Breednet Results

DONALD - Friday, June 5

Race 1 - Bendigo Door Centre Mdn Plate (2000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:06.92 (36.20)
Prizemoney: $31,500
1
7/2
T: P A Preusker
R: Ms C Puls (58.5)
7/2
5g atomic (AUS) x devious flight (AUS) (good journey (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
30/1
T: D W Whitworth
R: Jarrod Fry (56.5)
30/1
4m all too hard (AUS) x gopana (AUS) (galileo (IRE))
2018 Inglis Classic Yearling Sale
$25,000
Vendor: Bhima Thoroughbreds, Scone
Buyer: W Rutledge
3
1.4
3/1F
T: G Eurell
R: C Newitt (58.5)
3/1F
3g husson (ARG) x strobic (AUS) (red ransom (USA))
4
1.6
5/1
T: R D Griffiths
R: J Mott (58.5)
5/1
3g written tycoon (AUS) x my donnatella (NZ) (don eduardo (NZ))
5
1.7
4/1
T: Joseph Waldron
R: W Egan (56.5)
4/1
3f iffraaj (GB) x dagmar (AUS) (danehill (USA))
6
2.7
4/1
T: Daniel Bowman
R: D Moor (58.5)
4/1
7
4.2
200/1
T: B I Stanaway
R: Neil Farley (58.5)
200/1
8
4.7
12/1
T: Anthony Cosgriff
R: Jordan Childs (58.5)
12/1
4g galileo (IRE) x queen of france (USA) (danehill (USA))
9
5.5
30/1
T: Ms H Burns
R: Samuel Payne (56.5)
30/1
4m americain (USA) x cape augusta (USA) (cape town (USA))
10
7
100/1
T: B M Cole
R: Randy Tan (58.5)
100/1
3g redente (AUS) x omo river (AUS) (falvelon (AUS))
11
16
Hardway (14)
100/1
T: B I Stanaway
R: J Maskiell (58.5)
100/1
Race 2 - Tac Be Races Ready Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.86 (34.26)
Prizemoney: $31,500
1
10/1
T: John McArdle
R: J Mott (56)
10/1
2f i am invincible (AUS) x travesura (USA) (limehouse (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/1
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (58)
4/1
2g star witness (AUS) x charge at dawn (AUS) (charge forward (AUS))
3
0.2
15/4
T: Henry Dwyer
R: Michael Poy (56)
15/4
2f spirit of boom (AUS) x yatala (AUS) (more than ready (USA))
4
1.9
20/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (56)
20/1
2f rich enuff (AUS) x lilly the filly (AUS) (hold that tiger (USA))
5
2.2
Kotys (8)
9/4F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (56)
9/4F
6
2.4
13/2
T: M Ellerton & S Zahra
R: Jordan Childs (58)
13/2
2g epaulette (AUS) x novel idea (AUS) (new approach (IRE))
7
3.2
50/1
T: C V Kelly
R: Alana Kelly (56)
50/1
2c choisir (AUS) x senyuman (IRE) (shirocco (GER))
8
6.7
5/1
T: Amy & Ash Yargi
R: Damien Thornton (56)
5/1
2f zoustar (AUS) x floral scent (AUS) (lonhro (AUS))
Race 3 - Pea Co Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.64 (34.90)
Prizemoney: $31,500
1
Renouf (9)
7/4
T: M J Williams
R: D Yendall (56)
7/4
3f street boss (USA) x flying tessie (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Lonroadtofly,
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
2
6/1
T: Mitchell Freedman
R: W Egan (56)
6/1
3f fighting sun (AUS) x symphony strings (AUS) (excellent art (GB))
3
3.5
6/4F
T: Robert Hickmott
R: M J Dee (58)
6/4F
3g fighting sun (AUS) x serene rose (AUS) (ferocity (AUS))
4
3.7
20/1
T: T D Kelly
R: Neil Farley (58)
20/1
5
3.9
Spurge (18)
100/1
T: G L Donaldson
R: J Maskiell (58)
100/1
3g master of design (AUS) x real spur (AUS) (flying spur (AUS))
6
4.1
20/1
T: Ms G Johnstone
R: Jarrod Fry (58)
20/1
3g bon hoffa (AUS) x singing shadow (AUS) (hold that tiger (USA))
7
4.3
20/1
T: A R Coffey
R: D W Stackhouse (56)
20/1
8
5.8
20/1
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (56)
20/1
9
6.1
20/1
T: K L Corstens
R: Jack Hill (58)
20/1
3g kuroshio (AUS) x gold hoffa (AUS) (bon hoffa (AUS))
10
6.3
40/1
T: S A Lake
R: C Newitt (56)
40/1
3f war (AUS) x made to fly (AUS) (flying spur (AUS))
11
7
Stinga (16)
100/1
T: J F Moloney
R: Patrick Moloney (58)
100/1
3g all too hard (AUS) x stings (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
12
7.5
66/1
T: M Cornish & Ms D Gaskin
R: Dean Holland (58)
66/1
3c purrealist (AUS) x stella bebe (AUS) (primus (AUS))
Race 4 - Weir's Iga Donald Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:21.12 (36.16)
Prizemoney: $31,500
1
13/2
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (57.5)
13/2
Winning siblings: Your Divine Archie,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
Ozone (13)
11/2F
T: Colin Scott
R: Damien Thornton (59.5)
11/2F
3g fighting sun (AUS) x mavi (NZ) (one cool cat (USA))
3
1.3
Tereras (12)
11/2F
T: Andrew Noblet
R: Ben Thompson (57.5)
11/2F
4
1.8
7/1
T: Maddie Raymond
R: Will Price (56)
7/1
3f adelaide (IRE) x molly rocks (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
3.3
7/1
T: A R Coffey
R: D Yendall (59.5)
7/1
3g turffontein (AUS) x the blues sister (NZ) (blues traveller (IRE))
6
3.5
80/1
T: B & A McKnight
R: Alana Kelly (57.5)
80/1
4g lucas cranach (GER) x gemabaa (AUS) (anabaa (USA))
7
3.7
11/2F
T: Patrick Payne
R: W Egan (59.5)
11/2F
8
3.8
60/1
T: S V Brown
R: M Aitken (59.5)
60/1
9
6.3
Soumah (8)
10/1
T: C Maher & D Eustace
R: M J Dee (59.5)
10/1
3g pierro (AUS) x anatina (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
6.5
16/1
T: Nick Ryan
R: Jack Martin (59.5)
16/1
3g reset (AUS) x magic milady (AUS) (starcraft (NZ))
11
8
8/1
T: L Smith
R: Declan Bates (59.5)
8/1
12
9
14/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: C Newitt (59.5)
14/1
3g ocean park (NZ) x iffy (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 5 - Spud's Cafe Donald (Bm64) (1350m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:21.73 (34.52)
Prizemoney: $31,500
1
15/1
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (56)
15/1
Winning siblings: On Cloud Nine, Silent Sniper,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: G A Osborne
R: Kiran Quilty (59.5)
9/2
8g good journey (USA) x reine sauvage (AUS) (indian danehill (IRE))
3
3.1
7/2
T: Nathan Hobson
R: Madison Lloyd (58.5)
7/2
5g ocean park (NZ) x calgary (NZ) (danasinga (AUS))
4
3.2
16/1
T: Symon Wilde
R: D Moor (56)
16/1
3f war (AUS) x crevasse (AUS) (snowland (AUS))
5
3.4
13/4F
T: M J Williams
R: W Egan (59.5)
13/4F
3g so you think (NZ) x alana's dream (AUS) (bernardini (USA))
6
3.5
13/2
T: Jamie Edwards
R: D Yendall (59)
13/2
4m helmet (AUS) x expensively (AUS) (saint ballado (CAN))
7
3.7
7/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: Damien Thornton (59)
7/1
8
4.1
11/2
T: Henry Dwyer
R: Ms G Cartwright (58)
11/2
3g dundeel (NZ) x manhattan mam (AUS) (dehere (USA))
9
7.8
150/1
T: A Rosolini
R: Ms R Mangan (56)
150/1
4m moshe (AUS) x privada (AUS) (delago brom (AUS))
10
8
80/1
T: Ms L Tolson & Ms L Proctor
R: C Newitt (56)
80/1
4m testa rossa (AUS) x eternal sunshine (AUS) (platinum scissors (AUS))
Race 6 - Michaels Of Donald (Bm64) (1350m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:21.65 (34.80)
Prizemoney: $31,500
1
11/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Mott (59)
11/1
3g snitzel (AUS) x tetsuko (AUS) (i am invincible (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
4/1
T: Andrew Noblet
R: Patrick Moloney (57)
4/1
3f war chant (USA) x rokeby's witch (AUS) (blackfriars (AUS))
3
1.4
5/2F
T: Henry Dwyer
R: Ms G Cartwright (56.5)
5/2F
3f shooting to win (AUS) x ruby falls (AUS) (flying spur (AUS))
4
2.8
Canelo (2)
15/1
T: M & L Cerchi
R: Jordan Childs (60)
15/1
5
3.6
20/1
T: Noel Watson
R: W Egan (59)
20/1
5g jimmy choux (NZ) x ritzy lady (NZ) (zabeel (NZ))
6
3.8
16/1
T: Nathan Hobson
R: Madison Lloyd (56.5)
16/1
4g stratum (AUS) x danica (AUS) (sebring (AUS))
7
4
15/2
T: C Maher & D Eustace
R: Will Price (59.5)
15/2
4m written tycoon (AUS) x transonic (AUS) (casino prince (AUS))
8
5.7
20/1
T: Dan O'Sullivan
R: D W Stackhouse (56)
20/1
3f zoffany (IRE) x peony fairy (USA) (mr. greeley (USA))
9
5.8
12/1
T: A R Coffey
R: D Yendall (59)
12/1
4g rebel raider (AUS) x she's a monty (AUS) (desert king (IRE))
10
6
100/1
T: Rhys Archard
R: Jarrod Fry (56)
100/1
4m all american (AUS) x all legs (AUS) (jade robbery (USA))
11
6.8
13/2
T: L Smith
R: C Newitt (58)
13/2
12
7.1
11/1
T: Saab Hasan
R: Michael Poy (58.5)
11/1
6g cape blanco (IRE) x keep alight (NZ) (keeper (AUS))
Race 7 - Swan Hill Kubota (Bm64) (2000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 2:05.01 (35.62)
Prizemoney: $31,500
1
11/2
T: Michelle Payne
R: Jack Martin (60)
11/2
5g pierro (AUS) x gallant lady (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Smokin' Bella, Smokin' Hard,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/2
T: Symon Wilde
R: D Yendall (58.5)
9/2
3g glass harmonium (IRE) x aurora's hot (AUS) (fantastic light (USA))
3
1.6
15/4
T: Henry Dwyer
R: Jordan Childs (58)
15/4
4g pierro (AUS) x keep the peace (NZ) (keeper (AUS))
4
2.3
25/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Jack Hill (57.5)
25/1
5m smart missile (AUS) x never (AUS) (tale of the cat (USA))
5
2.4
20/1
T: Jamie Edwards
R: Damien Thornton (58)
20/1
6g foxwedge (AUS) x tellora (AUS) (elusive quality (USA))
6
2.5
Gaucho (8)
16/1
T: Dan O'Sullivan
R: Will Price (56.5)
16/1
3c toronado (IRE) x glory's girl (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
2.8
16/1
T: N A Blackiston
R: Declan Bates (59)
16/1
7
2.8
25/1
T: Mark Pegus
R: Madison Lloyd (56.5)
25/1
5m street boss (USA) x maunakea (AUS) (magic of money (AUS))
9
3
20/1
T: Peter Gelagotis
R: J Maskiell (58)
20/1
6g castledale (IRE) x hot 'n' moss (NZ) (strategic image (AUS))
10
6.5
13/4F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (58.5)
13/4F
3g hinchinbrook (AUS) x velasco (AUS) (flying spur (AUS))
11
13
40/1
T: Sean Mott
R: Campbell Rawiller (54.5)
40/1
4m magnus (AUS) x miss kempinsky (AUS) (kempinsky (AUS))
12
43
10/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: J Mott (60.5)
10/1
Race 8 - Bet365 (Bm64) (1620m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:40.30 (34.72)
Prizemoney: $31,500
1
13/4
T: L Smith
R: C Newitt (59.5)
13/4
3g al maher (AUS) x sovereign miss (AUS) (made of gold (USA))
Winning siblings: Harmon, Regal Reece, Spicy Sure,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/8F
T: P A Preusker
R: Declan Bates (59)
13/8F
3g jimmy creed (USA) x shameless (AUS) (more than ready (USA))
3
0.9
7/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (60)
7/1
4
1
10/1
T: T Busuttin & N Young
R: Jordan Childs (57)
10/1
3g tavistock (NZ) x ardeche (NZ) (dehere (USA))
5
1.2
25/1
T: M & L Cerchi
R: Jack Hill (57.5)
25/1
5g so you think (NZ) x dixie paradise (USA) (dixie union (USA))
6
1.6
40/1
T: Ms G Johnstone
R: Ben Thompson (57)
40/1
4m wanted (AUS) x molly's folly (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
3.9
20/1
T: Jamie Scott
R: D W Stackhouse (58.5)
20/1
3g reward for effort (AUS) x stepaway (AUS) (giant's causeway (USA))
8
4.1
40/1
T: R G Symons
R: Jarrod Fry (59)
40/1
5g elvstroem (AUS) x jeunabaa (AUS) (jeune (GB))
9
4.6
25/1
T: Symon Wilde
R: D Moor (57)
25/1
4m delightful choice (AUS) x ivory's lady (AUS) (ivory's irish (AUS))
10
5.8
8/1
T: A R Coffey
R: D Yendall (60.5)
8/1
4g nova sofala (AUS) x melody way (AUS) (archway (IRE))
11
8.3
100/1
T: Brent Stanley
R: Damien Thornton (58)
100/1
12
9.1
12/1
T: Andrew Noblet
R: Michael Poy (56)
12/1
3f bullbars (AUS) x di lusso (AUS) (lonhro (AUS))
Race 9 - Goldacres (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 0:57.67 (33.38)
Prizemoney: $31,500
1
4/1
T: M & L Cerchi
R: Jordan Childs (60.5)
4/1
Winning siblings: Diggity,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
9/4F
T: Patrick Payne
R: W Egan (60)
9/4F
3g charge forward (AUS) x spanski (AUS) (gonski (AUS))
3
3.3
7/2
T: L Smith
R: Chris Caserta (57.5)
7/2
3f toronado (IRE) x sixtyfour (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
4
Fancied (11)
11/1
T: P A Preusker
R: Will Price (55.5)
11/1
4m wanted (AUS) x sheedy's sheila (AUS) (keltrice (AUS))
5
5
20/1
T: A G Pace
R: Lachlan King (59)
20/1
6
5.1
16/1
T: Micheal Newton
R: Madison Lloyd (55)
16/1
7
5.3
15/1
T: Adam Chambers
R: Dean Holland (56.5)
15/1
3f danerich (AUS) x lindy (AUS) (lacryma cristi (IRE))
8
6
Ardeeo (1)
6/1
T: P A Preusker
R: Tatum Bull (57.5)
6/1
4g duporth (AUS) x cap dancer (AUS) (lucky owners (NZ))
9
6.5
50/1
T: J Rowe
R: Declan Bates (56.5)
50/1
10
9.8
20/1
T: R G Symons
R: Jarrod Fry (56.5)
20/1
3f war (AUS) x jeunabaa (AUS) (jeune (GB))
* Nick figures are for Australasia.