Breednet Results

BALLARAT - Friday, October 11

Race 1 - Suez Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.36 (35.52)
Prizemoney: $23,000
1
7/2F
T: D T O'Brien
R: D Oliver (58)
7/2F
3c camelot (GB) x lady babooshka (GB) (cape cross (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.8
7/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Maskiell (58)
7/1
3
2.1
20/1
T: John McArdle
R: J Mott (58)
20/1
3c good journey (USA) x famous painter (AUS) (peintre celebre (USA))
4
4.3
10/1
T: Julie Scott
R: Neil Farley (58)
10/1
3g canford cliffs (IRE) x afterburn (AUS) (super jet (USA))
5
4.5
14/1
T: N A Blackiston
R: Jarrod Fry (58)
14/1
3g dream ahead (USA) x pas de retraite (AUS) (charge forward (AUS))
6
6.2
6/1
T: M D Moroney
R: M J Dee (58)
6/1
3g fastnet rock (AUS) x bird of fire (NZ) (stravinsky (USA))
7
6.4
15/2
T: M Ellerton & S Zahra
R: A Tomita (56.5)
15/2
3g dissident (AUS) x cyclone stacey (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
6.6
11/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Zac Spain (56)
11/1
3f snitzel (AUS) x cinq rouge (AUS) (red ransom (USA))
9
6.7
16/1
T: Matthew Cumani
R: John Allen (58)
16/1
3g wandjina (AUS) x pentolite (NZ) (pentire (GB))
10
8.2
100/1
T: Jamie Edwards
R: J Noonan (56)
100/1
11
15.2
15/4
T: P & P Snowden
R: D W Stackhouse (58)
15/4
3c pins (AUS) x stanica (NZ) (zabeel (NZ))
12
21.2
60/1
T: Thomas Carberry
R: J Lorensini (58)
60/1
3c fiorente (IRE) x gale force sun (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 2 - Cervus Equipment Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.63 (35.66)
Prizemoney: $23,000
1
11/4
T: Mitchell Freedman
R: D Yendall (58.5)
11/4
4h artie schiller (USA) x dreamwinner (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Arties Dreamwinner,
This nick: 8 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1.8
8/1
T: Michelle Payne
R: Jack Martin (58.5)
8/1
3
1.9
5/4F
T: P & P Snowden
R: D W Stackhouse (58.5)
5/4F
4g scat daddy (USA) x bailzee (USA) (grand slam (USA))
4
4.8
30/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Lachlan King (56.5)
30/1
5m congrats (USA) x sovereign duchess (AUS) (last tycoon (IRE))
5
6.1
25/1
T: N A Blackiston
R: Ms L J Meech (58.5)
25/1
5g zed (NZ) x tutuland (FR) (green desert (USA))
6
6.4
20/1
T: Robert Hickmott
R: W Egan (58.5)
20/1
4g eurozone (AUS) x crystal event (USA) (event of the year (USA))
7
7.9
80/1
T: John McArdle
R: J Mott (56.5)
80/1
8
8.3
50/1
T: Ms L Bonella
R: R Cuneen (56.5)
50/1
9
9.3
100/1
T: Nathan Dunn
R: A Lynch (58.5)
100/1
10
9.8
100/1
T: Robert Hickmott
R: John Allen (58.5)
100/1
4g fiorente (IRE) x regimental dance (AUS) (general nediym (AUS))
11
9.9
100/1
T: C W Little
R: Teodore Nugent (56.5)
100/1
4m americain (USA) x bopping blonde (AUS) (trade fair (GB))
12
10.1
30/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Maskiell (58.5)
30/1
4g sebring (AUS) x private steer (AUS) (danehill dancer (IRE))
13
20.1
5/1
T: P & P Snowden
R: Damien Thornton (58.5)
5/1
4h scat daddy (USA) x lauded (USA) (medaglia d'oro (USA))
Race 3 - Ian Larkin Memorial Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:41.99 (36.00)
Prizemoney: $23,000
1
9/1
T: C Maher & D Eustace
R: Ms L J Meech (55.5)
9/1
3f ocean park (NZ) x high joy (NZ) (high chaparral (IRE))
Winning siblings: Darci Joy, Diamondsandbubbles, Elate,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.3
12/1
T: Yoshitomo Shima
R: Damien Thornton (55.5)
12/1
3f toronado (IRE) x enchanting waters (AUS) (dolphin street (FR))
3
3.3
13/2
T: Kylie Vella
R: S Vella (58)
13/2
5m americain (USA) x admiral's lady (AUS) (danehill (USA))
4
4.2
5/4F
T: S P Nichols
R: M J Dee (55.5)
5/4F
3f choisir (AUS) x jedrzejczak (AUS) (falbrav (IRE))
5
5.2
15/8
T: Joshua Julius
R: D Yendall (55.5)
15/8
3f rubick (AUS) x hailbella (AUS) (giant's causeway (USA))
6
12.2
100/1
T: D T Curran
R: Alana Kelly (56)
100/1
4m sizzling (AUS) x stylish lass (AUS) (barathea (IRE))
7
13.5
16/1
T: Lloyd Kennewell
R: Jack Martin (58)
16/1
4m camelot (GB) x longlea (AUS) (secret savings (USA))
8
14.2
40/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (58)
40/1
4m ekraar (USA) x baldaque (NZ) (grosvenor (NZ))
9
99
80/1
T: M & L Cerchi
R: W Egan (58)
80/1
4m americain (USA) x kimiko (AUS) (keep the faith (AUS))
Race 4 - Racv Goldfields Resort Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.02 (34.34)
Prizemoney: $23,000
1
3/1F
T: M D Moroney
R: M J Dee (55.5)
3/1F
3f foxwedge (AUS) x simply fantastic (AUS) (fantastic light (USA))
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
13/2
T: Shay Keating
R: Lucinda Doodt (54)
13/2
3f reward for effort (AUS) x blue light (AUS) (lago delight (AUS))
3
2.5
9/2
T: Daniel Kelly
R: Alana Kelly (53.5)
9/2
3f bianconi (USA) x demon maggie (AUS) (testa rossa (AUS))
4
3.7
15/1
T: Russell Osborne
R: M Aitken (58)
15/1
4m redente (AUS) x kaeduna (AUS) (johannesburg (USA))
5
4.4
40/1
T: Michael Trotter
R: Dylan Dunn (58)
40/1
6
4.5
11/1
T: R D Griffiths
R: L Nolen (58)
11/1
7
5.3
11/1
T: C J Davis
R: D Yendall (58)
11/1
5m domesday (AUS) x good honour (AUS) (honour and glory (USA))
8
6.8
9/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (58)
9/2
4m all american (AUS) x leximadeleine (AUS) (flying spur (AUS))
9
8.3
15/2
T: Nick Ryan
R: Laura Lafferty (52)
15/2
10
10.3
20/1
T: Q J Scott
R: Ms C Puls (58)
20/1
6m oamaru force (AUS) x real gal (AUS) (encores (NZ))
11
12
100/1
T: L E Robertson
R: Madison Lloyd (55)
100/1
5m moshe (AUS) x sous chef (AUS) (commands (AUS))
12
27
50/1
T: Benjamin Buckley
R: A B Robertson (58)
50/1
4m delightful choice (AUS) x pemberly (AUS) (flying spur (AUS))
Race 5 - Porter Plant (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:08.26 (37.12)
Prizemoney: $22,000
1
10/1
T: Amy McDonald
R: John Allen (58.5)
10/1
5g domesday (AUS) x bylaw (USA) (lear fan (USA))
Winning siblings: Statute, Unlawful,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: Henry Dwyer
R: Damien Thornton (60.5)
9/2
4g dalakhani (IRE) x montoya heights (NZ) (high chaparral (IRE))
3
0.4
16/1
T: Dan O'Sullivan
R: Declan Bates (56.5)
16/1
4m sepoy (AUS) x bowerbird (AUS) (catbird (AUS))
4
0.9
30/1
T: Thomas Carberry
R: J Lorensini (60.5)
30/1
10g danzero (AUS) x banishing (AUS) (red ransom (USA))
5
2.1
9/4F
T: Michelle Payne
R: W Egan (60)
9/4F
5m raise the flag (GB) x ears carol (NZ) (carolingian (AUS))
6
3.4
Rocco (12)
20/1
T: Saab Hasan
R: D W Stackhouse (59)
20/1
5g mulaazem (AUS) x fontajeune (AUS) (jeune (GB))
7
3.9
4/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: M J Dee (60.5)
4/1
4g tavistock (NZ) x sentura (NZ) (volksraad (GB))
8
7.4
100/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (54)
100/1
9
7.5
11/1
T: Andrew Payne
R: L Nolen (60)
11/1
5g all american (AUS) x crystal club (AUS) (delago brom (AUS))
10
7.7
11/2
T: Lloyd Kennewell
R: Will Price (58.5)
11/2
11
8.1
30/1
T: Q J Scott
R: Logan McNeil (57.5)
30/1
10g dubai destination (USA) x cloudy skies (IRE) (sadler's wells (USA))
12
11.3
100/1
T: D J Londregan
R: A Lynch (59.5)
100/1
7g high chaparral (IRE) x mithila (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
26.3
100/1
T: Nathan Dunn
R: Campbell Rawiller (57.5)
100/1
10g street sense (USA) x dazzerdame (AUS) (danzero (AUS))
Race 6 - Hygain Winners Choice (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:26.85 (35.86)
Prizemoney: $22,000
1
10/1
T: Gavin Bedggood
R: J Maskiell (61)
10/1
Winning siblings: Nicodame, Smuggling, Unbelievable Buy,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.4
25/1
T: Brent Stanley
R: Damien Thornton (59)
25/1
5g monaco consul (NZ) x yaourt (AUS) (commands (AUS))
3
0.6
20/1
T: N A Blackiston
R: Jarrod Fry (59)
20/1
5g burgundy (NZ) x la vienne (NZ) (thorn park (AUS))
4
1.8
25/1
T: C J Davis
R: Teodore Nugent (56.5)
25/1
7m redente (AUS) x she's just ace (AUS) (el moxie (USA))
5
3.3
20/1
T: Jarrod Robinson
R: Jack Martin (59.5)
20/1
4g moshe (AUS) x shanghai dancer (AUS) (more than ready (USA))
6
3.8
50/1
T: Q J Scott
R: Ms C Puls (58)
50/1
5g turffontein (AUS) x cloudcatcher (AUS) (catcher in the rye (IRE))
7
3.9
50/1
T: Chesney Van Zyl
R: Declan Bates (61)
50/1
8g akhenaton (AUS) x rio rose (AUS) (protos (USA))
8
5.2
5/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (60)
5/2
9
6.7
9/1
T: Henry Dwyer
R: Laura Lafferty (57.5)
9/1
4g pierro (AUS) x danevade (AUS) (danehill (USA))
10
6.8
5/2F
T: C Maher & D Eustace
R: Ms L J Meech (60)
5/2F
3f denman (AUS) x search the stars (AUS) (tale of the cat (USA))
11
8.5
80/1
T: P A Banks
R: Lachlan King (57.5)
80/1
6g helmet (AUS) x and sam (AUS) (testa rossa (AUS))
12
9
5/1
T: Matthew Cumani
R: John Allen (59.5)
5/1
4m bernardini (USA) x mango daiquiri (NZ) (cape cross (IRE))
13
11.3
100/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (55.5)
100/1
6m alamosa (NZ) x prey (AUS) (montjeu (IRE))
14
51.3
20/1
T: Peter Gelagotis
R: D Yendall (60)
20/1
Race 7 - Sportsbet-Same Race Multi-Bm64 (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:40.65 (35.96)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: Aaron Purcell
R: D Yendall (59.5)
5/1
5g americain (USA) x magicmolly (AUS) (bellotto (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Brent Stanley
R: Dylan Dunn (59.5)
8/1
3
3.1
7/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (58.5)
7/1
6m darci brahma (NZ) x nostalgic (AUS) (quest for fame (GB))
4
3.6
9/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Maskiell (59)
9/2
4g fastnet rock (AUS) x ronan's bay (USA) (johannesburg (USA))
5
4
3/1F
T: M Ellerton & S Zahra
R: Ms L J Meech (60.5)
3/1F
5g magnus (AUS) x babieta (AUS) (jeune (GB))
6
4.1
10/1
T: Dan O'Sullivan
R: Will Price (55.5)
10/1
5g helmet (AUS) x hughes my daddy (AUS) (henny hughes (USA))
7
5.6
15/1
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (60)
15/1
6g tickets (AUS) x play money (AUS) (red ransom (USA))
8
11.6
Skelm (7)
15/1
T: T D Kelly
R: John Allen (60)
15/1
5g animal kingdom (USA) x lajoie (AUS) (spinning world (USA))
9
11.8
80/1
T: Stephen Lenehan
R: J Lorensini (61)
80/1
7g husson (ARG) x salinger (AUS) (fasliyev (USA))
10
11.9
11/1
T: P G Payne
R: Ms Michelle Payne (59.5)
11/1
4m rebel raider (AUS) x posnet (AUS) (gallo di ferro (USA))
11
13.6
20/1
T: Russell Osborne
R: M Aitken (58)
20/1
6g moshe (AUS) x rubijay (NZ) (private call (USA))
Race 8 - Sportsbet's The Hotham (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.35 (36.18)
Prizemoney: $75,000
1
Mylex (13)
15/4
T: G D Stewart
R: J Noonan (56.5)
15/4
5m lucas cranach (GER) x mylelu (AUS) (el qahira (NZ))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
40/1
T: B I Stanaway
R: J Maskiell (56.5)
40/1
8m istidaad (USA) x javaloushe (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
3.6
60/1
T: I R Hutchins
R: Ms K Walters (56.5)
60/1
9m shinko king (IRE) x sulina (NZ) (mi preferido (USA))
2014 NZB Festival Yearling Sale
Vendor: Monovale Farm
Buyer: Psd$12,000 Res$15,000
2014 NZB Ready To Run Sale
$50,000
Vendor: Mana Park
Buyer: Perfect Racing Stable
4
3.9
3/1F
T: Nathan Hobson
R: D Yendall (58.5)
3/1F
6g torch relay (AUS) x gold stream (AUS) (elvstroem (AUS))
5
4.4
16/1
T: Nathan Hobson
R: Madison Lloyd (55.5)
16/1
6g onemorenomore (AUS) x beachland (AUS) (falvelon (AUS))
6
4.6
50/1
T: R A Hockley
R: Ms A Bryan (55.5)
50/1
7g widden valley (AUS) x amber flush (AUS) (king of roses (AUS))
7
5.8
60/1
T: C J Davis
R: Teodore Nugent (58.5)
60/1
8
6
9/2
T: C Heywood
R: Ms L J Meech (56.5)
9/2
7m haradasun (AUS) x decantered (AUS) (flying spur (AUS))
9
6.2
20/1
T: C J Davis
R: D W Stackhouse (58.5)
20/1
6g nicconi (AUS) x lady briony (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
10
7.5
11/2
T: Josh Sweeney
R: R Plumb (58.5)
11/2
6g hidden dragon (AUS) x palastrum (AUS) (stratum (AUS))
11
9
50/1
T: Sarah Robbins
R: Ms G Cartwright (56.5)
50/1
6m murtajill (AUS) x mysecretdancer (AUS) (secret savings (USA))
12
10.7
80/1
T: D L Boal
R: Campbell Rawiller (52.5)
80/1
13
11.7
66/1
T: C J Davis
R: Jack Martin (58.5)
66/1
7g street boss (USA) x parore (NZ) (keeper (AUS))
14
12.1
5/1
T: Ms A Curran
R: J Baldock (58.5)
5/1
7g savabeel (AUS) x street princess (AUS) (keltrice (AUS))
Race 9 - Hygain Winners Choice (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:12.95 (35.10)
Prizemoney: $22,000
1
11/1
T: Amy & Ash Yargi
R: J Noonan (60.5)
11/1
5m all american (AUS) x miss savabeel (NZ) (savabeel (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
4/1
T: Matthew Cumani
R: Dean Holland (57.5)
4/1
5m dream ahead (USA) x saltator (AUS) (testa rossa (AUS))
3
2
100/1
T: Andrew Campbell
R: J Baldock (57.5)
100/1
6g apologia (AUS) x princess fontaine (AUS) (fantastic light (USA))
4
2.2
16/1
T: Shea Eden
R: A Lynch (58.5)
16/1
7g o'lonhro (AUS) x knight vision (AUS) (foxhound (USA))
5
3.2
9/2
T: Dan O'Sullivan
R: Will Price (57)
9/2
8g kaphero (AUS) x ellexcell (AUS) (octagonal (NZ))
6
3.4
20/1
T: Ms M Cunningham
R: J Lorensini (59)
20/1
6g guillotine (NZ) x missraad (NZ) (volksraad (GB))
7
3.6
10/1
T: M J Williams
R: Jarrod Fry (61)
10/1
6g artie schiller (USA) x smytzer's trish (AUS) (geiger counter (USA))
8
3.8
15/1
T: Adele Garraway
R: Teodore Nugent (56.5)
15/1
6g written tycoon (AUS) x take your mark (AUS) (flying spur (AUS))
9
4.5
13/2
T: Shay Keating
R: Lucinda Doodt (57)
13/2
4m power (GB) x asterie (GB) (sadler's wells (USA))
10
4.9
12/1
T: Mitchell Freedman
R: Logan McNeil (58.5)
12/1
11
6.2
Ronay (6)
3/1F
T: P G Payne
R: Ms Michelle Payne (59.5)
3/1F
4m delago deluxe (AUS) x lovable (AUS) (fastnet rock (AUS))
* Nick figures are for Australasia.