Breednet Results

BENDIGO - Wednesday, October 11

Race 1 - Freedom Aged Care Mdn Plate (2400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:32.04 (36.72)
Prizemoney: $25,000
1
6/1
T: R E Laing
R: D Oliver (56.5)
6/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/2
T: Jarrod Robinson
R: Ms N Beriman (58.5)
15/2
7g Shinzig x Bellendella Dream (Key Dancer (NZ))
3
1.5
15/1
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (58.5)
15/1
4g Al Maher x Swentre (Peintre Celebre (USA))
4
2.6
20/1
T: Matthew Cumani
R: H Coffey (56)
20/1
3c Americain (USA) x Southern Bound (IRE) (Fasliyev (USA))
5
4.9
7/2F
T: Tony McEvoy
R: L Currie (56)
7/2F
3g Savabeel x Boito Belle (NZ) (Centaine )
6
5.6
12/1
T: J W Bridgman
R: C J Parish (58.5)
12/1
5g No Excuse Needed (GB) x Reputedly (Quest For Fame (GB))
7
6.1
Joseph (4)
11/1
T: R K Challis
R: Jarrod Fry (58.5)
11/1
6g Strategic x Rosa Gallica (Redoute's Choice )
8
6.2
12/1
T: Karen Rolland
R: Ben Thompson (56.5)
12/1
4m Domesday x Halleys (Redoute's Choice )
9
7.0
Reeh (13)
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Beau Mertens (54)
6/1
3f Sebring x Sponsored (Redoute's Choice )
10
9.5
12/1
T: R E Laing
R: Brandon Stockdale (58.5)
12/1
5g Pentire (GB) x Fabianska (Danehill (USA))
11
11.3
8/1
T: Mitchell Freedman
R: L Nolen (58.5)
8/1
5g Domesday x Commands Gold (Commands )
12
14.5
50/1
T: Nathan Hobson
R: C A Robertson (56.5)
50/1
Race 2 - Bendigo Coach Lines Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:03.57 (34.84)
Prizemoney: $25,000
1
8/11F
T: J D Sadler
R: Ryan Maloney (58.5)
8/11F
4g Dream Ahead (USA) x Omniyah (Fastnet Rock )
Winning siblings: Sogni,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
25/1
T: R D Griffiths
R: Nathan Rose (56)
25/1
3g Bel Esprit x Lacrimosa (NZ) (O'Reilly (NZ))
3
0.2
15/1
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (54)
15/1
3f Showcasing (GB) x Free Form (Octagonal (NZ))
4
0.4
11/2
T: G Eurell
R: L Currie (56)
11/2
3g Choisir x Redouteski (Redoute's Choice )
5
2.0
12/1
T: J D Sadler
R: D Oliver (56)
12/1
3c Street Cry (IRE) x Original Choice (Redoute's Choice )
6
2.1
30/1
T: S A Dwyer
R: M Aitken (54.5)
30/1
3g Squamosa x Heavenscent (Lion Hunter )
7
3.6
15/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56)
15/2
3g Manhattan Rain x Arctic Light (More Than Ready (USA))
8
4.0
12/1
T: M, W and J Hawkes
R: L Nolen (56)
12/1
3c Hinchinbrook x Tai Tai Tess (Magic Albert )
9
10.0
80/1
T: P J Sullivan
R: Nathan Punch (54.5)
80/1
5m King Of Prussia x Mustang Kate (Quest For Fame (GB))
Race 3 - Bendigo Cup R'day 1/11 (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:38.37 (35.08)
Prizemoney: $25,000
1
4/1
T: D K Weir
R: D Yendall (55)
4/1
3f Teofilo (IRE) x So Divine (NZ) (High Chaparral (IRE))
Winning siblings: Divine Command, Re Edit,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56.5)
13/2
3
2.3
10/1
T:
R: D Oliver (59.5)
10/1
4g High Chaparral (IRE) x Kurylenko (Exceed And Excel )
4
2.6
15/1
T: C J Waller
R: Ben Allen (56.5)
15/1
3g Smart Missile x Mambo Flyer (King Cugat (USA))
5
3.1
5/1
T: R J Coombes
R: Ryan Maloney (58)
5/1
5g Churchill Downs x Dolphin Serenade (Dolphin Street (FR))
6
3.3
12/1
T: C J Waller
R: Liam Riordan (62)
12/1
5g Tavistock (NZ) x She's Country (NZ) (Kenfair (NZ))
7
4.6
3/1F
T: J A Sylvester
R: Ethan Brown (61)
3/1F
8
11.6
9/2
T: D T O'Brien
R: D Moor (58.5)
9/2
4g Beneteau x Free Friday (Helissio (FR))
Race 4 - Bendigo Mazda (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:36.45 (35.96)
Prizemoney: $30,000
1
5/4F
T: D T O'Brien
R: D Oliver (58)
5/4F
Winning siblings: Cincinnati, Cincity, Hint Of Mint,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
20/1
T: M G Price
R: M J Walker (55.5)
20/1
3
1.0
8/1
T: Anthony Freedman
R: Beau Mertens (55.5)
8/1
4m Fastnet Rock x Global Dance (IRE) (Sadler's Wells (USA))
4
2.5
7/1
T: Aaron Purcell
R: Ryan Maloney (57.5)
7/1
4m Redwood (GB) x Merci Grand (Choisir )
5
2.9
14/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (58.5)
14/1
4m Shamoline Warrior x Springburn (Soviet Lad (USA))
6
5.1
11/2
T: D J Laws
R: Lachlan King (56.5)
11/2
4m Artie Schiller (USA) x Tiffany's Best (Soviet Lad (USA))
7
6.4
25/1
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (55)
25/1
5m Domesday x Dual Spark (Spartacus )
8
6.5
9/2
T: Will Clarken
R: Thomas Stockdale (57)
9/2
5m Lope De Vega (IRE) x Tingirana (NZ) (Generous (IRE))
Race 5 - De Araugo And Lea (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:03.75 (34.13)
Prizemoney: $30,000
1
7/1
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (56.5)
7/1
3g Snitzel x Paramount (Monashee Mountain (USA))
Winning siblings: Callisto Moon, Of Importance,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
16/1
T: P Morgan
R: Ms L J Meech (57.5)
16/1
3g All American x Illusionist (Favorite Trick (USA))
3
3.3
Metson (6)
15/4
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (57)
15/4
3g Canford Cliffs (IRE) x Allegrini (Redoute's Choice )
4
3.4
9/2
T: Anthony Freedman
R: Beau Mertens (57.5)
9/2
5
4.7
16/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (58.5)
16/1
3c Manhattan Rain x Whisper Bay (Royal Academy (USA))
6
4.8
15/8F
T: James Cummings
R: Craig Williams (59.5)
15/8F
3g Exceed And Excel x Dazzler (More Than Ready (USA))
7
7.0
8/1
T: G A Osborne
R: D Oliver (56.5)
8/1
3c Turffontein x Southern Tip (Rock Of Gibraltar (IRE))
8
7.1
11/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (57.5)
11/1
Race 6 - Mypunter.Com (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:23.90 (35.62)
Prizemoney: $25,000
1
5/2F
T: P Morgan
R: Beau Mertens (54)
5/2F
3f Toorak Toff x Superfly (Rock Of Gibraltar (IRE))
Winning siblings: Flying Envy,
This nick: 5 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
14/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56.5)
14/1
4m Helmet x Vocabulary (Encosta De Lago )
3
4.6
14/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (58)
14/1
112017 Inglis Chairmans Sale
$200,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains
Buyer: Paul Moroney Bloodstock
4
4.7
11/2
T: K Hann
R: H Coffey (60)
11/2
4g Rip Van Winkle (IRE) x Trephina (Last Tycoon (IRE))
5
5.4
10/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (58)
10/1
4g O'Reilly (NZ) x Ruby Lass (NZ) (Volksraad (GB))
6
5.8
30/1
T: R F Donat
R: Thomas Stockdale (52)
30/1
7m Keep The Faith x Ed's Sister (Flying Spur )
7
6.2
Spanks (6)
11/1
T: S W Kendrick
R: Liam Riordan (56)
11/1
4m Magic Albert x Iltizaam (Exceed And Excel )
8
6.6
13/4
T: D K Weir
R: D Yendall (57)
13/4
3g Elzaam x Sheathy (NZ) (Howbaddouwantit (USA))
9
8.4
30/1
T: Ms S Naylor
R: Chris Caserta (58.5)
30/1
4g Bel Esprit x Flaminia (Golden Snake (USA))
10
9.1
8/1
T: Saab Hasan
R: B Rawiller (59.5)
8/1
5g Turffontein x Ready Charm (Encosta De Lago )
11
12.4
80/1
T: S A Dwyer
R: Ms N Beriman (55)
80/1
5m Not A Single Doubt x Brides Account (Secret Savings (USA))
Race 7 - Bendigo Eye Clinic (Bm70) (2400m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 2:32.57 (37.36)
Prizemoney: $30,000
1
15/1
T: Aaron Purcell
R: Chris Symons (60)
15/1
6g Dalakhani (IRE) x Khelwa (FR) (Traditionally (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
60/1
T: B I Stanaway
R: Chris Caserta (58.5)
60/1
10g Good Journey (USA) x Sly One (NZ) (O'Reilly (NZ))
3
0.6
25/1
T: Archie Alexander
R: D Moor (54)
25/1
4m Anacheeva x Arrivez Meme (Get Square )
4
0.7
2/1F
T: Liam Howley
R: B Rawiller (60.5)
2/1F
6g Galileo (IRE) x Golden Ballet (USA) (Moscow Ballet (USA))
5
1.4
13/2
T: P G Carey
R: Patrick Moloney (57)
13/2
4g High Chaparral (IRE) x Our Serena (Fantastic Light (USA))
6
1.5
6/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (56)
6/1
4g Raise The Flag (GB) x Personal Column (NZ) (Personal Escort (USA))
7
2.8
40/1
T: Anthony Freedman
R: Beau Mertens (58)
40/1
5g Onemorenomore x Drivel (Redoute's Choice )
8
3.8
Weave (11)
9/2
T: Ms A Yates
R: D Oliver (57)
9/2
5g Hard Spun (USA) x Alberghetti (NZ) (Carnegie (IRE))
9
4.8
5/1
T: K M Keys
R: L Nolen (59)
5/1
10
5.5
60/1
T: E V Musgrove
R: Ms N Beriman (59)
60/1
7g Le Havre (IRE) x Serpina (IRE) (Grand Lodge (USA))
11
7.5
Nassi (13)
100/1
T: Ms A Macpherson
R: Ben Thompson (54)
100/1
7g Danerich x Nassi Angel (NZ) (Nassipour (USA))
12
7.9
20/1
T: S A Dwyer
R: M Aitken (56)
20/1
Race 8 - Bet365 (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 1:19.64 (35.49)
Prizemoney: $30,000
1
15/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
15/1
4h Casino Prince x She Can't Wait (USA) (More Than Ready (USA))
This nick: 11 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/4
T: P A Chow
R: D Oliver (61)
13/4
5g Written Tycoon x Martina Star (Bletchencore )
3
1.5
25/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (61)
25/1
9g Bel Esprit x Lakemba Gold (Made Of Gold (USA))
4
2.4
16/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jessica Eaton (54.5)
16/1
5m Thewayyouare (USA) x Magique Sky (Hurricane Sky )
5
2.5
14/1
T: Cameron Thompson
R: Ms S Thornton (57)
14/1
6g Lonhro x Firm (Night Shift (USA))
6
3.0
30/1
T: L and T Corstens
R: Lachlan King (60)
30/1
7g Savabeel x Fiorenza (NZ) (Stravinsky (USA))
7
3.5
8/1
T: S J Richards
R: Liam Riordan (58.5)
8/1
4g Hinchinbrook x Special Test (Octagonal (NZ))
8
4.5
13/2
T: S A Dwyer
R: Ms N Beriman (58)
13/2
4m Savabeel x Madam Marju (NZ) (Marju (IRE))
9
5.8
9/2
T: R W Smerdon
R: Damian Lane (58.5)
9/2
5g Showcasing (GB) x Cheetie (NZ) (Felix The Cat (USA))
10
6.0
3/1F
T: James Cummings
R: Craig Williams (59)
3/1F
4g Helmet x Dawn Attack (IRE) (Fantastic Light (USA))