Breednet Results

EAGLE FARM - Saturday, July 17

Race 1 - Tab Venue Mode Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:12.41 (36.66)
Prizemoney: $75,000
1
7/4F
T: R L Heathcote
R: L R Dittman (57)
7/4F
2g spill the beans (AUS) x career (AUS) (new approach (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/4
T: R & M Freedman
R: Taylor Marshall (56.5)
9/4
2g super one (AUS) x charleah (AUS) (myboycharlie (IRE))
3
0.2
10/1
T: M G Nolan
R: J Byrne (58)
10/1
2f flying artie (AUS) x catseye surprise (AUS) (testa rossa (AUS))
4
1.2
10/1
T: N R Stewart
R: B N Stewart (56)
10/1
2g dream ahead (USA) x it's game on (AUS) (elvstroem (AUS))
5
1.4
30/1
T: S J Morrisey
R: Kyle Wilson-Taylor (53)
30/1
6
3.4
3/1
T: R L Heathcote
R: M R Du Plessis (56)
3/1
Race 2 - Racecourse Village Hcp (C6) (1000m)
Class: Class 6 Track: Good(4) Time: 0:58.90 (34.66)
Prizemoney: $75,000
1
1/2F
T: S O'Dea & M Hoysted
R: Baylee Nothdurft (58)
1/2F
Winning siblings: Dominant Crown, Mo's Crown, River Bird,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
6/1
T: M A Currie
R: B El-Issa (54)
6/1
3
2.5
13/2
T: David Murphy
R: James Orman (56)
13/2
4h bullet train (GB) x faille (AUS) (cape cross (IRE))
4
3.2
15/1
T: Grant Allard
R: L R Dittman (58)
15/1
6g shamardal (USA) x mannington (AUS) (danehill (USA))
5
3.7
30/1
T: K R Kemp
R: R Fradd (54)
30/1
6g raheeb (AUS) x clear run (AUS) (scenic (IRE))
6
5.4
30/1
T: Matthew Smith
R: M Cahill (54)
30/1
6m not a single doubt (AUS) x misshiraz (AUS) (secret savings (USA))
7
6.4
Iced (5)
12/1
T: Ms J Crompton
R: Kyle Wilson-Taylor (52)
12/1
4g better than ready (AUS) x on ice now (AUS) (red dazzler (AUS))
8
10.2
40/1
T: D J Duryea
R: A Spinks (54.5)
40/1
Race 3 - Gallopers Sports Club Plate-C3 (1000m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 0:59.11 (34.57)
Prizemoney: $55,000
1
9/1
T: R & M Freedman
R: Taylor Marshall (55)
9/1
3f i am invincible (AUS) x admirelle (AUS) (general nediym (AUS))
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/2
T: S P Ryan
R: K J Cowan (50.5)
11/2
3f charge forward (AUS) x la chasseuse (AUS) (lion hunter (AUS))
3
0.3
25/1
T: Matthew Smith
R: Baylee Nothdurft (56.5)
25/1
3f not a single doubt (AUS) x street storm (USA) (stormy atlantic (USA))
4
0.4
10/1
T: T J Gollan
R: A Mallyon (57)
10/1
4m spirit of boom (AUS) x ready to belong (AUS) (more than ready (USA))
5
0.8
8/1
T: G A Thornton
R: James Orman (57)
8/1
6
1
9/2
T: M A Currie
R: B N Stewart (57)
9/2
7
2.7
25/1
T: Grant Allard
R: L R Dittman (59)
25/1
8
3.5
11/2
T: K M Schweida
R: J Byrne (56)
11/2
4g dane shadow (AUS) x sweet as (AUS) (monashee mountain (USA))
9
3.7
60/1
T: Ms H Page
R: R Fradd (57)
60/1
5m excelebration (IRE) x piccadilly place (AUS) (general nediym (AUS))
10
4.1
150/1
T: Ms C Allardyce
R: Adam Spinks (56.5)
150/1
11
6.1
5/2F
T: B J Lockwood
R: Kyle Wilson-Taylor (53.5)
5/2F
3f written tycoon (AUS) x octavia (AUS) (holy roman emperor (IRE))
Race 4 - Cascade Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:11.63 (35.74)
Prizemoney: $75,000
1
7/2
T: Chris Munce
R: Justin Huxtable (56.5)
7/2
5g spirit of boom (AUS) x passara (AUS) (tsuimai (AUS))
Winning siblings: Red Wayne, Redsera, Sarisara, Strike,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
10/1
T: C J Waller
R: L R Dittman (56.5)
10/1
5g ocean park (NZ) x warm whispers (NZ) (stravinsky (USA))
3
0.3
2/1F
T: T J Gollan
R: Kyle Wilson-Taylor (52)
2/1F
5g spirit of boom (AUS) x limealicious (AUS) (exceed and excel (AUS))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$150,000
Vendor: Eureka Stud Cambooya Qld
Buyer: James Moore Racing
4
2.3
9/2
T: Kacy Fogden
R: M R Du Plessis (56)
9/2
7g swiss ace (AUS) x river nymph (NZ) (captain rio (GB))
5
5
9/2
T: M A Kropp
R: Leah Kilner (52)
9/2
5m spirit of boom (AUS) x deb's choice (AUS) (snippetson (AUS))
6
8.3
5/1
T: Desleigh Forster
R: Marnu Potgieter (55.5)
5/1
5g red element (AUS) x not to share (AUS) (al maher (AUS))
Race 5 - XXXX Dry Hcp (1800m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:50.94 (37.83)
Prizemoney: $75,000
1
13/4F
T: T J Gollan
R: R Fradd (55.5)
13/4F
Winning siblings: Combativite, Spiritual Rose,
This nick: 10 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
4.8
Eelloh (2)
15/2
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (57)
15/2
3f better than ready (AUS) x stream of light (AUS) (fantastic light (USA))
3
5.6
13/4F
T: R & M Freedman
R: Taylor Marshall (57)
13/4F
3g written tycoon (AUS) x title holder (AUS) (magic albert (AUS))
4
5.7
7/2
T: T J Gollan
R: Jake Bayliss (54)
7/2
5
6.4
15/1
T: Dale Groves
R: B El-Issa (54)
15/1
6
6.5
Auron (5)
6/1
T: T J Gollan
R: B N Stewart (55.5)
6/1
3g savabeel (AUS) x ampin (NZ) (pins (AUS))
7
6.7
16/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: Ron Stewart (54)
16/1
3f red dazzler (AUS) x anagold (AUS) (anabaa (USA))
8
6.9
Chelimo (11)
16/1
T: Natalie McCall
R: M R Du Plessis (54)
16/1
3g arlington (AUS) x analeica (AUS) (anabaa (USA))
9
9.9
60/1
T: Jason Edwards
R: A Spinks (54)
60/1
10
12.9
Gonzo (12)
150/1
T: Corey & Kylie Geran
R: Ms S Lacy (54)
150/1
3g sizzling (AUS) x pediment (AUS) (lonhro (AUS))
11
21.9
60/1
T: S B Laming
R: M Cahill (56.5)
60/1
3g dundeel (NZ) x elegant attire (AUS) (flying spur (AUS))
Race 6 - Spirit Of Boom (Bm78) (1800m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:51.76 (37.52)
Prizemoney: $75,000
1
11/1
T: M A Kropp
R: Leah Kilner (56)
11/1
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/4
T: K M Schweida
R: James Orman (57.5)
9/4
5g tavistock (NZ) x palos de lago (NZ) (encosta de lago (AUS))
3
1.5
6/4F
T: R & M Freedman
R: Kyle Wilson-Taylor (56.5)
6/4F
5g rios (NZ) x roma kabeel (NZ) (daggers drawn (USA))
4
3.7
15/2
T: S W Kendrick
R: Baylee Nothdurft (58)
15/2
4g uncle mo (USA) x orabelle (AUS) (casino prince (AUS))
5
4.9
40/1
T: B S Baldwin
R: M R Du Plessis (56)
40/1
6
5.3
30/1
T: Diane Murphy
R: Taylor Marshall (57.5)
30/1
8g zenyawin (AUS) x lets get on it (AUS) (distinctly north (USA))
7
6.6
20/1
T: S B Lee
R: J Byrne (55.5)
20/1
7g street cry (IRE) x lajoie (AUS) (spinning world (USA))
8
7.3
9/1
T: J G Symons & S Laxon
R: M Hellyer (57.5)
9/1
5g so you think (NZ) x soiree girl (AUS) (rory's jester (AUS))
9
8.6
Zamzara (12)
30/1
T: Shaun Dwyer Jnr
R: Alex Patis (51)
30/1
4m red element (AUS) x zamboni (AUS) (bradbury's luck (AUS))
10
12.8
30/1
T: S B Lee
R: A Mallyon (57)
30/1
7g street cry (IRE) x disputes (AUS) (manton (AUS))
11
49.8
50/1
T: Leanne Gore
R: A Spinks (54)
50/1
4g savabeel (AUS) x registered nurse (USA) (unbridled's song (USA))
Race 7 - Sky Racing Plate (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:24.56 (36.32)
Prizemoney: $55,000
1
5/2F
T: Ms G Heinrich
R: James Orman (59)
5/2F
5h snitzel (AUS) x lieserl (AUS) (magic albert (AUS))
Winning siblings: Misc,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/2
T: S P Tregea
R: L V Cassidy (57)
13/2
4m trusting (AUS) x dane princess (AUS) (snippetson (AUS))
3
2.4
Avowal (1)
3/1
T: L J Hatch
R: Kyle Wilson-Taylor (56)
3/1
4g purrealist (AUS) x good decision (AUS) (good journey (USA))
4
4.6
11/1
T: J G Symons & S Laxon
R: M Hellyer (59)
11/1
5g mossman (AUS) x spice temple (AUS) (more than ready (USA))
5
6.1
13/2
T: A W Noonan
R: A Mallyon (57.5)
13/2
6
7.3
4/1
T: C J Waller
R: L R Dittman (57)
4/1
5m so you think (NZ) x wordplay (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
8.1
40/1
T: B J Lockwood
R: B N Stewart (57.5)
40/1
4g epaulette (AUS) x intierra (NZ) (zabeel (NZ))
8
8.8
150/1
T: G M Hay
R: M Cahill (57)
150/1
5m red element (AUS) x she's foxy (AUS) (foxhound (USA))
9
8.9
20/1
T: S W Kendrick
R: R Fradd (57)
20/1
4m smart missile (AUS) x fortune of war (AUS) (general nediym (AUS))
10
10.4
30/1
T: Corey & Kylie Geran
R: Ms S Lacy (56.5)
30/1
3f el roca (AUS) x dane divine (AUS) (danehill dancer (IRE))
11
10.6
100/1
T: K M Schweida
R: Ron Stewart (55.5)
100/1
Race 8 - Tab Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:12.62 (35.64)
Prizemoney: $75,000
1
11/1
T: R G Lipp
R: Taylor Marshall (54)
11/1
Winning siblings: Baristasista,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/8F
T: K A Lees
R: A Mallyon (59)
11/8F
3g helmet (AUS) x sexy siren (AUS) (excites (AUS))
3
0.6
8/1
T: M J Dunn
R: Ron Stewart (54.5)
8/1
3f top echelon (AUS) x alberta (AUS) (magic albert (AUS))
4
2.3
12/1
T: T N Miller
R: M Hellyer (54)
12/1
5
2.4
8/1
T: M J Dunn
R: M Cahill (54)
8/1
3f dream ahead (USA) x diadem trist (AUS) (beautiful crown (USA))
6
2.9
30/1
T: L G Ross
R: B El-Issa (54)
30/1
3g real saga (AUS) x monicelli (AUS) (flying spur (AUS))
7
3
15/1
T: Desleigh Forster
R: J Byrne (54.5)
15/1
8
3.5
Derulo (2)
15/4
T: Kacy Fogden
R: M R Du Plessis (58.5)
15/4
3g spill the beans (AUS) x tiptoe (AUS) (viscount (AUS))
9
8.8
14/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (54)
14/1
3f rothesay (AUS) x cantantes (AUS) (just awesome (AUS))
Race 9 - Mekka Wed. Races 11/8 (Bm80) (1200m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(4) Time: 1:12.20 (35.45)
Prizemoney: $75,000
1
11/1
T: J A Gilmore
R: B N Stewart (58)
11/1
4g reset (AUS) x black sea lady (AUS) (desert king (IRE))
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/2
T: Paul Messara
R: B El-Issa (54)
11/2
5m redoute's choice (AUS) x luna bella (NZ) (stravinsky (USA))
3
3.1
13/2
T: Grant Allard
R: L R Dittman (56)
13/2
4
3.7
7/1
T: P A Nolan Jnr
R: R Fradd (54.5)
7/1
5g jet spur (AUS) x kiss and covert (AUS) (st. covet (AUS))
6
5.7
16/1
T: L J Roche
R: J Byrne (59)
16/1
6g drumbeats (AUS) x anigma (GB) (machiavellian (USA))
7
5.8
Ditmas (3)
14/1
T: M T Eggleston
R: A Mallyon (59.5)
14/1
7g helter skelter (AUS) x solaride (AUS) (catbird (AUS))
8
6.2
16/1
T: G Portelli
R: Ron Stewart (56)
16/1
3g better than ready (AUS) x blessed anna (AUS) (general nediym (AUS))
9
6.7
Plenty (10)
15/1
T: S W Kendrick
R: Jake Bayliss (56.5)
15/1
5g zoustar (AUS) x ubiquity (AUS) (hurricane sky (AUS))
10
7
8/1
T: A J & T Edmonds
R: Justin Huxtable (58)
8/1
4g redoute's choice (AUS) x sucker punch (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
7.2
14/1
T: M J Dunn
R: Baylee Nothdurft (62)
14/1
6g sepoy (AUS) x amelia's dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
9.9
25/1
T: Natalie McCall
R: James Orman (57)
25/1
4g better than ready (AUS) x royalsyn (AUS) (royal academy (USA))
* Nick figures are for Australasia.