Breednet Results

IPSWICH - Wednesday, November 1

Race 1 - Itc Melbourne Cup Luncheon Mdn (2150m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:16.81 (39.12)
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: D D Schmidt
R: Ms C Schmidt (58.5)
2/1F
7g Fastnet Rock x Extension Of Time (Dash For Cash )
2
1.3
30/1
T: R K Mahon
R: Hannah English (51)
30/1
6g Domesday x Game Serena (Encosta De Lago )
3
2.1
15/1
T: G M Hay
R: B E Grylls (54)
15/1
4
2.4
13/4
T: Marcus Wilson
R: J Lloyd (55.5)
13/4
5g Dane Shadow x Zanna (NZ) (Pentire (GB))
5
4.4
14/1
T: Victor Newman
R: M Hellyer (54.5)
14/1
5m Red Element x Outgunned (Military Plume (NZ))
6
5.9
2/1F
T: Paul Grills
R: Adam Sewell (54.5)
2/1F
4g Primus x Amelia's Touch (NZ) (Chief Bearhart (CAN))
7
24.4
30/1
T: P M Kalinowski
R: Ms R Ride (51)
30/1
5g Dane Shadow x Really Flying (Real Quiet (USA))
8
26.4
15/1
T: Geoff Hardy
R: M Cahill (55)
15/1
5g Oratorio (IRE) x Cora (IRE) (Machiavellian (USA))
Race 2 - Book Your Xmas Party Now Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.86 (35.15)
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: Matthew Dunn
R: R Fradd (54)
8/1
4m Denman x Mosaic Gold (Viscount )
2
2.3
15/2
T: T J Gollan
R: M McGillivray (54)
15/2
4m Choisir x Mountain (Sequalo )
3
4.6
Tevye (3)
7/1
T: L J Gough
R: James Orman (58)
7/1
4g Red Element x Golda's Secret (Secret Savings (USA))
4
7.6
100/1
T: G P Hineman
R: Hannah English (53)
100/1
4m Exceedingly Good x Miss Ogilvie (Dolphin Street (FR))
5
8.0
Fanx (2)
7/2
T: Marcus Wilson
R: R Plumb (58)
7/2
4g Uncle Mo (USA) x Roman Match (Antonius Pius (USA))
6
10.5
Doom (1)
9/2
T: K M Schweida
R: L R Dittman (58)
9/2
4g Natural Destiny x Domina (Flying Spur )
7
11.8
2/1F
T: Ms S Grills
R: J Lloyd (55.5)
2/1F
8
12.0
100/1
T: S and A Barling
R: G Colless (56)
100/1
4g Onemorenomore x Beachland (Falvelon )
9
17.8
Digit (4)
20/1
T: Ms G Bell
R: Adam Sewell (54)
20/1
5m Murtajill x Playing To Win (Strategic )
Race 3 - Channel 7 Hcp (C4) (1200m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:10.68 (35.15)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: R L Heathcote
R: Ms R Ride (54.5)
4/1
5g Red Element x Jomar Star (Johannesburg (USA))
Winning siblings: Air Defence, Jomar Saga, Travail,
2
2.3
11/2
T: D J Hansen
R: Justin P Stanley (56)
11/2
4g Sidereus x Massage (Octagonal (NZ))
3
4.1
20/1
T: L J Clapham
R: M Hellyer (59)
20/1
2017 NZB Premier Yearling Sale
$120,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Mr PN & Mrs K McKay
4
4.5
15/2
T: L A Wright
R: Tiffani Brooker (57.5)
15/2
6g Show A Heart x To Please A Lady (Fasliyev (USA))
5
4.6
3/1F
T: Melissa Leitch
R: D McLellan (58.5)
3/1F
4g Foxwedge x Snippet Street (Street Cry (IRE))
6
5.9
5/1
T: Ian Savins
R: Ms T Harrison (55)
5/1
5m Danewin x Passion Miss (Semipalatinsk (USA))
7
11.9
7/2
T: R L Heathcote
R: M McGillivray (58.5)
7/2
4g Written Tycoon x Automatic Slim (NZ) (Carnegie (IRE))
Race 4 - Grandview Stud Hcp (C5) (1666m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:41.53 (35.62)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: Daniel Bowen
R: R Fradd (54)
11/2
4m Foxwedge x Sleepy Hollow (Carnegie (IRE))
2
1.5
11/4
T: B J Smith
R: L V Cassidy (54.5)
11/4
3
3.5
11/4
T: T J Gollan
R: M McGillivray (59)
11/4
5g Time Thief x Fashion Star (Eagle Eyed (USA))
4
3.7
9/4F
T: P P Jenkins
R: Tiffani Brooker (54.5)
9/4F
5m Tavistock (NZ) x Sursum Corda (NZ) (Zabeel (NZ))
5
7.0
60/1
T: C A Tyack
R: Ms T Harrison (54)
60/1
6m Murtajill x More Tisha (More Than Ready (USA))
6
10.5
50/1
T: K M Schweida
R: James Orman (54)
50/1
8g Kempinsky x Annotation (Hector Protector (USA))
7
16.0
15/1
T: P Duff
R: Justin P Stanley (56)
15/1
5g Show A Heart x Civita (Commands )
8
16.8
15/1
T: Ms P Campbell
R: Ron Stewart (54)
15/1
Race 5 - Ubet Hcp (C2) (1350m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:21.47 (35.16)
Prizemoney: $20,000
1
7/4
T: M J Dunn
R: R Fradd (57)
7/4
Winning siblings: Ionlythinkofyou,
2
1.3
9/10F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (59)
9/10F
3
3.8
40/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (54)
40/1
4
6.1
8/1
T: L J Hatch
R: Ron Stewart (55)
8/1
4m Captain Sonador x Princess Kimono (Charge Forward )
5
6.3
20/1
T: P Duff
R: N Day (55)
20/1
4m Clang x My Girl (Iglesia )
6
7.6
30/1
T: Yvonne Day
R: J L Taylor (54)
30/1
5m Dusty Moon x Advocaat (Johan Cruyff (GB))
Race 6 - XXXX Gold Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.58 (35.35)
Prizemoney: $20,000
1
16/1
T: David Vandyke
R: M Hellyer (58.5)
16/1
3g Elzaam x High Express (Success Express (USA))
2
0.2
4/1
T: T J Gollan
R: J Lloyd (57)
4/1
3f Foxwedge x Miffy (Flying Spur )
3
2.5
Joel (3)
5/2F
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (58.5)
5/2F
3g Real Saga x All About Soul (Zeditave )
4
4.8
11/1
T: T J Gollan
R: Tiffani Brooker (56.5)
11/1
3c I Am Invincible x Orange Marmalade (NZ) (Stravinsky (USA))
5
5.0
11/2
T: Ben Ahrens
R: James Orman (55.5)
11/2
6
5.1
4/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (59)
4/1
3g Sequalo x Temple Girl (Break The Vault )
7
6.1
8/1
T: K M Schweida
R: M Cahill (58.5)
8/1
3g Captain Sonador x Goodlookin Gambler (Johannesburg (USA))
8
7.4
25/1
T: Kody Nestor
R: M McGillivray (58.5)
25/1
3g Real Saga x Cone (Redoute's Choice )
9
12.2
60/1
T: G R Schwenke
R: B E Grylls (54)
60/1
3f Al Samer x Xaaroon (Xaar (GB))
10
12.4
200/1
T: J G Byrne
R: Ms C Eaton (56)
200/1
3g Instinction x Mira Dancer (Danehill Dancer (IRE))
Race 7 - XXXX Summer Hcp (C2) (1350m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:20.68 (36.29)
Prizemoney: $20,000
1
6/4F
T: Darlene Duryea
R: L R Dittman (56.5)
6/4F
Winning siblings: Friendly Music, The Enemy Within,
2
3.3
10/1
T: P Duff
R: R Fradd (54)
10/1
4g Drumbeats x Haylee Miss (Hayil (USA))
3
4.1
15/4
T: T J Gollan
R: J Lloyd (57)
15/4
4g Real Saga x Showy Little Miss (Show A Heart )
4
5.9
20/1
T: P A Nolan Jnr
R: M Cahill (54)
20/1
7g Dehere (USA) x Ave Amina (King's Best (USA))
5
8.2
11/1
T: J H Manzelmann
R: Emma Ljung (54)
11/1
5g Domesday x Edge Of The World (Rock Of Gibraltar (IRE))
6
9.7
5/1
T: A J Edmonds
R: James Orman (56)
5/1
4g Congrats (USA) x Elusivity (Elusive Quality (USA))
100
0.0
6/1
T: S B Lee
R: Brooke Stower (57)
6/1
5g Drumbeats x Automatic Slim (NZ) (Carnegie (IRE))
Race 8 - City Of Ipswich (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 0:58.17 (34.16)
Prizemoney: $20,000
1
13/2
T: S W Kendrick
R: James Orman (58)
13/2
4m Snitzel x Watch My Lips (Royal Academy (USA))
2
0.1
60/1
T: K R Kemp
R: Hannah English (51.5)
60/1
6m Eavesdropper (USA) x Noor El Ain (Johannesburg (USA))
3
2.4
11/1
T: T J Gollan
R: J P Morris (58)
11/1
4g Sebring x Private Nancy (Soldier's Tale (USA))
4
2.5
6/1
T: K R Kemp
R: Ron Stewart (57.5)
6/1
5
3.3
13/2
T: David Murphy
R: B N Stewart (61.5)
13/2
5g All Bar One x Kacheek (Jetball )
6
4.1
14/1
T: P J Balzen
R: R Fradd (58.5)
14/1
7g All Bar One x Croft (Octagonal (NZ))
7
4.6
Oh Boy (2)
30/1
T: B S Baldwin
R: Zoe White (56)
30/1
4g Haradasun x Oh Susie Darlin' (Easy Rocking )
8
6.6
9/4F
T: T J Gollan
R: J Lloyd (58.5)
9/4F
4g Love Conquers All x Sale Eve (General Nediym )
9
8.4
7/2
T: Troy Pascoe
R: M Pegus (57)
7/2
4m Poet's Voice (GB) x Lana Belle (Fuji Kiseki (JPN))
10
8.6
50/1
T: Darlene Duryea
R: M Cahill (58)
50/1
7g Dubawi (IRE) x Mlada (NZ) (Danasinga )