Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui
Wednesday, April 7
Ashburton

WANGANUI - Friday, February 17

Race 1 - Schollum & Jones & Rosser Mdn (2060m)
Class: Maiden Track: Slow(7) Time: 2:15.59
Prizemoney: $7,000
1
8/8
T: R J Mudgway
R: R J Hannam (56.5)
8/8
5m road to rock (AUS) x zeta black (AUS) (black hawk (GB))
Winning siblings: Cilla,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
6/6
T: A M Clement
R: A F Jones (57.5)
6/6
5g cecconi (AUS) x saint lucy (AUS) (marscay (AUS))
3
4.3
5/5
T: M K Oulaghan
R: D L Turner (58.5)
5/5
6g mr. nancho (ARG) x zalfie (NZ) (don eduardo (NZ))
4
5.6
Defer (5)
9/9
T: P P Mirabelli
R: B R Hutton (58.5)
9/9
4g postponed (USA) x silver fashion (IRE) (unfuwain (USA))
5
5.9
Wapiti (3)
2/2
T: S G Lennox
R: S M McKay (58.5)
2/2
4g iffraaj (GB) x rosecroft (NZ) (montjeu (IRE))
6
6.1
1/3F
T: B E Newman
R: L T Hemi (55.5)
1/3F
5m red giant (USA) x real defensive (NZ) (defensive play (USA))
7
8.1
3/1
T: E and J Rayner
R: J Parkes (56.5)
3/1
8
18
11/11
T: P W Fleming
R: S J Macnab (55.5)
11/11
6g thano (ARG) x ira gay (NZ) (danske (NZ))
9
21.8
Acclaim (16)
10/10
T: Ms R Gibbs
R: C B Perrett (58.5)
10/10
4g raise the flag (GB) x birdie (NZ) (sandtrap (USA))
10
21.9
7/7
T: J Benner and H Wynyard
R: M Tanaka (56)
7/7
3f alamosa (NZ) x awesome (NZ) (high chaparral (IRE))
11
99.9
Cashel (7)
4/4
T: J R Wheeler
R: L J Allpress (58)
4/4
3g bachelor duke (USA) x castlebar (NZ) (volksraad (GB))
Race 2 - Wanganui Steelformers (Bm65) (2060m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 2:17.00
Prizemoney: $7,000
1
2/2
T: B E Newman
R: L T Hemi (58)
2/2
3g gorky park (NZ) x gimmeawink (AUS) (carnegie (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
5.5
6/5
T: Ms J Millar
R: M Tanaka (56.5)
6/5
3
7.8
3/3
T: F J Auret
R: M Singh (51.5)
3/3
5m darci brahma (NZ) x the bod (AUS) (spectrum (IRE))
4
9.6
1/1F
T: R J Bergerson
R: K A McCulloch (57.5)
1/1F
3f pins (AUS) x rosecroft (NZ) (montjeu (IRE))
5
10.4
8/8
T: G R Vile
R: A B Collett (54)
8/8
5m nom du jeu (NZ) x grace kelly (NZ) (ishiguru (USA))
6
11.9
10/10
T: P D Pascoe
R: D L Turner (57.5)
10/10
5g o'reilly (NZ) x porotene express (NZ) (danasinga (AUS))
7
12.6
4/4
T: M N Eales
R: D G Bradley (58.5)
4/4
5g road to rock (AUS) x pub singa (NZ) (danasinga (AUS))
8
13.6
7/6
T: E and J Rayner
R: S M McKay (54)
7/6
4m eighth wonder (NZ) x magic flight (NZ) (magic of sydney (AUS))
9
18.8
5/7
T: Ms M Cartwright
R: R J Hannam (58.5)
5/7
10
37.2
9/9
T: Ms G Thurston
R: R J Myers (57)
9/9
8m zed (NZ) x take the tip (NZ) (half iced (USA))
Race 3 - Loaders Landscaping Supp. Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:18.03
Prizemoney: $7,000
1
2/1
T: E and J Rayner
R: L J Allpress (56)
2/1
3f rip van winkle (IRE) x regal thrills (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: Angel Child, Iffragal, Roc Ya Sox, Starossa,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.5
5/6
T: Ms J Vandenberg
R: M Tanaka (58.5)
5/6
5g indy king (USA) x muy bueno (NZ) (senor pete (USA))
3
3.7
3/3
T: R M Connors
R: S M McKay (58.5)
3/3
4g volksraad (GB) x twentyfirstcentury (GB) (sadler's wells (USA))
4
5.7
1/2F
T: I B Kennedy
R: B R Hutton (56.5)
1/2F
4m per incanto (USA) x viking angel (NZ) (viking ruler (AUS))
5
11.2
6/5
T: I A Shaw
R: R C Harris (52.5)
6/5
5m thano (ARG) x hoorang (NZ) (zerpour (IRE))
6
11.6
4/4
T: Ms T Keegan
R: M D Hills (56.5)
4/4
5m st reims (NZ) x finla mor (NZ) (pins (AUS))
Race 4 - Guthrie Bowron Mdn (1360m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:27.57
Prizemoney: $7,000
1
1/1F
T: J V Wallace
R: R J Myers (57.5)
1/1F
3g remind (USA) x kaytee (NZ) (senor pete (USA))
Winning siblings: Timely Reminder,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
4/4
T: P P Mirabelli
R: B R Hutton (55.5)
4/4
3f keeper (AUS) x tongaporutu (NZ) (mcginty (NZ))
3
3.3
3/3
T: A R Fieldes
R: A B Collett (57.5)
3/3
3g nadeem (AUS) x spend a penny (NZ) (pentire (GB))
4
8.9
5/5
T: K Gray
R: J Parkes (57.5)
5/5
3g towkay (AUS) x gifted mission (NZ) (generous (IRE))
5
9.1
2/2
T: K Gray
R: L J Allpress (57.5)
2/2
7
15.3
7/7
T: K G Harrison
R: S J Macnab (52.5)
7/7
3f darci brahma (NZ) x sanskrit (NZ) (traditionally (USA))
8
17.1
8/8
T: D M O'Leary
R: A F Jones (54.5)
8/8
3f guillotine (NZ) x demolition babe (NZ) (housebuster (USA))
Race 5 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1360m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:28.01
Prizemoney: $12,000
1
1/1F
T: R J Bergerson
R: K A McCulloch (57)
1/1F
Winning siblings: Road To Reign,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
3
4.8
4/4
T: T L Riddell
R: J K Riddell (57)
4/4
3f jimmy choux (NZ) x caley marie (NZ) (keeper (AUS))
4
11.3
3/3
T: C Isdale
R: H S Tinsley (57.5)
3/3
4m alamosa (NZ) x marie de france (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
15.8
5/5
T: P D Pascoe
R: B R Hutton (57.5)
5/5
4m mastercraftsman (IRE) x ghia (NZ) (kaapstad (NZ))
6
21.1
7/6
T: J V Wallace
R: R J Myers (57.5)
7/6
6m colombia (NZ) x final fame (NZ) (classic fame (USA))
7
26.4
8/8
T: G J Haigh
R: J Parkes (57)
8/8
3f mossman (AUS) x slippery satin (AUS) (benicio (AUS))
8
47.2
6/7
T: K R Hercock
R: R J Hannam (57.5)
6/7
5m st reims (NZ) x petty (AUS) (brief truce (USA))
Race 6 - Lowe Schollum & Jones (Bm65) (1360m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:27.03
Prizemoney: $7,000
1
2/2
T: A M Clement
R: A F Jones (53.5)
2/2
5m falkirk (NZ) x argyle lass (NZ) (grosvenor (NZ))
Winning siblings: Imapuss, Palmers Pride, Phone Girl,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
1/1F
T: Ms G Temperton
R: L T Hemi (58.5)
1/1F
5g nom du jeu (NZ) x cassovia (NZ) (zabeel (NZ))
3
5.3
5/5
T: P W Fleming
R: R J Hannam (55.5)
5/5
6m thano (ARG) x icriedon (NZ) (woodborough (USA))
4
14.8
4/4
T: J R Wheeler
R: A B Collett (54)
4/4
5
16.3
7/7
T: P W Fleming
R: R J Myers (54)
7/7
6
19.1
3/3
T: E and J Rayner
R: J Parkes (56.5)
3/3
4m keeper (AUS) x tycoon lover (USA) (swain (IRE))
7
22.4
6/6
T: K M Duncan
R: E J Farr (55)
6/6
7g don eduardo (NZ) x la buster (NZ) (housebuster (USA))
Race 7 - Ray White Real Estate Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(9) Time: 1:46.31
Prizemoney: $7,000
1
5/5
T: R M Connors
R: S M McKay (58.5)
5/5
4g shocking (AUS) x material girl (NZ) (al akbar (AUS))
Winning siblings: Sydney Carton, Velocious Satin,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.8
Skuffle (10)
3/2
T: Ms K Buttimore
R: D G Bradley (56.5)
3/2
7m duelled (AUS) x remy lane (NZ) (rhythm (USA))
3
4.6
8/9
T: Ms K Buttimore
R: R M Goldsbury (56.5)
8/9
7g cecconi (AUS) x blessing (NZ) (sir tristram (IRE))
4
8.4
The Imp (18)
7/7
T: P D Pascoe
R: E J Farr (56.5)
7/7
5
19.7
2/4
T: Ms L Latta
R: K A McCulloch (56)
2/4
3f bullbars (AUS) x wealth queen (NZ) (san luis (AUS))
6
20.5
4/3
T: R J Bergerson
R: H S Tinsley (58)
4/3
3g cape blanco (IRE) x cold shoulder (NZ) (volksraad (GB))
7
20.6
1/1F
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (58.5)
1/1F
4g denman (AUS) x come sunday (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
52.9
9/8
T: M K Oulaghan
R: D L Turner (58.5)
9/8
5g raise the flag (GB) x azward (NZ) (kingfisher mill (USA))
9
53.3
6/6
T: D M O'Leary
R: A F Jones (55.5)
6/6
4m darci brahma (NZ) x mene (NZ) (sir sian (NZ))
Race 8 - Wanganui Greyhound Club (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(9) Time: 1:45.01
Prizemoney: $7,000
1
1/1F
T: Ms J Millar
R: R J Myers (57)
1/1F
Winning siblings: Sparkling Dragon,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.8
5/5
T: R M Connors
R: S M McKay (57)
5/5
5g thewayyouare (USA) x caernarfon (NZ) (volksraad (GB))
3
3.1
2/2
T: H N Auret
R: L T Hemi (58)
2/2
4g mettre en jeu (NZ) x play mistress (AUS) (brief truce (USA))
4
4.9
4/4
T: K M Duncan
R: L J Allpress (55)
4/4
5g darci brahma (NZ) x colourship (GB) (rainbow quest (USA))
5
8.7
8/8
T: G R Vile
R: R J Hannam (54)
8/8
5m elusive city (USA) x impulse (NZ) (flying spur (AUS))
6
14.2
7/6
T: G R Vile
R: A B Collett (56)
7/6
7
20.7
6/7
T: A I Bambry
R: N Teeluck (53)
6/7
3f fast 'n' famous (AUS) x florette (USA) (sword dance (IRE))
8
39.7
3/3
T: G H Sharrock
R: J Parkes (56)
3/3
4m ekraar (USA) x katie's girl (NZ) (entrepreneur (GB))
* Nick figures are for Australasia.