Breednet Results

GEELONG - Friday, May 19

Race 1 - Growlers Restaurant Mdn (2418m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 2:34.81 (36.08)
Prizemoney: $20,000
1
13/4
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58.5)
13/4
Winning siblings: Coolth,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: N A Blackiston
R: Ben Allen (58.5)
4/1
3g reset (AUS) x queen josephine (AUS) (success express (USA))
3
4
15/4
T: Archie Alexander
R: Regan Bayliss (58.5)
15/4
4g shocking (AUS) x rezidencia (NZ) (carnegie (IRE))
4
4.2
8/1
T: M D Moroney
R: R McLeod (58.5)
8/1
5
4.3
8/1
T: Matthew Cumani
R: D Moor (58.5)
8/1
3g savabeel (AUS) x sable (NZ) (danasinga (AUS))
6
4.8
5/2F
T: P F Ryan
R: Declan Bates (58.5)
5/2F
6g kayf tara (GB) x miss invincible (GB) (invincible spirit (IRE))
7
5.8
20/1
T: Mark C Webb
R: Juana Andreou (56.5)
20/1
4g magnus (AUS) x explosive miss (AUS) (desert sun (GB))
8
25.8
150/1
T: Aaron Peterson
R: J R Todd (58.5)
150/1
3g malibu moon (USA) x queen brianna (USA) (unbridled's song (USA))
Race 2 - Hayden Real Estate Mdn (1112m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:06.64 (34.94)
Prizemoney: $20,000
1
Andaz (2)
7/1
T: C J Waller
R: B Melham (58)
7/1
2g dash for cash (AUS) x amoroso (AUS) (revoque (IRE))
Winning siblings: Arinosa, Onerous, Sweet Sherry,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (58)
20/1
3
2.1
60/1
T: Matthew Cumani
R: C Newitt (56)
60/1
2f myboycharlie (IRE) x parisian sunrise (AUS) (royal academy (USA))
4
2.2
2/1F
T: G Eurell
R: Thomas Sadler (58)
2/1F
5
2.3
4/1
T: James Cummings
R: A Mallyon (58)
4/1
2c animal kingdom (USA) x graskop (AUS) (manton (AUS))
6
3.3
10/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
10/1
2c strategic (AUS) x on the wall (AUS) (any given saturday (USA))
7
4
16/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (58)
16/1
2g ocean park (NZ) x glitz 'n' glam (AUS) (air express (IRE))
8
4.1
Conconi (13)
12/1
T: T and K O'Sullivan
R: Jack Hill (56)
12/1
2f bianconi (USA) x sea conquest (AUS) (el moxie (USA))
9
4.3
16/1
T: M J Williams
R: M J Dee (56)
16/1
2f manhattan rain (AUS) x banri maeve (AUS) (magic albert (AUS))
10
6.3
14/1
T: R W Smerdon
R: Ben Allen (58)
14/1
2g star witness (AUS) x my central (ITY) (central park (IRE))
300
80/1
T: Archie Alexander
R: Dean Holland (58)
80/1
2g bel esprit (AUS) x classic chevron (AUS) (spartacus (AUS))
400
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (58)
10/1
2c testa rossa (AUS) x rothchild (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 3 - Champion Blinds Mdn Plate (1212m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:13.38 (35.74)
Prizemoney: $20,000
1
11/4
T: Nick Mitchell
R: Craig Williams (58.5)
11/4
3g congrats (USA) x kalamata (AUS) (desert prince (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/4F
T: Alexander Rae
R: Patrick Moloney (56.5)
7/4F
4m captain gerrard (IRE) x benbara rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
3
3.1
6/1
T: Andrew Robinson
R: M J Dee (56.5)
6/1
4m guillotine (NZ) x worship (USA) (irish river (FR))
4
4.7
20/1
T: Rhiannon Schiffer
R: Lucinda Doodt (53.5)
20/1
5
6
50/1
T: M J McKenzie
R: Declan Bates (58.5)
50/1
3g o'lonhro (AUS) x costa mint (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
6.4
13/2
T: Allan J Clark
R: John Allen (58.5)
13/2
7
6.5
Ennis (10)
200/1
T: M and L Cerchi
R: Chris Caserta (55)
200/1
4m hidden dragon (AUS) x she likes to party (AUS) (quest for fame (GB))
8
7.7
60/1
T: R H McCubbin
R: Ms G Cartwright (54.5)
60/1
6m prince of rhythm (AUS) x jaia (AUS) (tailings (USA))
9
8
20/1
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (58.5)
20/1
4g domesday (AUS) x commands gold (AUS) (commands (AUS))
10
10.3
40/1
T: Logan McGill
R: Chris Symons (58.5)
40/1
11
10.7
12/1
T: L and T Corstens
R: Ben Allen (58.5)
12/1
3g artie schiller (USA) x wisegal (AUS) (dehere (USA))
12
11.2
40/1
T: S L Muir
R: C A Robertson (58.5)
40/1
Race 4 - Coast Scaffolding Mdn (1312m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:20.65 (35.66)
Prizemoney: $20,000
1
16/1
T: C J Waller
R: B Melham (58)
16/1
3g savabeel (AUS) x kinsella (AUS) (shamardal (USA))
Winning siblings: Hot Water, Rosenthal, What You Like,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/1
T: M C Kent
R: Craig Williams (58)
5/1
3g reset (AUS) x sealers cove (AUS) (brief truce (USA))
3
1.8
5/2F
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (56)
5/2F
3f wanted (AUS) x flying flitter (AUS) (flying spur (AUS))
4
3
Julio (5)
9/1
T: P F Ryan
R: D Dunn (58)
9/1
5
3.7
15/4
T: G Eurell
R: Thomas Sadler (58)
15/4
3g wanted (AUS) x red illusion (AUS) (red ransom (USA))
6
5
3/1
T: D K Weir
R: John Allen (58)
3/1
3g new approach (IRE) x bal du siecle (GB) (danehill dancer (IRE))
7
6
16/1
T: G Clarke
R: M J Dee (58)
16/1
3g o'reilly (NZ) x royal isolt (AUS) (royal academy (USA))
8
7.7
100/1
T: D and R Beriman
R: Ms J Beriman (58)
100/1
9
8
100/1
T: Frank Conlan
R: S Tsaikos (56)
100/1
3f domesday (AUS) x truly (AUS) (bellotto (USA))
10
11.7
100/1
T: Heath Conners
R: Boris Thornton (56)
100/1
3f escapism (AUS) x rose of georgia (AUS) (gold carat (USA))
11
15.4
60/1
T: B G Purcell
R: Ben Allen (56)
60/1
3f ladoni (GB) x erotunda (AUS) (savoire vivre (GB))
Race 5 - The Beach Hotel Jan Juc (Bm58) (1512m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:34.98 (36.64)
Prizemoney: $16,000
1
7/2
T: Aaron Purcell
R: Jordan Grob (59)
7/2
3f snitzel (AUS) x jubilee kate (AUS) (distinctly north (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/4F
T: Saab Hasan
R: Chris Caserta (58.5)
9/4F
6m magnus (AUS) x dark intrigue (AUS) (unbridled's song (USA))
3
0.9
25/1
T: S J Webb
R: Ben Allen (60)
25/1
5g high chaparral (IRE) x true doubt (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.6
13/4
T: C A Balfour
R: R McLeod (58.5)
13/4
7g al samer (AUS) x fantastic times (AUS) (switch in time (IRE))
5
2.9
60/1
T: R J Linnell
R: J R Todd (54)
60/1
4m oamaru force (AUS) x frilly milly (AUS) (military plume (NZ))
6
3.1
5/1
T: Julie Scott
R: Ms G Cartwright (59)
5/1
6m war pass (USA) x fuss (AUS) (at talaq (USA))
7
3.2
7/1
T: A W Noonan
R: M J Dee (59)
7/1
6g authorized (IRE) x whistle dixie (NZ) (star way (GB))
8
5.4
25/1
T: Ms K Dufty
R: Boris Thornton (57)
25/1
7g choisir (AUS) x hailbella (AUS) (giant's causeway (USA))
9
15.4
50/1
T: Pat Cannon
R: Lucinda Doodt (54.5)
50/1
4g king cugat (USA) x celestial sooze (AUS) (rancho ruler (AUS))
Race 6 - Torquay Hotel (Bm58) (1715m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:47.45 (37.64)
Prizemoney: $16,000
1
5/2F
T: A H Parker
R: B Melham (60)
5/2F
7g pentire (GB) x marie claire (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 17 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
0.2
9/1
T: Ms C Knight
R: Ms G Cartwright (56.5)
9/1
6g econsul (NZ) x rate the choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.5
4/1
T: Ms T Good
R: Declan Bates (59)
4/1
4
1.6
20/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: M J Dee (58)
20/1
3g smart missile (AUS) x agony (AUS) (royal academy (USA))
5
2
100/1
T: Brett Scott
R: D Dunn (58)
100/1
6g teofilo (IRE) x laurelling (USA) (highest honor (FR))
6
2.1
20/1
T: D E Coombes
R: C A Robertson (58)
20/1
7
4.4
Kemtain (13)
20/1
T: Brett Scott
R: Alan Creighton (55.5)
20/1
7g kempinsky (AUS) x rain in settain (AUS) (torrential (USA))
8
4.7
9/1
T: Nathan Dunn
R: John Allen (59.5)
9/1
5g henrythenavigator (USA) x piccadilly (AUS) (royal academy (USA))
9
5
150/1
T: Brian McGrath
R: Jack Hill (58.5)
150/1
3c tavistock (NZ) x silver bracelet (NZ) (lucky unicorn (AUS))
10
5.7
60/1
T: M Sell
R: Brooke Sweeney (56)
60/1
8g o'reilly (NZ) x illustre (NZ) (pentire (GB))
11
8.7
40/1
T: G C Strang
R: Ms J Payne (54)
40/1
6g stockade (AUS) x ariose belle (AUS) (singspiel (IRE))
12
10
7/1
T: Steven Pateman
R: R McLeod (58.5)
7/1
3f helenus (AUS) x ngoma (AUS) (noverre (USA))
13
11.7
20/1
T: Daniel Bowen
R: Ben Allen (61)
20/1
14
14
Mandana (12)
9/1
T: Matt Cooper
R: J Mott (57)
9/1
4m nicconi (AUS) x husskila (NZ) (hussonet (USA))
Race 7 - Torquay Cup (Bm64) (1212m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(6) Time: 1:13.89 (35.98)
Prizemoney: $20,000
1
20/1
T: Stephen Potiris
R: John Allen (59)
20/1
4g kaphero (AUS) x brunette (AUS) (kenny's best pal (AUS))
Winning siblings: Bruno,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/1
T: C J Waller
R: B Melham (59)
5/1
3g master of design (AUS) x sarchi lodge (AUS) (grand lodge (USA))
3
1.7
16/1
T: V L Malady
R: Ms G Cartwright (59.5)
16/1
4g o'lonhro (AUS) x samurtriark (AUS) (danetrice (AUS))
4
1.8
5/1
T: Heath Conners
R: M Pegus (60)
5/1
5g kaphero (AUS) x flower garden (AUS) (scenic (IRE))
5
4.1
16/1
T: B Lechmere and A Hinch
R: Brooke Sweeney (57)
16/1
4h all american (AUS) x rechichi (AUS) (elvstroem (AUS))
6
5.3
11/1
T: M J Williams
R: D Moor (58.5)
11/1
4m magnus (AUS) x saffrossa (AUS) (testa rossa (AUS))
7
5.4
7/1
T: D and R Beriman
R: Ms J Beriman (58.5)
7/1
8
5.7
60/1
T: Russell Brown
R: Stephen Brown Jnr (58)
60/1
5g witherwings (AUS) x rowcare (AUS) (ducare (AUS))
9
6.7
12/1
T: G Clarke
R: M J Dee (58.5)
12/1
5g danerich (AUS) x early wakening (AUS) (hennessy (USA))
10
7.5
20/1
T: Damien Rideout
R: Declan Bates (59)
20/1
5g commands (AUS) x maggie's mate (AUS) (el moxie (USA))
11
8.7
9/1
T: S J Webb
R: Ben Allen (59.5)
9/1
12
11
7/2F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56.5)
7/2F
4m street cry (IRE) x crystal choir (GB) (singspiel (IRE))
Race 8 - Rip Curl (Bm58) (1312m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:21.05 (36.62)
Prizemoney: $16,000
1
2/1F
T: G A Thornton
R: D Oliver (60)
2/1F
4g hard spun (USA) x secret trick (AUS) (fasliyev (USA))
Winning siblings: Forgeress, God's Secret, Lonruse, Mindovski,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Mark Stephenson
R: Stephen Brown Jnr (56.5)
20/1
5g kaphero (AUS) x manna miss (AUS) (umatilla (NZ))
3
0.9
7/1
T: Andrew Campbell
R: John Allen (58.5)
7/1
4
1.6
3/1
T: Mitchell Freedman
R: Jarrod Fry (57.5)
3/1
4m god's own (AUS) x regal touch (NZ) (touching wood (USA))
5
1.7
12/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (55)
12/1
3f denman (AUS) x selina (AUS) (octagonal (NZ))
6
2.9
11/1
T: Ms T Good
R: Declan Bates (59)
11/1
6m murphy's blu boy (AUS) x jessica (AUS) (keltrice (AUS))
7
3.4
20/1
T: C J Cassar
R: Jack Hill (56.5)
20/1
5m onemorenomore (AUS) x penny opera (NZ) (danasinga (AUS))
8
3.8
40/1
T: Ms E Haworth
R: Ms G Cartwright (54.5)
40/1
5m commands (AUS) x in the limelight (IRE) (sadler's wells (USA))
9
4
50/1
T: James Vosti
R: Jordan Grob (54)
50/1
10
6.3
12/1
T: Patrick Johnston
R: Alan Creighton (59)
12/1
3g congrats (USA) x arziki (AUS) (tale of the cat (USA))
11
7
12/1
T: Archie Alexander
R: Chris Caserta (59)
12/1
3g good journey (USA) x belleza veloz (AUS) (hemingway (IRE))
* Nick figures are for Australasia.