Breednet Results

SCONE - Tuesday, March 5

Race 1 - Widden Hcp (C2) (900m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 0:51.97 (33.36)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Peter Stennett
R: Wendy Peel (60)
5/2
5g Red Arrow x Miss Josephine (Redoute's Choice )
Winning siblings: Flamsteed, Hometown Glory,
2
2.5
4/7F
T: K A Lees
R: A Gibbons (59)
4/7F
3
3.3
5/1
T: P M Perry
R: G Buckley (55)
5/1
3g Choisir x Morning Light (Danehill (USA))
4
7.8
8/1
T: R P Northam
R: R Thompson (60)
8/1
6g Sebring x Hailskov (Baryshnikov )
Race 2 - Tab Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.10 (35.74)
Prizemoney: $22,000
1
1/1F
T: J C Deamer
R: A Gibbons (56.5)
1/1F
3f Epaulette x Drop Dead Gorgeous (Scenic (IRE))
Winning siblings: Hot Pistol, Majestic Anthem, Sestina,
2
0.1
4/1
T: P and P Snowden
R: A Layt (56.5)
4/1
3f Sepoy x Skyfall (USA) (More Than Ready (USA))
3
1.6
11/1
T: K A Lees
R: D McLellan (56.5)
11/1
4
2.1
Armina (4)
50/1
T: D I Atkins
R: Ms L Day (55)
50/1
3f Epaulette x Rich Man's Girl (Dash For Cash )
5
2.4
13/2
T: Ms K Waugh
R: S Lisnyy (56.5)
13/2
3f More Than Ready (USA) x Purple Blood (Encosta De Lago )
6
3.6
Timid (9)
5/1
T: John W Ramsey
R: A Cavallo (56.5)
5/1
3f Albrecht x Bashful (NZ) (O'Reilly (NZ))
7
3.7
20/1
T: R A Bailey
R: J Innes Jnr (58.5)
20/1
8
4.1
40/1
T: C J Waller
R: Ashley Morgan (56.5)
40/1
3f Reliable Man (GB) x Dunbarton (Encosta De Lago )
9
5.9
20/1
T: Joseph Ible
R: G Buckley (59)
20/1
5g Manhattan Rain x Roulettes (Flying Spur )
Race 3 - Horse Power (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:38.48 (34.70)
Prizemoney: $22,000
1
11/2
T: S J Hodge
R: A E Denby (55.5)
11/2
6m Tickets x Balciano Miss (Balciano (NZ))
Winning siblings: Miss Alberta, On The Nightshift, Tellyas,
2
0.2
10/1
T: John Bannister
R: G Buckley (54)
10/1
4m Red Element x Sienna (Octagonal (NZ))
2018 MM Gold Coast 2YOs In Training Sale
$9,000
Vendor: Waylon J Stud Wamuran Qld
Buyer: Natscott Livestock
3
0.4
12/1
T: D Wagstaff
R: Ashley Morgan (55)
12/1
4g Primus x Casino Gal (Lucky Owners (NZ))
4
0.7
9/1
T: Nick Mitchell
R: Ms M Weir (57.5)
9/1
5g Stratum x Annamarie (Elusive Quality (USA))
5
0.8
10/1
T: R T Dawson
R: Ms L Day (59)
10/1
9g Youthful Legs (USA) x Grenadier Grey (Military Plume (NZ))
6
2.5
5/2
T: Michelle Fleming
R: S Guymer (60)
5/2
7g Shaft x Mintage (Varick (USA))
7
4.8
20/1
T: Darryl Roberts
R: A Layt (59)
20/1
9g Ad Valorem (USA) x De Laroche (Quest For Fame (GB))
8
44.9
15/8F
T: J C Deamer
R: A Gibbons (56)
15/8F
6g Excites x Eight Of Diamonds (Lion Heart (USA))
Race 4 - Cressfield (Bm58) (1300m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:18.51 (34.75)
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: Ms K Buchanan
R: D McLellan (59)
8/1
2
0.3
2/1F
T: B F Cavanough
R: G Buckley (57.5)
2/1F
3
1.1
9/2
T: T E Ollerton
R: Reece Jones (56.5)
9/2
8g Anglia x Lovey Amazon (Snaadee (USA))
4
1.3
7/2
T: Jay Hopkins
R: Ashley Morgan (56)
7/2
5m Roman Emperor (NZ) x Stormy Sac (Anabaa (USA))
5
1.7
20/1
T: Darryl Roberts
R: A Layt (59.5)
20/1
6
1.8
Sheoak (7)
25/1
T: D Wagstaff
R: Josh Adams (56)
25/1
5m Congrats (USA) x Casuarina (Fusaichi Pegasus (USA))
7
2.2
11/1
T: Lindsey Kennedy
R: A Gibbons (55)
11/1
4m Hard Spun (USA) x Impossibleprincess (Encosta De Lago )
8
2.4
15/4
T: Connie Greig
R: S Guymer (57.5)
15/4
4g Fastnet Rock x Chrisalice (GR) (Lujain (USA))
Race 5 - Segenhoe Stud Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.19 (34.58)
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: Ms C Murnane
R: J Pracey-Holmes (57.5)
7/2
4g Delago Deluxe x Increase (Zeditave )
Winning siblings: Eveleigh,
2018 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$50,000
Vendor: Newhaven Park Boorowa NSW
Buyer: Apollo Ng
2
0.8
5/1
T: P and P Snowden
R: D McLellan (55)
5/1
2g Choisir x Remembering To Win (Encosta De Lago )
2020 Inglis 2020 MAY Online Sale
$6,500
3
0.9
5/1
T: R P Northam
R: R Thompson (54)
5/1
3f Dreamscape x Shamtastic (Shamardal (USA))
4
1.7
30/1
T: Melanie O'Gorman
R: Josh Adams (54.5)
30/1
3f Pluck (USA) x Tansgirl (Orientate (USA))
5
2.6
13/4
T: S J Hodge
R: B Spriggs (57.5)
13/4
3g Arlington x Viking Rose (NZ) (Viking Ruler )
6
3.0
30/1
T: R P Northam
R: D Northey (55.5)
30/1
3f Uncle Mo (USA) x Maddi Jayne (Sir Debonaire )
7
3.6
66/1
T: G McFarlane
R: A Layt (54)
66/1
4m Decertare x Viscondesa (Viscount )
8
4.3
11/4F
T: J R Gask
R: Ashley Morgan (59)
11/4F
4g Poet's Voice (GB) x Ya Michelle (Success Express (USA))
9
6.0
40/1
T: M J Dwyer
R: A Cavallo (56)
40/1
4m Dubleo (USA) x Can Be Silly (Canny Lad )
10
6.2
100/1
T: P J Eggleston
R: Ms R Murray (54)
100/1
5g Master Of Design x Sans Lee (Strategic )
11
6.3
100/1
T: Ms D Lumsden
R: S Lisnyy (54)
100/1
12
7.9
40/1
T: S J Gleeson
R: J Innes Jnr (54)
40/1
4m Smart Missile x Tantsima (Fasliyev (USA))
13
10.5
100/1
T: Grant Allard
R: S Guymer (54)
100/1
3f Time Thief x Ashley Kate (Brocco (USA))
14
14.1
100/1
T: D Wagstaff
R: G Buckley (54)
100/1
3f Arlington x Try This (Dangerous )
Race 6 - Emirates Park (Bm66) (1100m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:03.69 (34.46)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Ms K Buchanan
R: Josh Adams (55)
5/2
4m Excites x Grand Cooler (Grandera (IRE))
2
1.8
6/1
T: R P Northam
R: Reece Jones (60)
6/1
6g Lonhro x Speedy Natalie (Al Maher )
3
3.3
14/1
T: M A Milton
R: J Pracey-Holmes (60)
14/1
8g Written Tycoon x Sonic Animation (Miesque's Son (USA))
4
3.5
14/1
T: G J Watts
R: Ms L Day (55.5)
14/1
6m Strategic x Tully Flame (Tully Dane )
5
3.6
5/2F
T: P M Perry
R: S Guymer (56)
5/2F
4g Pierro x Wittenoom Way (Encosta De Lago )
6
4.0
9/2
T: G McFarlane
R: A Layt (55)
9/2
5m Salade x Lady Octa (Octagonal (NZ))
7
5.8
12/1
T: D J Nugent
R: B Spriggs (55)
12/1
6g Ready's Image (USA) x Bacara (NZ) (Daggers Drawn (USA))
8
10.0
15/2
T: S C Jones
R: J Innes Jnr (55.5)
15/2
4g Bon Hoffa x Star Of Ice (Nadeem )
9
10.6
150/1
T: L K Roberts
R: M Squires (54)
150/1
9g Artie Schiller (USA) x Ice Dancer (Mister Frisky (USA))
Race 7 - Buy A Turangga Yearling Hcp-C1 (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:03.64 (34.13)
Prizemoney: $22,000
1
9/4F
T: J C Deamer
R: D McLellan (55.5)
9/4F
5m Duporth x Papoose (Exceed And Excel )
Winning siblings: Colestah,
2
0.5
6/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (59.5)
6/1
4m Teofilo (IRE) x Dshizzl (Marju (IRE))
3
2.0
10/1
T: B P Walker
R: A Layt (54.5)
10/1
4m Your Song x Play Just For Me (USA) (Stravinsky (USA))
4
3.3
5/1
T: John W Ramsey
R: G Buckley (56.5)
5/1
3f Congrats (USA) x Fitness (More Than Ready (USA))
5
3.5
15/2
T: P M Perry
R: S Guymer (58)
15/2
3g Power (GB) x Almeida (NZ) (Don Eduardo (NZ))
6
3.6
14/1
T: John Bannister
R: Josh Adams (54.5)
14/1
5m Dane Fever x Kiseki Gold (Fuji Kiseki (JPN))
7
3.7
8/1
T: S J Gleeson
R: J Pracey-Holmes (59)
8/1
4g Dubleo (USA) x Alli's Aria (Oratorio (IRE))
8
7.3
Zealot (8)
4/1
T: B F Cavanough
R: R Thompson (56.5)
4/1
9
9.4
60/1
T: L K Roberts
R: M Squires (54)
60/1
6g All American x Bella Costa (Encosta De Lago )