Breednet Results

FORBES - Monday, August 5

Race 1 - Seeley Int/Happy 50 S Weir Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.63
Prizemoney: $22,000
1
3/1F
T: T P Croft
R: Ms M Weir (57)
3/1F
4m declaration of war (USA) x ballerina girl (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Cabriere,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
7/2
T: D J Rolfe
R: B Murphy (59)
7/2
6g tickets (AUS) x opera serenade (AUS) (opera prince (AUS))
3
2
25/1
T: Ms K George
R: M Heagney (59)
25/1
5g bullet train (GB) x circus rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
2.3
9/1
T: Kylie Kennedy
R: Billy Cray (57)
9/1
5
2.9
6/1
T: Mick Miladinovic
R: Damon Budler (54.5)
6/1
4m shamexpress (NZ) x nobody listens (NZ) (kilimanjaro (GB))
6
3.1
7/2
T: Brett Thompson
R: G M Ryan (59)
7/2
4g hinchinbrook (AUS) x morinda (AUS) (desert king (IRE))
7
3.2
Nanga (9)
30/1
T: Ms D Prest
R: Ms K Chater (57)
30/1
4m needs further (AUS) x joie de vie (AUS) (savoire vivre (GB))
8
3.7
25/1
T: M J Lunn
R: B McDougall (57)
25/1
6m host (CHI) x darsawye (AUS) (eagle eyed (USA))
9
5.9
16/1
T: G D'Altorio
R: R Bensley (59)
16/1
5g dane shadow (AUS) x madrilena (AUS) (woodman (USA))
10
6.7
12/1
T: M C Lynch
R: M A Cahill (57)
12/1
4m eurozone (AUS) x vo vixen (AUS) (carnegie (IRE))
11
17.8
50/1
T: Troy McCarney
R: Ms T Jeffries (57)
50/1
5m jungle ruler (AUS) x perfect tone (AUS) (flying spur (AUS))
Race 2 - Aristocrat/Daikin Mdn Hcp (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:18.64
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: Michael Plummer
R: Clayton Gallagher (59)
5/1
Winning siblings: Classy Fella, Music Award,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/2
T: N J Olive
R: B P Ward (58)
13/2
3
1.1
9/10F
T: Brett Thompson
R: G M Ryan (55)
9/10F
3f smart missile (AUS) x brasilia (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.4
Lygia (9)
13/2
T: M C Lynch
R: M A Cahill (54.5)
13/2
4m manhattan rain (AUS) x magical mist (NZ) (high chaparral (IRE))
5
2.5
Aguias (5)
11/2
T: N J Osborne
R: J Mallyon (55)
11/2
5g benfica (AUS) x iguazu falls (AUS) (pure theatre (AUS))
6
3.2
66/1
T: Darren Hyde
R: A Banks (56.5)
66/1
6g strada (AUS) x zelta glo (AUS) (forest glow (USA))
7
4.2
100/1
T: B W Draper
R: Rasit Yetimova (56.5)
100/1
5g harbour watch (IRE) x gooniwiggal (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
8
4.4
100/1
T: Peter Kirby
R: Ms R Prest (54.5)
100/1
4m albrecht (AUS) x akarana (AUS) (akaaber (USA))
9
5.4
40/1
T: B N Molloy
R: Ms K Chater (54.5)
40/1
6m casino prince (AUS) x oneforall (AUS) (dubai destination (USA))
10
5.7
80/1
T: Ms S McDonald
R: B Vale (54.5)
80/1
5m artie schiller (USA) x belong to peri (AUS) (belong to me (USA))
11
6
60/1
T: G D'Altorio
R: M Heagney (54.5)
60/1
12
8.3
100/1
T: Troy McCarney
R: D Pitomac (55.5)
100/1
Race 3 - Lawrence & Hanson/Auslec Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:06.07
Prizemoney: $22,000
1
15/8F
T: Mark Gee
R: B P Ward (59)
15/8F
5g haradasun (AUS) x oahu girl (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Dabouya,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2017 Inglis Great Southern Weanling Sale
Vendor: Chatswood Stud, Seymour
Buyer: Passed in - $ 10,000
3
0.3
5/1
T: Connie Greig
R: Rasit Yetimova (57)
5/1
6m strategic (AUS) x southern tip (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
0.4
12/1
T: Michael Plummer
R: Q Krogh (57)
12/1
4m congrats (USA) x barefootdancer (AUS) (footstepsinthesand (GB))
5
0.6
20/1
T: Ms A Smith
R: A Cavallo (59)
20/1
6
1.9
2/1
T: Brett Thompson
R: G M Ryan (59)
2/1
7
5
5/1
T: A M Molloy
R: M A Cahill (59)
5/1
8
5.7
50/1
T: A L McRae
R: D Pitomac (59)
50/1
4g husson (ARG) x rein leica dane (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
9
6.4
150/1
T: Michael Plummer
R: Chelsea Ings (59)
150/1
Race 4 - Int. Gaming Technologies (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:23.62
Prizemoney: $22,000
1
5/2F
T: Luke Pepper
R: B McDougall (54.5)
5/2F
6m shrapnel (AUS) x shegoeswell (AUS) (shovhog (AUS))
Winning siblings: She Zar,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
16/1
T: J T McMillan
R: A Cavallo (54)
16/1
6m arlington (AUS) x precious find (AUS) (tale of the cat (USA))
3
3.4
11/1
T: Connie Greig
R: Rasit Yetimova (56.5)
11/1
5g magic albert (AUS) x lay down sally (AUS) (frisco view (USA))
4
6.4
7/2
T: R C Robb
R: Clayton Gallagher (58.5)
7/2
5g street boss (USA) x revives (AUS) (commands (AUS))
5
6.6
40/1
T: F M Hayes
R: R Bensley (55)
40/1
5g star witness (AUS) x spooked (NZ) (scaredee cat (NZ))
6
7.2
7/1
T: Ms S Jeffries
R: Ms T Jeffries (54.5)
7/1
5g denman (AUS) x be my princess (AUS) (chief's crown (USA))
7
7.8
150/1
T: G D'Altorio
R: A Banks (54)
150/1
7g strada (AUS) x here to eternity (AUS) (bellotto (USA))
8
8.4
11/2
T: Alex Van Den Bos
R: J Pracey-Holmes (54)
11/2
6m arlington (AUS) x fashion star (AUS) (eagle eyed (USA))
9
8.8
15/1
T: T G Sutherland
R: B P Ward (56.5)
15/1
5m i am invincible (AUS) x assumpta (AUS) (northern regent (CAN))
10
9.1
Quirion (13)
50/1
T: Lee Lunn
R: Ms R Prest (54)
50/1
6g husson (ARG) x blonde mafia (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
9.2
11/1
T: Joseph Ible
R: J Mallyon (56)
11/1
6g manhattan rain (AUS) x roulettes (AUS) (flying spur (AUS))
12
11.4
20/1
T: G D'Altorio
R: M Heagney (54)
20/1
13
11.9
150/1
T: Ms D Prest
R: Ms K Chater (54)
150/1
5g mosayter (USA) x magic arena (AUS) (arena (AUS))
14
24.7
25/1
T: F S Cleary
R: Ms M Weir (54)
25/1
5m snitzel (AUS) x driven snow (USA) (storm cat (USA))
Race 5 - Shead & Nicholson Hcp (C2) (1100m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:05.13
Prizemoney: $22,000
1
9/1
T: A M Molloy
R: K Dunbar (61.5)
9/1
5g magnus (AUS) x soft sell (AUS) (rubiton (AUS))
Winning siblings: Super Sell,
This nick: 9 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1
20/1
T: Mick Miladinovic
R: Damon Budler (54.5)
20/1
5g zariz (AUS) x banya luka babe (AUS) (nuclear freeze (USA))
3
1.2
30/1
T: T G Sutherland
R: B McDougall (54)
30/1
7g casino prince (AUS) x scowl (AUS) (made of gold (USA))
4
1.3
10/1
T: Michael Plummer
R: Q Krogh (55)
10/1
4g zoustar (AUS) x farasha (NZ) (jeune (GB))
5
1.4
50/1
T: G C Grimmond
R: Ms T Jeffries (54)
50/1
4m squamosa (AUS) x ruby trois (AUS) (rubiton (AUS))
6
1.6
11/1
T: M R Mulholland
R: D Pitomac (56.5)
11/1
5m rip van winkle (IRE) x aqua blessing (AUS) (secret savings (USA))
7
3.2
40/1
T: G T Hoy
R: Ms A Stanley (51)
40/1
8
3.4
2/5F
T: R C Robb
R: M A Cahill (59.5)
2/5F
9
5
30/1
T: B N Molloy
R: J Pracey-Holmes (61)
30/1
5g pierro (AUS) x bridal veil (AUS) (haradasun (AUS))
10
5.4
30/1
T: Danny Parsons
R: Chelsea Ings (55)
30/1
6g eavesdropper (USA) x luloah (AUS) (al maher (AUS))
11
13.2
Onida (8)
30/1
T: George Wright Jnr
R: A Cavallo (55.5)
30/1
4m all american (AUS) x divine test (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 6 - City Club Ken Mathers Mem-Bm58 (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:23.84
Prizemoney: $22,000
1
9/10F
T: T G Sutherland
R: B McDougall (60)
9/10F
5g bon hoffa (AUS) x defacto (AUS) (viscount (AUS))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/2
T: T P Croft
R: Ms M Weir (54)
13/2
8g strada (AUS) x magic kingdom (AUS) (clang (AUS))
3
1.3
11/1
T: R E Hogan
R: M Heagney (59.5)
11/1
6g dane shadow (AUS) x portside (USA) (congrats (USA))
4
3.1
6/1
T: N J Olive
R: B P Ward (60.5)
6/1
5g purrealist (AUS) x deluga lass (AUS) (magnus (AUS))
5
4.1
4/1
T: M C Lynch
R: M A Cahill (56)
4/1
7g bon hoffa (AUS) x tinsley (AUS) (bellotto (USA))
6
4.8
Wasm (9)
60/1
T: G D'Altorio
R: A Banks (54)
60/1
7
8.1
60/1
T: Ms W Baker
R: Ms K Chater (54)
60/1
8m ready's image (USA) x sky academy (AUS) (royal academy (USA))
8
10.5
20/1
T: Connie Greig
R: Rasit Yetimova (59.5)
20/1
7g mossman (AUS) x mal de mer (AUS) (bahamian bounty (GB))
Race 7 - Bankstown Sports Forbes Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.58
Prizemoney: $32,000
1
13/4
T: M R Mulholland
R: G M Ryan (59)
13/4
8g lonhro (AUS) x lamarr (AUS) (quest for fame (GB))
Winning siblings: Screamarr,
This nick: 37 runners; 32 winners; 3 SW. Details
2
0.5
5/2
T: Mark Gee
R: B McDougall (57.5)
5/2
5m lonhro (AUS) x jalsah (AUS) (elusive quality (USA))
3
1.8
10/1
T: T G Sutherland
R: M Travers (58.5)
10/1
7g zariz (AUS) x lionette (AUS) (lion cavern (USA))
4
2.3
7/1
T: T G Sutherland
R: B P Ward (57)
7/1
6m al maher (AUS) x my word (AUS) (viscount (AUS))
5
2.5
5/2F
T: R T Stubbs
R: Josh Richards (59.5)
5/2F
8g keep the faith (AUS) x court swinging (AUS) (rory's jester (AUS))
6
5
9/2
T: R C Robb
R: Clayton Gallagher (54)
9/2
5m i am invincible (AUS) x ay dee bee (AUS) (catcher in the rye (IRE))
7
16.4
200/1
T: M J Lunn
R: M Heagney (54)
200/1
9g easy rocking (AUS) x cantantes (AUS) (just awesome (AUS))
Race 8 - Forbes Services Mem. Club-Bm66 (1200m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(3) Time: 1:10.20
Prizemoney: $22,000
1
13/4F
T: Ms C Crockett
R: R Bensley (61)
13/4F
6g congrats (USA) x siren (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Buzz,
This nick: 17 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
0.3
7/2
T: Steve Beattie
R: M A Cahill (61)
7/2
7g casino prince (AUS) x beachland (AUS) (falvelon (AUS))
3
1.1
7/1
T: T G Sutherland
R: B McDougall (54)
7/1
8g dane shadow (AUS) x explicit vixen (AUS) (general nediym (AUS))
4
1.7
Caszar (6)
9/2
T: B N Molloy
R: G M Ryan (58.5)
9/2
7g zariz (AUS) x casscede bay (AUS) (marcede (AUS))
5
2.2
8/1
T: Dennis Bush
R: K Dunbar (61)
8/1
7g henny hughes (USA) x sacred hit (AUS) (commands (AUS))
6
4
8/1
T: Ms A Smith
R: A Cavallo (55.5)
8/1
7
4.1
11/2
T: T P Croft
R: Ms M Weir (58)
11/2
5g smart missile (AUS) x rahim (AUS) (rubiton (AUS))
8
4.3
30/1
T: Dennis Bush
R: Ms A Stanley (51)
30/1
8m henny hughes (USA) x sacred hit (AUS) (commands (AUS))
9
4.7
66/1
T: G D'Altorio
R: M Heagney (54)
66/1
10
5
12/1
T: Dar Lunn
R: A Banks (59)
12/1
7g zizou (AUS) x tenant's tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
* Nick figures are for Australasia.