Breednet Results

ASCOT - Saturday, November 25

Race 1 - Amelia Park (Bm72+) (1200m)
Class: BM72+ Track: Good(4) Time: 1:10.68 (35.23)
Prizemoney: $60,000
1
11/4
T: L Smith
R: D Staeck (54)
11/4
4g Saxon x Scenic Vision (Scenic (IRE))
2
0.2
10/1
T: A W Maley
R: P Hall (56)
10/1
6g Publishing x Kewpie Doll (Celestial Dancer (IRE))
3
0.6
20/1
T: N Parker
R: S O'Donnell (57)
20/1
7g Stravinsky (USA) x Truly Elegant (Scenic (IRE))
4
0.8
16/1
T: Vaughn Sigley
R: Alan Kennedy (54.5)
16/1
6g Universal Ruler x Mercy Dash (Right Wing (IRE))
4
0.8
7/2
T: Simon Miller
R: Aaron Mitchell (56)
7/2
6
2.5
25/1
T: G M Ayres
R: Damian Lane (59)
25/1
7
3.0
13/8F
T: D R Harrison
R: P Carbery (56.5)
13/8F
5g Hinchinbrook x Single Rose (Irgun (USA))
8
6.0
100/1
T: D R Couper
R: J Whiting (54)
100/1
11g Bletchley Park (IRE) x Arlecchina (Dauberval (USA))
9
12.8
50/1
T: B P Newnham
R: M Autier (59.5)
50/1
8g Bearcat x Tri Ammo (Tribu )
Race 2 - Tourism Wa Trophy (Bm66+) (1400m)
Class: BM66+ Track: Good(4) Time: 1:23.79 (35.79)
Prizemoney: $60,000
1
20/1
T: Vaughn Sigley
R: T Turner (55)
20/1
1
15/2
T: Simon Miller
R: Aaron Mitchell (55)
15/2
5g Commands x Lucky Mascot (NZ) (Zabeel (NZ))
3
0.1
13/4F
T: G and A Williams
R: W Pike (56.5)
13/4F
5g Vital Equine (IRE) x Cousine (Anabaa (USA))
4
0.7
5/1
T: J N Pateman
R: Alan Kennedy (59)
5/1
4g Trade Fair (GB) x Impatient Lass (Dr Johnson (USA))
5
1.0
16/1
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (57.5)
16/1
6g Oratorio x Lungarno (Barathea (IRE))
6
1.1
6/1
T: S J Wolfe
R: P Hall (58.5)
6/1
7
1.7
11/1
T: L Smith
R: D Staeck (54)
11/1
4g Smart Missile x Saynomore (Hussonet (USA))
8
2.2
Senso (4)
12/1
T: P H Jordan
R: C Staples (57.5)
12/1
5g Street Sense (USA) x Danza Doll (Dehere (USA))
9
2.3
15/2
T: J P Taylor
R: Tayla Stone (53.5)
15/2
6g Passenger x Monchelle (Montjeu (IRE))
10
4.5
30/1
T: C H Webster
R: Kate Witten (51.5)
30/1
8g Danroad x Swit (General Nediym )
11
4.7
12/1
T: G and A Williams
R: Chris Parnham (54)
12/1
4m Time Thief x Regal Girl (NZ) (Zabeel (NZ))
Race 3 - Carbine Club Of W.A. Stakes (1400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.77 (35.39)
Prizemoney: $100,000
1
11/1
T: A G Durrant
R: W Pike (55)
11/1
8g Hurricane Sky x Derring (Redding (NZ))
2
1.5
Django (7)
25/1
T: A D Mathews
R: P Carbery (55)
25/1
6g Trade Fair (GB) x Fair Truth (Is It True (USA))
3
2.5
13/4
T: C H Webster
R: T Turner (57.5)
13/4
6g Danehill Express x Scala's Quest (Marooned (GB))
4
2.8
7/4F
T: D K Weir
R: D Whyte (55)
7/4F
6g Trade Fair (GB) x Virelay (Laranto )
5
3.3
11/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (56.5)
11/1
6g Natural Blitz x British Version (NZ) (British Banker (CAN))
6
3.8
11/1
T: S J Wolfe
R: P Hall (55)
11/1
7
4.0
12/1
T: T Busuttin and N Young
R: Damian Lane (57.5)
12/1
7g Choisir x Bonissimo (Johannesburg (USA))
8
5.8
9/1
T: N D Parnham
R: B Parnham (55)
9/1
5g War Chant (USA) x Hallelujah (Twig Moss (FR))
9
6.8
8/1
T: Ms S L Miller
R: D Oliver (57.5)
8/1
6g Knowledge x Tiffany Island (Island Morn )
Race 4 - Jungle Classic (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:11.40 (35.11)
Prizemoney: $100,000
1
7/2
T: A G Durrant
R: W Pike (55)
7/2
5m Thorn Park x Valpolicella (NZ) (Red Ransom (USA))
Winning siblings: Rondinella, Sahar,
2
1.5
7/2
T: G A Crispin
R: J Whiting (56.5)
7/2
6m Time Thief x Stormarama (Metal Storm (FR))
3
2.8
15/2
T: M L Lane
R: Damian Lane (55)
15/2
4m Star Witness x Miss Academic (Royal Academy (USA))
4
3.0
9/2
T: Simon Miller
R: Joseph Azzopardi (57.5)
9/2
6m Northern Meteor x Benatar (Distant Music (USA))
5
3.3
100/1
T: L Smith
R: D Whyte (56.5)
100/1
4m Alfred Nobel (IRE) x Aunt Lydia (Serheed (USA))
6
3.4
5/2F
T: Anthony Freedman
R: D Oliver (55)
5/2F
4m Stravinsky (USA) x Pride Of Tralee (NZ) (Redoute's Choice )
7
3.5
30/1
T: Tracey Diederich
R: Ms L Staples (55)
30/1
6m Redoutable x Minimoon (El Moxie (USA))
8
4.8
25/1
T: Holly Locke
R: S McGruddy (55)
25/1
4m Patronize x Patacat (NZ) (Felix The Cat (USA))
9
5.3
66/1
T: M L Lane
R: P Knuckey (55)
66/1
7m Trade Fair (GB) x Corporate Vision (Corporate Raider )
10
5.5
100/1
T: Ms D Baillie
R: M Autier (55)
100/1
4m Pitleco x Twosidedstory (NZ) (Thorn Park )
11
6.3
100/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (55)
100/1
5m Northern Meteor x My Conclusion (Redoute's Choice )
Race 5 - Placid Ark Stakes (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.97 (35.43)
Prizemoney: $100,000
1
11/4F
T: Simon Miller
R: J Parr (55)
11/4F
3f Ocean Park (NZ) x Markisa (NZ) (Danehill (USA))
2
0.5
4/1
T: A G Durrant
R: W Pike (54)
4/1
3
1.5
30/1
T: S J Wolfe
R: P Hall (56)
30/1
3g Demerit x Gold Caviar (Bel Esprit )
4
2.0
13/4
T: Nick Cox
R: D Staeck (56)
13/4
3g Snitzel x Myskina (Xaar (GB))
5
3.0
15/2
T: F R Kersley
R: D Whyte (55)
15/2
3g Rogano x Paris Cracker (Viscount )
6
4.0
20/1
T: A G Durrant
R: Chris Parnham (55)
20/1
3g Haradasun x Avenida Madero (Metal Storm (FR))
7
4.8
Cognac (1)
25/1
T: P H Jordan
R: C Staples (56.5)
25/1
3g Henny Hughes (USA) x Scottish Storm (Metal Storm (FR))
8
5.0
25/1
T: R G Moore
R: S McGruddy (55)
25/1
3g Frost Giant (USA) x Blondine (Danehill (USA))
9
5.3
6/1
T: J W Doughty
R: P Knuckey (56)
6/1
3g Vital Equine (IRE) x Sushi Quatro (Key Business )
10
6.3
40/1
T: Brett Pope
R: Lucy Warwick (53)
40/1
11
9.0
66/1
T: W J Mitchell
R: Aaron Mitchell (55)
66/1
3g Oratorio x Agribiz (Key Business )
Race 6 - Tattersall's Cup (2100m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:13.50 (35.32)
Prizemoney: $100,000
1
5/2F
T: L Smith
R: D Whyte (55)
5/2F
4g Poet's Voice (GB) x Old Money (Old Spice )
Winning siblings: Street Tycoon, Too Close The Sun,
2
0.8
15/2
T: G and A Williams
R: Damian Lane (57.5)
15/2
6g Musket x La Lollobrigida (Dauberval (USA))
3
1.3
4/1
T: F R Kersley
R: D Staeck (59)
4/1
7g Ihtiram (IRE) x Umatune (Umatilla (NZ))
4
2.3
12/1
T: Ms A King
R: Alan Kennedy (54)
12/1
7g Viscount x Roaster (Regal Classic (CAN))
5
2.5
15/2
T: Ms S L Miller
R: D Oliver (55.5)
15/2
6m Viscount x Bonzara Gold (Ron Bon (USA))
6
3.0
30/1
T: D and B Pearce
R: P Hall (57)
30/1
7g Dangerous x Loverdale Miss (Armidale )
7
3.1
12/1
T: J J Miller
R: P Knuckey (57)
12/1
6g Testa Rossa x Storm Alert (Metal Storm (FR))
8
3.5
15/1
T: A G Durrant
R: Chris Parnham (54)
15/1
4m Redoute's Choice x Fit And Ready (More Than Ready (USA))
9
4.0
100/1
T: Brett Pope
R: Lucy Warwick (54)
100/1
7g Cape North (NZ) x Native Silver (Metal Storm (FR))
10
4.8
50/1
T: G A Crispin
R: J Whiting (54)
50/1
6g Mossman x Happy Play (Barathea (IRE))
11
11.5
100/1
T: N Parker
R: S O'Donnell (58.5)
100/1
Race 7 - W.A. Guineas (1600m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:36.62 (35.68)
Prizemoney: $500,000
1
11/2
T: G and A Williams
R: W Pike (54.5)
11/2
Winning siblings: Royal Star, Star Exhibit,
2
0.8
5/1F
T: Simon Miller
R: Craig Williams (56.5)
5/1F
3g Gingerbread Man x Morine (Danetime (IRE))
3
1.8
8/1
T: D T McAuliffe
R: D Whyte (54.5)
8/1
3f Sebring x Left Alone (Don't Say Halo (USA))
4
2.5
9/1
T: James Cummings
R: Damian Lane (56.5)
9/1
3g Street Cry (IRE) x Celts (Lonhro )
5
3.3
20/1
T: G and A Williams
R: D Oliver (56.5)
20/1
3g Pierro x Arcadia (Redoute's Choice )
6
4.0
50/1
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (56.5)
50/1
3g So Secret x Tribulot (Tribu )
7
4.3
11/2
T: Ben Pearce
R: Jarrad Noske (56.5)
11/2
3c Al Maher x Treasury Notes (Special Bond )
8
4.5
50/1
T: L Smith
R: S O'Donnell (56.5)
50/1
3c Artie Schiller (USA) x Gibraltar Storm (Rock Of Gibraltar (IRE))
9
4.6
15/1
T: F R Kersley
R: D Staeck (56.5)
15/1
3g Smart Missile x Velasco (Flying Spur )
10
5.5
14/1
T: D M Luciani
R: Joseph Azzopardi (56.5)
14/1
3g Wanted x Belavynshi (NZ) (Savabeel )
11
7.0
30/1
T: T M Andrews
R: B Parnham (54.5)
30/1
3f Oratorio x Atavism (Hennessy (USA))
12
8.5
50/1
T: Brett Pope
R: P Hall (56.5)
50/1
13
9.8
80/1
T: Brett Pope
R: Mitchell Pateman (56.5)
80/1
3g Blackfriars x Native Silver (Metal Storm (FR))
14
10.5
Athlete (10)
200/1
T: N D Parnham
R: P Carbery (56.5)
200/1
3g Helmet x Burnished (More Than Ready (USA))
15
12.0
15/1
T: D L Morton
R: Chris Parnham (56.5)
15/1
3g Rogano x Zanella (Ihtiram (IRE))
Race 8 - Railway Stakes (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:35.81 (35.66)
Prizemoney: $1,000,000
1
30/1
T: Rhys Radford
R: C Staples (53.5)
30/1
5g Magnus x Satin Covers (Dr. Grace (NZ))
Winning siblings: Firenze, Sateen, Satin Halo, Slippery Satin,
2
0.1
7/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
7/1
7g Blackfriars x Sister Theresa (At Talaq (USA))
3
0.3
4/1F
T: C J Waller
R: D Oliver (55)
4/1F
7g Dylan Thomas (IRE) x Roshanak (IRE) (Spinning World (USA))
4
0.8
15/2
T: S J Miller
R: B Parnham (53)
15/2
4g War Chant (USA) x Fleeting Angel (Don't Say Halo (USA))
5
0.9
15/1
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (53)
15/1
6g Vital Equine (IRE) x Del Lirio (Hussonet (USA))
6
1.8
Pounamu (14)
25/1
T: A D Mathews
R: P Carbery (53)
25/1
6g Authorized (IRE) x Tangiwai (Street Cry (IRE))
7
2.0
Gatting (11)
25/1
T: D T McAuliffe
R: L Newman (54)
25/1
4g Hard Spun (USA) x Stubborn (Lonhro )
8
2.3
Ulmann (5)
12/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (54.5)
12/1
6g Sebring x Darsini (Danehill (USA))
9
2.5
15/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (53)
15/1
6g Road To Rock x Dancing Daze (NZ) (Dance Floor (USA))
10
2.8
50/1
T: G and A Williams
R: Jarrad Noske (53)
50/1
6m Street Sense (USA) x Stormy Nova (Metal Storm (FR))
11
3.3
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Chris Parnham (53)
20/1
5g Encosta De Lago x Sovereign Duchess (Last Tycoon (IRE))
12
4.5
9/1
T: L Smith
R: D Whyte (57.5)
9/1
5g Not A Single Doubt x Beymatilla (Umatilla (NZ))
13
4.8
20/1
T: A G Durrant
R: W Pike (53.5)
20/1
6m Al Maher x Speedy Bell (Brocco (USA))
14
6.0
60/1
T: A G Durrant
R: S McGruddy (53)
60/1
6g Reset x Test Case (Testa Rossa )
15
14.3
50/1
T: J D Sadler
R: Joseph Azzopardi (53)
50/1
7g Galileo (IRE) x Party (IRE) (Cadeaux Genereux (GB))
16
49.8
7/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (54.5)
7/1
5g Sebring x Demanding (Octagonal (NZ))
Race 9 - Tabtouch Perth Cup (Bm72+) (1600m)
Class: BM72+ Track: Good(4) Time: 1:37.24 (35.27)
Prizemoney: $60,000
1
80/1
T: A W Maley
R: Alan Kennedy (55)
80/1
7g Courvoisier x Bekisharp (Shovhog )
Winning siblings: Benny's Halo, Sister Bennie,
2
0.8
15/2
T: C R Green
R: D Oliver (54.5)
15/2
6g Mossman x Princess Bayley (Fusaichi Pegasus (USA))
3
1.2
7/2F
T: G and A Williams
R: W Pike (57)
7/2F
5g Snitzel x Kirov Premiere (GB) (Sadler's Wells (USA))
4
2.3
13/2
T: D and B Pearce
R: Tayla Stone (57.5)
13/2
5g Viscount x Smooth Mover (Suave Dancer (USA))
5
2.8
9/2
T: Vaughn Sigley
R: T Turner (55)
9/2
4g Blackfriars x Pearlesque (Statoblest (IRE))
6
4.5
8/1
T: T M Andrews
R: Damian Lane (55.5)
8/1
6g Oratorio x Toy Of War (Old Spice )
7
4.8
9/1
T: A M Bazeley
R: D Whyte (56)
9/1
8
5.5
100/1
T: G C Ballantyne
R: D Staeck (56)
100/1
6g Musket x Oriental Lass (NZ) (Faltaat (USA))
9
5.8
13/2
T: A G Durrant
R: C Johnston-Porter (55.5)
13/2
5m Saxon x Black Maiden (Blackfriars )
10
6.5
Angola (1)
50/1
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (62)
50/1
9g Helenus x Nyasa (Don't Say Halo (USA))
11
6.6
16/1
T: B P Graham
R: B Parnham (57.5)
16/1
5h Therock x Angel Lea (Jugah (USA))
12
6.8
80/1
T: Chris Gangemi
R: S McGruddy (57)
80/1
7g Hussonet (USA) x Miss Finland (Redoute's Choice )
13
7.3
25/1
T: A G Durrant
R: Chris Parnham (54)
25/1
5g Passenger x War Zone (Laranto )