Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, October 19

Race 1 - Tab (Rs1mw) (1800m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good(4) Time: 1:49.77 (36.87)
Prizemoney: $75,000
1
15/4
T: M J Dunn
R: J Byrne (57.5)
15/4
This nick: 10 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2.3
13/4
T: S B Lee
R: Jake Bayliss (56.5)
13/4
6g street cry (IRE) x lajoie (AUS) (spinning world (USA))
3
5.1
8/1
T: P Kings
R: Luke Tarrant (54.5)
8/1
8g benicio (AUS) x miss spot (AUS) (dodge (AUS))
4
6
12/1
T: Daniel Bowen
R: Jackson Murphy (52)
12/1
5g rip van winkle (IRE) x off and on (NZ) (cape cross (IRE))
5
7.2
11/4F
T: S J Morrisey
R: R Wiggins (54)
11/4F
5g rock 'n' pop (AUS) x cape merlot (NZ) (cape cross (IRE))
6
7.6
8/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (54)
8/1
6g nicconi (AUS) x clever me (AUS) (anabaa (USA))
7
12.4
11/2
T: B D Bellamy
R: M Cahill (59)
11/2
7g bon hoffa (AUS) x jinx johnson (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - St Ritas College Clayfield Hcp (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:59.16 (33.85)
Prizemoney: $75,000
1
7/4
T: R L Heathcote
R: J Byrne (57.5)
7/4
2g rothesay (AUS) x huss on fire (NZ) (hussonet (USA))
Winning siblings: Rylee's Saga, Smokin' Hussay,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
8/11F
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (56)
8/11F
3
2.4
10/1
T: L G Ross
R: N Day (55.5)
10/1
2f jet spur (AUS) x lana belle (AUS) (fuji kiseki (JPN))
4
2.5
25/1
T: T Button
R: M Mc Gillivray (55.5)
25/1
2f sidereus (AUS) x aadelaidee (AUS) (keltrice (AUS))
5
6
30/1
T: T Button
R: Luke Tarrant (55.5)
30/1
2f sidereus (AUS) x special deposit (AUS) (special dane (AUS))
6
7.3
30/1
T: L G Ross
R: Dale Smith (55)
30/1
2f el nino (USA) x despina (AUS) (outback prince (AUS))
7
7.8
15/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (57.5)
15/1
Race 3 - Proav Solutions Queensland-C3 (1000m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 0:58.45 (34.41)
Prizemoney: $50,000
1
13/8F
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (54)
13/8F
5m o'reilly (NZ) x futoon (AUS) (elusive quality (USA))
This nick: 5 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
0.2
8/1
T: T J Gollan
R: M Mc Gillivray (55.5)
8/1
4m smart missile (AUS) x estatuilla (ARG) (southern halo (USA))
3
1.5
5/2
T: T J Gollan
R: J Byrne (59)
5/2
6g snitzel (AUS) x power o'raylee (AUS) (o'reilly (NZ))
2016 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
Vendor: Arrowfield Stud Scone NSW
Buyer: Psd $200000 Res $300000
4
3.7
20/1
T: Carolyn Halliday
R: J L Taylor (59)
20/1
6g dr green (NZ) x madame halsey (AUS) (admiralty (USA))
5
4.4
30/1
T: Robert G Smith
R: N Day (57)
30/1
4m golden archer (AUS) x heart'n soul (AUS) (show a heart (AUS))
6
4.7
30/1
T: Kristy Best
R: Adin Thompson (50.5)
30/1
3f eurozone (AUS) x rocking (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
5
10/1
T: Aiden St Vincent
R: James Orman (57.5)
10/1
4g i am invincible (AUS) x lune rouge (USA) (malibu moon (USA))
8
7
5/1
T: Kacy Fogden
R: Ryan Maloney (57.5)
5/1
5g war front (USA) x sassy image (USA) (broken vow (USA))
9
8.3
80/1
T: Patrick Sexton
R: N Tomizawa (57)
80/1
5m star witness (AUS) x ausbred chic (AUS) (grand lodge (USA))
10
8.4
80/1
T: Neil Hocking
R: Luke Tarrant (59)
80/1
7g outback prince (AUS) x angelic (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 4 - Madison Cleaning Serv. (Rs1mw) (1000m)
Class: Rest 1 Metro Win Track: Good(4) Time: 0:58.16 (33.84)
Prizemoney: $75,000
1
9/2
T: J C Smerdon
R: Ryan Maloney (58.5)
9/2
6g pluck (USA) x enemy dragline (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Combatant, Derby Star, Midnight Rambler,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/1
T: J & C Meagher
R: Ron Stewart (54)
8/1
6g husson (ARG) x zelle (AUS) (strategic (AUS))
3
1.8
Raiden (6)
13/4F
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (54.5)
13/4F
6g foxwedge (AUS) x glowlamp (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.9
7/2
T: L J Hatch
R: B N Stewart (57.5)
7/2
6m rothesay (AUS) x like the wind (NZ) (deputy governor (USA))
5
2.7
30/1
T: Daniel Bowen
R: M Mc Guren (59)
30/1
6m nicconi (AUS) x chloe rose (AUS) (starcraft (NZ))
6
3.4
10/1
T: P Niceforo
R: Corey Bayliss (52)
10/1
6m wanted (AUS) x rosarino (AUS) (perugino (USA))
7
4.2
40/1
T: H J Norman
R: Ms R Palmer (58.5)
40/1
7g casino prince (AUS) x saldiym (AUS) (general nediym (AUS))
8
4.9
11/1
T: L J Gough
R: R Wiggins (55.5)
11/1
9
6.7
20/1
T: Bradley Smith
R: Jackson Murphy (52)
20/1
6m real saga (AUS) x material girl (AUS) (flying spur (AUS))
10
7.1
150/1
T: Ben Loakes
R: Dale Smith (54)
150/1
7g magic albert (AUS) x fairchild (AUS) (general nediym (AUS))
11
7.8
6/1
T: Chris Munce
R: S Cormack (55.5)
6/1
5m smart missile (AUS) x star of pyrmont (AUS) (luskin star (AUS))
Race 5 - Likeminded Painters Aust. (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:36.13 (35.76)
Prizemoney: $50,000
1
8/1
T: G K Taylor
R: R Wiggins (55.5)
8/1
Winning siblings: Dawson Delight,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/4F
T: Desleigh Forster
R: M Cahill (57)
5/4F
5m pierro (AUS) x brandish (AUS) (elusive quality (USA))
3
2.4
13/4
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (57.5)
13/4
4g hinchinbrook (AUS) x butterfly club (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.3
16/1
T: Ms L Erhart
R: L V Cassidy (57)
16/1
5m drumbeats (AUS) x bendigo belle (AUS) (general nediym (AUS))
5
3.5
7/2
T: K M Schweida
R: J Byrne (55.5)
7/2
4m casino prince (AUS) x wurood (AUS) (more than ready (USA))
6
4.3
100/1
T: Neil Hocking
R: Adin Thompson (51)
100/1
6m jet spur (AUS) x island rose (AUS) (iglesia (AUS))
7
5.5
60/1
T: K C Anderson
R: Corey Bayliss (53.5)
60/1
8
5.7
40/1
T: Ms G Heinrich
R: B N Stewart (57)
40/1
5m sepoy (AUS) x ambers waltz (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
6
12/1
T: M J Dunn
R: Baylee Nothdurft (56)
12/1
4g lonhro (AUS) x seaside (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 6 - Dss Law Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.77 (35.01)
Prizemoney: $75,000
1
2/1F
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (56)
2/1F
7g sequalo (AUS) x high alt (AUS) (desert prince (IRE))
Winning siblings: Belastro, Kuril Fox,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/2
T: D J Bougoure
R: M Cahill (54)
15/2
2018 MM National Yearling Sale
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: Psd $50000 Res $70000
3
0.2
16/1
T: K R Kemp
R: Adin Thompson (56)
16/1
4
0.6
6/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (56.5)
6/1
5
1.8
20/1
T: T N Miller
R: J Byrne (54)
20/1
6g nadeem (AUS) x queen's colours (GB) (rainbow quest (USA))
6
2
11/1
T: K M Schweida
R: Jackson Murphy (52)
11/1
7g dane shadow (AUS) x sweet as (AUS) (monashee mountain (USA))
7
2.5
3/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (55.5)
3/1
5m foxwedge (AUS) x vera's pride (AUS) (youthful legs (USA))
8
2.9
13/2
T: G D Hickman
R: M Mc Gillivray (59)
13/2
8g high chaparral (IRE) x honi (AUS) (marauding (NZ))
9
3.2
40/1
T: R L Heathcote
R: Dale Smith (57)
40/1
6g mossman (AUS) x hussyanna (AUS) (hussonet (USA))
Race 7 - Clayfield Jewellery Hcp (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:36.36 (35.02)
Prizemoney: $75,000
1
11/2
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (54)
11/2
5g zoffany (IRE) x goddess of wisdom (USA) (sadler's wells (USA))
Winning siblings: Henny The First, Lizawi, The Owl,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2F
T: C J Waller
R: R Fradd (54)
5/2F
6g denman (AUS) x permission (AUS) (commands (AUS))
2016 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$32,000
Vendor: Turangga Farm Scone NSW
Buyer: Peter Balzen
3
1
5/1
T: G Portelli
R: J Byrne (57.5)
5/1
8g testa rossa (AUS) x moonlight shadow (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.3
15/2
T: Steven O'Dea
R: Ms S Thornton (55.5)
15/2
9g reset (AUS) x sabkha (USA) (green desert (USA))
5
2.6
7/2
T: C J Waller
R: Ryan Maloney (57)
7/2
6
3.3
11/1
T: C J Waller
R: M Cahill (55)
11/1
8g shamardal (USA) x zarkasha (IRE) (kahyasi (IRE))
7
6.6
100/1
T: Lauren Herne
R: Corey Bayliss (52.5)
100/1
7g choisir (AUS) x calm (GB) (montjeu (IRE))
8
7.3
11/1
T: S J Morrisey
R: R Wiggins (54)
11/1
7g northern meteor (AUS) x piquette (AUS) (grand lodge (USA))
9
9.6
25/1
T: T J Gollan
R: L V Cassidy (54.5)
25/1
Race 8 - Hmw Group Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:12.07 (34.81)
Prizemoney: $75,000
1
15/2
T: A J & T Edmonds
R: M Mc Gillivray (54.5)
15/2
This nick: 8 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
0.2
13/8F
T: J T Wigginton
R: Nicholas Keal (56)
13/8F
3f better than ready (AUS) x miraposa (AUS) (canny lad (AUS))
3
0.3
11/2
T: M J Dunn
R: R Fradd (54.5)
11/2
3g more than ready (USA) x atlantic queen (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
1
5/1
T: David Vandyke
R: Dale Smith (54.5)
5/1
3g falvelon (AUS) x clouded (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
1.5
14/1
T: T J Gollan
R: J Byrne (54)
14/1
3f spirit of boom (AUS) x ready to belong (AUS) (more than ready (USA))
6
1.6
9/2
T: S W Kendrick
R: M Cahill (55)
9/2
7
1.7
11/1
T: M G Nolan
R: Ms S Thornton (55)
11/1
3g whittington (AUS) x outlandish (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
3.2
40/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (54)
40/1
3f bel esprit (AUS) x maxy legs (AUS) (strategic (AUS))
Race 9 - St Rita's College (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:11.48 (35.08)
Prizemoney: $50,000
1
2/1F
T: Ms G Heinrich
R: B N Stewart (57.5)
2/1F
4h snitzel (AUS) x lieserl (AUS) (magic albert (AUS))
Winning siblings: Misc,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
60/1
T: Gregory Cornish
R: Corey Bayliss (56.5)
60/1
3
1.5
4/1
T: L J Gough
R: Jackson Murphy (56)
4/1
4
1.6
Maslow (10)
4/1
T: A J & T Edmonds
R: Ryan Maloney (57)
4/1
4g lonhro (AUS) x tahnee tango (AUS) (grand lodge (USA))
5
1.7
20/1
T: R L Heathcote
R: Ms S Thornton (57)
20/1
7g lonhro (AUS) x talus (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
3.9
6/1
T: T J Gollan
R: Baylee Nothdurft (56.5)
6/1
4m rothesay (AUS) x trail of gold (AUS) (danewin (AUS))
7
4.1
14/1
T: T N Miller
R: J Byrne (58)
14/1
4g chosen to fly (AUS) x sweet sera (AUS) (ombra della sera (AUS))
8
4.2
12/1
T: T J Gollan
R: Nicholas Keal (57)
12/1
6g real saga (AUS) x showy little miss (AUS) (show a heart (AUS))
9
4.3
9/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (56)
9/1
4m tycoon ruler (AUS) x moonan kathleen (AUS) (afleetaffair (CAN))
10
5.5
66/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (56.5)
66/1
6m kaphero (AUS) x fiskori (AUS) (stratum (AUS))
11
13.5
Uthred (2)
100/1
T: T Button
R: Luke Tarrant (59.5)
100/1
6g duporth (AUS) x bewitch (NZ) (bachelor duke (USA))
Race 10 - Www.Brc.Com.Au (Bm80) (1400m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:23.84 (35.65)
Prizemoney: $75,000
1
25/1
T: J T Wigginton
R: Baylee Nothdurft (55.5)
25/1
6g manhattan rain (AUS) x beam (AUS) (scenic (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
20/1
T: J & C Meagher
R: Ron Stewart (55)
20/1
3
3
2/1F
T: Gary Doughty
R: Nicholas Keal (55.5)
2/1F
5m jet spur (AUS) x eminence grise (AUS) (sea road (AUS))
4
3.1
11/2
T: C J Waller
R: R Fradd (57)
11/2
5g smart missile (AUS) x lady hepburn (NZ) (more than ready (USA))
5
3.2
30/1
T: B J Lockwood
R: Dale Smith (58)
30/1
6
4.2
20/1
T: R G Lipp
R: James Orman (57.5)
20/1
7g real saga (AUS) x seconde (AUS) (sequalo (AUS))
7
5.4
7/1
T: K M Schweida
R: Ryan Maloney (58)
7/1
7g casino prince (AUS) x tie me up (AUS) (royal academy (USA))
8
5.6
7/2
T: Tony & Maddysen Sears
R: M Cahill (54.5)
7/2
4m show a heart (AUS) x hey blondie (AUS) (royal academy (USA))
9
5.8
12/1
T: J & C Meagher
R: B N Stewart (56)
12/1
8g empire maker (USA) x ravi's lovin (USA) (giant's causeway (USA))
10
6.8
30/1
T: M G Nolan
R: Luke Tarrant (54.5)
30/1
4g golden archer (AUS) x ski treasure (AUS) (portland pirate (AUS))
11
7.2
50/1
T: Daniel Bowen
R: L V Cassidy (54.5)
50/1
6m foxwedge (AUS) x sleepy hollow (AUS) (carnegie (IRE))
12
7.3
Memes (1)
12/1
T: Michael Costa
R: Jag Guthmann-Chester (58.5)
12/1
6m time thief (AUS) x patois (AUS) (street cry (IRE))
* Nick figures are for Australasia.