Foster Maintain (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:12.65
Prizemoney: $22,500
1
3/4
T: M A Da Cruz
R: T D Thornton (59)
3/4
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.3
2/2
T: L R Noble
R: L G Innes (56)
2/2
4m fastnet rock (AUS) x midnight ballet (AUS) (peintre celebre (USA))
3
7.3
5/5
T: Ms K D Nicholson
R: T N Harris (58.5)
5/5
4g keeper (AUS) x waitui pearl (NZ) (royal academy (USA))
4
7.4
4/3
T: M and K Murdoch
R: D Prastiyou (56.5)
4/3
4m gold centre (AUS) x airlia (NZ) (colombia (NZ))
5
7.7
7/7
T: J and B Vance
R: V E Gatu (57)
7/7
6g remind (USA) x fancyaligndown (NZ) (align (AUS))
6
8.5
6/6
T: R R Manning
R: V A Colgan (58)
6/6
5g per incanto (USA) x lutine belle (NZ) (o'reilly (NZ))
7
10.2
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: A J Sims (56)
1/1F
4g nadeem (AUS) x goldsumware (NZ) (refuse to bend (IRE))
Race 7 - James & Annie Sarten Mem Stks (1400m) Gr2
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:24.74
Prizemoney: $100,000
1
5/5
T: C Fownes
R: J L Waddell (56.5)
5/5
Winning siblings: Sumstreetsumwhere,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.3
11/11
T:
R: S M McKay (56.5)
11/11
3g mastercraftsman (IRE) x comme tu veux (NZ) (howbaddouwantit (USA))
3
1.6
2/2
T: G R Vile
R: C E Lammas (56.5)
2/2
3g burgundy (NZ) x pride and passion (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.4
12/12
T: Ms L Latta
R: J K Riddell (57)
12/12
3g all too hard (AUS) x hickory hills (AUS) (more than ready (USA))
5
2.6
1/1F
T: A W Pike
R: L G Innes (56.5)
1/1F
3g jimmy choux (NZ) x keepa cheval (NZ) (keeper (AUS))
6
3.4
Xbox (8)
6/6
T: G Richardson and G Parker
R: M T Coleman (56.5)
6/6
3g niagara (AUS) x boxapins (NZ) (pins (AUS))
7
4.1
9/8
T: S J McKee
R: M R Du Plessis (56.5)
9/8
3g lonhro (AUS) x lost in dubai (NZ) (dubai destination (USA))
8
4.3
7/7
T: J R Wheeler
R: T N Harris (57)
7/7
3g zed (NZ) x fleur de l'orient (NZ) (thunder gulch (USA))
9
4.7
10/10
T: A R Campbell
R: J Parkes (56.5)
10/10
3c tavistock (NZ) x limbea (NZ) (zabeel (NZ))
10
5.8
4/4
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (54.5)
4/4
3f power (GB) x capital diamond (NZ) (lucky unicorn (AUS))
11
8
3/3
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (56.5)
3/3
3g iffraaj (GB) x double elle (NZ) (generous (IRE))
12
25.1
Vincent (11)
8/9
T: R J Patterson
R: D S Johnson (56.5)
8/9
3g burgundy (NZ) x precious (NZ) (stravinsky (USA))
Race 8 - Harcourts Te Awamutu (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 2:13.95
Prizemoney: $22,500
1
9/9
T: Ms J Wadham
R: S T Collett (56)
9/9
7g myboycharlie (IRE) x ella maree (AUS) (red ransom (USA))
Winning siblings: Geante Rouge,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
1
5/4
T: W P Hillis
R: S R Weatherley (56.5)
5/4
8g elusive city (USA) x gia maria (NZ) (famous star (GB))
Winning siblings: Cashmere Mafia, Outrageous Fortune,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
3
3.5
7/7
T: S T Wenn
R: M T Coleman (59)
7/7
4
3.8
4/3
T: S and E Clotworthy
R: D S Johnson (57.5)
4/3
5g shocking (AUS) x wheresmum (NZ) (d'cash (AUS))
5
4
1/1F
T: N W Tiley
R: S C Spratt (59)
1/1F
5g falkirk (NZ) x damuse (NZ) (danske (NZ))
6
4.3
8/8
T: C R Isdale
R: R T Elliot (54.5)
8/8
4g sakhee's secret (GB) x sister veronica (NZ) (magic of sydney (AUS))
7
5.5
12/12
T: Ms J McGrath
R: J J Fawcett (54)
12/12
11g riviera (FR) x chasing (NZ) (markella (FR))
8
6.1
2/2
T: Ms H Pryce
R: A F Jones (58)
2/2
4g red giant (USA) x jeab (AUS) (octagonal (NZ))
9
7.1
6/6
T: T G Autridge
R: T D Thornton (58.5)
6/6
7g darci brahma (NZ) x glamoury (NZ) (volksraad (GB))
10
7.2
3/5
T: D Logan and C Gibbs
R: T N Harris (59)
3/5
4g red giant (USA) x telepathy (AUS) (conatus (AUS))
11
13
Cavalry (12)
11/11
T: J R Wheeler
R: J W Nason (54)
11/11
6g battle paint (USA) x diamond cluster (AUS) (sir tristram (IRE))
12
19.8
10/10
T: Ms K Coxon
R: C E Lammas (56.5)
10/10
5g iffraaj (GB) x pensada (NZ) (pentire (GB))
Race 9 - Red Cabs Hamilton (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:38.08
Prizemoney: $22,500
1
1/1F
T: M Baker and A Forsman
R: O P Bosson (57)
1/1F
3g teofilo (IRE) x aypebe (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/9
T: K and G Opie
R: M J McNab (56.5)
9/9
5m shocking (AUS) x classy bawn (NZ) (pins (AUS))
3
1.4
5/7
T: S B Marsh
R: T N Harris (58.5)
5/7
4g savabeel (AUS) x queen of lions (NZ) (king of kings (IRE))
4
3.2
7/6
T: S B Marsh
R: S T Collett (57)
7/6
5m paco boy (IRE) x sequential (NZ) (keeper (AUS))
5
5
4/4
T: P A Stevens
R: C E Lammas (56.5)
4/4
5m high chaparral (IRE) x fairygem (NZ) (viscount (AUS))
6
5.2
Kachhi (7)
3/2
T: D Logan and C Gibbs
R: J L Waddell (57.5)
3/2
4m showcasing (GB) x barija (USA) (phone trick (USA))
7
5.6
Durham (2)
6/5
T: C Connors
R: M T Coleman (59)
6/5
4g guillotine (NZ) x distinction (NZ) (honor grades (USA))
8
8
13/13
T: Ms K Fursdon
R: J J Fawcett (51)
13/13
6m patapan (USA) x posporre (NZ) (postponed (USA))
9
8.1
8/8
T: R B Priscott
R: A B Collett (56.5)
8/8
3g excelebration (IRE) x asavant (NZ) (zabeel (NZ))
10
9.5
11/11
T: S F Ritchie
R: J K Riddell (58)
11/11
11
10.2
10/10
T: M A Da Cruz
R: T D Thornton (58.5)
10/10
6g sebring (AUS) x crossyourheart (NZ) (show a heart (AUS))
12
12.3
2/3
T: S F Ritchie
R: L G Innes (59)
2/3
4g nadeem (AUS) x knocknacrea (GB) (green desert (USA))
13
13.1
12/12
T: S L Cameron
R: J W Nason (54)
12/12
7m high chaparral (IRE) x crazie punt (NZ) (straight strike (USA))
* Nick figures are for Australasia.