Breednet Results

ASCOT - Monday, January 1

Race 1 - 2018 Queen's Baton Replay 2yo (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:11.39 (35.55)
Prizemoney: $60,000
1
11/4F
T: A G Durrant
R: C Johnston-Porter (54)
11/4F
2f blackfriars (AUS) x ortessa (AUS) (oratorio (AUS))
Winning siblings: Some Sort,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: M R Forder
R: Ms R Forrest (54)
9/2
2f universal ruler (AUS) x im your fire (NZ) (holy roman emperor (IRE))
3
1.3
6/1
T: D R Harrison
R: Joseph Azzopardi (54)
6/1
2f my atacanta (IRE) x vena amori (AUS) (euclase (AUS))
4
3
16/1
T: T M Andrews
R: L Newman (56)
16/1
2c my admiration (AUS) x sirosey (AUS) (choisir (AUS))
5
3.3
5/1
T: P H Jordan
R: C Staples (58)
5/1
2c frost giant (USA) x hot tamale (AUS) (oratorio (AUS))
6
3.5
16/1
T: D M Luciani
R: Jarrad Noske (56)
16/1
2g foxwedge (AUS) x serious impact (AUS) (fasliyev (USA))
7
4.5
20/1
T: G and A Williams
R: Aaron Mitchell (56)
20/1
2g my admiration (AUS) x split rock (AUS) (danehill (USA))
8
4.6
8/1
T: D L Morton
R: Chris Parnham (56)
8/1
9
6.8
Pastry (9)
50/1
T: D M Luciani
R: Lucy Warwick (54)
50/1
2f gingerbread man (AUS) x danterina (AUS) (dante's fury (AUS))
10
7.5
15/2
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (54)
15/2
2f oratorio (AUS) x jay els star (AUS) (mapperley's star (AUS))
Race 2 - Crown Towers 3yo (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.89 (34.44)
Prizemoney: $60,000
1
Cognac (1)
9/2
T: P H Jordan
R: Kate Witten (56.5)
9/2
3g henny hughes (USA) x scottish storm (AUS) (metal storm (FR))
Winning siblings: Blitz Off, Storm Power,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
2/1F
T: D and B Pearce
R: Alan Kennedy (55)
2/1F
3f street boss (USA) x tropical fury (AUS) (dante's fury (AUS))
3
1.8
9/2
T: A D Mathews
R: P Carbery (55)
9/2
3f trade fair (GB) x dare to risk (AUS) (blackfriars (AUS))
4
2
9/2
T: Simon Miller
R: Chris Parnham (55)
9/2
3f hinchinbrook (AUS) x morinda (AUS) (desert king (IRE))
5
4.3
Yindi (8)
3/1
T: F R Kersley
R: D Staeck (55)
3/1
3g demerit (AUS) x genana (AUS) (general nediym (AUS))
6
5.5
Kentoo (2)
20/1
T: S J Miller
R: T Turner (57)
20/1
7
6.5
40/1
T: S R Casey
R: S Parnham (55)
40/1
3g planet five (USA) x super web (AUS) (bletchley park (IRE))
8
8.3
66/1
T: A W Maley
R: Ms L Staples (54)
66/1
3f frost giant (USA) x afleet alexandra (USA) (northern afleet (USA))
9
8.4
80/1
T: S R Casey
R: P Knuckey (55)
80/1
3g trusting (AUS) x belle bizarre (AUS) (dauberval (USA))
Race 3 - Tabtouch (Bm66+) (2200m)
Class: BM66+ Track: Good(4) Time: 2:18.17 (36.03)
Prizemoney: $60,000
1
11/2F
T: A D Mathews
R: P Carbery (55)
11/2F
4m fastnet rock (AUS) x dizelle (AUS) (zabeel (NZ))
Winning siblings: Dizlago, Lanneret, Lucky Lago, Pinot, Willie Way,
This nick: 61 runners; 40 winners; 7 SW. Details
2
0.8
11/2F
T: T M Andrews
R: D Staeck (56)
11/2F
4m saxon (AUS) x speed up (AUS) (canny lad (AUS))
3
1.3
14/1
T: Ms C Stelmach
R: S Parnham (59)
14/1
5g so secret (AUS) x fine memories (AUS) (verglas (IRE))
4
2.8
10/1
T: Mark Wright
R: S O'Donnell (55)
10/1
9g saxon (AUS) x pakastar (AUS) (star pak (AUS))
5
3.8
6/1
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (57)
6/1
6
6.3
8/1
T: Brett Pope
R: Joseph Azzopardi (55)
8/1
7g cape north (NZ) x native silver (AUS) (metal storm (FR))
7
7.5
11/2F
T: Daniel O'Connor
R: L Newman (56)
11/2F
4g vital equine (IRE) x endless reef (NZ) (volksraad (GB))
Race 4 - La Trice Classic (1800m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:51.55 (35.04)
Prizemoney: $150,000
1
8/1
T: L Smith
R: L Newman (56.5)
8/1
Winning siblings: Double Irish, Sondheim, Utgard Loki,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1
3/1
T: L Smith
R: D Staeck (56.5)
3/1
4m alfred nobel (IRE) x aunt lydia (AUS) (serheed (USA))
2018 MM Perth Yearling Sale
Vendor: Lynward Park Stud Bullsbrook WA
Buyer: Psd $55000 Res $100000
3
1.5
7/2
T: A G Durrant
R: Chris Parnham (55)
7/2
5m saxon (AUS) x black maiden (AUS) (blackfriars (AUS))
4
2
10/9F
T: A G Durrant
R: C Johnston-Porter (59.5)
10/9F
6m al maher (AUS) x speedy bell (AUS) (brocco (USA))
5
3
25/1
T: B P Fitzgerald
R: S McGruddy (55)
25/1
6
4
25/1
T: Ms P Kenney
R: Jarrad Noske (55)
25/1
7m street cry (IRE) x ballet girl (AUS) (covetous (AUS))
7
4.3
40/1
T: Brett Pope
R: T Turner (55)
40/1
Race 5 - Magic Millions (Bm72+) (1600m)
Class: BM72+ Track: Good(4) Time: 1:36.28 (36.18)
Prizemoney: $60,000
1
7/1
T: Brian Kersley
R: Lucy Warwick (56)
7/1
Winning siblings: Emerald And Gold, Rosie Red Dress,
This nick: 67 runners; 46 winners; 5 SW. Details
2
0.1
3/1F
T: J N Pateman
R: Alan Kennedy (56.5)
3/1F
4g trade fair (GB) x impatient lass (AUS) (dr johnson (USA))
3
0.9
9/2
T: N D Parnham
R: S Parnham (60)
9/2
4g saxon (AUS) x kylie nadine (AUS) (marooned (GB))
4
2.5
7/2
T: Simon Miller
R: Chris Parnham (54)
7/2
5g commands (AUS) x lucky mascot (NZ) (zabeel (NZ))
5
2.6
30/1
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (54)
30/1
6g oratorio (AUS) x lungarno (AUS) (barathea (IRE))
6
2.7
12/1
T: A G Durrant
R: C Johnston-Porter (55.5)
12/1
7
2.8
3/1F
T: Vaughn Sigley
R: Randy Tan (54.5)
3/1F
5g fath (USA) x i'm gifted (AUS) (blackfriars (AUS))
8
5.7
60/1
T: S R Casey
R: Ms L Staples (57)
60/1
6g good journey (USA) x zip baby zip (AUS) (indian danehill (IRE))
9
5.8
100/1
T: Greg Wright
R: Kate Witten (51.5)
100/1
8g key business (AUS) x nanaimo (AUS) (rory's jester (AUS))
10
7.2
100/1
T: J T Warwick
R: Joseph Azzopardi (54)
100/1
6g authorized (IRE) x willow (AUS) (woodman (USA))
Race 6 - Ifly Indoor Skydiving (Rs1mw) (1400m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good(4) Time: 1:23.68 (35.27)
Prizemoney: $40,000
1
12/1
T: Simon Miller
R: Maddison Brown (52.5)
12/1
4m patronize (AUS) x au fait (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Alpha Sky,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: L Smith
R: Tayla Stone (53.5)
9/2
4m hinchinbrook (AUS) x hialeah star (AUS) (luskin star (AUS))
2
0.5
4/1F
T: G and A Williams
R: Chris Parnham (55)
4/1F
4m testa rossa (AUS) x moonbound (AUS) (catbird (AUS))
4
1.3
15/2
T: P and M Giadresco
R: J Whiting (57.5)
15/2
5g blackfriars (AUS) x gift of eloquence (AUS) (bletchley park (IRE))
5
2
6/1
T: C H Webster
R: T Turner (56.5)
6/1
5m hala bek (IRE) x cossack's call (AUS) (dauberval (USA))
6
3
20/1
T: D R Harrison
R: Joseph Azzopardi (55.5)
20/1
5g viscount (AUS) x national glory (AUS) (royal academy (USA))
7
3.5
80/1
T: D L Morton
R: Kate Witten (53.5)
80/1
4g hard spun (USA) x tarcoola sunshine (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
3.8
80/1
T: Meryl Hayley
R: Jerry Noske (55)
80/1
4m discorsi (AUS) x jestervale (AUS) (real jester (AUS))
9
4
12/1
T: B G Lucas
R: S McGruddy (54.5)
12/1
7g bachelor duke (USA) x imbudo (AUS) (danehill (USA))
10
4.5
60/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (57.5)
60/1
5g stratum (AUS) x cyclonic miss (AUS) (hurricane sky (AUS))
11
5.4
14/1
T: Ms S L Miller
R: Alan Kennedy (56.5)
14/1
5g kendel star (AUS) x ride with sunrise (AUS) (dante's fury (AUS))
12
5.5
7/1
T: E A Martinovich
R: Jarrad Noske (57.5)
7/1
4g rogano (AUS) x beauty world (AUS) (danehill dancer (IRE))
13
5.6
14/1
T: L P Luciani
R: D Staeck (57)
14/1
4g red hot choice (AUS) x geigerita (AUS) (geiger counter (USA))
14
6.3
30/1
T: Brett Pope
R: Fiona Bell (56)
30/1
5m demerit (AUS) x dancing feet (AUS) (middle kingdom (USA))
15
10.3
Rufus (17)
150/1
T: Greg Wright
R: Randy Tan (53)
150/1
5g starcraft (NZ) x rock on madonna (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 7 - XXXX - Summer Scorcher (1000m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.82 (34.08)
Prizemoney: $100,000
1
11/2
T: Chris Gangemi
R: Jarrad Noske (55.5)
11/2
6g stratum (AUS) x fromm (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Masquerade,
This nick: 9 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
0.2
5/2F
T: Simon Miller
R: Joseph Azzopardi (54)
5/2F
4m nicconi (AUS) x prostar (AUS) (starcraft (NZ))
3
0.4
7/2
T: D L Morton
R: S O'Donnell (57)
7/2
4m war chant (USA) x classic smile (AUS) (bletchley park (IRE))
2018 MM Perth Yearling Sale
$38,000
Vendor: Lynward Park Stud Bullsbrook WA
Buyer: Justine Erkelens
4
1.3
13/4
T: A G Durrant
R: Chris Parnham (54)
13/4
5m thorn park (AUS) x valpolicella (NZ) (red ransom (USA))
5
2
5/1
T: G A Crispin
R: J Whiting (57.5)
5/1
6m time thief (AUS) x stormarama (AUS) (metal storm (FR))
6
3
60/1
T: Nikki Davies
R: C Johnston-Porter (54)
60/1
6g so secret (AUS) x kabushka (AUS) (king of kings (IRE))
7
5
Greco (7)
100/1
T: J M Bowtell
R: Jerry Noske (54)
100/1
6g al maher (AUS) x pompeii (AUS) (just awesome (AUS))
8
6.8
100/1
T: Roy Rogers
R: P Knuckey (54)
100/1
7h secret remedy (AUS) x simmo's speedstar (AUS) (land speed record (AUS))
9
7.8
60/1
T: G B Spowart
R: L Newman (54)
60/1
Race 8 - Tabtouch - Perth Cup (2400m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:28.50 (35.95)
Prizemoney: $500,000
1
5/2F
T: J T Warwick
R: Lucy Warwick (56.5)
5/2F
6g vital equine (IRE) x del lirio (AUS) (hussonet (USA))
Winning siblings: Scandalous Miss,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
15/4
T: A D Mathews
R: P Carbery (59)
15/4
6g authorized (IRE) x tangiwai (AUS) (street cry (IRE))
3
2.4
12/1
T: G and A Williams
R: C Johnston-Porter (53)
12/1
4
2.5
20/1
T: G and A Williams
R: S McGruddy (53)
20/1
6m street sense (USA) x stormy nova (AUS) (metal storm (FR))
5
2.6
150/1
T: G C Ballantyne
R: D Staeck (54)
150/1
6g musket (AUS) x oriental lass (NZ) (faltaat (USA))
6
3.5
11/2
T: L Smith
R: Alan Kennedy (54.5)
11/2
4g poet's voice (GB) x old money (AUS) (old spice (AUS))
7
4.8
10/1
T: Daniel O'Connor
R: L Newman (53)
10/1
4g ad valorem (USA) x amonistar (USA) (theatrical (IRE))
8
5
100/1
T: Ms S L Miller
R: J Whiting (53)
100/1
6m viscount (AUS) x bonzara gold (AUS) (ron bon (USA))
9
5.1
12/1
T: J J Miller
R: P Knuckey (53)
12/1
6g testa rossa (AUS) x storm alert (AUS) (metal storm (FR))
10
7
9/1
T: T Busuttin and N Young
R: Chris Parnham (54.5)
9/1
7g choisir (AUS) x bonissimo (AUS) (johannesburg (USA))
12
8.5
100/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (53)
100/1
6g natural blitz (AUS) x british version (NZ) (british banker (CAN))
13
11.3
25/1
T: G and A Williams
R: Joseph Azzopardi (53)
25/1
6g musket (AUS) x la lollobrigida (AUS) (dauberval (USA))
14
25
200/1
T: G A Crispin
R: J Brown (53.5)
200/1
6g mossman (AUS) x happy play (AUS) (barathea (IRE))
15
33.3
Angola (5)
40/1
T: J T Warwick
R: T Turner (53)
40/1
9g helenus (AUS) x nyasa (AUS) (don't say halo (USA))
16
36
40/1
T: Mark Wright
R: S O'Donnell (53)
40/1
5g courvoisier (AUS) x shiney row (AUS) (blackfriars (AUS))
Race 9 - San Cisco Live (Bm66+) (1200m)
Class: BM66+ Track: Good(4) Time: 1:11.21 (35.22)
Prizemoney: $60,000
1
9/4F
T: T M Andrews
R: Jarrad Noske (54)
9/4F
3c written tycoon (AUS) x illustre (NZ) (pentire (GB))
Winning siblings: Missed,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
30/1
T: Simon Miller
R: Brodie Kirby (56)
30/1
3
1.5
4/1
T: Simon Miller
R: Aaron Mitchell (57)
4/1
4g saxon (AUS) x nurse norma (AUS) (dr johnson (USA))
4
1.6
7/2
T: G and A Williams
R: Chris Parnham (55.5)
7/2
4g street sense (USA) x stormy nova (AUS) (metal storm (FR))
5
1.7
30/1
T: P and M Giadresco
R: J Whiting (55.5)
30/1
6g vital equine (IRE) x two a penny (AUS) (second empire (IRE))
6
2.3
100/1
T: Mark Wright
R: S O'Donnell (54)
100/1
7g de troy (ARG) x antofagasta (AUS) (euclase (AUS))
7
2.5
6/1
T: Robert and Todd Harvey
R: J Brown (55)
6/1
4g proart (AUS) x principal dame (AUS) (singspiel (IRE))
8
3.5
14/1
T: S J Wolfe
R: S McGruddy (56)
14/1
4g snippetson (AUS) x blumarju (NZ) (marju (IRE))
9
3.6
9/1
T: A G Durrant
R: C Johnston-Porter (54)
9/1
4m showcasing (GB) x pretty ready (NZ) (more than ready (USA))
10
5
30/1
T: S R Casey
R: S Parnham (55.5)
30/1
4g lope de vega (IRE) x refemme (AUS) (surtee (AUS))
11
6.3
30/1
T: C H Webster
R: T Turner (54)
30/1
8g danroad (AUS) x swit (AUS) (general nediym (AUS))
12
10.8
100/1
T: A F Beckett
R: Randy Tan (54.5)
100/1
* Nick figures are for Australasia.