Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, July 21
Oamaru
Pukekohe Park
Saturday, July 13
Ruakaka
Trentham
Friday, July 12
Riccarton Park Synthetic
Thursday, July 11
Wanganui
Wednesday, July 10
Cambridge
Sunday, July 7
Tauranga
Saturday, July 6
Hastings
Te Rapa
Friday, July 5
Awapuni Synthetic
Thursday, July 4
Ashburton
Wednesday, July 3
Arawa Park
Sunday, June 30
Wingatui
Saturday, June 29
Hastings
Ruakaka
Friday, June 28
Otaki
Thursday, June 27
Riccarton Park Synthetic
Te Aroha
Wednesday, June 26
Cambridge
Saturday, June 22
Riccarton Park
Tauranga
Friday, June 21
Awapuni Synthetic
Thursday, June 20
Oamaru

TRENTHAM - Saturday, July 13

Race 1 - Norm Bevan Memorial Mdn Stpl (4000m)
Class: Maiden Steeple Track: Heavy(11) Time: 5:01.56
Prizemoney: $10,000
1
5. Coconut
68  - 14/1
R: M B Gillies
T: S Nickalls
6g nom du jeu (NZ) x good reason (NZ) (lord ballina (AUS))
Winning siblings: Mont Ventoux,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2014 NZB Festival Yearling Sale
$18,000
Vendor: Fairdale Stud
Buyer: Miss L Knight
2
26
2. Zedman
68  - 3/1
R: A N Kuru
T: Ms D C Kennedy
6g zed (NZ) x sazerac (NZ) (bertolini (USA))
2014 NZB Festival Yearling Sale
$4,000
Vendor: Little Avondale Stud
Buyer: Mr PSG Freeman
3
30.8
3. Mr Enthusiastic
68  - 16/1
R: M R Cropp
T: J R Wheeler
4
43.8
6. Kangaroo
68  - 13/2
R: S H Fannin
T: K T Myers
7g brilliance (USA) x raadee (NZ) (volksraad (GB))
5
52.8
4. My Magician
65  - 20/1
R: Timothy Johnson
T: G R Vile
9g remind (USA) x ashley star (NZ) (balmerino (NZ))
6
53
8. Mr Davinci
68  - 60/1
R: G J Walsh
T: Ms G Temperton
7g zed (NZ) x loyal maid (NZ) (kingsttenham (USA))
7
56
7. Infoxicated
66  - 11/2
R: J Seivwright
T: D F Cunningham
100
1. Zedace
68  - 5/4F
R: S Phelan
T: S L Brown
8g zed (NZ) x stellace (NZ) (towkay (AUS))
100
9. Porotene Magnum
67  - 40/1
R: B R Lammas
T: K M Duncan
7g o'reilly (NZ) x porotene express (NZ) (danasinga (AUS))
Race 2 - Super Fence Mdn Hrdl (2500m)
Class: Maiden Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:24.11
Prizemoney: $10,000
1
6. So Keep Em
65  - 50/1
R: T L Moki
T: K T Myers
8g keeper (AUS) x laezeel (NZ) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Laekeeper, Rhodesian,
This nick: 63 runners; 44 winners; 4 SW. Details
2
17
1. Summer Warrior
68  - 4/1F
R: S Phelan
T: D R Wiles
6g guillotine (NZ) x bellisent (NZ) (kaapstad (NZ))
2014 NZB Festival Yearling Sale
$9,000
Vendor: Sanderston Park
Buyer: Mr DR Wiles
3
20.3
13. Tittletattle
64  - 25/1
R: J Seivwright
T: D F Cunningham
6m faltaat (USA) x regal swift (NZ) (his royal highness (NZ))
4
23.8
4. Abacus
68  - 4/1
R: E J Farr
T: J R Wheeler
5
24.6
5. Crash Bandicoot
68  - 14/1
R: M R Cropp
T: K T Myers
10g casual lies (USA) x minion (NZ) (generous (IRE))
6
25.6
8. Dal Kilchoan
65  - 14/1
R: Timothy Johnson
T: M K Oulaghan
6g indy king (USA) x lady laura (AUS) (king's theatre (IRE))
7
28.6
10. Handsome Blue
68  - 10/1
R: M B Gillies
T: Ms J L Rathbone
4g pentire (GB) x claudia jessie (NZ) (indian danehill (IRE))
8
52.6
11. No Need
68  - 8/1
R: A N Kuru
T: P Nelson and C McDougal
100
14. Jayla Monet
66  - 14/1
R: I A Lupton
T: Ms D Kennedy
100
3. Zartan
67  - 13/2
R: B R Lammas
T: S Nickalls
9g zed (NZ) x royal pixie (NZ) (westminster (NZ))
100
2. Zed Leppelin
68  - 14/1
R: G J Walsh
T: S Thompson-Brown and M Brown
9g zed (NZ) x valtaine (NZ) (centaine (AUS))
100
9. Flyingwithoutwings
65  - 30/1
R: M J Roustoby
T: Logan Hall
5g iffraaj (GB) x ain't no illusion (NZ) (colombia (NZ))
100
7. Alfie Dee
68  - 8/1
R: S H Fannin
T: K M Duncan
8g zed (NZ) x isadora (NZ) (victory dance (IRE))
Race 3 - Anuka Smoker Wellington Hrdl (3400m)
Class: Hurdle Track: Heavy(11) Time: 4:32.82
Prizemoney: $75,000
1
7. No Tip
65  - 8/1
R: A N Kuru
T: P Nelson and C McDougal
7g mettre en jeu (NZ) x grosveness (NZ) (grosvenor (NZ))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
4. Bad Boy Brown
65  - 3/1
R: I A Lupton
T: H E Wilson
7g st reims (NZ) x pay 'n' display (NZ) (centaine (AUS))
3
2.7
1. Laekeeper
68  - 4/1
R: E J Farr
T: S N Rees
7g keeper (AUS) x laezeel (NZ) (zabeel (NZ))
2013 NZB Ready To Run Sale
Vendor: Oxford Thoroughbreds
Buyer: Psd$31,000 Res$40,000
4
6.5
5. El Corby
65  - 12/1
R: G J Walsh
T: C R Isdale
9g istidaad (USA) x las chicas buenas (NZ) (classic fame (USA))
5
10.5
8. Adequacy
65  - 25/1
R: J Seivwright
T: K and A Tyler
6g sufficient (NZ) x miss zoey (NZ) (senor pete (USA))
6
25.5
6. Arite Guru
65  - 20/1
R: T L Moki
T: S and E Clotworthy
7g gallant guru (AUS) x arurite (NZ) (rua rukuna (NZ))
100
3. Gallante (IRE)
67  - 7/4F
R: M B Gillies
T: Team Rogerson
8g montjeu (IRE) x crazy volume (IRE) (machiavellian (USA))
100
2. Tommyra
67.5  - 8/1
R: S Phelan
T: T G Autridge
7g raise the flag (GB) x hippo priscilla (NZ) (blues traveller (IRE))
Race 4 - Wellington Seamarket (Bm82) (1200m)
Class: Benchmark 82 Track: Heavy(11) Time: 1:19.69
Prizemoney: $30,000
1
7. Miss Lizzie
50  - 4/1
R: B M Ansell
T: A M Clement
7m thano (ARG) x danceonthemoon (NZ) (victory dance (IRE))
Winning siblings: Bigredmoon, Cool Moon,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8. Paddy Bourke
54  - 15/4F
R: L J Allpress
T: M K Oulaghan
6g patapan (USA) x hula bar (NZ) (al akbar (AUS))
3
0.3
9. Technician
51  - 12/1
R: C M Burdan
T: Nicola Marshall
5g coats choice (AUS) x o'tryst (NZ) (o'reilly (NZ))
4
0.8
3. Tabard
57.5  - 13/2
R: R J Myers
T: K T Myers
5g coats choice (AUS) x sparkler (NZ) (bigstone (IRE))
5
1.3
5. Hartley
55.5  - 9/2
R: D G Bradley
T: C Connors
4g azamour (IRE) x madam butterfly (NZ) (towkay (AUS))
6
11.8
4. Yin Dragon
56  - 20/1
R: R J Hannam
T: Ms L Latta
7
14.3
6. Padraig
55.5  - 4/1
R: C W Johnson
T: A R Campbell
4g power (GB) x dane dancer (AUS) (danehill (USA))
8
17.6
1. Perfect Harmonee
57  - 8/1
R: M Singh
T: Ms J Rayner
6g nadeem (AUS) x harmony (NZ) (zabeel (NZ))
9
30.4
2. Zorrali
58  - 30/1
R: D A Hirini
T: A D Schumacher
8g librettist (USA) x zorzi (NZ) (kaapstad (NZ))
Race 5 - Grant Plumbing Wellington Stpl (5500m)
Class: Steeple Track: Heavy(11) Time: 7:10.91
Prizemoney: $75,000
1
4. Gagarin
66.5  - 5/1
R: M B Gillies
T: K T Myers
10g pentire (GB) x flying chance (NZ) (centaine (AUS))
Winning siblings: Nitty Gritty,
This nick: 33 runners; 14 winners; 0 SW. Details
2
2.3
9. Kipkeino
65  - 10/1
R: E J Farr
T: Ms L De Lautour
11g sunray (NZ) x awesome annie (NZ) (gold brose (AUS))
3
19.3
3. Perry Mason
67.5  - 5/2F
R: A N Kuru
T: P Nelson and C McDougal
9g zed (NZ) x dame ngaio (NZ) (deputy governor (USA))
4
30.3
8. Magic Wonder
65  - 15/1
R: M R Cropp
T: Ms J L Rathbone
6m eighth wonder (NZ) x magic flight (NZ) (magic of sydney (AUS))
5
38.8
1. Wise Men Say
70  - 9/1
R: I A Lupton
T: R M Connors
9g yamanin vital (NZ) x vaguely famous (NZ) (famous star (GB))
6
45.3
7. Zamora
65  - 11/1
R: J Seivwright
T: Ms S Logan
7g no excuse needed (GB) x rose red (NZ) (o'reilly (NZ))
7
99.9
10. Caballo Noir
65  - 50/1
R: T L Moki
T: S and E Clotworthy
7g istidaad (USA) x mi starose (NZ) (danasinga (AUS))
100
6. Zardetto (AUS)
65  - 11/1
R: B R Lammas
T: P Nelson and C McDougal
100
5. The Oysterman
65  - 25/1
R: S H Fannin
T: S Nickalls
11g yamanin vital (NZ) x clear as a bell (NZ) (personal escort (USA))
100
2. Chocolate Fish
67.5  - 11/4
R: S Phelan
T: S L Brown
9g colombia (NZ) x saveur (GB) (ardross (IRE))
Race 6 - Vernon & Vazey Truck Parts Hcp (2200m)
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 2:38.45
Prizemoney: $40,000
1
7. Trisha Lea
54  - 12/1
R: R J Myers
T: Ms K A Little
7m zed (NZ) x miss akebono (NZ) (gold and ivory (USA))
Winning siblings: Beau Dane, Roanah,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6. Richard Of Yorke (GB)
51.5  - 5/2F
R: C M Burdan
T: J W Richards
7g oasis dream (GB) x cascata (IRE) (montjeu (IRE))
3
4.6
5. Strolling Vagabond
53.5  - 5/1
R: M Singh
T: G D Innes
6m darci brahma (NZ) x bella rosalia (GB) (singspiel (IRE))
2014 NZB Premier Yearling Sale
Vendor: Little Avondale Stud
Buyer: Psd$25,000 Res$30,000
4
9.4
9. Grinner
54  - 7/1
R: L J Allpress
T: J R Wheeler
6h iffraaj (GB) x all smiles (NZ) (zabeel (NZ))
5
13.9
1. Dr Watson
56  - 7/1
R: B M Ansell
T: Ms S Kay
7g handsome ransom (AUS) x dame ngaio (NZ) (deputy governor (USA))
6
17.2
3. Sylvester
59  - 9/2
R: C W Johnson
T: Ms S Kay
6g road to rock (AUS) x pensive (NZ) (pentire (GB))
7
37.7
8. Look Out
54  - 13/2
R: R J Hannam
T: P Nelson and C McDougal
8
42.5
4. Lil Miss Swiss
56.5  - 15/2
R: T Jonker
T: K and A Tyler
5m rip van winkle (IRE) x miss swiss (AUS) (flying spur (AUS))
Race 7 - El Cheapo Cars Whyte Hcp (1600m)
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:51.19
Prizemoney: $40,000
1
3. Flying Sardine
54  - 8/1
R: T Jonker
T: K and A Tyler
6m flying spur (AUS) x julez (AUS) (zabeel (NZ))
This nick: 44 runners; 31 winners; 4 SW. Details
2
3.3
2. Mauna Kea
54.5  - 3/1F
R: R J Hannam
T: P R Moseley
5g per incanto (USA) x city class rose (NZ) (city on a hill (USA))
2015 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
Vendor: Phoenix Park
Buyer: Psd, Res $45,000
3
9.6
1. Dolcetto
61.5  - 13/4
R: R J Myers
T: Ms S Kay
6g per incanto (USA) x our shiraz (NZ) (nediym (IRE))
4
18.1
6. De Gaulle
54  - 5/1
R: D G Bradley
T: J R Lynds
7g nom du jeu (NZ) x litigate (NZ) (electronic zone (USA))
5
20.9
7. Rayas
54  - 15/2
R: C W Johnson
T: S L Brown
5m rip van winkle (IRE) x imco main (ITY) (danehill (USA))
6
22.9
5. Our Bandit (AUS)
54  - 4/1
R: L J Allpress
T: K W Marshment
6g bushranger (IRE) x stella rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
7
43.2
4. Dougie
52  - 15/2
R: M Singh
T: P W Lock
5g keeper (AUS) x deverra (NZ) (stravinsky (USA))
Race 8 - Woodridge Homes (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:38.50
Prizemoney: $22,500
1
11. Armaguard
57  - 20/1
R: D G Bradley
T: Ms S Gordon
6g sakhee's secret (GB) x silvarola (NZ) (paris house (GB))
Winning siblings: Casino Park,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
3. Tavis Court
59  - 2/1F
R: L J Allpress
T: A M Clement
3g tavistock (NZ) x keep her free (NZ) (keeper (AUS))
3
2.4
12. Take The Trick
53  - 40/1
R: C L O'Beirne
T: G C McKay
6m per incanto (USA) x gizakis (NZ) (stark south (USA))
4
2.5
7. Prince Turbo
56.5  - 11/1
R: D A Hirini
T: M P Breslin
4g alamosa (NZ) x cindylotz (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
9.5
2. Manolo
59.5  - 6/1
R: D L Turner
T: A R Fieldes
3g jimmy choux (NZ) x jungle queen (NZ) (jungle pocket (JPN))
6
9.6
13. Veloce
55  - 20/1
R: H R Andrew
T: Ms T M Yeates
6m shocking (AUS) x bounce de ball (NZ) (jetball (AUS))
7
15.6
1. Zac Brown
57  - 14/1
R: B M Ansell
T: S Nickalls
7g zed (NZ) x posta secret (NZ) (postponed (USA))
8
20.4
4. Call Me Jack
58.5  - 9/1
R: Timothy Johnson
T: T W Symes
3g jakkalberry (IRE) x gizakis (NZ) (stark south (USA))
9
20.8
6. Platinum Volos
56.5  - 20/1
R: M Singh
T: Ms L Latta
4g dalghar (FR) x tyndinsky (NZ) (stravinsky (USA))
10
23.3
15. Madam Makfi
54  - 66/1
R: T Jonker
T: F Stammers
6m makfi (GB) x victim of love (NZ) (pentire (GB))
11
24.1
14. Last Chance
55  - 20/1
R: R J Hannam
T: Ms L Latta
12
32.4
9. Zeefa Zed
57.5  - 9/1
R: R J Myers
T: J R Wheeler
4g zed (NZ) x winkum (NZ) (waikiki star (USA))
13
37.9
10. Boundary
57  - 15/1
R: C W Johnson
T: P W Lock
4m iffraaj (GB) x daydream (NZ) (centaine (AUS))
14
41.7
5. Dalmar
55.5  - 11/1
R: E A McCall
T: S N Rees
5g dalghar (FR) x darb and marg (NZ) (pentire (GB))
* Nick figures are for Australasia.