Breednet Results

AVOCA - Saturday, March 23

Race 1 - Tac Be Races Ready Mdn Plate (1860m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:55.89 (38.32)
Prizemoney: $23,000
1
5/1
T: Dane Smith
R: Declan Bates (58.5)
5/1
5g atomic (AUS) x rediscover (AUS) (elvstroem (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
7/1
T: Pat Cannon
R: Alana Kelly (53.5)
7/1
4m high chaparral (IRE) x pregrada (AUS) (more than ready (USA))
3
2.6
25/1
T: Jarrod Robinson
R: J Baldock (58.5)
25/1
4g lope de vega (IRE) x street value (AUS) (street cry (IRE))
4
3.3
25/1
T: Erin Maher
R: Mikaela Claridge (53.5)
25/1
4m jimmy choux (NZ) x selenus (NZ) (pentire (GB))
5
4.3
15/8F
T: D R Brideoake
R: J Benbow (56)
15/8F
3f bushranger (IRE) x anfield (AUS) (ladoni (GB))
6
6.3
Yak (3)
9/1
T: Murray Johnson
R: J Keating (58)
9/1
7
8.1
20/1
T: Adam O'Neill
R: Ms J Payne (56.5)
20/1
4m foxwedge (AUS) x khepri (NZ) (faltaat (USA))
8
9.8
11/4
T: Toni Schofield
R: J Duffy (56)
11/4
3f anacheeva (AUS) x miss ireland (AUS) (o'reilly (NZ))
Race 2 - Pyrenees Shire Council Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:04.66 (34.52)
Prizemoney: $23,000
1
6/4F
T: Anthony Freedman
R: J Benbow (56)
6/4F
3f artie schiller (USA) x inthenameofliberty (AUS) (statue of liberty (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/4
T: Ben Brisbourne
R: Declan Bates (58)
11/4
2019 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Eureka Stud, Cambooya, Qld
Buyer: Withdrawn
3
3.8
11/2
T: Luke Oliver
R: Jarrod Fry (58.5)
11/2
4g moshe (AUS) x newham lass (AUS) (barely a moment (AUS))
4
4
30/1
T: Luke Oliver
R: J Duffy (56)
30/1
3f foxwedge (AUS) x cruise control (AUS) (sebring (AUS))
5
7.3
11/1
T: Alan Hanrahan
R: Jack Hill (56.5)
11/1
6
7.4
25/1
T: Denise Wallace
R: Jessie Philpot (55.5)
25/1
6g bushranger (IRE) x inala beauty (AUS) (special bond (AUS))
7
12.1
20/1
T: G Tobias
R: Lee Smith (56)
20/1
8
13.1
16/1
T: Logan McGill
R: Ms J Payne (58)
16/1
3g therock (AUS) x ginera grand (AUS) (grandera (IRE))
9
13.9
8/1
T: L E Robertson
R: Alana Kelly (53.5)
8/1
4m kaphero (AUS) x fiskori (AUS) (stratum (AUS))
10
33.9
60/1
T: L E Robertson
R: J Baldock (58.5)
60/1
6g via corone (AUS) x keltessa (AUS) (keltrice (AUS))
Race 3 - Revolution Print Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:18.72 (37.38)
Prizemoney: $23,000
1
11/1
T: S Fliedner
R: J Baldock (58.5)
11/1
4g snippetson (AUS) x sayetta (AUS) (rory's jester (AUS))
Winning siblings: Credlin, Surin Beach,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/4F
T: M and L Cerchi
R: J Lorensini (58.5)
11/4F
4g so you think (NZ) x dixie paradise (USA) (dixie union (USA))
3
4.2
12/1
T: D R Brideoake
R: J Benbow (56)
12/1
3f fiorente (IRE) x costanera (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
4.3
6/1
T: Ms S Naylor
R: Ms J Payne (56.5)
6/1
5
4.4
60/1
T: Logan McGill
R: J Duffy (56)
60/1
3f street boss (USA) x seal 'n' silk (AUS) (cape cross (IRE))
6
4.9
3/1
T: P J Young
R: Declan Bates (56.5)
3/1
4m atomic (AUS) x hoochiecoochiemama (AUS) (grass wonder (USA))
7
5.6
9/1
T: C Maher and D Eustace
R: Jack Hill (56.5)
9/1
4m mulaazem (AUS) x i'm all class (AUS) (regal classic (CAN))
8
6.4
Shoeed (4)
7/2
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (58)
7/2
3g tough speed (USA) x born to shop (AUS) (don't say halo (USA))
9
7.6
30/1
T: J D Pearson
R: Mikaela Claridge (53.5)
30/1
5m kaphero (AUS) x it'smeagain (AUS) (black hawk (GB))
10
19.6
12/1
T: Erin Maher
R: Jacob Rule (58.5)
12/1
4g honor in war (USA) x chirpy (AUS) (flamingo cloud (AUS))
Race 4 - Tb White & Sons Hcp (58) (1300m)
Class: Restricted 58 Track: Good(3) Time: 1:18.91 (35.94)
Prizemoney: $22,000
1
13/2
T: M W Lewis
R: J Lorensini (59.5)
13/2
4g commands (AUS) x remembering to win (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Recruiting To Win,
This nick: 26 runners; 18 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/1
T: Dane Smith
R: Trent Germaine (56)
7/1
3
1.4
13/2
T: D Binaisse
R: Mikaela Lawrence (53)
13/2
6g henny hughes (USA) x rock my halo (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
1.8
13/8F
T: P W McKenna
R: Declan Bates (58)
13/8F
6m hemingway (IRE) x lunch at cristi's (AUS) (lacryma cristi (IRE))
5
3.1
Tumult (4)
9/2
T: Rhys Archard
R: Jarrod Fry (59)
9/2
8g exceed and excel (AUS) x excited angel (AUS) (don't say halo (USA))
6
4.1
10/1
T: C J Cassar
R: J Baldock (57.5)
10/1
10g ad valorem (USA) x zebithea (AUS) (barathea (IRE))
7
4.8
9/2
T: Matthew Cumani
R: Jack Hill (58)
9/2
4m all american (AUS) x macarthur park (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
8
5.6
66/1
T: G C Smith
R: Ms C Puls (54)
66/1
Race 5 - C Brown Mem/Avoca Caravan (58) (1100m)
Class: Restricted 58 Track: Good(3) Time: 1:05.29 (35.42)
Prizemoney: $22,000
1
13/4
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (57.5)
13/4
4m bel esprit (AUS) x racy alice (AUS) (langfuhr (CAN))
Winning siblings: Labuan Star, Racing Harada, Shellshocked,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/4F
T: Amy and Ash Yargi
R: Jack Hill (59.5)
11/4F
3
0.6
9/2
T: A G Sawden
R: J Duffy (57.5)
9/2
4m moshe (AUS) x bitonto (AUS) (elvstroem (AUS))
4
4.3
8/1
T: P W McKenna
R: J Lorensini (57.5)
8/1
4m jungle ruler (AUS) x lunch at cristi's (AUS) (lacryma cristi (IRE))
5
6.3
40/1
T: J W Slater
R: Ms C Puls (55)
40/1
6
6.6
12/1
T: Ms J Arneill
R: J Benbow (60)
12/1
7h authorized (IRE) x regal vintage (AUS) (lacryma cristi (IRE))
7
6.7
9/2
T: Grant Bobbin
R: Jarrod Fry (57)
9/2
6m dubleo (USA) x minnesong (AUS) (brahms (USA))
8
6.8
20/1
T: J T Linehan
R: Mikaela Lawrence (51.5)
20/1
8m written tycoon (AUS) x honour own (AUS) (honours list (IRE))
9
9.3
12/1
T: P D Graesser
R: L C Williams (59)
12/1
5g crystal finale (AUS) x ollie's folly (AUS) (hard fought (IRE))
10
24.3
20/1
T: Brian Lawlor
R: Jessie Philpot (55)
20/1
4m purrealist (AUS) x donating (AUS) (octagonal (NZ))
Race 6 - Avoca Community Bank (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:12.20 (36.88)
Prizemoney: $22,000
1
Canelo (1)
5/2
T: M and L Cerchi
R: Jack Hill (60.5)
5/2
Winning siblings: Miss Carter, Tell Me This,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/4F
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (60.5)
9/4F
5g hard spun (USA) x broadway ellie (USA) (street cry (IRE))
3
1.6
9/1
T: B and A McKnight
R: Samuel Payne (59)
9/1
5g star witness (AUS) x hot riff (AUS) (palace music (USA))
4
1.7
5/1
T: S Morrish
R: J Lorensini (59.5)
5/1
8g trotamondo (CHI) x shahzadi (AUS) (desert king (IRE))
5
3.9
80/1
T: Ms S Carmichael
R: J Duffy (58)
80/1
4g ustinov (AUS) x tagja (AUS) (delago brom (AUS))
6
6.1
Rouse (11)
16/1
T: Erin Maher
R: Mikaela Claridge (54.5)
16/1
4g honor in war (USA) x pirate jenny (AUS) (star cross (ARG))
7
6.2
12/1
T: G A Osborne
R: Alana Kelly (57)
12/1
8g tsigane (FR) x eureka lady (AUS) (victory prince (AUS))
8
7.5
8/1
T: D Binaisse
R: Mikaela Lawrence (55.5)
8/1
8g magnus (AUS) x dark mask (AUS) (fuji kiseki (JPN))
9
8.7
20/1
T: C J Cassar
R: J Baldock (59)
20/1
5g written tycoon (AUS) x la rumba (NZ) (centaine (AUS))
10
13.7
12/1
T: S P Nichols
R: Jacob Rule (56.5)
12/1
4m smart missile (AUS) x nixon (AUS) (general nediym (AUS))
Race 7 - Ladbrokes Back Yourself Hcp-58 (1860m)
Class: Restricted 58 Track: Good(3) Time: 1:55.16 (39.40)
Prizemoney: $22,000
1
7/4
T: Dan O'Sullivan
R: J Lorensini (59)
7/4
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/8F
T: R K Challis
R: Jarrod Fry (58)
11/8F
6m road to rock (AUS) x boynton (AUS) (bahamian bounty (GB))
3
1.5
9/1
T: Dan O'Sullivan
R: Declan Bates (58.5)
9/1
7g dylan thomas (IRE) x gilded asset (NZ) (gilded time (USA))
4
9.4
12/1
T: J D Pearson
R: Mikaela Claridge (56)
12/1
6g authorized (IRE) x grey gem (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
17.4
10/1
T: Brittany Raymond
R: Samuel Payne (56)
10/1
6g o'lonhro (AUS) x el chickie (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
22.9
16/1
T: R D Daniel
R: J Keating (56.5)
16/1
6g trotamondo (CHI) x zakynthos olives (AUS) (honour and glory (USA))
7
23.7
50/1
T: S A Lake
R: J Baldock (54.5)
50/1
8
25.2
10/1
T: M and L Cerchi
R: Jacob Rule (56.5)
10/1
9
65.2
Slalom (10)
60/1
T: Stephen Lenehan
R: J Benbow (54)
60/1
8g street cry (IRE) x downhill racer (AUS) (danehill dancer (IRE))
* Nick figures are for Australasia.