Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, September 21

Race 1 - Grassroots Sports Mirabel-Bm78 (1800m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:52.09 (34.56)
Prizemoney: $75,000
1
5/2F
T: C J Waller
R: Teodore Nugent (58)
5/2F
4g born to sea (IRE) x almansa (IRE) (dr. devious (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
3/1
T: Matthew Brown
R: Ben Allen (56.5)
3/1
4g dream ahead (USA) x luloah (AUS) (al maher (AUS))
3
1.4
9/2
T: T & C McEvoy
R: Fred W Kersley (58)
9/2
4m foxwedge (AUS) x golden pedigree (AUS) (gold brose (AUS))
4
2.2
16/1
T: M D Moroney
R: Michael Poy (54.5)
16/1
5g makfi (GB) x fjall (NZ) (viking ruler (AUS))
5
4
5/1
T: Ms W Kelly
R: J Maskiell (58.5)
5/1
6
4.5
7/2
T: Henry Dwyer
R: B Melham (59)
7/2
5g pentire (GB) x royal successor (USA) (mr. prospector (USA))
Race 2 - 4cyte For Living Legends Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:37.57 (36.19)
Prizemoney: $135,000
1
11/2
T: D T O'Brien
R: B Melham (55.5)
11/2
Winning siblings: Mustari, Phoneme,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
13/4
T: G Waterhouse & A Bott
R: S Baster (57.5)
13/4
3g pierro (AUS) x princess quality (AUS) (elusive quality (USA))
3
1.5
14/1
T: T Busuttin & N Young
R: B Prebble (54.5)
14/1
3f reliable man (GB) x dunbarton (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.6
6/1
T: Nick Ryan
R: Ms L J Meech (55)
6/1
3g domesday (AUS) x new sensation (AUS) (dolphin street (FR))
5
2.6
20/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: M J Dee (54.5)
20/1
3c savabeel (AUS) x aspinal (NZ) (pins (AUS))
6
2.8
5/2F
T: M Baker & A Forsman
R: Damian Lane (56.5)
5/2F
7
2.9
4/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Lachlan King (56)
4/1
3c sebring (AUS) x friday hussy (AUS) (hussonet (USA))
8
4.2
30/1
T: N A Blackiston
R: Craig Williams (54)
30/1
3c helmet (AUS) x babel (AUS) (lonhro (AUS))
9
6
100/1
T: R E Laing
R: D Yendall (54)
100/1
3c pentire (GB) x shanpanichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
10
6.4
50/1
T: Mark Ashby
R: J Baldock (54)
50/1
3f helmet (AUS) x katherine gold (AUS) (made of gold (USA))
Race 3 - Punters Living Legends Plate (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:57.97 (34.23)
Prizemoney: $135,000
1
Garner (5)
4/1
T: G V Richards
R: D Dunn (57)
4/1
3g barbados (AUS) x jaalippy (AUS) (foxhound (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
6/1
T: J D Sadler
R: Jordan Childs (57)
6/1
3
0.6
20/1
T: B J McCarthy
R: J Mott (57)
20/1
4
1.4
15/1
T: G A Ryan
R: M J Dee (57)
15/1
3c snitzel (AUS) x cariad (AUS) (sequalo (AUS))
5
1.6
5/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Jamie Kah (55)
5/1
3f per incanto (USA) x maraaseem (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
1.8
13/2
T: T & C McEvoy
R: Craig Williams (57)
13/2
3c deep field (AUS) x draw forward (AUS) (charge forward (AUS))
7
2.8
13/4F
T: Anthony Freedman
R: B Melham (58.5)
13/4F
3c i am invincible (AUS) x meliora (AUS) (ad valorem (USA))
8
6.1
30/1
T: D T O'Brien
R: B Prebble (55.5)
30/1
3f snitzel (AUS) x la fluorescent (NZ) (general nediym (AUS))
9
6.9
Lesage (10)
8/1
T: James Cummings
R: Damian Lane (55)
8/1
10
10.4
16/1
T: C Maher & D Eustace
R: Ms L J Meech (55)
16/1
3f sebring (AUS) x sistonic (AUS) (bel esprit (AUS))
Race 4 - Fight Cancer Foundation (Bm90) (1400m)
Class: Benchmark 90 Track: Good(4) Time: 1:23.71 (35.02)
Prizemoney: $125,000
1
15/2
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (54)
15/2
This nick: 31 runners; 23 winners; 5 SW. Details
2
1.3
7/4F
T: C J Waller
R: Damian Lane (59.5)
7/4F
4m zoustar (AUS) x one in a million (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.3
80/1
T: Matthew Cumani
R: Lachlan King (58)
80/1
5m dane shadow (AUS) x belzain (AUS) (woodman (USA))
4
3.3
Zoubo (11)
12/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: M J Dee (54)
12/1
4m zoustar (AUS) x testa reale (AUS) (testa rossa (AUS))
5
3.5
5/1
T: Archie Alexander
R: Michael Poy (58)
5/1
6
5
6/1
T: C J Waller
R: M J Walker (56)
6/1
4m street boss (USA) x so unique (NZ) (fuji kiseki (JPN))
7
5.1
50/1
T: D R Brideoake
R: A Mallyon (56)
50/1
5m al maher (AUS) x pantenny (AUS) (canny lad (AUS))
8
5.5
30/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D Dunn (57.5)
30/1
5m purrealist (AUS) x enthrall (AUS) (flying spur (AUS))
9
5.7
30/1
T: D R Brideoake
R: Beau Mertens (54)
30/1
4m savabeel (AUS) x ahna (NZ) (o'reilly (NZ))
10
6
14/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Jamie Kah (57)
14/1
5m nicconi (AUS) x she's cherryrype (AUS) (more than ready (USA))
11
8.5
100/1
T: J F Moloney
R: Fred W Kersley (52.5)
100/1
6m helmet (AUS) x vocabulary (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
10.5
6/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: B Melham (56.5)
6/1
4m eurozone (AUS) x free thinking (NZ) (pendragon (NZ))
Race 5 - Ladbrokes How Now Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.41 (34.98)
Prizemoney: $160,000
1
11/1
T: James Cummings
R: Rachel King (56)
11/1
5m exceed and excel (AUS) x trim (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Clip,
This nick: 34 runners; 27 winners; 4 SW. Details
2
1.5
16/1
T: D & B Pearce
R: D Yendall (56)
16/1
4m universal ruler (AUS) x tip the angel (AUS) (tip the pro (AUS))
3
2.3
20/1
T: M, W & J Hawkes
R: J Winks (55)
20/1
5m all too hard (AUS) x dawned (NZ) (one cool cat (USA))
4
3.1
7/1
T: M, W & J Hawkes
R: D Dunn (55)
7/1
5m stratum (AUS) x silverbeat (AUS) (distant music (USA))
5
4.4
30/1
T: R D Griffiths
R: Beau Mertens (57)
30/1
6m sepoy (AUS) x nun faster (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
4.6
30/1
T: Will Clarken
R: M J Walker (56)
30/1
5m charge forward (AUS) x any other day (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.4
100/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: Damian Lane (59)
100/1
4m lonhro (AUS) x nakaaya (AUS) (tiger hill (IRE))
8
6.7
30/1
T: C W McDonald
R: Craig Williams (55)
30/1
4m mossman (AUS) x relativity (AUS) (geiger counter (USA))
9
6.8
20/1
T: D T O'Brien
R: B Prebble (57)
20/1
4m shamexpress (NZ) x party royal (NZ) (king's chapel (AUS))
10
7.3
20/1
T: C Maher & D Eustace
R: Ms L J Meech (55)
20/1
11
7.4
Pippie (4)
9/10F
T: J & C Meagher
R: B Melham (57)
9/10F
4m written tycoon (AUS) x coupe express (AUS) (ne coupez pas (USA))
12
10.2
11/2
T: M D Moroney
R: M J Dee (55)
11/2
4m ocean park (NZ) x baggy green (AUS) (galileo (IRE))
Race 6 - East Malvern B Bank Found. Cup (2000m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:02.39 (34.72)
Prizemoney: $160,000
1
20/1
T: C J Waller
R: M J Walker (55)
20/1
6g fastnet rock (AUS) x colima (IRE) (authorized (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
11/1
T: C J Waller
R: D Yendall (54)
11/1
5g so you think (NZ) x rhode island red (USA) (tale of the cat (USA))
3
3.1
3/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M J Dee (56.5)
3/1
7g dr fong (USA) x sindiyma (IRE) (kalanisi (IRE))
4
3.9
25/1
T: Archie Alexander
R: Damian Lane (57)
25/1
7h tamayuz (GB) x katerini (FR) (cacique (IRE))
5
4.1
13/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: Ms L J Meech (54)
13/2
5g novellist (IRE) x peace of world (JPN) (sunday silence (USA))
6
4.2
13/2
T: Anthony Freedman
R: Clayton Douglas (57)
13/2
6g nathaniel (IRE) x steel princess (IRE) (danehill (USA))
7
4.5
25/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D Dunn (58)
25/1
8
4.6
5/2F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Craig Williams (54)
5/2F
6g dansili (GB) x mirror lake (GB) (dubai destination (USA))
9
5.1
15/2
T: James Cummings
R: B Melham (54.5)
15/2
10
5.9
20/1
T: D T O'Brien
R: B Prebble (56.5)
20/1
8g tavistock (NZ) x volkster (NZ) (volksraad (GB))
11
10.9
60/1
T: Archie Alexander
R: Ben Allen (54)
60/1
Race 7 - L'brokes Sir Rupert Clarke (1400m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:21.98 (35.61)
Prizemoney: $500,000
1
2/1F
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (52)
2/1F
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
14/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: M J Dee (52)
14/1
4g he's remarkable (NZ) x onyx (NZ) (kaapstad (NZ))
3
2.6
12/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (56)
12/1
6g turffontein (AUS) x greyhound (AUS) (kala dancer (GB))
2014 Inglis Great Southern Weanling Sale
$4,500
Vendor: Little Plains Stud, Wangaratta
Buyer: Crown Valley Lodge
4
2.9
30/1
T: S P Nichols
R: Zac Spain (54.5)
30/1
5g magnus (AUS) x kamuniak (NZ) (black minnaloushe (USA))
5
3.3
7/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Jamie Kah (57)
7/1
6g so you think (NZ) x black minx (NZ) (lonhro (AUS))
6
4.6
25/1
T: C Maher & D Eustace
R: J Mott (56.5)
25/1
7
4.7
12/1
T: James Cummings
R: Rachel King (54.5)
12/1
5g denman (AUS) x defrock (AUS) (canny lad (AUS))
8
4.8
25/1
T: James Cummings
R: D Yendall (58)
25/1
6g azamour (IRE) x baisse (GB) (high chaparral (IRE))
9
4.9
15/1
T: M Baker & A Forsman
R: Damian Lane (57)
15/1
4g pins (AUS) x red delicious (NZ) (no excuse needed (GB))
10
5.9
11/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Craig Williams (54)
11/2
4m sebring (AUS) x ocean dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
6.9
50/1
T: L Smith
R: B Rawiller (58)
50/1
12
7.7
20/1
T: T & C McEvoy
R: B Melham (57)
20/1
5g written tycoon (AUS) x zoccoletta (AUS) (fasliyev (USA))
13
10.5
150/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: A Mallyon (54.5)
150/1
7g fastnet rock (AUS) x dame blanche (IRE) (be my guest (USA))
14
11.8
8/1
T: D T O'Brien
R: Ms L J Meech (53)
8/1
5h toorak toff (AUS) x gold lottey (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 8 - Aquis Jim Moloney Stakes (1400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:24.95 (35.85)
Prizemoney: $140,000
1
30/1
T: T Busuttin & N Young
R: S Baster (55)
30/1
Winning siblings: Wonder Express,
This nick: 10 runners; 10 winners; 2 SW. Details
2
0.5
Excused (12)
8/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Craig Williams (55)
8/1
3f medaglia d'oro (USA) x pardon (USA) (elusive quality (USA))
3
0.7
12/1
T: Matthew Cumani
R: Jamie Kah (55)
12/1
3f dundeel (NZ) x statuette (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.2
10/1
T: C Maher & D Eustace
R: M J Dee (55)
10/1
3f charm spirit (IRE) x lady kipling (NZ) (savabeel (AUS))
5
2
12/1
T: T & C McEvoy
R: B Melham (56.5)
12/1
6
2.1
50/1
T: P & P Snowden
R: Beau Mertens (55)
50/1
3f snitzel (AUS) x exceptionally (NZ) (ekraar (USA))
7
2.2
10/1
T: Dan O'Sullivan
R: M J Walker (55)
10/1
3f toronado (IRE) x st trinians (AUS) (black hawk (GB))
8
2.4
Tragic (16)
11/1
T: Anthony Freedman
R: Damian Lane (55)
11/1
3f reset (AUS) x melpomene (AUS) (elusive quality (USA))
9
2.5
4/1F
T: C Maher & D Eustace
R: Ms L J Meech (57.5)
4/1F
3f more than ready (USA) x allez wonder (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
2.6
40/1
T: Symon Wilde
R: Declan Bates (56)
40/1
3f war (AUS) x crevasse (AUS) (snowland (AUS))
11
2.7
5/1
T: G M Begg
R: Jordan Childs (55)
5/1
3f redoute's choice (AUS) x sasa (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
2.8
10/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D Dunn (55)
10/1
13
4.6
10/1
T: P Stokes
R: Ben Allen (56)
10/1
14
4.8
20/1
T: M M Laurie
R: J Noonan (55)
20/1
3f foxwedge (AUS) x tara beauty (AUS) (sebring (AUS))
15
6.3
Namibia (15)
66/1
T: P G Carey
R: J Winks (55)
66/1
3f smart missile (AUS) x drawbridge (IRE) (rainbow quest (USA))
Race 9 - Green Distillation Tech. Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.36 (34.35)
Prizemoney: $125,000
1
7/1
T: J W Price
R: D Dunn (54)
7/1
5g nicconi (AUS) x girls rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Janis,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2
Lyre (8)
4/1
T: Anthony Freedman
R: Ms L J Meech (54.5)
4/1
3f lonhro (AUS) x erato (AUS) (street cry (IRE))
3
3.8
11/1
T: Symon Wilde
R: B Rawiller (57.5)
11/1
6g host (CHI) x petit cadeau (AUS) (kingston mill (USA))
4
4.2
9/2
T: P Stokes
R: Ben Allen (54)
9/2
4g terango (AUS) x serene lass (AUS) (not a single doubt (AUS))
5
4.3
Runson (4)
20/1
T: L & T Corstens
R: S Baster (59)
20/1
7g delzao (AUS) x runs on dreams (AUS) (last tycoon (IRE))
6
4.5
13/2
T: D T O'Brien
R: B Melham (60)
13/2
5g squamosa (AUS) x commanding angel (AUS) (commands (AUS))
7
4.8
11/4F
T: James Cummings
R: Damian Lane (58.5)
11/4F
4g lonhro (AUS) x giggleswick (AUS) (elusive quality (USA))
8
5.8
60/1
T: Ms R Frost
R: D Yendall (54)
60/1
9
6.1
30/1
T: John Pascoe
R: Zac Spain (54)
30/1
5g bel esprit (AUS) x yasey san (AUS) (yasey (JPN))
10
7.1
25/1
T: James Cummings
R: Craig Williams (59.5)
25/1
7g commands (AUS) x jerezana (AUS) (lonhro (AUS))
11
9.4
16/1
T: C J Waller
R: M J Dee (60)
16/1
5h key deputy (USA) x tatiana cat (ARG) (easing along (USA))
* Nick figures are for Australasia.