Breednet Results

BENDIGO - Tuesday, March 13

Race 1 - Mypunter.Com Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.50 (35.42)
Prizemoney: $25,000
1
15/8
T: G Eurell
R: Damien Thornton (58)
15/8
3g Choisir x Redouteski (Redoute's Choice )
Winning siblings: Redasun, Rednav,
2
1.8
6/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (58)
6/1
3g Toorak Toff x Patience Well (Carnegie (IRE))
2
1.8
11/8F
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (58)
11/8F
3g Pins x Mink (NZ) (Scaredee Cat (NZ))
4
4.0
100/1
T: B A Gentle
R: Jessica Eaton (56.5)
100/1
4g Torch Relay x Gold Stream (Elvstroem )
5
6.0
16/1
T: M and L Cerchi
R: Dean Holland (56.5)
16/1
4m Artie Schiller (USA) x Zanova (NZ) (Zabeel (NZ))
6
7.0
80/1
T: Mick Bath
R: Tahlia Hope (57)
80/1
4g Duporth x Cape Belle (NZ) (Cape Cross (IRE))
7
9.2
20/1
T: S Fliedner
R: C J Parish (58)
20/1
3g Pins x Sparkling (NZ) (O'Reilly (NZ))
8
9.7
20/1
T: Matthew Brown
R: J Noonan (58.5)
20/1
4g Medaglia D'Oro (USA) x Via (USA) (Southern Halo (USA))
9
14.2
15/1
T: S A Dwyer
R: Ryan Maloney (58.5)
15/1
4g Onemorenomore x Our Fairy Bee (Elusive Quality (USA))
10
18.2
60/1
T: Daniel Kelly
R: J Keating (58)
60/1
3g God's Own x Destina (Demus )
Race 2 - Bet365 Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.92 (34.98)
Prizemoney: $25,000
1
5/4F
T: D K Weir
R: D Yendall (57)
5/4F
3f Snitzel x Xaarhea (Xaar (GB))
Winning siblings: Lotta Dame,
2
1.3
2/1
T: R D Griffiths
R: A Mallyon (57)
2/1
3f Hard Spun (USA) x Country Fable (Bernardini (USA))
3
1.4
25/1
T: Paul Rocke
R: W Egan (57)
25/1
3f Foxwedge x Bright Heart (Dane Shadow )
4
1.5
13/2
T: Ms K Petrick
R: Ms S Thornton (57)
13/2
3f Duporth x Nurmaah (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
4.3
40/1
T: R J Davies
R: J Noonan (57)
40/1
3f Wanted x Chaparral Lass (NZ) (High Chaparral (IRE))
6
4.7
66/1
T: Keith Rawiller
R: Ms S Rawiller (57)
66/1
3f Dash For Cash x Consensus (Commands )
7
6.5
16/1
T: P J Sullivan
R: Jarrod Fry (57)
16/1
3f Redente x Kaitoke (Molokai Prince )
8
10.7
20/1
T: A H Parker
R: M J Dee (57)
20/1
3f Shocking x Royal Era (NZ) (Zabeel (NZ))
9
11.9
16/1
T: B A Gentle
R: C J Parish (57)
16/1
3f Uncle Mo (USA) x Second Sight (Fusaichi Pegasus (USA))
Race 3 - Jayco Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.58 (36.00)
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: Brent Stanley
R: L Currie (56)
8/1
3f Fastnet Rock x Ten Carat Rock (Rock Of Gibraltar (IRE))
Winning siblings: Twentyfour Carat,
2
0.8
11/2
T: James Cummings
R: M J Walker (58)
11/2
3g Lonhro x Applegate (Exceed And Excel )
3
0.9
Keysor (3)
3/1
T: D K Weir
R: M J Dee (58)
3/1
3g All Too Hard x Midnight Martini (Street Cry (IRE))
4
1.0
20/1
T: Matthew Cumani
R: D Moor (56)
20/1
3f Redoute's Choice x Pardon (USA) (Elusive Quality (USA))
5
1.3
6/1
T: Deanne Taylor
R: W Egan (58.5)
6/1
6
2.3
11/4F
T: Shawn Mathrick
R: B Melham (58)
11/4F
7
3.3
16/1
T: T Busuttin and N Young
R: Damien Thornton (58)
16/1
3g Savabeel x Due Diligence (NZ) (Danasinga )
8
4.3
Vivamus (10)
14/1
T: C Maher and D Eustace
R: Ethan Brown (58)
14/1
3g Casino Prince x Sophie's Spirit (Invincible Spirit (IRE))
9
5.3
15/1
T: J T Conlan
R: J Mott (58)
15/1
3g Redoute's Choice x Harrow (Dehere (USA))
10
13.3
30/1
T: K C Smith
R: J Winks (58)
30/1
3g All Too Hard x Yolane (Zizou )
11
38.3
150/1
T: Ms J Wicks
R: C A Robertson (58.5)
150/1
6g King Of Prussia x Chestermaid (Dolphin Street (FR))
Race 4 - Adroit Insurance Services-Bm64 (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:17.68 (34.88)
Prizemoney: $25,000
1
9/2
T: M Sell
R: C A Robertson (55.5)
9/2
4m Wanted x Ancelin (IRE) (Sadler's Wells (USA))
Winning siblings: Annamarie, Beach Head, Haiti,
2
2.0
2/1F
T: D K Weir
R: J Mott (60)
2/1F
3
2.1
6/1
T: B A Gentle
R: C J Parish (56)
6/1
4g Reward For Effort x Palace De Lago (Encosta De Lago )
4
2.3
2/1F
T: Mark Moosha
R: D Yendall (60)
2/1F
5g Street Sense (USA) x Mrs Kravitz (Distant Music (USA))
5
3.3
12/1
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (55)
12/1
4g Jayemzed x Winner's Choice (Piccolo (GB))
6
4.0
13/2
T: Saab Hasan
R: D Moor (59)
13/2
5g Turffontein x Ready Charm (Encosta De Lago )
Race 5 - Cba Building Designers (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:04.74 (34.46)
Prizemoney: $25,000
1
8/11F
T: M D Moroney
R: Fred W Kersley (56.5)
8/11F
3g Dalakhani (IRE) x Pretty Composed (NZ) (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Miss Hayworth,
2
0.8
6/1
T: Jason Warren
R: Jessica Eaton (54)
6/1
3f Your Song x Secret Status (King Cugat (USA))
3
1.0
10/1
T: B J McCarthy
R: Lachlan King (56.5)
10/1
5g Nicconi x Miss Zambezi (Barathea (IRE))
4
2.7
14/1
T: R D Griffiths
R: Nathan Punch (58)
14/1
4g Ilovethiscity x Tullia (Danehill Dancer (IRE))
5
3.4
11/1
T: G W Egan
R: Tahlia Hope (58.5)
11/1
6
6.9
30/1
T: N J Dyer
R: Jack Martin (56)
30/1
6m Bel Esprit x Oregon Seal (NZ) (Oregon (USA))
7
7.1
4/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (59)
4/1
3f Star Witness x Desert Symphony (Desert Sun (GB))
Race 6 - Matthew House Construct.-Bm64 (2200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:19.87 (36.22)
Prizemoney: $25,000
1
16/1
T: Patrick Payne
R: Michael Poy (60.5)
16/1
6g Bianconi (USA) x Dolphin Express (Dolphin Street (FR))
Winning siblings: Only A Dream, Whicker,
2
0.4
14/1
T: Andrew Payne
R: Jarrod Fry (56.5)
14/1
5g Danzero x Broadway Ellie (USA) (Street Cry (IRE))
3
0.5
14/1
T: Dan O'Sullivan
R: M J Dee (58.5)
14/1
5g Bon Hoffa x Pink Bay (Kenvain )
4
1.7
20/1
T: Ms B Simpson
R: C A Robertson (59.5)
20/1
5
1.8
15/2
T: D S Archard
R: Lachlan King (60)
15/2
6g Turffontein x Test Zone (Langfuhr (CAN))
7
2.5
20/1
T: Byron Cozamanis
R: J Noonan (58.5)
20/1
5g Lonhro x Assertive Angel (Fusaichi Pegasus (USA))
8
2.7
Weave (1)
11/2
T: Ms A Yates
R: Chelsea Macfarlane (61.5)
11/2
5g Hard Spun (USA) x Alberghetti (NZ) (Carnegie (IRE))
9
3.7
13/4
T: P R Smythe
R: Fred W Kersley (58.5)
13/4
5g High Chaparral (IRE) x Cassandara Shadow (NZ) (Johannesburg (USA))
10
4.2
15/2
T: T W Evans
R: L Currie (56)
15/2
5m Not A Single Doubt x Really Dutch (NZ) (Van Nistelrooy (USA))
11
16.2
Yalta (12)
200/1
T: Ms D McQueen
R: Nathan Punch (52)
200/1
Race 7 - Bendigo Magazine Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:24.49 (35.68)
Prizemoney: $25,000
1
Inwood (2)
15/2
T: Ms K Petrick
R: Fred W Kersley (57)
15/2
4g Smart Missile x Pixels (Zabeel (NZ))
Winning siblings: Miss Ladybird, Rib Eye, Tee Bone,
2
0.2
11/1
T: P G Carey
R: R McLeod (57)
11/1
4m Helenus x Cherubim (Spectrum (IRE))
3
1.0
7/2
T: Shawn Mathrick
R: Ms J Payne (58.5)
7/2
4m Sakhee's Secret (GB) x Herecomesthecat (Tale Of The Cat (USA))
4
1.1
13/4
T: J F Moloney
R: J Mott (59)
13/4
3g Hinchinbrook x Deloraine (More Than Ready (USA))
5
2.5
60/1
T: B A Gentle
R: Chelsea Macfarlane (51.5)
60/1
5m Bushranger (IRE) x Rosaglow (Pricelessly (USA))
6
2.8
30/1
T: Colin McGillivray
R: J Duffy (57.5)
30/1
5m Danerich x Sophie Emma (Delago Brom )
7
2.9
20/1
T: P A Preusker
R: Dean Holland (57)
20/1
5g Amadeus Wolf (GB) x Rained In (God's Own )
8
4.9
6/4F
T: Jason Manning
R: M J Walker (59)
6/4F
3g Commands x Sastruga (Elusive Quality (USA))
9
5.4
200/1
T: V Proctor
R: Nathan Punch (52)
200/1
6m Mossman x Jenever (Hennessy (USA))
Race 8 - Hygain (Bm78) (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:26.00 (35.00)
Prizemoney: $30,000
1
9/4
T: D K Weir
R: D Yendall (57.5)
9/4
3g Savabeel x Heat Storm (Green Desert (USA))
Winning siblings: Compound, Savage Blaze, We'll Meet Again,
2
0.5
9/4F
T: Ray Matthews
R: J Winks (57)
9/4F
7g Gonski x Jumburran Star (Jugah (USA))
3
0.6
9/1
T: D K Weir
R: J Mott (60)
9/1
4
0.9
5/2
T: Lee and Shannon Hope
R: Tahlia Hope (52.5)
5/2
6g O'Lonhro x Bay Miss (Bevoul )
5
2.1
12/1
T: N J Dyer
R: Samuel Payne (59)
12/1
7g Tale Of The Cat (USA) x Lady Gracious (Redoute's Choice )
6
2.4
11/1
T: C W McDonald
R: M J Walker (60)
11/1