Breednet Results

IPSWICH - Friday, May 18

Race 1 - Cub Supports Racing Museum Mdn (1010m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.44 (33.18)
Prizemoney: $15,000
1
9/4
T: K M Schweida
R: J Lloyd (55)
9/4
3f Rothesay x Milla Rose (Mossman )
2
7.3
15/2
T: L J Hatch
R: Jackson Murphy (53)
15/2
3f Easy Rocking x Hawaiian Thunder (Thunder Gulch (USA))
3
7.4
7/4F
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (55)
7/4F
3f Love Conquers All x Bella Elegante (Exceed And Excel )
4
7.5
25/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (55)
25/1
3f Raheeb x Certain Blaze (Blazing Saddles )
5
8.8
30/1
T: G J Banks
R: S Galloway (57)
30/1
6
9.0
9/2
T: L G Ross
R: Taylor Marshall (55)
9/2
3f Hidden Dragon x Royal Yangtze (Royal Academy (USA))
7
9.7
20/1
T: Richard Butler
R: James Orman (57)
20/1
3g Set Alight (USA) x Chantruse (Salieri (USA))
8
12.7
100/1
T: T B Thomas
R: Anthony Allen (57)
100/1
9
13.2
20/1
T: Chris Munce
R: Jake Bayliss (55)
20/1
3f Instinction x Epic Journey (Danehill Dancer (IRE))
10
20.7
16/1
T: J P Wallace
R: J Hodge (54.5)
16/1
3g Jet Spur x Class Of Gold (Mossman )
Race 2 - J & L Machining Mdn Hcp (1690m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:42.55 (36.27)
Prizemoney: $15,000
1
8/11F
T: T J Gollan
R: M McGillivray (58)
8/11F
3g Not A Single Doubt x Infinito (Encosta De Lago )
Winning siblings: Estrado, Miss Vigilante, Salamence,
2019 Inglis Classic Yearling Sale
$250,000
Vendor: Canning Downs Stud, Darling Downs, Qld
Buyer: Domeland Pty Ltd
2
2.0
7/1
T: B J Dais
R: Boris Thornton (57)
7/1
5g Teofilo (IRE) x Blue Sea (Sea Road )
3
2.2
20/1
T: Lauren Herne
R: K Fujii (54)
20/1
3f O'Lonhro x Noveliste (Runyon (IRE))
4
2.3
9/1
T: D N Raffin
R: M Hellyer (54)
9/1
4g Pluck (USA) x Conjugation (Mossman )
5
2.6
11/1
T: T B Thomas
R: Anthony Allen (54)
11/1
4m Bradbury's Luck x Riseupsinging (Singingintherain (USA))
6
2.8
Corsini (15)
25/1
T: Matthew Dunn
R: P Hammersley (55.5)
25/1
3f Street Cry (IRE) x Isabelino (Encosta De Lago )
7
3.5
12/1
T: B J Smith
R: A Spinks (57.5)
12/1
4g Street Boss (USA) x Yonderstar (Galileo (IRE))
8
4.0
100/1
T: G J Banks
R: S Galloway (55.5)
100/1
4g Easy Rocking x My Flight (Iglesia )
9
4.5
10/1
T: Rochelle Smith
R: J Lloyd (56.5)
10/1
4m Fusaichi Ole (JPN) x Carnaby Queen (Carnegie (IRE))
10
4.7
200/1
T: J Bannon
R: N Tomizawa (54)
200/1
3f Onemorenomore x Bechwat (Danzero )
11
8.2
100/1
T: Geoff Hardy
R: Ms A Badger (54)
100/1
5g Oratorio (IRE) x Cora (IRE) (Machiavellian (USA))
12
9.2
80/1
T: R G Lipp
R: James Orman (55)
80/1
3f Rothesay x Huss On Fire (NZ) (Hussonet (USA))
13
13.7
100/1
T: B J Dais
R: Matthew Palmer (58.5)
100/1
4g Astronomer Royal (USA) x Aseerah (Gilded Time (USA))
Race 3 - Online Hockey Shop Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.41 (35.34)
Prizemoney: $15,000
1
9/2
T: K M Schweida
R: James Orman (57)
9/2
2c Foxwedge x Plain Magic (Magic Albert )
Winning siblings: Magic Conqueror,
2
1.0
Tullio (9)
5/2F
T: T J Gollan
R: J Byrne (57)
5/2F
2g More Than Ready (USA) x Military Rose (General Nediym )
3
1.5
4/1
T: Ben Currie
R: Jackson Murphy (53)
4/1
2f Spirit Of Boom x Brunequilda (CHI) (Merchant Of Venice (USA))
4
1.6
12/1
T: David Vandyke
R: M Hellyer (57)
12/1
2g Spirit Of Boom x Ossie's Secret (Red Dazzler )
5
4.8
20/1
T: M J Dunn
R: Clayton Gallagher (52.5)
20/1
2f Show A Heart x Tender Truce (Brief Truce (USA))
6
7.6
30/1
T: Paul Butterworth
R: Ms S Bogenhuber (57)
30/1
2g Exceedingly Good x Drawn To Dubai (Dubai Destination (USA))
7
9.1
Belzu (1)
20/1
T: S W Kendrick
R: S Cormack (57)
20/1
2c Bel Esprit x Snipzu (Snippetson )
8
10.3
5/2F
T: L F Birchley
R: M McGillivray (57)
5/2F
9
10.5
66/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57)
66/1
2g Real Saga x Splendorous (Honours List (IRE))
10
21.3
20/1
T: Ms H Page
R: Daniel Griffin (55)
20/1
2f Spirit Of Boom x Red Kate (Red Dazzler )
Race 4 - Gav's Glass Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:09.93 (35.30)
Prizemoney: $15,000
1
11/8F
T: B J Lockwood
R: Ms T Harrison (55)
11/8F
Winning siblings: Kalkarni Royale,
2
0.1
20/1
T: G F Burns
R: Leslie Tilley (57)
20/1
2g Mossman x Be That As It May (Halo Homewrecker (USA))
3
0.2
7/2
T: L F Birchley
R: J Lloyd (57)
7/2
2g Pierro x Varenna Miss (Redoute's Choice )
4
0.7
7/2
T: Bruce Hill
R: J Byrne (57)
7/2
5
0.9
30/1
T: R G Lipp
R: Ms R Williams (55)
30/1
2f So You Think (NZ) x Dual Chamber (Show A Heart )
6
3.9
Forza (4)
8/1
T: M G Nolan
R: Ron Stewart (57)
8/1
7
9.4
20/1
T: L F Birchley
R: M McGillivray (57)
20/1
2g Uncle Mo (USA) x Awe Inspiring (IRE) (Montjeu (IRE))
8
11.9
11/1
T: S J Morrisey
R: L P Rolls (55)
11/1
2f Helmet x Monaliesha (Monashee Mountain (USA))
9
14.9
150/1
T: P Duff
R: Clayton Gallagher (54)
150/1
2g Freeze x Threescoreandten (Saint Thomas )
Race 5 - Netty Elliott Flight Ctre Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.61 (35.13)
Prizemoney: $15,000
1
9/10F
T: M J Dunn
R: J Byrne (57)
9/10F
Winning siblings: Dark Eyes,
2
1.3
4/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ms S Lacy (55.5)
4/1
3c Strategic Maneuver x Acclaim (NZ) (Prized (USA))
3
1.6
5/1
T: R G Lipp
R: James Orman (57.5)
5/1
4g Ferocity x Vintage Class (More Than Ready (USA))
4
2.5
30/1
T: Ron Jackson
R: M Gray (57)
30/1
3g All Too Hard x Our Joan Of Arc (Beautiful Crown (USA))
5
3.5
7/1
T: Ms C Allardyce
R: Michael Murphy (55.5)
7/1
4m Over x Ma Grace (Mr. Innocent )
6
3.7
50/1
T: Jason Gregory
R: B E Grylls (57)
50/1
3g The Hammer x Updrafts (Dangerous )
7
5.7
20/1
T: R G Lipp
R: Ms R Williams (55)
20/1
8
6.7
20/1
T: R L Heathcote
R: Jake Bayliss (55)
20/1
3f Commands x Bonne Famille (Anabaa (USA))
9
22.2
14/1
T: Chris Munce
R: M Hellyer (55.5)
14/1
4m High Chaparral (IRE) x D J Lightning (USA) (Doneraile Court (USA))
Race 6 - Briella Beautiful/Rdh Serv.-C3 (1350m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:19.50 (35.51)
Prizemoney: $16,000
1
5/2
T: M J Dunn
R: Clayton Gallagher (56)
5/2
4m Commands x Fleet Riane (Barely A Moment )
Winning siblings: Fleet Dove, One Force,
2
0.3
20/1
T: Gregory Cornish
R: A Spinks (57)
20/1
5g Teranaba x Tasty Secret (Spicy Fact (USA))
3
0.8
Dansez (5)
7/2
T: K M Schweida
R: J Lloyd (56.5)
7/2
3f Myboycharlie (IRE) x Cha Cha Chestnut (Elusive Quality (USA))
4
2.0
4/1
T: S B Lee
R: M McGillivray (56.5)
4/1
4m Artie Schiller (USA) x Jollity (GB) (Fantastic Light (USA))
5
3.3
Agora (8)
25/1
T: Ms J Crompton
R: Emma Ljung (54)
25/1
5m Hard Spun (USA) x Milieu (Quest For Fame (GB))
6
3.8
50/1
T: P Duff
R: B E Grylls (54)
50/1
4m Clang x My Girl (Iglesia )
7
5.8
15/8F
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58.5)
15/8F
4m Hidden Dragon x Cindest (Best Western )
8
6.0
50/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ms S Lacy (56.5)
50/1
5g Postponed (USA) x Mrs Petrov (King's Best (USA))
9
7.7
40/1
T: J C Smerdon
R: J L Taylor (54)
40/1
7g Niello x Beach Bell (Bellotto (USA))
Race 7 - The McManus Family Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:10.38 (34.71)
Prizemoney: $16,000
1
7/2
T: S B Laming
R: M Cahill (55.5)
7/2
4m Written Tycoon x Mesmerising (Beautiful Crown (USA))
Winning siblings: Trancing, Transfixed,
2
0.2
9/2
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57.5)
9/2
3g I Am Invincible x Orange Marmalade (NZ) (Stravinsky (USA))
3
2.0
4/5F
T: M J Dunn
R: Clayton Gallagher (55)
4/5F
3g Bradbury's Luck x Hello Doctor (Dr Johnson (USA))
4
4.9
12/1
T: M J Dunn
R: J Byrne (54)
12/1
4m Sebring x Rare Diamond (Redoute's Choice )
5
5.2
80/1
T: G J Teal
R: Anthony Allen (54)
80/1
6g Tycoon Ruler x Midnight Caper (Rassendyll (USA))
6
5.4
16/1
T: Ms M Brosnan
R: Daniel Griffin (59)
16/1
7
5.8
50/1
T: M Park
R: N Tomizawa (57.5)
50/1
5g Stryker x Daramah (NZ) (Elnadim (USA))
8
6.3
50/1
T: J P Wallace
R: J Hodge (54.5)
50/1
4g Nothing To Lose (USA) x Gold Gold Gold (Monashee Mountain (USA))
9
7.3
30/1
T: Cherie O'Neill
R: B E Grylls (54)
30/1
5g Conatus x We Lease Woddawick (Encosta De Lago )
10
8.1
30/1
T: D J Bougoure
R: Brooke Stower (54)
30/1
6g Hidden Dragon x Automatic Slim (NZ) (Carnegie (IRE))
11
8.8
80/1
T: G L Wiles
R: Ms S Bogenhuber (54)
80/1
3f Magic Albert x Sherocksmyworld (Fastnet Rock )
Race 8 - Carlton Mid (Bm65) (1690m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:42.17 (35.54)
Prizemoney: $16,000
1
12/1
T: Marcus Wilson
R: Ms T Harrison (54)
12/1
5g Von Costa De Hero x Miss Whytwokay (Tale Of The Cat (USA))
Winning siblings: Whykayoh, Whyouask,
2
1.5
13/4F
T: Diane Murphy
R: Jackson Murphy (58)
13/4F
5g Zenyawin x Lets Get On It (Distinctly North (USA))
3
2.8
7/2
T: S W Kendrick
R: L P Rolls (54)
7/2
4m Denman x Lasoron (Oarsman )
4
3.2
11/2
T: M G Nolan
R: Ron Stewart (56.5)
11/2
4g Murtajill x Bopalula (Brahms (USA))
5
4.2
13/2
T: L F Birchley
R: J Lloyd (54)
13/2
6
5.7
10/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (57)
10/1
5g Northern Meteor x Tara's Spur (Flying Spur )
7
7.5
20/1
T: Chris Anderson
R: Anthony Allen (54)
20/1
5m Husson (ARG) x Katisam (Lonhro )
8
8.0
14/1
T: Brenton Andrew
R: Hannah English (55)
14/1
4g Smart Missile x Symileo (Galileo (IRE))
9
12.0
40/1
T: Ms K Stabe
R: M Hellyer (55)
40/1
6g Hold That Tiger (USA) x Lucky For Me (ARG) (Lucky Roberto (USA))
10
12.1
20/1
T: T J Hurley
R: P Hammersley (56)
20/1
7g Oratorio (IRE) x Positive Surprise (Best Western )
11
15.1
16/1
T: Marcus Wilson
R: R Wiggins (55.5)
16/1
5m Ad Valorem (USA) x Another (Success Express (USA))
100
0.0
16/1
T: Evan Brassington
R: J Hodge (56)
16/1
6g Rock Of Cashel (IRE) x Brief Me (Legal Opinion )