Breednet Results

BALLARAT - Sunday, June 4

Race 1 - C.E. Bartlett Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:12.84 (36.02)
Prizemoney: $23,000
1
7/2
T: Peter Gelagotis
R: B Melham (58)
7/2
2c Pierro x Lipari (Redoute's Choice )
Winning siblings: Marcel From Madrid, Wu Gok,
2
2.8
11/2
T: T Busuttin and N Young
R: Ben Thompson (58)
11/2
2g Reliable Man (GB) x Lady Winifred (NZ) (Casual Lies (USA))
3
3.8
11/2
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
11/2
4
4.2
6/1
T: James Cummings
R: A Mallyon (58)
6/1
2g Helmet x More Haste (Brief Truce (USA))
5
6.7
30/1
T: M G Price
R: Dean Holland (56)
30/1
2f All Too Hard x Legislature (More Than Ready (USA))
6
8.0
Alloye (1)
66/1
T: Brian McGrath
R: John Allen (58)
66/1
2c Medaglia D'Oro (USA) x Dreamworker (Encosta De Lago )
7
8.7
40/1
T: K J Bodey
R: B Higgins (58)
40/1
2g Stryker x Jellylorum (Tale Of The Cat (USA))
8
10.0
16/1
T: M G Price
R: D Moor (56)
16/1
9
10.2
13/2
T: Aaron Purcell
R: L Nolen (58)
13/2
2g Manhattan Rain x Dazzling (NZ) (Star Way (GB))
10
10.7
11/4F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56)
11/4F
2f Casino Prince x Menangle (Artie Schiller (USA))
11
11.4
30/1
T: Colin Scott
R: M J Dee (58)
30/1
2g Magnus x Graceland (Stratum )
Race 2 - Ru Advertising Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:14.18 (36.06)
Prizemoney: $23,000
1
5/1
T: M G Price
R: M Zahra (58)
5/1
2c Street Cry (IRE) x Darazani (Redoute's Choice )
Winning siblings: Galactic, Parlay Princess, Sun Ace,
2
0.2
12/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
12/1
2c Denman x Temair (Song Of Tara (IRE))
3
0.4
Mujaan (3)
9/2
T: K A Lees
R: Damian Lane (58)
9/2
2g Fastnet Rock x Murjana (Giant's Causeway (USA))
4
0.5
16/1
T: S P Nichols
R: Alan Creighton (58)
16/1
2g Skilled x Gypsy Marauder (Marauding (NZ))
5
0.7
6/1
T: M G Price
R: M J Dee (58)
6/1
2c All Too Hard x Zouzou (Redoute's Choice )
6
1.4
15/1
T: Matthew Cumani
R: Jordan Childs (56)
15/1
2f Exceed And Excel x Flouze (Zabeel (NZ))
7
1.6
14/1
T: Dan O'Sullivan
R: Jye McNeil (56)
14/1
8
4.6
Saibye (5)
3/1F
T: G Portelli
R: D Moor (58)
3/1F
2c Street Cry (IRE) x Rock On Bye (Octagonal (NZ))
9
10.6
20/1
T: S J Webb
R: Ben Thompson (56)
20/1
2f Rip Van Winkle (IRE) x Roc De Chine (Fastnet Rock )
10
11.4
11/2
T: Aaron Purcell
R: L Nolen (58)
11/2
2g Lope De Vega (IRE) x Sure Of Heart (Show A Heart )
Race 3 - Mortimer Petroleum Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:06.23 (35.58)
Prizemoney: $23,000
1
6/1
T: Brett Conlon
R: A Lynch (57)
6/1
3f Moshe x Gala Snip (Snippets )
Winning siblings: Gala Arch, Gala Princess,
2
0.2
11/4F
T: Pat Cannon
R: Lucinda Doodt (54)
11/4F
3f Love Conquers All x Hi De Hyper (High Yield (USA))
3
4.0
3/1
T: J A McLean
R: D Yendall (57)
3/1
3f Testa Rossa x Special Deece (Encosta De Lago )
4
4.1
15/1
T: D D Schmidt
R: Lachlan King (55)
15/1
3f Lonhro x Lady Mondegreen (Starcraft (NZ))
5
4.4
15/1
T: Saab Hasan
R: Ms J Payne (57)
15/1
3f Redente x Gucciconi (Bianconi (USA))
6
5.4
14/1
T: R W Smerdon
R: Ryan Maloney (57)
14/1
3f Sebring x Berengaria (Commands )
7
5.6
Solgaze (14)
12/1
T: Ms A Johnston
R: Ben Thompson (57)
12/1
8
7.6
20/1
T: T Busuttin and N Young
R: B Melham (57)
20/1
3f More Than Ready (USA) x Little Chloe (Danehill (USA))
9
7.7
15/2
T: G Eurell
R: Jye McNeil (57)
15/2
3f Ilovethiscity x Redwood Forest (USA) (General Meeting (USA))
10
8.0
30/1
T: Michael Roebuck
R: H Coffey (57)
30/1
3f Wanted x Catreign (NZ) (Tale Of The Cat (USA))
11
15.0
25/1
T: Pat Cannon
R: Chris Symons (57)
25/1
3f So You Think (NZ) x Volte (Marauding (NZ))
12
19.5
66/1
T: D M Noonan
R: Jarrod Fry (57)
66/1
3f Danzero x Take The Cash (Dash For Cash )
Race 4 - Ultimate Pumps/Irrigation Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:43.15 (38.28)
Prizemoney: $23,000
1
9/1
T: R W Smerdon
R: Damian Lane (58.5)
9/1
3g Congrats (USA) x Myalla Gold (Show A Heart )
Winning siblings: Makemyday,
2
2.8
5/2
T: Pat Cannon
R: Chris Symons (56.5)
5/2
3f Sebring x Caramella (Strategic )
3
5.3
20/1
T: A H Parker
R: S Tsaikos (56.5)
20/1
5m Savabeel x Tawny Run (NZ) (Runyon (IRE))
4
5.4
10/9F
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (58.5)
10/9F
5
7.4
15/2
T: Nick Ryan
R: B Melham (58.5)
15/2
3g Strada x Piccolo Puledra (Marwina )
6
12.9
30/1
T: Frank Conlan
R: D Yendall (56.5)
30/1
3f Domesday x Truly (Bellotto (USA))
7
14.4
16/1
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (58.5)
16/1
8
16.9
150/1
T: F Creamona
R: F Alesci (56.5)
150/1
3f Reward For Effort x Grand Empress (Grand Lodge (USA))
9
17.9
100/1
T: D C Saxon
R: Jordan Childs (56.5)
100/1
10
18.1
100/1
T: D T Curran
R: H Coffey (56.5)
100/1
3f Anacheeva x Rained In (God's Own )
11
20.9
150/1
T: M Sell
R: J Keating (58.5)
150/1
3g Elvstroem x Mummacass (Alannan (USA))
12
40.9
100/1
T: Ricky Vale
R: Lachlan King (56.5)
100/1
4g Sunday Knight x Indigo Lady (Rancho Ruler )
Race 5 - Roll The Dice Racing Mdn Plate (2000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 2:11.61 (37.94)
Prizemoney: $23,000
1
5/2F
T: Matthew Cumani
R: L Nolen (58.5)
5/2F
3g Savabeel x Sable (NZ) (Danasinga )
Winning siblings: Candybelle, Cheese Burger, Renzulli,
2
0.1
7/1
T: D W Brown
R: Ben Thompson (58.5)
7/1
3g Hidden Dragon x Blank (Hussonet (USA))
3
0.9
15/1
T: L M Childs
R: A Lynch (58.5)
15/1
4g Widden Valley x Rimmel (Big Tram (NZ))
4
2.1
25/1
T: E V Musgrove
R: Ms N Beriman (58.5)
25/1
6h Muqbil (USA) x Fearless Heart (Show A Heart )
5
2.8
14/1
T: M A Townsend
R: Ryan Maloney (58.5)
14/1
4g New Approach (IRE) x Clothilde (Danehill (USA))
6
4.1
40/1
T: G A Osborne
R: D W Stackhouse (58.5)
40/1
3g Strategic Maneuver x Monde Special (Monde Bleu (GB))
7
5.1
10/1
T: R G Symons
R: P T Holmes (58.5)
10/1
3g Hard Spun (USA) x Dorothy's Shoes (USA) (Rainbow Quest (USA))
8
5.4
20/1
T: Brian McGrath
R: John Allen (58.5)
20/1
3c Tavistock (NZ) x Silver Bracelet (NZ) (Lucky Unicorn )
9
6.4
20/1
T: D K Weir
R: D Yendall (56.5)
20/1
3f Artie Schiller (USA) x Bombira Blue (Danehill Dancer (IRE))
10
6.5
100/1
T: Nathan Hobson
R: Ms G Cartwright (56.5)
100/1
3g Not A Single Doubt x Dazzling Gazelle (More Than Ready (USA))
11
7.2
11/2
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58.5)
11/2
3g Pour Moi (IRE) x Heat Storm (Green Desert (USA))
12
8.0
5/1
T: D T O'Brien
R: D Moor (58.5)
5/1
3g Pour Moi (IRE) x Code Black (NZ) (O'Reilly (NZ))
13
11.2
20/1
T: Jamie Edwards
R: S Baster (56.5)
20/1
14
13.5
100/1
T: A Waddell
R: Brooke Sweeney (54.5)
100/1
7m Old Deuteronomy (USA) x Navy Lemoore (USA) (Cutlass Reality (USA))
Race 6 - City Of Ballarat (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:28.87 (36.72)
Prizemoney: $23,000
1
13/8F
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (58.5)
13/8F
3f Manhattan Rain x Vivid Vixen (NZ) (Ekraar (USA))
Winning siblings: Sign Seal Deliver,
2
0.8
9/2
T: Brent Stanley
R: Brooke Sweeney (57.5)
9/2
3f Northern Meteor x Mega Jewels (Fastnet Rock )
3
0.9
Liquido (10)
15/1
T: M Sell
R: Dean Holland (55.5)
15/1
4m Floral Pegasus x Galatea (Green Line Express (USA))
4
4.6
5/2
T: D K Weir
R: D Yendall (58.5)
5/2
3f Hard Spun (USA) x Larissar (Street Cry (IRE))
5
5.6
12/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (59)
12/1
6m Good Journey (USA) x Precious Persian (IRE) (Persian Bold (GB))
6
5.7
14/1
T: Byron Cozamanis
R: Jack Martin (57.5)
14/1
6m Commands x Nusa Dua (Encosta De Lago )
7
7.2
60/1
T: A G Sawden
R: Ms G Cartwright (53.5)
60/1
8
7.9
20/1
T: Sharna Valli
R: Ms J Da Rose (59)
20/1
5m Desert King (IRE) x Chancelot (Umatilla (NZ))
9
9.7
15/2
T: Henry Dwyer
R: M Zahra (58.5)
15/2
Race 7 - Porter Plant Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:28.97 (36.52)
Prizemoney: $23,000
1
Carak (13)
16/1
T: R C Bruhn
R: Dean Holland (55.5)
16/1
3g Bianconi (USA) x Bellamo (Blevic )
Winning siblings: Elzette,
2
0.8
13/2
T: C W McDonald
R: D W Stackhouse (59.5)
13/2
4g Stormhill x Pattie Royale (Personal Flag (USA))
3
0.9
9/4F
T: Patrick Payne
R: L Nolen (57.5)
9/4F
4m High Chaparral (IRE) x Egyptian Ibis (NZ) (Straight Strike (USA))
4
1.1
8/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (58.5)
8/1
4m Pendragon (NZ) x Maie Casey (GB) (Singspiel (IRE))
5
1.2
13/2
T: R D Griffiths
R: M J Allen (60)
13/2
6
1.7
10/1
T: M Sell
R: Brooke Sweeney (57.5)
10/1
3g Moshe x Hi Way Babe (Archway (IRE))
7
3.5
16/1
T: M J Mehegan
R: Jye McNeil (56.5)
16/1
6g Reset x Sprung (Redoute's Choice )
8
3.7
6/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: S Baster (60)
6/1
4g Redoute's Choice x Black Mamba (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
9
5.2
Abide (17)
80/1
T: F Creamona
R: F Alesci (54)
80/1
10
6.7
20/1
T: C C Parry
R: B Higgins (58)
20/1
6g O'Reilly (NZ) x Alisara (IRE) (Zafonic (USA))
11
12.2
100/1
T: Todd Smart
R: M Carson (54)
100/1
12
12.3
11/1
T: Ms C Knight
R: Ms G Cartwright (54.5)
11/1
6g Econsul (NZ) x Rate The Choice (Redoute's Choice )
Race 8 - Hygain (Bm78) (1500m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(6) Time: 1:35.06 (36.72)
Prizemoney: $50,000
1
6/1
T: Colin Scott
R: D Yendall (57)
6/1
5g Testa Rossa x Joffa Rose (Durbridge )
Winning siblings: Crisscross, Thatsmyemgee,
2
0.1
7/4F
T: D K Weir
R: Damian Lane (57.5)
7/4F
5g Shamardal (USA) x Ratukidul (FR) (Danehill (USA))
3
3.1
13/2
T: D W Whitworth
R: Jarrod Fry (55.5)
13/2
5g Crystal Finale x Bad Angel (Court Of Jewels (NZ))
4
3.8
9/2
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (57)
9/2
5
5.6
20/1
T: Ms M Wells
R: Lachlan King (52)
20/1
5m Gonski x Lila Jean (Toy Pindarri (NZ))
6
5.7
13/2
T: Tony McEvoy
R: Jordan Childs (57)
13/2
7
10.4
Kapset (5)
8/1
T: Aaron Purcell
R: Ben Thompson (59)
8/1
5g Reset x Kapala (Danehill Dancer (IRE))
8
12.2
25/1
T: T and K O'Sullivan
R: Dean Holland (59)
25/1
6g Savoire Vivre (GB) x Gehenna (Ladoni (GB))
9
14.4
100/1
T: B I Stanaway
R: John Allen (62)
100/1
9g Good Journey (USA) x Sly One (NZ) (O'Reilly (NZ))
10
14.6
25/1
T: Trudi Christie
R: Jye McNeil (60)
25/1
7g Fastnet Rock x Silken Song (Unbridled's Song (USA))
Race 9 - Sportsbet's Racing Form-Bm64 (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:44.04 (36.38)
Prizemoney: $23,000
1
9/2F
T: Lee and Shannon Hope
R: Lachlan King (57.5)
9/2F
4g Tavistock (NZ) x Singalong (NZ) (Danasinga )
Winning siblings: Recording, Warm Whispers, Zacroona,
2
0.1
9/1
T: M Sell
R: Brooke Sweeney (55.5)
9/1
5m Pentire (GB) x Stretto (NZ) (Dance Floor (USA))
3
2.9
7/1
T: Andrew Campbell
R: M J Allen (59.5)
7/1
4g Exceed And Excel x Special Melody (Encosta De Lago )
4
3.0
11/2
T: R W Smerdon
R: Ben Thompson (58.5)
11/2
4g Oratorio (IRE) x Belle Of The Bay (Dolphin Street (FR))
5
3.1
20/1
T: J R Stanton
R: Alan Creighton (59)
20/1
6
4.6
30/1
T: Ms T Good
R: Jye McNeil (56)
30/1
7
4.9
15/2
T: D K Weir
R: Damian Lane (58.5)
15/2
5m Authorized (IRE) x Gals (Galileo (IRE))
8
6.7
15/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
15/1
5g Turffontein x Greta's Rose (General Nediym )
9
6.9
8/1
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (59)
8/1
5g Arena x Gold Cachet (Mister C. (USA))
10
8.1
15/1
T: Aaron Purcell
R: Jordan Grob (58)
15/1
3f Snitzel x Jubilee Kate (Distinctly North (USA))
11
9.1
7/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58)
7/1
4g Zabeel (NZ) x Katy Keen (NZ) (Zorro's Lad )
12
9.2
100/1
T: D K Weir
R: L Nolen (58)
100/1
4g Shocking x Lady Whinfell (NZ) (Zabeel (NZ))
13
9.5
20/1
T: Adam O'Neill
R: C J Parish (60)
20/1
5g Desert King (IRE) x Lost Valley (Fuji Kiseki (JPN))
14
9.9
25/1
T: R J Wilson
R: Ryan Maloney (59)
25/1
Race 10 - Hygain (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 1:05.95 (35.68)
Prizemoney: $30,000
1
6/4F
T: M C Kent
R: L Nolen (58)
6/4F
4g Fastnet Rock x Volcada (NZ) (Stravinsky (USA))
2
0.2
10/1
T: Dan O'Sullivan
R: Lucinda Doodt (57)
10/1
5g Kaphero x Ellexcell (Octagonal (NZ))
3
3.5
Barood (4)
30/1
T: Ms S Murphy
R: Ms H McKechnie (58.5)
30/1
4h Choisir x Gold Anthem (Made Of Gold (USA))
4
3.6
3/1
T: J A McLean
R: Chris Symons (59.5)
3/1
4g Hard Spun (USA) x Look Hither (Palace Music (USA))
5
3.7
16/1
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (57.5)
16/1
6g Tsigane (FR) x Eureka Lady (Victory Prince )
6
4.5
13/2
T: M Sell
R: R McLeod (58)
13/2
7g Hemingway (IRE) x Rubiko (Rubiton )
7
5.0
25/1
T: Jarrod Robinson
R: Lachlan King (53)
25/1
5g Marwina x Vaincay (West Point )
8
6.0
11/1
T: L and T Corstens
R: S Baster (56)
11/1
6m Dubawi (IRE) x Effortless (Al Maher )
9
6.4
10/1
T: Matthew Smith
R: B Melham (58.5)
10/1
5g Northern Meteor x Sheeznodoubt (Not A Single Doubt )