Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, September 17

Race 1 - Www.Brc.Com.Au (Bm75) (2200m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(7) Time: 2:20.02 (36.01)
Prizemoney: $60,000
1
13/4
T: J G Symons and S Laxon
R: M Hellyer (59.5)
13/4
6g denon (USA) x black pearl (NZ) (the commander (NZ))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1
T: K Hickmott
R: Sairyn Fawke (53)
5/1
5m warhead (AUS) x kelana miss (AUS) (special bond (AUS))
3
4.6
9/4F
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (56.5)
9/4F
5g mossman (AUS) x shine on anna (AUS) (anabaa (USA))
4
4.7
5/2
T: David Vandyke
R: Joshua Oliver (57.5)
5/2
6g bernardini (USA) x a fairy's kiss (NZ) (stravinsky (USA))
5
8.5
20/1
T: L J Gough
R: Luke Tarrant (55.5)
20/1
6
9.8
11/1
T: Shane Everson
R: Ms C Schmidt (54)
11/1
5g encosta de lago (AUS) x romantic ballerina (USA) (giant's causeway (USA))
7
15.3
40/1
T: John Thomas
R: R Fradd (54)
40/1
6g darci brahma (NZ) x te akau coup (NZ) (thorn park (AUS))
8
16.6
12/1
T: D B Reardon
R: Emma Ljung (51)
12/1
7g al samer (AUS) x flowered silk (AUS) (cossack warrior (AUS))
Race 2 - Hamilton Hotel Hcp (1500m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:31.98 (36.25)
Prizemoney: $60,000
1
9/2
T: D J Hansen
R: J Lloyd (55)
9/2
Winning siblings: Pennino,
This nick: 3 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
0.8
13/2
T: D T Kelly
R: J Byrne (57)
13/2
3g denmarket (AUS) x novotaine (NZ) (centaine (AUS))
3
1.2
15/4F
T: S P Tregea
R: Joshua Oliver (54.5)
15/4F
3f poet's voice (GB) x answer me (AUS) (belong to me (USA))
4
2.5
12/1
T: J P Morrisey
R: R Wiggins (56.5)
12/1
5
4.5
12/1
T: B and D Guy
R: P Hammersley (57)
12/1
6
5.3
5/1
T: L G Ross
R: B N Stewart (56)
5/1
3f red element (AUS) x swank (USA) (stephen got even (USA))
7
7.1
4/1
T: B J Smith
R: A Spinks (56)
4/1
3f pressday (AUS) x now's better (NZ) (masterclass (USA))
8
7.2
10/1
T: Chris Munce
R: D J Browne (56.5)
10/1
9
7.4
Ashiko (10)
30/1
T: Desleigh Forster
R: James Orman (54)
30/1
3f drumbeats (AUS) x semisyn (AUS) (semipalatinsk (USA))
10
8.4
12/1
T: Chris Anderson
R: R Fradd (54)
12/1
3g smart missile (AUS) x elysian hera (NZ) (stravinsky (USA))
11
18.4
11/1
T: T D Hall
R: Luke Tarrant (59)
11/1
Race 3 - Natural Pest Control Qld-Bm80 (1400m)
Class: Benchmark 80 Track: Soft(6) Time: 1:24.27 (36.25)
Prizemoney: $60,000
1
1/1F
T: D J Hansen
R: J Lloyd (54)
1/1F
4g al maher (AUS) x saigon moonlight (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Lynyrd Skynyrd, Outraged,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.5
Bushy (8)
12/1
T: G R Duncan
R: James Orman (55.5)
12/1
7g denon (USA) x qahira girl (AUS) (jugah (USA))
3
4.3
25/1
T: K Hickmott
R: R Fradd (56.5)
25/1
6g fastnet rock (AUS) x arborea (AUS) (imperial prince (IRE))
4
4.5
30/1
T: R L Heathcote
R: Joshua Oliver (56)
30/1
6g savabeel (AUS) x call me lily (NZ) (just a dancer (NZ))
5
6.8
12/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (56.5)
12/1
6
7.1
60/1
T: T J Sears
R: Luke Tarrant (54)
60/1
6g husson (ARG) x bella coureuse (AUS) (beautiful crown (USA))
7
11.4
5/1
T: B J Smith
R: Ms T Harrison (58)
5/1
8
12.4
30/1
T: M A Kropp
R: A Spinks (57)
30/1
9
15.7
7/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (58.5)
7/1
5h flying spur (AUS) x bahia (AUS) (snippets (AUS))
10
16.1
13/2
T: R L Heathcote
R: D J Browne (58)
13/2
6g barely a moment (AUS) x amelia's secret (AUS) (secret savings (USA))
Race 4 - Aqwa Construction (Rs0mw) (1000m)
Class: Rest 0 Metro Wins Track: Soft(6) Time: 0:58.87 (34.47)
Prizemoney: $60,000
1
15/4
T: A Donnelly
R: Emma Ljung (52.5)
15/4
7g bagger vance (AUS) x exceptions (AUS) (shovhog (AUS))
Winning siblings: Special Case,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
16/1
T: Ms S Grills
R: M Cahill (54)
16/1
7g bite the bullet (USA) x secluded star (AUS) (skilful star (AUS))
3
1
9/4F
T: K M Schweida
R: J Byrne (54)
9/4F
4g dane shadow (AUS) x sweet as (AUS) (monashee mountain (USA))
4
1.2
5/1
T: R L Heathcote
R: Brooke Stower (52)
5/1
5m swiss ace (AUS) x rosenborg (AUS) (danehill (USA))
5
1.4
25/1
T: Desleigh Forster
R: R Fradd (54)
25/1
5m publishing (AUS) x shamsie (AUS) (danzero (AUS))
6
2.7
7/1
T: M A Kropp
R: J Lloyd (55.5)
7/1
7
4.2
12/1
T: D T Kelly
R: Joshua Oliver (52)
12/1
7g falvelon (AUS) x fair decree (AUS) (breakfast creek (AUS))
8
4.4
9/1
T: L F Birchley
R: B E Grylls (52.5)
9/1
4m red element (AUS) x kardonay girl (NZ) (danasinga (AUS))
9
4.5
40/1
T: Gerard Blades
R: Tiffani Brooker (51)
40/1
5g big brown (USA) x sontweni (IRE) (sadler's wells (USA))
10
5.3
8/1
T: M K Mason
R: P Hammersley (59.5)
8/1
6g dubleo (USA) x almaren (AUS) (skilful star (AUS))
11
9.3
16/1
T: Kenneth Deacon
R: Ms T Harrison (54)
16/1
12
20.3
30/1
T: A R Jenkinson
R: James Orman (54)
30/1
5m waterford road (AUS) x red testa (AUS) (western red (NZ))
Race 5 - Brc Spring Carnival Hcp (1830m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:55.61 (35.22)
Prizemoney: $60,000
1
7/2
T: J and C Meagher
R: B N Stewart (54)
7/2
5g redoute's choice (AUS) x hades (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Hittite, Mintha, Red Knot,
This nick: 62 runners; 50 winners; 8 SW. Details
2
1.3
15/2
T: Natalie McCall
R: M Cahill (54)
15/2
3
2.6
7/2
T: A J Edmonds
R: J Byrne (56)
7/2
5g al maher (AUS) x saporito (AUS) (hurricane sky (AUS))
4
3.4
40/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Tiffani Brooker (51)
40/1
5
3.6
40/1
T: N L Hilton
R: Luke Tarrant (54)
40/1
7m shaft (AUS) x sigrun (AUS) (spectrum (IRE))
6
3.8
16/1
T: Ms J Crompton
R: Emma Ljung (54.5)
16/1
8g mossman (AUS) x cornish moss (AUS) (barathea (IRE))
7
3.9
Retune (11)
16/1
T: D T Kelly
R: R Fradd (54)
16/1
8g reset (AUS) x pixel (AUS) (eagle eyed (USA))
8
4
9/4F
T: L F Birchley
R: J Lloyd (54)
9/4F
5g street cry (IRE) x quaffle on (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
5.5
11/1
T: Chris Munce
R: R Wiggins (58.5)
11/1
7g lonhro (AUS) x secret haze (AUS) (danehill (USA))
10
5.6
13/2
T: J and C Meagher
R: Sairyn Fawke (51)
13/2
8g bel esprit (AUS) x dane belltar (AUS) (danewin (AUS))
11
5.8
12/1
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (59)
12/1
6g savabeel (AUS) x ambitious (NZ) (last tycoon (IRE))
Race 6 - Veuve Society Hcp (1400m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:25.59 (35.64)
Prizemoney: $60,000
1
5/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (54)
5/4F
6g teofilo (IRE) x memorized (AUS) (zeditave (AUS))
Winning siblings: Kingfisher,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: R L Heathcote
R: J Byrne (54)
5/1
5g street sense (USA) x party time (AUS) (bletchingly (AUS))
3
0.4
5/1
T: L G Ross
R: B N Stewart (54)
5/1
4
2.4
16/1
T: H J Norman
R: Tiffani Brooker (51)
16/1
6m casino prince (AUS) x jazz band (AUS) (red ransom (USA))
5
5.4
9/2
T: R L Heathcote
R: Joshua Oliver (55.5)
9/2
8g redoute's choice (AUS) x patou (AUS) (covetous (AUS))
6
6.9
25/1
T: T J Gollan
R: R Fradd (54)
25/1
7g stratum (AUS) x track (AUS) (last tycoon (IRE))
7
7.9
14/1
T: Tom Bourke
R: D J Browne (59.5)
14/1
7g easy rocking (AUS) x jazz heaven (AUS) (celestial bounty (IRE))
8
10.7
8/1
T: R L Heathcote
R: James Orman (54)
8/1
6m sebring (AUS) x kunga (AUS) (jeune (GB))
9
11.7
20/1
T: Glen Thompson
R: B E Grylls (57.5)
20/1
9g commands (AUS) x portrait collector (NZ) (sir tristram (IRE))
10
15.2
66/1
T: Ms S Grills
R: M Cahill (54)
66/1
7g ne coupez pas (USA) x tendue (AUS) (general nediym (AUS))
Race 7 - Brc Christmas Carnival (C6) (1600m)
Class: Class 6 Track: Soft(5) Time: 1:39.05 (36.36)
Prizemoney: $60,000
1
5/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (52.5)
5/4F
4m northern meteor (AUS) x ubiquity (AUS) (hurricane sky (AUS))
Winning siblings: Cicero Field, Flying Zero, Horizons, Plenty,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
14/1
T: Bruce Hill
R: R Fradd (59)
14/1
6g hidden dragon (AUS) x fantastic flo jo (AUS) (fantastic light (USA))
3
1.8
30/1
T: T J Sears
R: M Cahill (57.5)
30/1
6g choisir (AUS) x umoya (GB) (nashwan (USA))
4
1.9
13/8
T: L G Ross
R: B N Stewart (55.5)
13/8
4m hotel grand (AUS) x mystery call (AUS) (phone trick (USA))
5
4.2
25/1
T: Bruce Hill
R: P Hammersley (54.5)
25/1
5g statue of liberty (USA) x miduki (AUS) (snippets (AUS))
6
4.4
Fusina (4)
16/1
T: R L Heathcote
R: J Byrne (57.5)
16/1
5g nicconi (AUS) x chenar (AUS) (just awesome (AUS))
7
5.4
30/1
T: T J Sears
R: B Pengelly (57)
30/1
8
5.5
20/1
T: L J Jeffriess
R: A Spinks (54)
20/1
4m domesday (AUS) x brittle express (AUS) (success express (USA))
9
6.3
30/1
T: Diane Murphy
R: Ms T Harrison (57.5)
30/1
5g red dazzler (AUS) x forest dawn (AUS) (shinko forest (IRE))
10
9.3
11/1
T: R L Heathcote
R: James Orman (56)
11/1
6g savabeel (AUS) x speechless (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
9.4
30/1
T: G D Yorke
R: Ms C Schmidt (57)
30/1
6g murtajill (AUS) x nervate (AUS) (more than ready (USA))
12
19.2
16/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (57.5)
16/1
4g exceed and excel (AUS) x red for lou (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 8 - Trackside Openair Cinema (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Soft(5) Time: 1:12.71 (35.96)
Prizemoney: $60,000
1
8/1
T: G D Yorke
R: P Hammersley (54)
8/1
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
2/1F
T: Bruce Hill
R: J Lloyd (54)
2/1F
4g haradasun (AUS) x dutchy's lass (AUS) (dutch harry (AUS))
3
1.3
6/1
T: G A Grainger
R: Tiffani Brooker (51)
6/1
5g hidden dragon (AUS) x shalaal (AUS) (scenic (IRE))
4
1.4
12/1
T: L F Birchley
R: B E Grylls (52.5)
12/1
6g kaphero (AUS) x flying love (AUS) (st. covet (AUS))
5
2.4
16/1
T: B W Brown
R: A E Denby (54)
16/1
5g longhorn (AUS) x heavenly belle (AUS) (st. jude (AUS))
6
4.2
11/4
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
11/4
5m more than ready (USA) x vignor (AUS) (flying spur (AUS))
7
5.2
30/1
T: R L Heathcote
R: James Orman (54)
30/1
7g strategic (AUS) x jennacomm (AUS) (commands (AUS))
8
7
12/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (56.5)
12/1
6g legion (AUS) x umansky (AUS) (umatilla (NZ))
9
7.2
9/1
T: L G Ross
R: B N Stewart (54)
9/1
6g hidden dragon (AUS) x northern friends (AUS) (distinctly north (USA))
10
9
20/1
T: M K Mason
R: Joshua Oliver (52)
20/1
7g oratorio (IRE) x fleet harriet (AUS) (success express (USA))
11
10.5
15/2
T: David Reynolds
R: M Hellyer (54)
15/2
5g tale of the cat (USA) x secret gift (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 9 - Chairman's Club Hcp (C6) (1200m)
Class: Class 6 Track: Soft(5) Time: 1:12.22 (35.44)
Prizemoney: $60,000
1
7/4F
T: Bruce Hill
R: J Lloyd (54.5)
7/4F
4h lope de vega (IRE) x mandalina (AUS) (fasliyev (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.3
20/1
T: Ms L Erhart
R: L V Cassidy (57.5)
20/1
5g clang (AUS) x gumball rally (AUS) (kenfair (NZ))
5
6.4
11/1
T: M J Mair
R: Ms T Harrison (54)
11/1
6
6.5
40/1
T: Ms G Heinrich
R: James Orman (54)
40/1
6g choisir (AUS) x tapanappa (AUS) (giant's causeway (USA))
7
8.8
9/1
T: L G Ross
R: B N Stewart (54)
9/1
4m sequalo (AUS) x northern friends (AUS) (distinctly north (USA))
8
9
30/1
T: T J Sears
R: Emma Ljung (51)
30/1
6m court command (AUS) x polarity pearl (AUS) (captain piper (AUS))
9
12.8
7/2
T: P and P Snowden
R: D J Browne (58)
7/2
10
13.1
20/1
T: M T Eggleston
R: Joshua Oliver (52)
20/1
5m snippetson (AUS) x notadrama (AUS) (catbird (AUS))
11
13.9
60/1
T: G D Yorke
R: Ms C Schmidt (54)
60/1
7g nuclear freeze (USA) x gentle air (AUS) (fossicker (AUS))
Race 10 - For Sale-126 Mein St Hendra-C3 (1500m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:33.13 (36.54)
Prizemoney: $40,000
1
5/1
T: S P Tregea
R: Joshua Oliver (52.5)
5/1
5m oratorio (IRE) x love charm (AUS) (falbrav (IRE))
Winning siblings: Message To Martha, Schwarzy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
1/1F
T: T J Gollan
R: Ms T Harrison (59)
1/1F
5g mossman (AUS) x hussyanna (AUS) (hussonet (USA))
3
0.5
9/1
T: R L Heathcote
R: James Orman (57)
9/1
5m sebring (AUS) x jewelled gate (AUS) (hurricane sky (AUS))
4
1.5
12/1
T: G R Duncan
R: Emma Ljung (56)
12/1
5g henrythenavigator (USA) x stolen thunder (AUS) (thunder gulch (USA))
5
2.3
25/1
T: B J Lockwood
R: B Pengelly (57.5)
25/1
5g fast company (IRE) x walk on quest (FR) (rainbow quest (USA))
6
4.1
8/1
T: Bruce Hill
R: B N Stewart (57.5)
8/1
4g husson (ARG) x stage success (AUS) (success express (USA))
7
5.4
7/1
T: Chris Anderson
R: J Lloyd (54)
7/1
4m nicconi (AUS) x quadrophonic sound (AUS) (ideal planet (AUS))
8
5.5
80/1
T: K R Kemp
R: Brooke Stower (57)
80/1
5g zaha (CAN) x initials (AUS) (sea road (AUS))
9
8.5
11/1
T: Ms R Cooper
R: M Hellyer (57)
11/1
5m testa rossa (AUS) x ripping nic (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
9.5
16/1
T: D J Roberts
R: R Fradd (55.5)
16/1
5m shamardal (USA) x house mouse (NZ) (zabeel (NZ))
11
11.3
100/1
T: Ms K Stabe
R: Tiffani Brooker (56)
100/1
5g hold that tiger (USA) x lucky for me (ARG) (lucky roberto (USA))
12
13.6
50/1
T: Kristie Clark-Peoples
R: Luke Tarrant (57.5)
50/1
5g floral pegasus (AUS) x safety first (AUS) (well protected (AUS))
* Nick figures are for Australasia.