Breednet Results

BENDIGO - Wednesday, October 11

Race 1 - Freedom Aged Care Mdn Plate (2400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:32.04 (36.72)
Prizemoney: $25,000
1
6/1
T: R E Laing
R: D Oliver (56.5)
6/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/2
T: Jarrod Robinson
R: Ms N Beriman (58.5)
15/2
7g shinzig (AUS) x bellendella dream (AUS) (key dancer (NZ))
3
1.5
15/1
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (58.5)
15/1
4g al maher (AUS) x swentre (AUS) (peintre celebre (USA))
4
2.6
20/1
T: Matthew Cumani
R: H Coffey (56)
20/1
3c americain (USA) x southern bound (IRE) (fasliyev (USA))
5
4.9
7/2F
T: Tony McEvoy
R: L Currie (56)
7/2F
3g savabeel (AUS) x boito belle (NZ) (centaine (AUS))
6
5.6
12/1
T: J W Bridgman
R: C J Parish (58.5)
12/1
5g no excuse needed (GB) x reputedly (AUS) (quest for fame (GB))
7
6.1
Joseph (4)
11/1
T: R K Challis
R: Jarrod Fry (58.5)
11/1
6g strategic (AUS) x rosa gallica (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
6.2
12/1
T: Karen Rolland
R: Ben Thompson (56.5)
12/1
4m domesday (AUS) x halleys (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
7
Reeh (13)
6/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Beau Mertens (54)
6/1
3f sebring (AUS) x sponsored (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
9.5
12/1
T: R E Laing
R: Brandon Stockdale (58.5)
12/1
5g pentire (GB) x fabianska (AUS) (danehill (USA))
11
11.3
8/1
T: Mitchell Freedman
R: L Nolen (58.5)
8/1
5g domesday (AUS) x commands gold (AUS) (commands (AUS))
12
14.5
50/1
T: Nathan Hobson
R: C A Robertson (56.5)
50/1
Race 2 - Bendigo Coach Lines Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:03.57 (34.84)
Prizemoney: $25,000
1
8/11F
T: J D Sadler
R: Ryan Maloney (58.5)
8/11F
4g dream ahead (USA) x omniyah (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Sogni,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
25/1
T: R D Griffiths
R: Nathan Rose (56)
25/1
3g bel esprit (AUS) x lacrimosa (NZ) (o'reilly (NZ))
3
0.2
15/1
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (54)
15/1
3f showcasing (GB) x free form (AUS) (octagonal (NZ))
4
0.4
11/2
T: G Eurell
R: L Currie (56)
11/2
3g choisir (AUS) x redouteski (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2
12/1
T: J D Sadler
R: D Oliver (56)
12/1
3c street cry (IRE) x original choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.1
30/1
T: S A Dwyer
R: M Aitken (54.5)
30/1
3g squamosa (AUS) x heavenscent (AUS) (lion hunter (AUS))
7
3.6
15/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56)
15/2
3g manhattan rain (AUS) x arctic light (AUS) (more than ready (USA))
8
4
12/1
T: M, W and J Hawkes
R: L Nolen (56)
12/1
3c hinchinbrook (AUS) x tai tai tess (AUS) (magic albert (AUS))
9
10
80/1
T: P J Sullivan
R: Nathan Punch (54.5)
80/1
5m king of prussia (AUS) x mustang kate (AUS) (quest for fame (GB))
Race 3 - Bendigo Cup R'day 1/11 (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:38.37 (35.08)
Prizemoney: $25,000
1
4/1
T: D K Weir
R: D Yendall (55)
4/1
3f teofilo (IRE) x so divine (NZ) (high chaparral (IRE))
Winning siblings: Divine Command, Re Edit,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56.5)
13/2
3
2.3
10/1
T:
R: D Oliver (59.5)
10/1
4g high chaparral (IRE) x kurylenko (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
2.6
15/1
T: C J Waller
R: Ben Allen (56.5)
15/1
3g smart missile (AUS) x mambo flyer (AUS) (king cugat (USA))
5
3.1
5/1
T: R J Coombes
R: Ryan Maloney (58)
5/1
5g churchill downs (AUS) x dolphin serenade (AUS) (dolphin street (FR))
6
3.3
12/1
T: C J Waller
R: Liam Riordan (62)
12/1
5g tavistock (NZ) x she's country (NZ) (kenfair (NZ))
7
4.6
3/1F
T: J A Sylvester
R: Ethan Brown (61)
3/1F
8
11.6
9/2
T: D T O'Brien
R: D Moor (58.5)
9/2
4g beneteau (AUS) x free friday (AUS) (helissio (FR))
Race 4 - Bendigo Mazda (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:36.45 (35.96)
Prizemoney: $30,000
1
5/4F
T: D T O'Brien
R: D Oliver (58)
5/4F
Winning siblings: Cincinnati, Cincity, Hint Of Mint,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
20/1
T: M G Price
R: M J Walker (55.5)
20/1
3
1
8/1
T: Anthony Freedman
R: Beau Mertens (55.5)
8/1
4m fastnet rock (AUS) x global dance (IRE) (sadler's wells (USA))
4
2.5
7/1
T: Aaron Purcell
R: Ryan Maloney (57.5)
7/1
4m redwood (GB) x merci grand (AUS) (choisir (AUS))
5
2.9
14/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (58.5)
14/1
4m shamoline warrior (AUS) x springburn (AUS) (soviet lad (USA))
6
5.1
11/2
T: D J Laws
R: Lachlan King (56.5)
11/2
7
6.4
25/1
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (55)
25/1
5m domesday (AUS) x dual spark (AUS) (spartacus (AUS))
8
6.5
9/2
T: Will Clarken
R: Thomas Stockdale (57)
9/2
5m lope de vega (IRE) x tingirana (NZ) (generous (IRE))
Race 5 - De Araugo And Lea (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:03.75 (34.13)
Prizemoney: $30,000
1
7/1
T: A J Edmonds
R: Ryan Maloney (56.5)
7/1
3g snitzel (AUS) x paramount (AUS) (monashee mountain (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
16/1
T: P Morgan
R: Ms L J Meech (57.5)
16/1
3g all american (AUS) x illusionist (AUS) (favorite trick (USA))
3
3.3
Metson (6)
15/4
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (57)
15/4
3g canford cliffs (IRE) x allegrini (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.4
9/2
T: Anthony Freedman
R: Beau Mertens (57.5)
9/2
5
4.7
16/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (58.5)
16/1
3c manhattan rain (AUS) x whisper bay (AUS) (royal academy (USA))
6
4.8
15/8F
T: James Cummings
R: Craig Williams (59.5)
15/8F
3g exceed and excel (AUS) x dazzler (AUS) (more than ready (USA))
7
7
8/1
T: G A Osborne
R: D Oliver (56.5)
8/1
3c turffontein (AUS) x southern tip (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
8
7.1
11/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (57.5)
11/1
Race 6 - Mypunter.Com (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:23.90 (35.62)
Prizemoney: $25,000
1
5/2F
T: P Morgan
R: Beau Mertens (54)
5/2F
3f toorak toff (AUS) x superfly (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Flying Envy,
This nick: 5 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
14/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (56.5)
14/1
4m helmet (AUS) x vocabulary (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
4.6
14/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (58)
14/1
4
4.7
11/2
T: K Hann
R: H Coffey (60)
11/2
4g rip van winkle (IRE) x trephina (AUS) (last tycoon (IRE))
5
5.4
10/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (58)
10/1
4g o'reilly (NZ) x ruby lass (NZ) (volksraad (GB))
6
5.8
30/1
T: R F Donat
R: Thomas Stockdale (52)
30/1
7m keep the faith (AUS) x ed's sister (AUS) (flying spur (AUS))
7
6.2
Spanks (6)
11/1
T: S W Kendrick
R: Liam Riordan (56)
11/1
4m magic albert (AUS) x iltizaam (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
6.6
13/4
T: D K Weir
R: D Yendall (57)
13/4
3g elzaam (AUS) x sheathy (NZ) (howbaddouwantit (USA))
9
8.4
30/1
T: Ms S Naylor
R: Chris Caserta (58.5)
30/1
4g bel esprit (AUS) x flaminia (AUS) (golden snake (USA))
10
9.1
8/1
T: Saab Hasan
R: B Rawiller (59.5)
8/1
5g turffontein (AUS) x ready charm (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
12.4
80/1
T: S A Dwyer
R: Ms N Beriman (55)
80/1
5m not a single doubt (AUS) x brides account (AUS) (secret savings (USA))
Race 7 - Bendigo Eye Clinic (Bm70) (2400m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 2:32.57 (37.36)
Prizemoney: $30,000
1
15/1
T: Aaron Purcell
R: Chris Symons (60)
15/1
6g dalakhani (IRE) x khelwa (FR) (traditionally (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
60/1
T: B I Stanaway
R: Chris Caserta (58.5)
60/1
10g good journey (USA) x sly one (NZ) (o'reilly (NZ))
3
0.6
25/1
T: Archie Alexander
R: D Moor (54)
25/1
4m anacheeva (AUS) x arrivez meme (AUS) (get square (AUS))
4
0.7
2/1F
T: Liam Howley
R: B Rawiller (60.5)
2/1F
6g galileo (IRE) x golden ballet (USA) (moscow ballet (USA))
5
1.4
13/2
T: P G Carey
R: Patrick Moloney (57)
13/2
4g high chaparral (IRE) x our serena (AUS) (fantastic light (USA))
6
1.5
6/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (56)
6/1
4g raise the flag (GB) x personal column (NZ) (personal escort (USA))
7
2.8
40/1
T: Anthony Freedman
R: Beau Mertens (58)
40/1
5g onemorenomore (AUS) x drivel (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
3.8
Weave (11)
9/2
T: Ms A Yates
R: D Oliver (57)
9/2
5g hard spun (USA) x alberghetti (NZ) (carnegie (IRE))
9
4.8
5/1
T: K M Keys
R: L Nolen (59)
5/1
10
5.5
60/1
T: E V Musgrove
R: Ms N Beriman (59)
60/1
7g le havre (IRE) x serpina (IRE) (grand lodge (USA))
11
7.5
Nassi (13)
100/1
T: Ms A Macpherson
R: Ben Thompson (54)
100/1
7g danerich (AUS) x nassi angel (NZ) (nassipour (USA))
12
7.9
20/1
T: S A Dwyer
R: M Aitken (56)
20/1
6g myboycharlie (IRE) x flash affair (AUS) (gold ace (AUS))
Race 8 - Bet365 (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 1:19.64 (35.49)
Prizemoney: $30,000
1
15/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (59)
15/1
4h casino prince (AUS) x she can't wait (USA) (more than ready (USA))
This nick: 12 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/4
T: P A Chow
R: D Oliver (61)
13/4
5g written tycoon (AUS) x martina star (AUS) (bletchencore (AUS))
3
1.5
25/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (61)
25/1
9g bel esprit (AUS) x lakemba gold (AUS) (made of gold (USA))
4
2.4
16/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jessica Eaton (54.5)
16/1
5m thewayyouare (USA) x magique sky (AUS) (hurricane sky (AUS))
5
2.5
14/1
T: Cameron Thompson
R: Ms S Thornton (57)
14/1
6g lonhro (AUS) x firm (AUS) (night shift (USA))
6
3
30/1
T: L and T Corstens
R: Lachlan King (60)
30/1
7g savabeel (AUS) x fiorenza (NZ) (stravinsky (USA))
7
3.5
8/1
T: S J Richards
R: Liam Riordan (58.5)
8/1
4g hinchinbrook (AUS) x special test (AUS) (octagonal (NZ))
8
4.5
13/2
T: S A Dwyer
R: Ms N Beriman (58)
13/2
4m savabeel (AUS) x madam marju (NZ) (marju (IRE))
9
5.8
9/2
T: R W Smerdon
R: Damian Lane (58.5)
9/2
5g showcasing (GB) x cheetie (NZ) (felix the cat (USA))
10
6
3/1F
T: James Cummings
R: Craig Williams (59)
3/1F
4g helmet (AUS) x dawn attack (IRE) (fantastic light (USA))
* Nick figures are for Australasia.