Breednet Results

ARMIDALE - Sunday, April 19

Race 1 - Support Local Business's Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:17.37
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: P J Dixon
R: Kirk Matheson (55.5)
3/1F
6m magnus (AUS) x counteract (AUS) (geiger counter (USA))
Winning siblings: Act Of Faith, Counter Rose, Faithful Act,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/1
T: Stirling Osland
R: B Looker (55.5)
5/1
3f adelaide (IRE) x little chloe (AUS) (danehill (USA))
3
3
80/1
T: C K Martin
R: Cejay Graham (56)
80/1
3f dream ballad (AUS) x jendrick (AUS) (war trace (USA))
4
3.3
15/2
T: Mick O'Neill
R: J Grisedale (55.5)
15/2
4m frisco view (USA) x woz one (AUS) (carry the flag (GB))
5
3.6
5/1
T: A D McHardie
R: Ms M Weir (55.5)
5/1
4m bon hoffa (AUS) x poetic faith (AUS) (keep the faith (AUS))
6
4.2
15/4
T: K A Lees
R: A Gibbons (57)
15/4
3f more than ready (USA) x zhu jiang (AUS) (ad valorem (USA))
7
4.7
25/1
T: C R Clegg
R: Vad Bolozhinskyi (57)
25/1
8
6.5
15/1
T: C R Clegg
R: Brooke Stower (55.5)
15/1
5m dubleo (USA) x lil (AUS) (last tycoon (IRE))
9
6.6
7/1
T: Troy O'Neile
R: Ms B Hodder (58.5)
7/1
4m tickets (AUS) x avicenna (AUS) (shamardal (USA))
10
7.7
14/1
T: T J Vidler
R: Ms J Worley (55.5)
14/1
5m dreamscape (AUS) x empire express (AUS) (royal academy (USA))
Race 2 - Keep Your Distance Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:17.22
Prizemoney: $20,000
1
4/6F
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (58)
4/6F
3g lonhro (AUS) x coins (AUS) (hard spun (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
2.3
15/1
T: Ms M Moses
R: Vad Bolozhinskyi (57.5)
15/1
3g dream ahead (USA) x minus zero (AUS) (danzero (AUS))
4
2.4
10/1
T: G L Woodward
R: Ms B Hodder (55)
10/1
4g intergaze (AUS) x laughing out loud (AUS) (happy giggle (AUS))
5
3.2
40/1
T: Gavin Groth
R: Ms M Weir (55)
40/1
3g hinchinbrook (AUS) x lady starstruck (AUS) (mr. henrysee (USA))
6
3.7
12/1
T: S C Jones
R: S Lisnyy (56)
12/1
3g shamus award (AUS) x slipped by (AUS) (zeditave (AUS))
7
4.8
10/1
T: Stirling Osland
R: B Looker (56)
10/1
3g salade (AUS) x dane island (AUS) (danewin (AUS))
8
5.1
15/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (55.5)
15/1
3g toronado (IRE) x spring falls (AUS) (giant's causeway (USA))
9
5.9
7/1
T: C K Martin
R: Cejay Graham (55)
7/1
3g fast 'n' famous (AUS) x kiss 'n' tale (AUS) (tale of the cat (USA))
10
8.1
66/1
T: P J Cunningham
R: Ms J Worley (55.5)
66/1
5g snippetson (AUS) x sanskrit (AUS) (untouchable (AUS))
11
18.6
Ekango (7)
150/1
T: Robert Bandy
R: Ms L G Henry (55)
150/1
4g canny show (AUS) x the renfrew bullet (AUS) (bite the bullet (USA))
Race 3 - Locals 4 Locals Armidale (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:03.26
Prizemoney: $20,000
1
5/4F
T: L C Morgan
R: Ms R Murray (59)
5/4F
4g benfica (AUS) x stay away (AUS) (untouchable (AUS))
Winning siblings: Heather Joan,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.8
60/1
T: Connie Greig
R: S Lisnyy (55)
60/1
5g fastnet rock (AUS) x chrisalice (GR) (lujain (USA))
3
3.1
8/1
T: W A Perrett
R: M Paget (55)
8/1
4g falvelon (AUS) x frizetto (USA) (tiznow (USA))
4
3.7
14/1
T: T G Payne
R: Ms L Day (55)
14/1
6m show a heart (AUS) x dasharna (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
4.3
11/2
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (56.5)
11/2
4m camelot (GB) x pan's flute (AUS) (lonhro (AUS))
6
4.6
11/2
T: G A O'Brien
R: Vad Bolozhinskyi (55)
11/2
7
4.8
40/1
T: P J Cunningham
R: Ms J Worley (55.5)
40/1
5g more than great (AUS) x duckin' daisies (AUS) (king of danes (AUS))
8
5.1
13/2
T: Ms J Bowen
R: Leah Kilner (55)
13/2
4m time thief (AUS) x tully lea (NZ) (senor pete (USA))
9
6.5
50/1
T: Luke Berger
R: J Grisedale (55)
50/1
4m star witness (AUS) x private kiss (AUS) (general nediym (AUS))
10
7.1
30/1
T: Peter G Sinclair
R: Jacob Golden (51)
30/1
11
7.3
30/1
T: K C Smith
R: Cejay Graham (55)
30/1
4m fast 'n' famous (AUS) x slight smile (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Locals 4 Locals Armidale (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:03.56
Prizemoney: $20,000
1
Ornate (9)
15/1
T: T Fletcher
R: Ms M Weir (55)
15/1
4m congrats (USA) x florid affair (NZ) (sebring (AUS))
Winning siblings: Bid In A Hurry, Mossfair,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
4/1
T: Zach Hatch
R: Ms R Murray (55)
4/1
5g your song (AUS) x vonzelle (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
0.6
7/2
T: M R Stitt
R: Cejay Graham (55)
7/2
5g dream ahead (USA) x shadedah (AUS) (danewin (AUS))
4
3.6
11/4F
T: L C Morgan
R: A Gibbons (55.5)
11/4F
5
4
14/1
T: Mick O'Neill
R: J Grisedale (55)
14/1
8g za-im (GB) x tamarao miss (AUS) (secret savings (USA))
6
4.1
40/1
T: Ms J Clement
R: Ms B Hodder (55)
40/1
5m shellscrape (AUS) x catside (AUS) (tale of the cat (USA))
7
4.4
Vanzant (10)
16/1
T: Connie Greig
R: S Lisnyy (55)
16/1
4m top echelon (AUS) x miss excellence (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
5
11/2
T: Ms S Grills
R: M Paget (55)
11/2
3f albrecht (AUS) x crimson ruby (AUS) (dubawi (IRE))
9
6.9
16/1
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (55.5)
16/1
4g delago deluxe (AUS) x miss sarah jane (AUS) (dolphin street (FR))
10
7.3
40/1
T: Connie Greig
R: Yvette Lewis (53)
40/1
6m arlington (AUS) x fashion star (AUS) (eagle eyed (USA))
11
7.5
14/1
T: G L Woodward
R: Qin Yong (54.5)
14/1
Race 5 - Keep Your Distance Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:23.41
Prizemoney: $20,000
1
Couru (1)
4/1
T: B F Cavanough
R: A Gibbons (59)
4/1
4m all too hard (AUS) x pas de deux (IRE) (sadler's wells (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.8
15/4
T: J L Jarvis
R: M Mc Guren (56)
15/4
5m arlington (AUS) x dangerous dancer (IRE) (danehill dancer (IRE))
2017 Inglis Scone Yearling Sale
$32,000
Vendor: Tamalee Farm, Tamworth
Buyer: Payne Racing
3
2.2
20/1
T: Ms S Grills
R: M Paget (55)
20/1
4g arlington (AUS) x joanne's fantasy (AUS) (magic albert (AUS))
4
2.3
7/2F
T: I P Cook
R: Ms R Murray (56.5)
7/2F
5
4.4
13/2
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (56.5)
13/2
5g all american (AUS) x crystal club (AUS) (delago brom (AUS))
6
4.5
66/1
T: Connie Greig
R: Yvette Lewis (53)
66/1
8g bel esprit (AUS) x cranachan (AUS) (desert sun (GB))
7
4.6
20/1
T: S W Edmonds
R: Ms L Day (55)
20/1
5g encosta de lago (AUS) x first look (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
5.1
7/1
T: Troy O'Neile
R: Ms B Hodder (55.5)
7/1
4g star witness (AUS) x exhibit (AUS) (octagonal (NZ))
9
6.6
6/1
T: Gavin Groth
R: Ms M Weir (55)
6/1
4g al maher (AUS) x my gunyah (AUS) (beautiful crown (USA))
10
7.2
12/1
T: M R Stitt
R: Cejay Graham (55)
12/1
11
7.8
60/1
T: T J Vidler
R: Kirk Matheson (55)
60/1
4g maschino (AUS) x flinders green (AUS) (quest for fame (GB))
Race 6 - Support Local Business's Hcp (1300m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:15.92
Prizemoney: $29,000
1
Burbank (17)
7/1
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (55)
7/1
4g sizzling (AUS) x matineeidol (AUS) (clang (AUS))
Winning siblings: Cause Divorce, Cause Havoc,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.3
Evopex (5)
16/1
T: J L Jarvis
R: M Mc Guren (58)
16/1
6g northern meteor (AUS) x emotivity (USA) (theatrical (IRE))
3
4.5
13/4
T: Cody Morgan
R: Kyle Wilson-Taylor (56)
13/4
5g all too hard (AUS) x olonana (AUS) (more than ready (USA))
4
5.2
60/1
T: J D Shelton
R: Kirk Matheson (55)
60/1
7g casino prince (AUS) x cool as oh (AUS) (octagonal (NZ))
5
5.3
20/1
T: Melanie O'Gorman
R: R Hutchings (61)
20/1
6g i am invincible (AUS) x keep it cool (AUS) (al khawaaneeg (USA))
6
5.6
60/1
T: D Riley
R: Reece Jones (57.5)
60/1
8g redoute's choice (AUS) x they say (USA) (thirty six red (USA))
7
5.7
30/1
T: Pat W Webster
R: J Grisedale (55)
30/1
6g mastercraftsman (IRE) x jan valachi (NZ) (kingdom bay (NZ))
8
5.8
30/1
T: G A O'Brien
R: Cejay Graham (55)
30/1
7g lope de vega (IRE) x fudge delight (AUS) (lago delight (AUS))
9
5.9
20/1
T: Stirling Osland
R: Ashley Morgan (55.5)
20/1
7g casino prince (AUS) x tennessee red (AUS) (red ransom (USA))
10
6
30/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (58)
30/1
8g may'haab (AUS) x beautiful princess (AUS) (beautiful crown (USA))
11
6.9
25/1
T: K C Smith
R: Leah Kilner (55)
25/1
5g all too hard (AUS) x yolane (AUS) (zizou (AUS))
12
7
7/2
T: S W Edmonds
R: Ms L Day (55.5)
7/2
8g o'reilly (NZ) x escada (NZ) (centaine (AUS))
13
7.1
3/1F
T: Cody Morgan
R: B Looker (55)
3/1F
5g teofilo (IRE) x blue finch (GB) (anabaa (USA))
Race 7 - Locals 4 Locals Armidale-Bm58 (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:04.06
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: C R Clegg
R: R Hutchings (58.5)
5/1
5m al samer (AUS) x outback legend (AUS) (outback prince (AUS))
Winning siblings: Toorooloo,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: A J Foran
R: M Paget (55)
4/1
3
1.5
25/1
T: Connie Greig
R: Ms R Murray (55)
25/1
7g bon hoffa (AUS) x i presume (AUS) (johannesburg (USA))
4
2.3
Mymill (5)
11/4F
T: Peter G Sinclair
R: Brooke Stower (58.5)
11/4F
5
2.6
9/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (57.5)
9/1
8g red element (AUS) x cinerama (AUS) (best western (AUS))
6
3.6
11/1
T: M R Stitt
R: Cejay Graham (55)
11/1
7
3.7
6/1
T: Simon Casey
R: Reece Jones (55)
6/1
4g the factor (USA) x cashkalani (AUS) (ashkalani (IRE))
8
4.3
10/1
T: Connie Greig
R: Yvette Lewis (58.5)
10/1
9
4.4
20/1
T: Peter G Sinclair
R: Jacob Golden (57)
20/1
7g danerich (AUS) x filigree (AUS) (gilded time (USA))
10
4.7
100/1
T: Nathaniel Scott
R: Leah Kilner (56)
100/1
5m uncle mo (USA) x red's moxie (AUS) (el moxie (USA))
11
7.7
40/1
T: Robert Bandy
R: Ms L G Henry (58)
40/1
6m falvelon (AUS) x magic millie (AUS) (brahms (USA))
12
9.4
30/1
T: G L Woodward
R: Qin Yong (60.5)
30/1
4g duporth (AUS) x conclude (AUS) (danzero (AUS))
13
10.8
30/1
T: Pat W Webster
R: J Grisedale (55)
30/1
5g star witness (AUS) x body language (AUS) (fastnet rock (AUS))
* Nick figures are for Australasia.