Breednet Results

WAGGA - Thursday, April 30

Race 1 - Good Luck Andrew Bensley 2yo (1200m)
Class: Open Track: Heavy(9) Time: 1:13.76 (36.00)
Prizemoney: $27,000
1
13/8F
T: J A O'Shea
R: S Guymer (57)
13/8F
2g Contributer (IRE) x Minnaleo (NZ) (Black Minnaloushe (USA))
Winning siblings: Minnamosa,
2
0.4
8/1
T: G J Colvin
R: Nick Heywood (57.5)
8/1
2g Super One x Herewegoagain (Hussonet (USA))
2019 Inglis Classic Yearling Sale - Highway Session
$18,000
Vendor: Bowness Stud, Young
Buyer: G Colvin
3
2.4
7/4
T: P A Sweeney
R: Tyler Schiller (57.5)
7/4
2g Sizzling x Sweet Emily (Bon Hoffa )
4
3.4
100/1
T: N J Osborne
R: B P Ward (55)
100/1
2g Artie Schiller (USA) x Change Channels (Bradbury's Luck )
5
5.1
11/1
T: D A Williams
R: Madison Waters (51)
11/1
2f Squamosa x Zonhro (Lonhro )
6
5.2
40/1
T: J M Cleary
R: Ellen Hennessy (53)
40/1
2f Better Than Ready x Classical Lass (Encosta De Lago )
7
7.9
15/2
T: T G Sutherland
R: K Jennings (59)
15/2
2g Charm Spirit (IRE) x Rosa's Spur (Flying Spur )
8
17.2
8/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: Brodie Loy (57)
8/1
Race 2 - Nsw Racehorse Owners Assoc Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:25.35 (36.18)
Prizemoney: $27,000
1
8/1
T: P J Morgan
R: M A Cahill (57.5)
8/1
4g Shaft x Acertaindee (Snaadee (USA))
2
1.0
15/8
T: R & L Price
R: B Mc Dougall (56)
15/8
4g Your Song x Optometrist (Canny Lad )
3
1.8
9/2
T: T G Sutherland
R: Tyler Schiller (56)
9/2
3g Sebring x Rosslago (Testa Rossa )
4
2.9
10/1
T: J H Taylor
R: Ms A Masters (55)
10/1
4m Swift Alliance x Waratah Way (Mithrandir )
5
6.2
30/1
T: C Heywood
R: Josh Richards (55)
30/1
3f Hinchinbrook x Taqaseem (Medaglia D'Oro (USA))
6
7.0
100/1
T: Garry Worsnop
R: Danielle Scott (55)
100/1
4g Fast 'n' Famous x Sound Loaded (Lion Heart (USA))
7
7.9
16/1
T: S Spackman
R: M Heagney (55)
16/1
2f Street Boss (USA) x Rainbow Dreaming (Redoute's Choice )
8
8.0
200/1
T: Shilleagh Meyervale
R: B Vale (55)
200/1
4g Mulaazem x Masarrah (Al Samer )
9
8.6
7/4F
T: T G Sutherland
R: K Jennings (59)
7/4F
5g Shrapnel x Natural Time (Naturalism (NZ))
Race 3 - The Daily Advertiser (Bm66) (2000m)
Class: Benchmark 66 Track: Heavy(10) Time: 2:07.80 (37.12)
Prizemoney: $27,000
1
2/1
T: K R Dryden
R: B Mc Dougall (56)
2/1
4g Foxwedge x Pass The Parcel (More Than Ready (USA))
Winning siblings: Express Pass, Wrapsody,
2
0.2
6/4F
T: Matthew Dale
R: Travis Wolfgram (59.5)
6/4F
3
1.5
16/1
T: George Wright Jnr
R: C Lever (60.5)
16/1
6g Wiener Walzer (GER) x Orana (GER) (Areion (GER))
2019 Inglis 2019 April Monthly Online Sale
$2,250
2019 Inglis 2019 NOVEMBER (Late) Online Sale
$22,500
4
7.5
7/1
T: T G Sutherland
R: Tyler Schiller (53.5)
7/1
6g Bon Hoffa x Running Time (Rubiton )
5
11.0
9/1
T: T G Sutherland
R: S Guymer (60)
9/1
7g Haradasun x Miang (Exceed And Excel )
6
11.2
11/2
T: R & L Price
R: Ms W Costin (58.5)
11/2
Race 4 - Riverina Motor Group Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 0:58.82 (35.35)
Prizemoney: $27,000
1
9/4F
T: Danielle Seib
R: Ms W Costin (57)
9/4F
2
1.0
4/1
T: P F Maher
R: N Souquet (58)
4/1
3g Moshe x Thats It Thats All (Snippetson )
3
1.2
16/1
T: R T Stubbs
R: M A Cahill (55)
16/1
4
2.8
12/1
T: K R Dryden
R: Brodie Loy (57.5)
12/1
3g All Too Hard x Panipique (Testa Rossa )
5
3.5
9/2
T: Matthew Dale
R: B Mc Dougall (55.5)
9/2
3f Sidestep x Gemini Miss (Encosta De Lago )
6
5.9
25/1
T: David Pfieffer
R: J Ford (55.5)
25/1
3f Deep Field x Figmentation (Commands )
7
6.1
7/2
T: Ms L Dean
R: Ms K Nisbet (55)
7/2
4g Zoustar x Jersey Lily (Catbird )
8
7.0
Luberon (11)
30/1
T: C Heywood
R: Josh Richards (55)
30/1
9
9.8
Tate (13)
60/1
T: S Spackman
R: J Mallyon (55)
60/1
2g Zariz x Longtimecoming (Terrific )
10
10.3
16/1
T: D A Williams
R: Madison Waters (51)
16/1
Race 5 - Bendigo Bank (Bm66) (1600m)
Class: Benchmark 66 Track: Heavy(9) Time: 1:39.20 (36.53)
Prizemoney: $27,000
1
20/1
T: M J Smith
R: S Guymer (56.5)
20/1
7g Artie Schiller (USA) x Beijing Bound (Quest For Fame (GB))
Winning siblings: Batistuta, Peeking Duck,
2
0.3
5/1
T: Andrew Dale
R: B Mc Dougall (57.5)
5/1
4g O'Reilly (NZ) x Metropolitan (NZ) (Elusive City (USA))
3
3.1
3/1
T: D A Williams
R: Madison Waters (57)
3/1
5g Barbados x Flinders Island (Bellotto (USA))
4
3.3
5/2F
T: R & L Price
R: Brock Ryan (59.5)
5/2F
6g Authorized (IRE) x Zaroyale (NZ) (Zabeel (NZ))
5
4.3
20/1
T: S Spackman
R: Ms K O'Hara (56.5)
20/1
6g Street Cry (IRE) x More Chickens (Zabeel (NZ))
6
4.7
13/2
T: T G Sutherland
R: Tyler Schiller (55.5)
13/2
7
7.6
15/2
T: R T Stubbs
R: Ellen Hennessy (60)
15/2
5m Bel Esprit x Allurement (NZ) (Encosta De Lago )
8
14.9
8/1
T: N J Olive
R: B P Ward (56.5)
8/1
5g Commands x Chosen Dove (Choisir )
Race 6 - Harrisons Joinery Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Heavy(9) Time: 1:26.38 (34.87)
Prizemoney: $27,000
1
7/2
T: S Aldridge
R: B Mc Dougall (56.5)
7/2
4g Bel Esprit x She's Innocent (Fusaichi Pegasus (USA))
Winning siblings: Fast Profit,
2
0.4
8/1
T: Mick Miladinovic
R: Ellen Hennessy (53)
8/1
5m Zariz x Cannshe (Canny Lad )
3
2.9
6/4F
T: T P Donnelly
R: M A Cahill (57.5)
6/4F
4g Poet's Voice (GB) x Rajasthan (Tiger Hill (IRE))
4
3.1
7/2
T: R & L Price
R: Brock Ryan (55)
7/2
3f Excelebration (IRE) x Princess Fiorella (NZ) (Chief Bearhart (CAN))
5
7.2
6/1
T: Andrew Dale
R: Tyler Schiller (53.5)
6/1
6g Written Tycoon x Cosima's Dream (Nediym (IRE))
6
7.5
16/1
T: G M Duryea
R: J Mallyon (55)
16/1
3g Nicconi x Boldina (Flying Spur )
Race 7 - Iron Jack Wagga Town Plate (1200m)
Class: Open Track: Heavy(9) Time: 1:10.43 (35.64)
Prizemoney: $160,000
1
8/1
T: Kurt Goldman
R: Ms K Nisbet (55)
8/1
4g Shamus Award x Lucky Songs (NZ) (Johar (USA))
2
1.3
15/8F
T: J A O'Shea
R: S Guymer (57)
15/8F
5g Ocean Park (NZ) x Distinctive Lass (Orientate (USA))
3
2.8
16/1
T: Matthew Dale
R: Travis Wolfgram (55)
16/1
7g Zariz x Ruby Rosewyn (Zeditave )
4
4.4
Yeldarb (19)
11/1
T: D J McCarthy
R: Ms K O'Hara (55)
11/1
5g Nicconi x Very Bright (General Nediym )
5
4.5
40/1
T: B F Cavanough
R: M A Cahill (55)
40/1
5g Duporth x Sin Sin Sin (Fantastic Light (USA))
6
4.7
20/1
T: G A Osborne
R: Ms W Costin (55)
20/1
7
5.7
Viceroy (14)
25/1
T: Luke Pepper
R: Simon Miller (55)
25/1
7g Magnus x Northpoint (Dehere (USA))
8
7.0
Ghostly (12)
12/1
T: David Pfieffer
R: J Ford (55)
12/1
6g Lonhro x Seances (Canny Lad )
9
7.7
Ashlor (2)
15/4
T: D J McCarthy
R: B Mc Dougall (60)
15/4
10
14.0
20/1
T: Matthew Dale
R: Nick Heywood (62)
20/1
11
23.0
7/1
T: G W Murray
R: Brodie Loy (56)
7/1
4m Fighting Sun x Special Mention (Exceed And Excel )
12
25.9
30/1
T: B F Cavanough
R: R Bensley (55)
30/1
5m Hard Spun (USA) x Amitola (Viscount )
Race 8 - Navigate Advisors Plate (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Heavy(9) Time: 1:39.85 (37.07)
Prizemoney: $27,000
1
Sumdeel (15)
6/1
T: W G Carroll
R: Brodie Loy (55)
6/1
3f Dundeel (NZ) x Sumptuous (Redoute's Choice )
2
1.8
11/4F
T: N J Olive
R: J Ford (55.5)
11/4F
3f Dundeel (NZ) x Exotic Escape (Commands )
3
2.3
9/1
T: G J Colvin
R: Tyler Schiller (54)
9/1
3f Al Maher x Torchsinger (Ad Valorem (USA))
4
3.9
6/1
T: R & L Price
R: Brock Ryan (59)
6/1
4g Americain (USA) x Halleys (Redoute's Choice )
5
5.9
3/1
T: K R Dryden
R: B Mc Dougall (59)
3/1
7g Duke Of Marmalade (IRE) x Knucklemania (Mister C. (USA))
6
6.6
14/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: Simon Miller (55.5)
14/1
3f Reliable Man (GB) x Modern Lady (NZ) (Stravinsky (USA))
7
6.7
30/1
T: K P Weir
R: Ms K Nisbet (55)
30/1
3g Cluster x Dance Of Dreams (Dehere (USA))
8
7.4
80/1
T: T G Sutherland
R: B Fliedner (55.5)
80/1
3f Charm Spirit (IRE) x Invisible Coin (Redoute's Choice )
9
8.2
16/1
T: Ms D Scott
R: Nick Heywood (57.5)
16/1
3g Murtajill x Salsamer (Al Samer )
10
8.8
16/1
T: T G Sutherland
R: B P Ward (55)
16/1
3g Eurozone x Blazing Dragon (Pendragon (NZ))
11
14.4
20/1
T: Graham Byatt
R: Madison Waters (55)
20/1
6g Snippetson x Military Queen (General Nediym )