Breednet Results

GILGANDRA - Sunday, January 7

Race 1 - Gilgandra Services Co-Op (C2) (1800m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:54.08
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: G D Lunn
R: Alena Skerritt (52)
7/2
6m hard spun (USA) x reine du soir (AUS) (peintre celebre (USA))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
15/2
T: Connie Greig
R: Michael Hackett (54)
15/2
6g bel esprit (AUS) x cranachan (AUS) (desert sun (GB))
3
4.3
4/5F
T: R C Robb
R: M A Cahill (59)
4/5F
5g savabeel (AUS) x elusive elle (AUS) (elusive quality (USA))
4
4.4
14/1
T: Andrew Eastcott
R: Ms K Adams (54)
14/1
6g dubleo (USA) x celebrity status (NZ) (centaine (AUS))
5
8.4
100/1
T: A W Prisk
R: Ms E Webster-Hawes (54)
100/1
6
8.5
7/1
T: R W Howe
R: A Cavallo (54.5)
7/1
7g benicio (AUS) x steamy (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
9.3
12/1
T: Bryan Dixon
R: Clayton Gallagher (52.5)
12/1
6g warhead (AUS) x fossey (AUS) (special bond (AUS))
Race 2 - David Baker Earth Moving Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:18.22
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: Bryan Dixon
R: Chelsea Ings (54.5)
8/1
5g hard spun (USA) x bella strega (AUS) (bianconi (USA))
Winning siblings: Duke Of Earl, Got To Win, Katlen Ruby,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Amare (1)
7/1
T: G R Wright
R: A Cavallo (58)
7/1
4m reset (AUS) x devolante (AUS) (dehere (USA))
3
1.7
9/2
T: R C Robb
R: Clayton Gallagher (56.5)
9/2
4
1.8
5/2F
T: Brett Thompson
R: G M Ryan (57.5)
5/2F
4g duke of marmalade (IRE) x statement (AUS) (rory's jester (AUS))
5
2.2
7/2
T: Michelle Fleming
R: Michael Hackett (57)
7/2
4g equiano (FR) x peacock sally (USA) (marquetry (USA))
6
3.1
7/1
T: David J Smith
R: J Pracey-Holmes (56.5)
7/1
3f dreamscape (AUS) x rock of kimberlite (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
5.6
30/1
T: Ms S Jeffries
R: Ms T Jeffries (56.5)
30/1
8
6
Recital (10)
20/1
T: Darren Hyde
R: Alena Skerritt (54.5)
20/1
4g poet's voice (GB) x ready on sunday (AUS) (more than ready (USA))
9
8.4
200/1
T: Micaela Wheeler
R: Paul Payne (57.5)
200/1
4m myboycharlie (IRE) x red sequin (AUS) (clay hero (AUS))
10
12.4
11/1
T: R C Robb
R: M A Cahill (56.5)
11/1
11
25.4
80/1
T: Micaela Wheeler
R: A Banks (56.5)
80/1
3f diogenes (AUS) x luna romantica (NZ) (silver pistol (AUS))
12
85.1
150/1
T: C Lundholm
R: Rasit Yetimova (57)
150/1
3f manhattan rain (AUS) x petulie (AUS) (magic albert (AUS))
Race 3 - Kelly & Astill Lawyers Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:05.65
Prizemoney: $20,000
1
Kezaam (6)
9/2
T: Darren Hyde
R: Alena Skerritt (55.5)
9/2
3g elzaam (AUS) x magic benbara (AUS) (king of kings (IRE))
Winning siblings: Longneck Larry,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/1
T: David J Smith
R: J Pracey-Holmes (57)
4/1
5m duporth (AUS) x excellent vintage (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
1.3
3/1F
T: D Lane
R: S Lisnyy (57.5)
3/1F
4
3.8
14/1
T: R C Robb
R: Clayton Gallagher (54)
14/1
3f starcraft (NZ) x debelle (AUS) (snitzel (AUS))
5
4.7
20/1
T: G R Wright
R: A Cavallo (59)
20/1
6g lord jim (ARG) x peschaniki (AUS) (zoffany (USA))
6
6.2
25/1
T: A D McHardie
R: Ms E Webster-Hawes (57)
25/1
6m dubleo (USA) x grand attraction (AUS) (grand lodge (USA))
7
6.3
40/1
T: C P Thurston
R: A Banks (59)
40/1
6g reset (AUS) x queen josephine (AUS) (success express (USA))
8
7.1
20/1
T: Ms A Rossiter
R: Billy Cray (57)
20/1
6m dubleo (USA) x kingsway cardee (AUS) (forever regal (CAN))
9
8.9
30/1
T: Ms S Jeffries
R: Ms T Jeffries (59)
30/1
4g pluck (USA) x spy's lass (AUS) (spectacular spy (USA))
10
9.6
25/1
T: G D Lunn
R: K Dunbar (55.5)
25/1
3f ilovethiscity (AUS) x tan tat elle (AUS) (elvstroem (AUS))
11
9.7
66/1
T: Leslie Bryant
R: Chelsea Ings (53.5)
66/1
3f jungle ruler (AUS) x perfect tone (AUS) (flying spur (AUS))
300
13/4
T: S J Gleeson
R: G M Ryan (59)
13/4
4g ready's image (USA) x alli's aria (AUS) (oratorio (IRE))
Race 4 - Gilgandra Newspapers Town Plte (1100m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:04.08
Prizemoney: $25,000
1
4/6F
T: P J Nestor
R: Kaylee Kirkwood (60)
4/6F
7m manton (AUS) x lace wing (GB) (caerleon (USA))
Winning siblings: Cotton On George, Devilenko, Riveted,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
6.3
25/1
T: A D McHardie
R: Ms E Webster-Hawes (54.5)
25/1
3
6.4
100/1
T: G R Wright
R: A Cavallo (54)
100/1
9g yasey (JPN) x darsawye (AUS) (eagle eyed (USA))
4
7.3
25/1
T: G D Lunn
R: Alena Skerritt (52)
25/1
6g floral pegasus (AUS) x quillato (AUS) (quick score (AUS))
5
7.7
10/1
T: Cameron Crockett
R: A Banks (54)
10/1
6m mossman (AUS) x whatsaname (AUS) (ascot knight (CAN))
6
8.2
7/2
T: C Lundholm
R: Michael Hackett (54.5)
7/2
5g snippetson (AUS) x sippa bubbly (AUS) (beautiful crown (USA))
7
8.4
11/2
T: M R Crockett
R: M A Cahill (61.5)
11/2
7g lion heart (USA) x evelina (AUS) (grand lodge (USA))
Race 5 - Armatree Hotel (Bm55) (1100m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 1:05.14
Prizemoney: $20,000
1
9/1
T: Bryan Dixon
R: J Pracey-Holmes (54.5)
9/1
5m intergaze (AUS) x tudor lane (AUS) (varick (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
50/1
T: Ms S Jeffries
R: Ms T Jeffries (57)
50/1
6m hard spun (USA) x el ashb (IRE) (fasliyev (USA))
3
0.9
20/1
T: A D McHardie
R: Ms E Webster-Hawes (54.5)
20/1
7m casino prince (AUS) x quiet smytzer (AUS) (made of gold (USA))
4
1.1
5/2
T: Bryan Dixon
R: Chelsea Ings (57)
5/2
7g alert (ARG) x yeats' magic (AUS) (yeats (USA))
5
1.2
20/1
T: Bryan Dixon
R: Clayton Gallagher (52.5)
20/1
8m dylan thomas (IRE) x river lena (IRE) (spectrum (IRE))
6
2.3
6/4F
T: Brett Thompson
R: G M Ryan (57.5)
6/4F
7
3.3
7/1
T: Justin W Stanley
R: Ronald Simpson (54.5)
7/1
7g golden snake (USA) x jessica said (AUS) (all chatter (USA))
8
5
14/1
T: Connie Greig
R: M A Cahill (60)
14/1
7m amalfi (NZ) x black powder (AUS) (mister c. (USA))
9
6.2
100/1
T: Bryan Dixon
R: G Snowden (54)
100/1
4g invincible spirit (IRE) x path of love (USA) (more than ready (USA))
10
8.8
8/1
T: R W Howe
R: A Cavallo (61)
8/1
5g northern meteor (AUS) x conquistar (NZ) (danasinga (AUS))
Race 6 - Wideland Ag & Constr. (Bm61) (1300m)
Class: Benchmark 61 Track: Good(3) Time: 1:17.31
Prizemoney: $20,000
1
8/11F
T: David J Smith
R: J Pracey-Holmes (56.5)
8/11F
3g bel esprit (AUS) x devils arcade (AUS) (snowland (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3
5/2
T: Cameron Crockett
R: A Banks (59)
5/2
4g foxwedge (AUS) x thebe (AUS) (galileo (IRE))
3
3.2
20/1
T: B T Parker
R: Kaylee Kirkwood (56)
20/1
10g dubleo (USA) x diamond girl (AUS) (luskin star (AUS))
2012 Inglis Australian Bloodstock Sale - Stal-Ylg-Race
$16,000
Vendor: Ascot Park, Pitt Town
Buyer: L Griffith
4
6.3
16/1
T: Connie Greig
R: Chelsea Ings (59)
16/1
6m manhattan rain (AUS) x miss excellence (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
6.5
40/1
T: Bryan Dixon
R: Clayton Gallagher (52.5)
40/1
7g zaha (CAN) x princess county (AUS) (county (AUS))
6
6.8
60/1
T: G D Lunn
R: Alena Skerritt (52)
60/1
7m haradasun (AUS) x royal emerger (AUS) (flying spur (AUS))
7
7.4
30/1
T: C R Dixon
R: G Snowden (54)
30/1
9m grandera (IRE) x mintage (AUS) (varick (USA))
8
10.4
15/2
T: M E Jones
R: A Cavallo (57)
15/2
6g magnus (AUS) x out of the woods (NZ) (touching wood (USA))
Race 7 - Gilgandra Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:37.05
Prizemoney: $35,000
1
2/1F
T: Cameron Crockett
R: G M Ryan (58.5)
2/1F
5m excellent art (GB) x ready to rumba (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Nictock, Royalla,
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
2
2/1F
T: Troy O'Neile
R: A Cavallo (55)
2/1F
5g pure theatre (AUS) x gossip maid (AUS) (snippets (AUS))
3
2.8
10/1
T: D Lane
R: S Lisnyy (54)
10/1
9g niello (AUS) x clever desi (AUS) (roi danzig (USA))
4
3.6
12/1
T: Dar Lunn
R: A Banks (57)
12/1
5g zizou (AUS) x tenant's tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
5
4.3
6/1
T: S J Gleeson
R: Ms L G Henry (56.5)
6/1
7g beautiful crown (USA) x kapvadar (NZ) (kaapstad (NZ))
6
6.6
16/1
T: Justin W Stanley
R: K Dunbar (54.5)
16/1
9g volitant (AUS) x wedded chimes (AUS) (chime zam (AUS))
7
6.8
25/1
T: Connie Greig
R: Ronald Simpson (56.5)
25/1
8
7.8
10/1
T: M R Crockett
R: M A Cahill (61)
10/1
8g refuse to bend (IRE) x aleta (NZ) (danasinga (AUS))
9
9.3
50/1
T: C W Hodgson
R: Ms E Webster-Hawes (54.5)
50/1
7m zizou (AUS) x speedy star (AUS) (filante (NZ))
Race 8 - Gilgandra Toyota Plate (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:10.12
Prizemoney: $20,000
1
13/8
T: P J Nestor
R: A Cavallo (59)
13/8
4g snitzel (AUS) x simply spiteful (USA) (speightstown (USA))
Winning siblings: Aggravate, Chiselhurst, Miss Spiteful,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$260,000
Vendor: Highgrove Stud Darling Downs Qld
Buyer: Gai Waterhouse/Adrian Bott/Blue Sky (FBAA)
2
3.8
15/1
T: M E Jones
R: K Dunbar (59)
15/1
5g denman (AUS) x rosmarino (AUS) (langfuhr (CAN))
3
4.8
5/4F
T: S J Gleeson
R: M A Cahill (59)
5/4F
4g trotamondo (CHI) x debz reign (AUS) (danehill star (AUS))
4
6.8
Eyesaw (3)
7/2
T: Darren Hyde
R: G M Ryan (59)
7/2
6g eyeful (AUS) x curragh star (AUS) (raami (GB))
5
14.1
100/1
T: Andrew Eastcott
R: Ms T Jeffries (57)
100/1
6g barbajuan (IRE) x bay thunder (AUS) (bigstone (IRE))
6
14.3
66/1
T: Ms W Baker
R: Paul Payne (55)
66/1
6m ready's image (USA) x sky academy (AUS) (royal academy (USA))
7
18
25/1
T: Justin W Stanley
R: Ms E Webster-Hawes (57)
25/1
5m ready's image (USA) x anicety (AUS) (general nediym (AUS))
* Nick figures are for Australasia.