Breednet Results

RANDWICK - Saturday, April 14

Race 1 - China Horse Club Mile (1600m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:35.48 (36.37)
Prizemoney: $150,000
1
Futooh (9)
7/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J R Collett (56)
7/1
2f Sebring x Golden Millennium (Dubawi (IRE))
Winning siblings: Master Cramsie,
2
0.4
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (58)
8/1
2g Denman x She's Cherryrype (More Than Ready (USA))
3
1.4
15/4F
T: Tony McEvoy
R: L Currie (56.5)
15/4F
2f Foxwedge x Golden Pedigree (Gold Brose )
4
1.7
10/1
T: Mark Newnham
R: Tim Clark (55.5)
10/1
2f Stratum x Rippled (GB) (Dalakhani (IRE))
5
2.3
10/1
T: John Thompson
R: M J Dee (56.5)
10/1
2c Lope De Vega (IRE) x One Funny Honey (USA) (Distorted Humor (USA))
6
2.5
15/1
T: G R Nickson
R: B Shinn (57)
15/1
2c Tapit (USA) x Euphrosyne (USA) (Harlan's Holiday (USA))
7
3.0
Sokudo (5)
12/1
T: P and P Snowden
R: A Adkins (57)
12/1
2c Not A Single Doubt x Imoto (Bianconi (USA))
8
3.9
11/1
T: James Cummings
R: G Schofield (56)
11/1
9
4.1
15/2
T: P and P Snowden
R: T Angland (57.5)
15/2
2c Not A Single Doubt x Golden Edict (USA) (Empire Maker (USA))
10
9.4
80/1
T: Robert Kingston
R: C W Brown (54)
80/1
2f Declaration Of War (USA) x Fusaichi Rose (Fusaichi Pegasus (USA))
11
9.5
4/1
T: C Maher and D Eustace
R: J Moreira (55.5)
4/1
Race 2 - South Pacific Classic (1400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:22.24 (35.47)
Prizemoney: $150,000
1
16/1
T: P and P Snowden
R: Damian Lane (53)
16/1
3g Fastnet Rock x Celebria (Peintre Celebre (USA))
2
0.1
7/1
T: K J Parker
R: J Ford (53)
7/1
3g All American x Buchanan Girl (Lion Hunter )
3
1.4
4/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (55.5)
4/1
3g Dream Ahead (USA) x Renascent (Domesday )
4
1.6
8/1
T: C E Conners
R: J R Collett (59)
8/1
5
1.9
7/4F
T: James Cummings
R: J Bowman (57)
7/4F
3c Exceed And Excel x Byzantine (Elusive Quality (USA))
6
3.2
20/1
T: John Thompson
R: M J Dee (53)
20/1
3g Lope De Vega (IRE) x Family Jewels (Secret Savings (USA))
7
4.6
15/1
T: Mark Newnham
R: Tim Clark (54.5)
15/1
3c Hinchinbrook x Maltese (Tale Of The Cat (USA))
8
5.2
10/1
T: C J Waller
R: J Moreira (53.5)
10/1
3g Smart Missile x Lady Hepburn (NZ) (More Than Ready (USA))
9
10.2
10/1
T: K A Lees
R: G Schofield (53)
10/1
3f All Too Hard x Waveline (USA) (Stravinsky (USA))
Race 3 - Percy Sykes Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.08 (34.54)
Prizemoney: $600,000
1
3/1F
T: P and P Snowden
R: M J Walker (53)
3/1F
2f I Am Invincible x Members Joy (Hussonet (USA))
2
1.3
Fiesta (2)
11/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (55)
11/2
2f I Am Invincible x Now Now (Danehill Dancer (IRE))
3
1.5
4/1
T: T J Gollan
R: J Moreira (54)
4/1
2f Spirit Of Boom x Pure Purrfection (General Nediym )
4
1.6
Gongs (5)
15/2
T: James Cummings
R: C W Brown (53)
15/2
2f Dawn Approach (IRE) x Belcentra (Bel Esprit )
5
2.3
9/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (53)
9/1
6
3.6
20/1
T: G A Ryan
R: M J Dee (53)
20/1
2f Snitzel x Isurava (General Nediym )
7
5.1
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Melham (55)
20/1
2f Choisir x Longoria (Lujain (USA))
8
5.2
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (55)
11/1
2f Epaulette x Taameer (NZ) (General Nediym )
9
7.4
6/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: G Schofield (53)
6/1
10
10.6
30/1
T: T R Martin
R: A Hyeronimus (53.5)
30/1
2f I Am Invincible x Bulla Borghese (Belong To Me (USA))
Race 4 - Polytrack Prov. C'ships Final (1400m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:21.80 (35.10)
Prizemoney: $487,500
1
5/1
T: K A Lees
R: J R Collett (55.5)
5/1
4m Northern Meteor x Tactfully (Flying Spur )
Winning siblings: Galleries, Happy Meteor, Katter, Vezalay, Volando,
2
1.0
Newsfan (13)
11/1
T: Ms K Waugh
R: A Adkins (54)
11/1
3
1.2
20/1
T: D I Atkins
R: R Thompson (56)
20/1
4g Choisir x Princess Tyla (Royal Academy (USA))
4
2.1
30/1
T: K A Lees
R: Damian Lane (56)
30/1
5h Tosen Phantom (JPN) x Tosen Minerva (JPN) (King Kamehameha (JPN))
5
2.5
4/1
T: J C Deamer
R: B Shinn (56)
4/1
4g Bon Hoffa x Morethan Leicya (Nothin' Leica Dane )
6
3.0
15/4F
T: K A Lees
R: J Bowman (57)
15/4F
4m Snitzel x Royal Commands (Commands )
7
4.4
30/1
T: K A Lees
R: G Schofield (56)
30/1
4g I Am Invincible x Keep It Cool (Al Khawaaneeg (USA))
8
4.5
Pomelo (9)
11/1
T: Ms G Markwell
R: C Lever (55.5)
11/1
5m Lope De Vega (IRE) x Tennessee Mischief (Desert Prince (IRE))
9
4.6
20/1
T: Ms G Markwell
R: Craig Williams (54)
20/1
3f Nicconi x Carolyn's Star (Peintre Celebre (USA))
10
4.7
20/1
T: K A Lees
R: K McEvoy (56)
20/1
4g Rip Van Winkle (IRE) x Irlanda (NZ) (O'Reilly (NZ))
11
5.4
25/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (56)
25/1
12
6.2
66/1
T: G McFarlane
R: J Ford (54)
66/1
5m Krupt x Self Evident (Umatilla (NZ))
13
6.3
60/1
T: M P Tubman
R: Ms W Costin (56)
60/1
7g Kaphero x Comedy Turn (Spinning World (USA))
14
8.6
Witches (15)
20/1
T: Benjamin Smith
R: Tim Clark (54)
20/1
4m Lonhro x Ouija (Viscount )
15
10.5
7/1
T: K A Lees
R: D Oliver (54)
7/1
Race 5 - Arrowfield 3yo Sprint (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.22 (34.17)
Prizemoney: $600,000
1
Catchy (7)
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Moreira (54.5)
8/1
3f Fastnet Rock x Cats Whisker (Fusaichi Pegasus (USA))
2
1.5
12/1
T: M, W and J Hawkes
R: C W Brown (56.5)
12/1
3c Snitzel x Flidais (Timber Country (USA))
3
1.8
4/1
T: David Pfieffer
R: K McEvoy (54.5)
4/1
3f Snitzel x Lady Beckworth (General Nediym )
4
2.6
Booker (8)
13/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: D Dunn (54.5)
13/2
3f Written Tycoon x Noondie (Flying Spur )
5
2.8
12/1
T: G Portelli
R: B Melham (54.5)
12/1
3f Manhattan Rain x Courgette (Charge Forward )
6
3.4
4/1
T: A J Edmonds
R: G Schofield (54.5)
4/1
7
3.5
Pariah (3)
8/1
T: P and P Snowden
R: M Zahra (56.5)
8/1
3c Redoute's Choice x Secluded (Hussonet (USA))
8
3.8
13/4F
T: James Cummings
R: J Bowman (56.5)
13/4F
3c Poet's Voice (GB) x Patina (Anabaa (USA))
9
4.7
Perast (4)
25/1
T: P M Perry
R: Damian Lane (56.5)
25/1
3c Snitzel x Thousand Veils (NZ) (Zabeel (NZ))
Race 6 - Australian Oaks (2400m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:27.21 (36.10)
Prizemoney: $1,000,000
1
3/1F
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
3/1F
Winning siblings: Special Memories, Zijin Cheng,
2
1.0
7/2
T: M G Price
R: M J Dee (56)
7/2
3
3.3
100/1
T: M G Price
R: D Oliver (56)
100/1
3f Sebring x Admiring (Street Cry (IRE))
4
4.4
25/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (56)
25/1
3f High Chaparral (IRE) x Freckled Face (Polish Patriot (USA))
5
5.7
7/1
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (56)
7/1
3f Savabeel x Eudora (NZ) (Pins )
6
6.3
16/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: M J Walker (56)
16/1
7
6.9
9/2
T: C Maher and D Eustace
R: M Zahra (56)
9/2
3f Azamour (IRE) x Queen Boudicca (NZ) (Perfectly Ready )
8
12.5
20/1
T: K A Lees
R: J R Collett (56)
20/1
3f Mastercraftsman (IRE) x Queen Cha Cha (NZ) (High Chaparral (IRE))
9
13.4
30/1
T: Team Rogerson
R: Craig Williams (56)
30/1
3f Bullbars x Di Lusso (Lonhro )
10
15.4
40/1
T: A W Pike
R: Damian Lane (56)
40/1
11
15.8
11/2
T: J G Sargent
R: K McEvoy (56)
11/2
12
19.8
66/1
T: M C Kent
R: D Dunn (56)
66/1
3f Dalakhani (IRE) x Planet Lane (Galileo (IRE))
13
25.9
150/1
T: P G Carey
R: R McLeod (56)
150/1
3f Starcraft (NZ) x Durban (Helenus )
Race 7 - Queen Elizabeth Stks (2000m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:01.65 (34.32)
Prizemoney: $4,000,000
1
Winx (9)
1/4F
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
1/4F
Winning siblings: El Divino,
2
3.8
25/1
T: D K Weir
R: M Zahra (59)
25/1
7g Deportivo (GB) x Grenoble (FR) (Marignan (USA))
3
4.1
10/1
T: Patrick Webster
R: K McEvoy (59)
10/1
7g Teofilo (IRE) x Busking (Encosta De Lago )
4
4.9
12/1
T: D K Weir
R: B Shinn (59)
12/1
5g Teofilo (IRE) x Zalika (NZ) (Zabeel (NZ))
5
5.4
50/1
T: C J Waller
R: M J Walker (59)
50/1
4g Fastnet Rock x Mica's Pride (Bite The Bullet (USA))
6
8.0
200/1
T: S J McKee
R: J R Collett (57)
200/1
6m Postponed (USA) x Kate Cross (NZ) (Cape Cross (IRE))
7
10.4
100/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (59)
100/1
4g Zacinto (GB) x Theatre Buff (USA) (Theatrical (IRE))
8
12.2
30/1
T: Anthony Freedman
R: Craig Williams (59)
30/1
6h Deep Impact (JPN) x Carnival Song (JPN) (El Condor Pasa (USA))
9
16.1
150/1
T: G W Moore
R: A Adkins (59)
150/1
5g Al Maher x Pyrotechnics (Canny Lad )
10
18.1
60/1
T: Ken Condon
R: J Moreira (59)
60/1
6h Jeremy (USA) x Malaica (FR) (Roi Gironde (IRE))
Race 8 - Sydney Cup (3200m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 3:20.04 (36.88)
Prizemoney: $2,000,000
1
16/1
T: C J Waller
R: B Shinn (55)
16/1
9g Yamanin Vital (NZ) x Ears Carol (NZ) (Carolingian )
2
0.1
100/1
T: M Baker and A Forsman
R: Dean Holland (50.5)
100/1
5g Zabeel (NZ) x Lacada (Giant's Causeway (USA))
3
1.1
6/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: A Adkins (50)
6/1
4g Myboycharlie (IRE) x Giant Mystique (Giant's Causeway (USA))
4
1.2
12/1
T: R A Freedman
R: G Schofield (53)
12/1
7g Le Havre (IRE) x Ameyrah (IRE) (In The Wings (GB))
5
2.4
150/1
T: L W Curtis
R: J Ford (51)
150/1
4m Beneteau x Supriym Story (General Nediym )
6
3.0
40/1
T: C J Waller
R: C Newitt (51)
40/1
6g Gallant Guru x Mega Babe (NZ) (Personal Escort (USA))
7
4.4
100/1
T: K A Lees
R: Y Ichikawa (50)
100/1
9g Dansili (GB) x Luna Wells (IRE) (Sadler's Wells (USA))
8
5.4
11/4F
T: Liam Howley
R: D Oliver (57)
11/4F
8g Monsun (GER) x Anatola (GER) (Tiger Hill (IRE))
9
8.0
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: G Boss (53.5)
8/1
5g Zoffany (IRE) x Sarawati (IRE) (Haafhd (GB))
10
8.8
40/1
T: Ms L Latta
R: M J Dee (52.5)
40/1
5g Domesday x Fastnet Lady (Fastnet Rock )
11
10.9
150/1
T: K A Lees
R: G Buckley (50)
150/1
5g Fastnet Rock x Demerger (Saithor (USA))
12
11.1
60/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (54)
60/1
7g Lawman (FR) x True Crystal (IRE) (Sadler's Wells (USA))
13
16.7
9/1
T: Archie Alexander
R: Craig Williams (51.5)
9/1
14
23.5
30/1
T: J A O'Shea
R: C W Brown (50)
30/1
5h Lonhro x Pepiniere (IRE) (Sadler's Wells (USA))
15
27.4
50/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Innes Jnr (50)
50/1
5g High Chaparral (IRE) x Viviane (NZ) (Volksraad (GB))
16
28.3
20/1
T: D K Weir
R: D Yendall (50)
20/1
5g Mamool (IRE) x Ormita (GER) (Acatenango (GER))
100
0.0
5/1
T: Liam Howley
R: K McEvoy (51)
5/1
6g Galileo (IRE) x Dietrich (USA) (Storm Cat (USA))
Race 9 - Coolmore Legacy Queen Of Turf (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:34.94 (34.84)
Prizemoney: $1,000,000
1
Alizee (17)
15/2
T: James Cummings
R: G Schofield (54.5)
15/2
3f Sepoy x Essaouira (Exceed And Excel )
Winning siblings: Astern, Marrakesh, Mogador, Tassort,
2
2.0
11/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Shinn (57)
11/1
4m Beneteau x Prompt (Exceed And Excel )
3
2.5
14/1
T: T R Martin
R: T Angland (57)
14/1
6m Street Cry (IRE) x Reggie (NZ) (Germano (GB))
4
2.6
25/1
T: M G Price
R: M J Dee (57)
25/1
4m Domesday x Oregon Seal (NZ) (Oregon (USA))
5
2.9
12/1
T: M C Kent
R: Damian Lane (57)
12/1
5m Redoute's Choice x Catshaan (Catrail (USA))
6
3.1
13/2
T: R J Quinton
R: C W Brown (57)
13/2
7
3.3
20/1
T: Kurt Goldman
R: B Avdulla (57)
20/1
4m I Am Invincible x Comrie (Choisir )
8
3.4
14/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (57)
14/1
4m Foxwedge x Butters (USA) (El Prado (IRE))
9
3.8
66/1
T: Ms W Roche
R: D Yendall (57)
66/1
4m Sebring x Cleanup (Dehere (USA))
10
3.9
6/1F
T: Andrew Noblet
R: Craig Williams (57)
6/1F
5m War Chant (USA) x Fiorentina (Dubai Destination (USA))
11
5.2
12/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (57)
12/1
5m Domesday x See A Victory (Mister C. (USA))
12
6.7
80/1
T: John Thompson
R: J Bowman (57)
80/1
7m Bernardini (USA) x Wild Iris (Spectrum (IRE))
13
6.8
Payroll (10)
16/1
T: Shawn Mathrick
R: D Oliver (57)
16/1
5m Not A Single Doubt x Workhard (Red Ransom (USA))
14
7.4
6/1F
T: K M Keys
R: M Zahra (57)
6/1F
4m Lope De Vega (IRE) x Lemon Reef (USA) (Lemon Drop Kid (USA))
15
7.5
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Moreira (57)
20/1
4m Savabeel x Sambar (More Than Ready (USA))
16
8.4
40/1
T: K A Lees
R: J R Collett (57)
40/1
6m Remind (USA) x Explain (NZ) (Success Express (USA))
17
9.0
200/1
T: D K Weir
R: L Currie (57)
200/1
4m Poet's Voice (GB) x Dagmar (Danehill (USA))
Race 10 - Sapphire Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.38 (34.96)
Prizemoney: $300,000
1
9/2
T: D K Weir
R: Damian Lane (55)
9/2
2
1.8
Ravi (5)
13/2
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (55)
13/2
3
2.0
12/1
T: J C Coyle
R: M J Dee (55)
12/1
4m Mossman x Pay My Bail (NZ) (Justice Prevails )
4
2.3
11/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (54)
11/1
4m I Am Invincible x Abscond (Galileo (IRE))
5
2.5
14/1
T: Bjorn Baker
R: B Shinn (55)
14/1
4m Snitzel x Rosa Stellata (NZ) (Zabeel (NZ))
6
2.7
12/1
T: James Cummings
R: J Bowman (56)
12/1
5m Lonhro x Portillo (Red Ransom (USA))
7
3.0
Nieta (13)
16/1
T: John Thompson
R: C W Brown (54)
16/1
5m Nicconi x Brookton Flash (Spartacus )
8
3.1
25/1
T: L J Bridge
R: M J Walker (54.5)
25/1
4m Duporth x Hot Flash (Elusive Quality (USA))
9
3.9
60/1
T: S I Singleton
R: C Reith (55)
60/1
10
4.0
66/1
T: Ms K Waugh
R: A Adkins (54)
66/1
11
4.4
12/1
T: G L Frazer
R: J Ford (55.5)
12/1
4m Hinchinbrook x Dashoff (Dash For Cash )
12
4.6
25/1
T: Matthew Smith
R: Tim Clark (55)
25/1
13
5.0
7/2F
T: K A Lees
R: J R Collett (55)
7/2F
4m Not A Single Doubt x Hula Wonder (Hula Chief (NZ))
14
6.2
40/1
T: James Cummings
R: Craig Williams (54)
40/1
15
8.2
50/1
T: K A Lees
R: B Melham (55)
50/1
6m Dane Shadow x Madame Flurry (Perugino (USA))
16
10.1
20/1
T: James Cummings
R: G Schofield (55.5)
20/1
4m Street Cry (IRE) x Clothing (Commands )