Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, April 11

Race 1 - Take It To The Neds Level Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:12.06 (37.04)
Prizemoney: $100,000
1
Diala (10)
15/2
T: M, W & J Hawkes
R: D Dunn (56.5)
15/2
2f artie schiller (USA) x excellent lady (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Dream Master, Petits Filous,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
9/1
T: Gemma Rielly
R: J Bowditch (56.5)
9/1
2f cluster (AUS) x explosive cross (AUS) (bernardini (USA))
3
2.5
6/1
T: C Maher & D Eustace
R: M Zahra (56.5)
6/1
2f exceed and excel (AUS) x bound for earth (AUS) (northern meteor (AUS))
4
3.2
9/1
T: K M Keys
R: B Melham (58.5)
9/1
2c street boss (USA) x god bless us (AUS) (flying spur (AUS))
5
3.4
7/2F
T: C Maher & D Eustace
R: Jye McNeil (60)
7/2F
2c deep field (AUS) x without exception (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.2
25/1
T: Alisa Hinch
R: Teodore Nugent (56.5)
25/1
7
5.7
4/1
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (59)
4/1
2f all too hard (AUS) x la renaissance (FR) (astronomer royal (USA))
8
8.9
15/1
T: L & T Corstens
R: John Allen (56.5)
15/1
2f all too hard (AUS) x kakakakatie (AUS) (zeditave (AUS))
9
13.9
5/1
T: L & T Corstens
R: Ben Thompson (58.5)
5/1
2c starspangledbanner (AUS) x chasing mammon (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 2 - Neds Same Race Multi (Bm90) (1100m)
Class: Benchmark 90 Track: Soft(6) Time: 1:05.14 (35.30)
Prizemoney: $100,000
1
5/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: D Oliver (56)
5/1
4m eurozone (AUS) x free thinking (NZ) (pendragon (NZ))
This nick: 8 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
1.5
15/4F
T: Anthony Freedman
R: M Zahra (61.5)
15/4F
3
1.7
6/1
T: P L Caboche
R: B Rawiller (59.5)
6/1
7m solo flyer (AUS) x blow the budget (AUS) (luskin star (AUS))
4
2.9
Anjana (7)
9/2
T: L Smith
R: Ben Allen (58.5)
9/2
4m sepoy (AUS) x further (AUS) (more than ready (USA))
5
3.1
12/1
T: Ms R Kelly
R: Lachlan King (55)
12/1
6m bel esprit (AUS) x queen trice (AUS) (keltrice (AUS))
6
3.2
5/1
T: T Busuttin & N Young
R: Craig Williams (59)
5/1
3f savabeel (AUS) x hollywood (NZ) (pins (AUS))
7
4.2
7/1
T: P Stokes
R: Thomas Stockdale (59)
7/1
4m choisir (AUS) x illicitly (AUS) (kaapstad (NZ))
8
4.3
12/1
T: T J Hughes Jnr
R: J Winks (56)
12/1
Race 3 - Neds Extra Head Hcp (1400m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:26.08 (35.92)
Prizemoney: $108,000
1
Leale (9)
20/1
T: Catherine Hutchinson
R: Lewis German (53)
20/1
3f moshe (AUS) x successfully (AUS) (mossman (AUS))
Winning siblings: Act Of Fame,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
14/1
T: Henry Dwyer
R: Regan Bayliss (56)
14/1
3g so you think (NZ) x rossa mia (AUS) (testa rossa (AUS))
3
1
9/2
T: M Ellerton & S Zahra
R: Damien Thornton (56)
9/2
3f foxwedge (AUS) x hiddnah (USA) (affirmed (USA))
4
2.9
4/1
T: P Stokes
R: M Zahra (56)
4/1
3g star witness (AUS) x unapologetic (NZ) (no excuse needed (GB))
5
3.1
9/1
T: Robert Hickmott
R: Craig Williams (56)
9/1
6
4.6
5/2F
T: M Ellerton & S Zahra
R: Jamie Kah (56)
5/2F
7
5.1
30/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (56.5)
30/1
8
5.3
5/1
T: M D Moroney
R: Thomas Stockdale (55)
5/1
3g sidereus (AUS) x ferocious katy (AUS) (ferocity (AUS))
9
8.3
12/1
T: Anthony Freedman
R: John Allen (56.5)
12/1
3g charm spirit (IRE) x zaloot (NZ) (zabeel (NZ))
10
8.8
150/1
T: L & T Corstens
R: Ben Thompson (56)
150/1
Race 4 - Neds Toolbox (Bm78) (1100m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(6) Time: 1:04.73 (35.44)
Prizemoney: $60,000
1
4/1F
T: P Stokes
R: L Nolen (56)
4/1F
4m all too hard (AUS) x the good wife (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: It's A Myth,
This nick: 19 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
0.4
13/2
T: J D Sadler
R: M Zahra (57.5)
13/2
5g all american (AUS) x illusionist (AUS) (favorite trick (USA))
3
0.8
16/1
T: M D Moroney
R: Fred W Kersley (58.5)
16/1
6g zoffany (IRE) x barcelona girl (AUS) (noverre (USA))
4
0.9
9/1
T: Amy & Ash Yargi
R: D Yendall (59)
9/1
6g reward for effort (AUS) x rapid sensation (AUS) (success express (USA))
5
1
Sagarra (17)
8/1
T: R D Griffiths
R: Lewis German (53.5)
8/1
5g teofilo (IRE) x mintbin (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
1.7
11/1
T: Ms S Trolove
R: Teodore Nugent (58)
11/1
7
3.2
Leiter (10)
4/1F
T: T J Hughes Jnr
R: J Winks (58.5)
4/1F
4g wanted (AUS) x miss octopussy (AUS) (lonhro (AUS))
8
4
20/1
T: Ms R Frost
R: W Egan (56)
20/1
9
5
150/1
T: K L Corstens
R: Beau Mertens (56)
150/1
4g akeed mofeed (GB) x sea island (NZ) (woodman (USA))
10
5.5
16/1
T: M M Laurie
R: D W Stackhouse (59)
16/1
5g smart missile (AUS) x malapert (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
7
20/1
T: G Eurell
R: Craig Williams (59.5)
20/1
5g choisir (AUS) x redouteski (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
7.1
9/1
T: L & T Corstens
R: Lachlan King (59)
9/1
4h snitzel (AUS) x extension of time (AUS) (dash for cash (AUS))
13
8.1
25/1
T: C Maher & D Eustace
R: Thomas Stockdale (60)
25/1
5g denman (AUS) x coco kerringle (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 5 - Neds Galilee Series Final (2400m) LR
Class: Open Track: Soft(6) Time: 2:35.57 (39.22)
Prizemoney: $120,000
1
9/2
T: R D Griffiths
R: M Zahra (58)
9/2
Winning siblings: Oncidium Ruler, Royal Order, Za Za Zoom,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.3
Bellx (12)
11/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Craig Williams (56)
11/2
3f rock hero (AUS) x aythreeeighty (NZ) (scenic (IRE))
3
1.8
11/2
T: D T O'Brien
R: Regan Bayliss (58)
11/2
3g all too hard (AUS) x recoinage (AUS) (flying spur (AUS))
4
3.5
12/1
T: P A Preusker
R: John Allen (58)
12/1
3c canford cliffs (IRE) x spartica (AUS) (spartacus (AUS))
5
4.5
16/1
T: Matthew Cumani
R: D Oliver (58)
16/1
3g unencumbered (AUS) x princess wiltons (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
4.7
60/1
T: P G Carey
R: R Mc Leod (58)
60/1
3g fiorente (IRE) x flotercher (AUS) (tiger hill (IRE))
7
7.4
15/4F
T: T Busuttin & N Young
R: Beau Mertens (59)
15/4F
3g savabeel (AUS) x legs (NZ) (pins (AUS))
8
16.4
100/1
T: Matthew Cumani
R: Ben Thompson (56)
100/1
3f dundeel (NZ) x macarthur park (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
17.9
30/1
T: L & T Corstens
R: M J Dee (56)
30/1
3f canford cliffs (IRE) x aqua modern (AUS) (tiger hill (IRE))
10
18.9
60/1
T: D T O'Brien
R: B Prebble (56)
60/1
3f dundeel (NZ) x petworth house (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
19.1
4/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: D Dunn (58)
4/1
3c fastnet rock (AUS) x pear tart (AUS) (dehere (USA))
12
25.1
50/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: N Callow (56)
50/1
3f rock hero (AUS) x speed queen (AUS) (hussonet (USA))
13
30.1
80/1
T: J F Moloney
R: D W Stackhouse (58)
80/1
3g reset (AUS) x red pointes (AUS) (testa rossa (AUS))
14
36.1
300/1
T: P F Ryan
R: K Bohorun (58)
300/1
15
41.1
25/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Jye McNeil (58)
25/1
3c redoute's choice (AUS) x kneeling (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 6 - Neds Bet Back Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:11.43 (35.78)
Prizemoney: $100,000
1
8/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (60)
8/1
5g squamosa (AUS) x commanding angel (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Angels Crown, Order Of Fury,
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
2
25/1
T: C W Little
R: Craig Williams (56)
25/1
4g zacinto (GB) x highlights (NZ) (high chaparral (IRE))
3
3
20/1
T: L Smith
R: D Yendall (60.5)
20/1
5h artie schiller (USA) x gibraltar storm (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
3.2
8/1
T: T & C McEvoy
R: Jamie Kah (59.5)
8/1
5g sebring (AUS) x viking turf belle (AUS) (elusive quality (USA))
5
3.7
11/2F
T: J W Price
R: Jye McNeil (58)
11/2F
5g nicconi (AUS) x girls rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
6.2
25/1
T: M D Moroney
R: M J Dee (59)
25/1
6g so you think (NZ) x marie des fleurs (FR) (smart strike (CAN))
7
6.5
Terbium (15)
11/2F
T: P Stokes
R: L Nolen (56)
11/2F
4g terango (AUS) x serene lass (AUS) (not a single doubt (AUS))
8
7.8
20/1
T: P Stokes
R: Teodore Nugent (58)
20/1
5h snitzel (AUS) x power o'raylee (AUS) (o'reilly (NZ))
9
9.1
40/1
T: Ms R Frost
R: Harry Grace (53)
40/1
7g tavistock (NZ) x pineau (NZ) (carnegie (IRE))
10
10.8
30/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (56)
30/1
5g al maher (AUS) x ruby bre (AUS) (rubiton (AUS))
11
12.1
15/1
T: D R Brideoake
R: D W Stackhouse (56)
15/1
4m hinchinbrook (AUS) x ordinance (AUS) (commands (AUS))
12
13.8
7/1
T: M D Moroney
R: Thomas Stockdale (56)
7/1
13
15.8
13/2
T: M, W & J Hawkes
R: D Dunn (56)
13/2
5m stratum (AUS) x silverbeat (AUS) (distant music (USA))
Race 7 - Le Pine Funerals Easter Cup (2000m) Gr3
Class: Open Track: Soft(7) Time: 2:05.48 (38.56)
Prizemoney: $128,000
1
13/4F
T: T Busuttin & N Young
R: M J Dee (56.5)
13/4F
6g fastnet rock (AUS) x ideal (GB) (galileo (IRE))
This nick: 50 runners; 41 winners; 11 SW. Details
2
0.2
100/1
T: M & L Cerchi
R: Ben Thompson (56)
100/1
7g galileo (IRE) x midday (GB) (oasis dream (GB))
3
1.5
20/1
T: C J Waller
R: M Zahra (56)
20/1
5m savabeel (AUS) x chilled out (NZ) (anabaa (USA))
4
1.6
10/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (59.5)
10/1
6g so you think (NZ) x black minx (NZ) (lonhro (AUS))
5
2.9
100/1
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (58)
100/1
6g muhtathir (GB) x marah dubai (FR) (dubawi (IRE))
6
4.1
30/1
T: C W Little
R: B Prebble (56)
30/1
7
4.3
4/1
T: T & C McEvoy
R: Jamie Kah (57)
4/1
4g sizzling (AUS) x abscond (AUS) (galileo (IRE))
8
4.4
100/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: N Callow (58.5)
100/1
7g zoffany (IRE) x sarawati (IRE) (haafhd (GB))
9
6.2
12/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (60.5)
12/1
9g helike (USA) x butter street (AUS) (secret savings (USA))
10
6.4
10/1
T: G Eurell
R: Craig Williams (56)
10/1
4g smart missile (AUS) x minnastar (NZ) (black minnaloushe (USA))
11
6.6
4/1
T: T Busuttin & N Young
R: Thomas Stockdale (56.5)
4/1
5g tavistock (NZ) x hula bar (NZ) (al akbar (AUS))
12
7.3
60/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (58.5)
60/1
13
12.3
13/2
T: M, W & J Hawkes
R: D Dunn (56)
13/2
4m sebring (AUS) x asylum seeker (SAF) (count dubois (GB))
14
16.3
100/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Regan Bayliss (59.5)
100/1
7g iffraaj (GB) x miss gibraltar (GB) (rock of gibraltar (IRE))
Race 8 - Elvis Thurgood 40th Anniv. Cup (1400m) Gr3
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:25.88 (35.84)
Prizemoney: $128,000
1
4/1
T: C Maher & D Eustace
R: Jamie Kah (56)
4/1
4m universal ruler (AUS) x im your fire (NZ) (holy roman emperor (IRE))
Winning siblings: Combat Ready,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
6/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Zac Spain (57.5)
6/1
4m hinchinbrook (AUS) x midnight revels (NZ) (don eduardo (NZ))
3
3.1
20/1
T: Nick Ryan
R: N Callow (57)
20/1
5g nicconi (AUS) x on credit (NZ) (viking ruler (AUS))
4
3.2
11/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (56.5)
11/1
6g jimmy choux (NZ) x floramour (AUS) (more than ready (USA))
5
3.9
12/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M Zahra (58)
12/1
4m lope de vega (IRE) x cutting remark (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.2
9/1
T: Mitchell Beer
R: Teodore Nugent (56)
9/1
5g o'reilly (NZ) x do ra mi (NZ) (savabeel (AUS))
7
5.4
30/1
T: M D Moroney
R: M J Dee (56)
30/1
6g windsor knot (IRE) x halliard (GB) (halling (USA))
8
7.1
Gundown (15)
150/1
T: M D Moroney
R: J Winks (56)
150/1
9
7.4
Chapada (10)
40/1
T: M D Moroney
R: D W Stackhouse (56.5)
40/1
4g bullet train (GB) x diamantina dior (AUS) (oasis dream (GB))
10
7.6
66/1
T: L Smith
R: Declan Bates (56)
66/1
11
10.1
7/4F
T: M, W & J Hawkes
R: D Dunn (58.5)
7/4F
4g animal kingdom (USA) x salutations (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
10.9
100/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (61)
100/1
7g zoffany (IRE) x cartama (GB) (mark of esteem (IRE))
13
11.5
30/1
T: Brent Stanley
R: B Prebble (59)
30/1
6g sebring (AUS) x shantha's girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
14
15.4
40/1
T: Matthew Brown
R: B Higgins (56)
40/1
4g magnus (AUS) x purple butterfly (AUS) (commands (AUS))
Race 9 - Neds Price Boost Hcp (1600m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:40.48 (37.28)
Prizemoney: $100,000
1
9/1
T: Levi Kavanagh
R: Jamie Kah (59)
9/1
5g pierro (AUS) x tahni girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 44 runners; 32 winners; 9 SW. Details
2
0.5
13/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: N Callow (60)
13/2
7g dr fong (USA) x sindiyma (IRE) (kalanisi (IRE))
3
0.7
12/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (58.5)
12/1
6g dansili (GB) x mirror lake (GB) (dubai destination (USA))
4
0.9
14/1
T: T Busuttin & N Young
R: Dylan Dunn (58.5)
14/1
6g redwood (GB) x diva in red (AUS) (high yield (USA))
5
1.6
7/2F
T: M Price & M Kent Jnr
R: Thomas Stockdale (54)
7/2F
5g smart missile (AUS) x special melody (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
2.9
40/1
T: Patrick Payne
R: Lucinda Doodt (53)
40/1
8g strategic (AUS) x flying ella (AUS) (flying spur (AUS))
7
3.1
5/1
T: Aaron Purcell
R: Teodore Nugent (57.5)
5/1
7g tertullian (USA) x guantana (GER) (dynaformer (USA))
8
3.2
Fidelia (10)
15/4
T: R D Griffiths
R: B Prebble (56)
15/4
4m not a single doubt (AUS) x fidele (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
3.3
14/1
T: C J Waller
R: Jye McNeil (59)
14/1
5g so you think (NZ) x rhode island red (USA) (tale of the cat (USA))
10
3.4
20/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (58.5)
20/1
5g savabeel (AUS) x fast love (NZ) (fastnet rock (AUS))
11
5.4
200/1
T: L Smith
R: Declan Bates (56)
200/1
6m artie schiller (USA) x sadiya (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
7.1
25/1
T: Nick Smart
R: D Dunn (56)
25/1
5g ambidexter (AUS) x miss eclipse (AUS) (el moxie (USA))
* Nick figures are for Australasia.