Breednet Results

DOOMBEN - Saturday, May 22

Race 1 - Mittys (Bm80) (2000m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 2:05.25 (34.38)
Prizemoney: $75,000
1
7/4F
T: John Thompson
R: Craig Williams (55.5)
7/4F
4g more than ready (USA) x dynesque (USA) (dynaformer (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2021 Inglis June (Late) Online Sale
$2,750
2
0.5
9/1
T: J A Gilmore
R: N Rawiller (59.5)
9/1
7g pluck (USA) x dirty (AUS) (hussonet (USA))
3
1.8
9/1
T: Edward O'Rourke
R: Jake Bayliss (56.5)
9/1
5m all too hard (AUS) x rosetta stone (GB) (sadler's wells (USA))
4
3
6/1
T: Michael Costa
R: Ben Thompson (54)
6/1
3g olympic glory (IRE) x class apart (AUS) (french deputy (USA))
5
4.2
4/1
T: K M Schweida
R: James Orman (57.5)
4/1
4m husson (ARG) x vintage blend (AUS) (cape cross (IRE))
6
5.5
12/1
T: R L Heathcote
R: Taylor Marshall (56)
12/1
5g savabeel (AUS) x fairy oak (NZ) (high chaparral (IRE))
7
6.2
10/1
T: T J Gollan
R: Ryan Maloney (59)
10/1
5g tavistock (NZ) x on arrival (NZ) (zabeel (NZ))
8
6.4
12/1
T: K M Schweida
R: J Byrne (57.5)
12/1
5m casino prince (AUS) x wurood (AUS) (more than ready (USA))
Race 2 - Captain Morgan Tropical (C6) (1600m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 1:36.13 (36.04)
Prizemoney: $75,000
1
Cloak (2)
10/1
T: David Vandyke
R: K J Cowan (56)
10/1
5g medaglia d'oro (USA) x screen (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Bollywood, Inquiry,
This nick: 19 runners; 12 winners; 4 SW. Details
2
0.2
5/1
T: T J Gollan
R: Craig Williams (52.5)
5/1
5m foxwedge (AUS) x bella vedera (AUS) (secret savings (USA))
3
1
8/1
T: Matthew Smith
R: Ron Stewart (54.5)
8/1
4
1.4
11/4F
T: L J Gough
R: N Rawiller (59)
11/4F
9g manhattan rain (AUS) x impulsive lass (AUS) (flying spur (AUS))
5
1.9
40/1
T: Gregory Booth
R: M Hellyer (59)
40/1
6g hinchinbrook (AUS) x follow that cat (AUS) (tale of the cat (USA))
6
2.2
Purroni (13)
9/1
T: T J Gollan
R: Ben Thompson (52.5)
9/1
4m pierro (AUS) x pure purrfection (AUS) (general nediym (AUS))
7
3
25/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (57)
25/1
5m per incanto (USA) x malaya (NZ) (towkay (AUS))
8
4.2
40/1
T: S J Morrisey
R: M R Du Plessis (54.5)
40/1
4g hinchinbrook (AUS) x mifflin (AUS) (street cry (IRE))
9
6.5
6/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (57.5)
6/1
4g rothesay (AUS) x cantantes (AUS) (just awesome (AUS))
10
6.7
Mocambo (10)
12/1
T: M J Lakey
R: Taylor Marshall (54.5)
12/1
4g deep field (AUS) x lady bligh (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
6.8
11/1
T: M A Currie
R: J Bowman (57.5)
11/1
5g written tycoon (AUS) x brambling (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
7
16/1
T: P P Jenkins
R: James Orman (57)
16/1
6m falkirk (NZ) x picka peach (NZ) (yamanin vital (NZ))
13
14
100/1
T: R W Stephenson
R: G Boss (59)
100/1
5g tavistock (NZ) x shanro (AUS) (lonhro (AUS))
Race 3 - City Property Carter Stks (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.68 (35.89)
Prizemoney: $150,000
1
11/2
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (56.5)
11/2
2f star witness (AUS) x ritzy (AUS) (medaglia d'oro (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
15/2
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
15/2
2f no nay never (USA) x chelsea hotel (AUS) (dylan thomas (IRE))
3
0.4
5/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (56.5)
5/1
2f maurice (JPN) x koonoomoo (AUS) (dubleo (USA))
4
0.6
16/1
T: A J & T Edmonds
R: R Fradd (56.5)
16/1
2f star turn (AUS) x roedean (AUS) (flying spur (AUS))
5
1.3
3/1F
T: C Maher & D Eustace
R: K Mc Evoy (56.5)
3/1F
2f capitalist (AUS) x baby corn (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
2.1
5/1
T: S O'Dea & M Hoysted
R: Baylee Nothdurft (56.5)
5/1
2f star turn (AUS) x al's magic miss (AUS) (magic albert (AUS))
7
8.6
50/1
T: R G Lipp
R: Ms S Thornton (56.5)
50/1
2f spirit of boom (AUS) x pearls for me (AUS) (red dazzler (AUS))
8
11.8
7/2
T: J G Symons & S Laxon
R: Ron Stewart (56.5)
7/2
2f headwater (AUS) x moodlighting (AUS) (mossman (AUS))
9
16.6
Laide (12)
40/1
T: B J Lockwood
R: M R Du Plessis (56.5)
40/1
2f astern (AUS) x talimena (AUS) (lonhro (AUS))
Race 4 - Ipg Marketing Darby McCarthy (1110m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:04.85 (34.39)
Prizemoney: $125,000
1
9/2
T: M G Nolan
R: K Mc Evoy (55)
9/2
3f bel esprit (AUS) x kiss for gran (AUS) (show a heart (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Streaka (13)
40/1
T: Chris Anderson
R: G Boss (56)
40/1
3g deep field (AUS) x nakedindaspa (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.2
15/2
T: G R Duncan
R: Ben Thompson (56)
15/2
3g headwater (AUS) x trista rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
4
1.3
20/1
T: Jonny Field
R: Jag Guthmann-Chester (56)
20/1
3g wandjina (AUS) x sunset express (AUS) (success express (USA))
5
1.4
11/2
T: Annabel Neasham
R: Craig Williams (58)
11/2
3c headwater (AUS) x regal tier (AUS) (royal academy (USA))
6
1.8
20/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: J Byrne (58)
20/1
3g sebring (AUS) x mischief night (AUS) (shamardal (USA))
7
2.3
7/2F
T: M J Dunn
R: J B Mc Donald (57)
7/2F
8
3.1
5/1
T: Mark Newnham
R: J Parr (57.5)
5/1
9
4.1
50/1
T: T J Gollan
R: Ryan Maloney (56)
50/1
10
4.3
Xerri (9)
40/1
T: A J & T Edmonds
R: Baylee Nothdurft (56)
40/1
3g snitzel (AUS) x sempre libera (AUS) (medaglia d'oro (USA))
11
4.5
60/1
T: S J Morrisey
R: M R Du Plessis (56)
60/1
3g spirit of boom (AUS) x ossie's secret (AUS) (red dazzler (AUS))
12
4.6
12/1
T: Ms M Brosnan
R: R Fradd (56)
12/1
3g per incanto (USA) x savamour (NZ) (savabeel (AUS))
13
5.8
30/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Damian Lane (58)
30/1
3g snitzel (AUS) x loveyamadly (AUS) (bel esprit (AUS))
14
12.1
100/1
T: Melissa Leitch
R: M Cahill (54)
100/1
3f no nay never (USA) x snippet street (AUS) (street cry (IRE))
Race 5 - M. M. Pam O'Neill Stks (1600m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:36.75 (37.71)
Prizemoney: $150,000
1
Nudge (4)
6/1
T: C J Waller
R: K Mc Evoy (56)
6/1
This nick: 41 runners; 34 winners; 7 SW. Details
2
1.5
15/2
T: M J Dunn
R: J Bowman (56.5)
15/2
5m real saga (AUS) x wabeel (AUS) (commands (AUS))
3
2.3
3/1F
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (58.5)
3/1F
4m epaulette (AUS) x icy heels (AUS) (medaglia d'oro (USA))
4
3
12/1
T: R G Lipp
R: James Orman (55.5)
12/1
4m rothesay (AUS) x star of kristle (AUS) (general nediym (AUS))
5
3.3
14/1
T: K A Lees
R: N Rawiller (56)
14/1
5m snitzel (AUS) x empress lily (AUS) (zabeel (NZ))
6
3.4
7/2
T: Mark Newnham
R: J Parr (58.5)
7/2
5m stratum (AUS) x rippled (GB) (dalakhani (IRE))
7
3.7
7/2
T: J A O'Shea
R: J B Mc Donald (55.5)
7/2
4m tavistock (NZ) x night danza (AUS) (danzero (AUS))
8
6.9
30/1
T: Michael Costa
R: Jag Guthmann-Chester (55.5)
30/1
5m sebring (AUS) x onecatstoomany (AUS) (one cool cat (USA))
9
7.7
Akage (8)
100/1
T: B V Crowley
R: Ms S Thornton (55.5)
100/1
7m haradasun (AUS) x impinge (NZ) (generous (IRE))
10
10.2
30/1
T: Ms D Newham
R: M Cahill (55.5)
30/1
7m hard spun (USA) x laynlow (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 6 - XXXX Chief De Beers (1110m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:04.51 (34.97)
Prizemoney: $125,000
1
Varda (11)
8/1
T: James Cummings
R: K Mc Evoy (54)
8/1
4m lonhro (AUS) x wild queen (AUS) (loup sauvage (USA))
Winning siblings: Regent, Yavanna,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Kylease (13)
20/1
T: S O'Dea & M Hoysted
R: Ms S Thornton (54)
20/1
5m choisir (AUS) x lalani (AUS) (lonhro (AUS))
3
1.1
100/1
T: L G Ross
R: M R Du Plessis (55)
100/1
4
1.2
Zaniah (7)
20/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (55)
20/1
5m zoustar (AUS) x listen here (AUS) (elusive quality (USA))
5
1.9
6/1
T: L & T Corstens
R: Ben Thompson (54)
6/1
4g zoustar (AUS) x aquada (AUS) (flying spur (AUS))
6
2.1
16/1
T: K M Schweida
R: James Orman (59)
16/1
7
2.3
10/1
T: T J Gollan
R: Ryan Maloney (57.5)
10/1
7g falvelon (AUS) x stay in honour (AUS) (honours list (IRE))
8
2.4
60/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (55)
60/1
8g tycoon ruler (AUS) x meg's ace (AUS) (buck's pride (AUS))
9
2.5
Niedorp (10)
15/2
T: T J Gollan
R: G Boss (54)
15/2
10
2.6
7/2F
T: T J Gollan
R: J Bowman (56)
7/2F
11
3.8
6/1
T: A & S Freedman
R: Damian Lane (56.5)
6/1
4g ilovethiscity (AUS) x handcut (AUS) (danerich (AUS))
12
4.1
25/1
T: K M Schweida
R: Baylee Nothdurft (56.5)
25/1
7g jet spur (AUS) x carnivale queen (AUS) (starcraft (NZ))
13
6.4
11/2
T: P & P Snowden
R: J B Mc Donald (58.5)
11/2
Race 7 - Channel 7 Doomben Cup (2000m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:01.06 (35.64)
Prizemoney: $700,000
1
5/4F
T: Annabel Neasham
R: J B Mc Donald (59)
5/4F
6g leroidesanimaux (BRZ) x kesara (GB) (sadler's wells (USA))
Winning siblings: Kirks Ryker,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
7
16/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (57)
16/1
4m tavistock (NZ) x bagalollies (AUS) (zabeel (NZ))
3
9.3
30/1
T: J G Sargent
R: Regan Bayliss (59)
30/1
4g burgundy (NZ) x wansesingyee (AUS) (galileo (IRE))
4
9.6
50/1
T: Ms W Roche
R: Ron Stewart (57)
50/1
7m sebring (AUS) x cleanup (AUS) (dehere (USA))
5
11.9
16/1
T: J W Richards
R: O P Bosson (57)
16/1
6m commands (AUS) x meleka belle (NZ) (iffraaj (GB))
6
12
16/1
T: James Cummings
R: K Mc Evoy (59)
16/1
7g pivotal (GB) x alessandria (GB) (sunday silence (USA))
7
12.5
25/1
T: C J Waller
R: Damian Lane (59)
25/1
8g teofilo (IRE) x zalika (NZ) (zabeel (NZ))
8
13.2
10/1
T: C J Waller
R: J Byrne (59)
10/1
5g born to sea (IRE) x almansa (IRE) (dr. devious (IRE))
9
17.5
15/4
T: C Maher & D Eustace
R: G Boss (59)
15/4
5h camelot (GB) x sparrow (IRE) (oasis dream (GB))
10
49.5
11/2
T: K A Lees
R: J Bowman (59)
11/2
6g henrythenavigator (USA) x elopa (GER) (tiger hill (IRE))
Race 8 - Tab Brc Sprint (1350m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:19.83 (35.47)
Prizemoney: $175,000
1
30/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (55.5)
30/1
6g bryannbo's gift (NZ) x horshoe (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Dovana, Steel Frost,
This nick: 4 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
1.3
9/1
T: M D Moroney
R: O P Bosson (60)
9/1
5m ocean park (NZ) x baggy green (AUS) (galileo (IRE))
3
1.4
Axe (16)
12/1
T: Michael Costa
R: Jag Guthmann-Chester (54)
12/1
4g written tycoon (AUS) x exselva (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
2.8
2/1F
T: T J Gollan
R: G Boss (54)
2/1F
4g i am invincible (AUS) x sonnenblume (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
3
Fender (13)
25/1
T: B F Cavanough
R: M Cahill (54)
25/1
4g toronado (IRE) x ceccanti (AUS) (arena (AUS))
6
3.5
80/1
T: Desleigh Forster
R: M R Du Plessis (54)
80/1
5g red element (AUS) x not to share (AUS) (al maher (AUS))
7
4.3
Stampe (11)
16/1
T: Chris Munce
R: Craig Williams (54)
16/1
4g whittington (AUS) x envelope (AUS) (monashee mountain (USA))
8
4.5
20/1
T: Annabel Neasham
R: Ryan Maloney (60.5)
20/1
9
5
Ranier (4)
8/1
T: James Cummings
R: J Bowman (58)
8/1
5g lonhro (AUS) x kanzan (AUS) (commands (AUS))
10
5.2
30/1
T: K A Lees
R: J B Mc Donald (58.5)
30/1
5g demerit (AUS) x special kiseki (AUS) (special bond (AUS))
11
5.7
Skins (17)
5/1
T: David Vandyke
R: Ms S Thornton (54)
5/1
5g sepoy (AUS) x ininthree (NZ) (generous (IRE))
12
7.9
66/1
T: G R Green
R: Leslie Tilley (54)
66/1
4g poet's voice (GB) x verkko (AUS) (flying spur (AUS))
13
10.2
13/2
T: A & S Freedman
R: Damian Lane (55)
13/2
14
10.4
30/1
T: Nick Ryan
R: N Rawiller (56)
30/1
6g nicconi (AUS) x on credit (NZ) (viking ruler (AUS))
15
28.4
200/1
T: A Simpson & D Urand
R: K J Cowan (54)
200/1
5g all american (AUS) x tuusula (AUS) (street cry (IRE))
Race 9 - Anz Bloodstock News The Roses (2000m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:03.43 (36.79)
Prizemoney: $250,000
1
15/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (56.5)
15/1
3f sweynesse (AUS) x jungle pago (NZ) (darci brahma (NZ))
Winning siblings: Torre Del Greco,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.3
13/4
T: Mark Newnham
R: J Parr (56.5)
13/4
3f ocean park (NZ) x shopaholic (NZ) (pins (AUS))
3
1.6
12/1
T: C J Waller
R: K Mc Evoy (56.5)
12/1
4
1.7
15/1
T: C J Waller
R: L R Dittman (56.5)
15/1
3f pride of dubai (AUS) x storm fronts (AUS) (hurricane sky (AUS))
5
3.5
10/1
T: C J Waller
R: O P Bosson (56.5)
10/1
3f sweynesse (AUS) x madonna mia (NZ) (red clubs (IRE))
6
3.7
11/4F
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (56.5)
11/4F
7
4.9
Designs (17)
16/1
T: A & S Freedman
R: Damian Lane (56.5)
16/1
3f vancouver (AUS) x zurella (NZ) (zabeel (NZ))
8
5.3
Ruru (15)
80/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
80/1
3f so you think (NZ) x keysbrook (AUS) (so secret (AUS))
9
5.7
80/1
T: P & P Snowden
R: Regan Bayliss (56.5)
80/1
3f proisir (AUS) x ghia (NZ) (kaapstad (NZ))
10
7.2
66/1
T: M D Moroney
R: Ben Thompson (56.5)
66/1
3f savabeel (AUS) x o'reilly rose (NZ) (o'reilly (NZ))
11
7.4
9/1
T: T J Gollan
R: Ryan Maloney (56.5)
9/1
3f adelaide (IRE) x mountain dew (AUS) (snowland (AUS))
12
7.8
25/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: James Orman (56.5)
25/1
3f pride of dubai (AUS) x magical mist (NZ) (high chaparral (IRE))
13
11.1
15/1
T: R G Lipp
R: G Boss (56.5)
15/1
3f written tycoon (AUS) x winaura (AUS) (show a heart (AUS))
14
14.8
50/1
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (56.5)
50/1
3f sebring (AUS) x annamarie (AUS) (elusive quality (USA))
15
19.3
20/1
T: Matthew Smith
R: N Rawiller (56.5)
20/1
3f dundeel (NZ) x petworth house (AUS) (encosta de lago (AUS))
16
26.3
100/1
T: John Thompson
R: M Cahill (56.5)
100/1
3f foxwedge (AUS) x lady belladonna (NZ) (sir percy (GB))
* Nick figures are for Australasia.