Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, July 13

Race 1 - Tab Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:25.63 (36.12)
Prizemoney: $21,000
1
11/8F
T: G Laming
R: Daniel Griffin (58.5)
11/8F
6g domesday (AUS) x commands gold (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Duchess Of Dorset,
This nick: 21 runners; 15 winners; 0 SW. Details
2
2.8
7/4
T: Marcus Wilson
R: R Plumb (58.5)
7/4
4g animal kingdom (USA) x wonderwise (AUS) (grass wonder (USA))
3
4.1
11/1
T: P Duff
R: J L Taylor (54)
11/1
5g champions gallery (GB) x te akau bel (AUS) (bel esprit (AUS))
4
4.3
5/2
T: David Scanes
R: Alannah Fancourt (58.5)
5/2
4g toorak toff (AUS) x doubleyou one (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 2 - Best Wishes Peter Balzen (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:25.81 (35.86)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: L G Ross
R: R Plumb (57)
5/1
2f real saga (AUS) x cuddlesome (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
2.3
13/8
T: A J Edmonds
R: Anthony Allen (59)
13/8
2g denmarket (AUS) x tricky tilly (AUS) (favorite trick (USA))
3
7.6
Biggie (7)
5/1
T: A G Sawden
R: J L Taylor (56)
5/1
4
8.1
11/8F
T: T J Sears
R: Emma Ljung (59)
11/8F
2g falvelon (AUS) x civita (AUS) (commands (AUS))
5
12.6
66/1
T: Gary Doughty
R: S Galloway (56)
66/1
2g eurozone (AUS) x think money (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
13.1
25/1
T: B Witt
R: J Woodhouse (57)
25/1
2f whittington (AUS) x feelin' fiesty (AUS) (chosen light (AUS))
Race 3 - John Henderson Real Estate-C6 (1200m)
Class: Class 6 Track: Soft(5) Time: 1:12.08 (34.81)
Prizemoney: $21,000
1
11/4
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (57.5)
11/4
6g snitzel (AUS) x amen ruby (AUS) (rubiton (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1
9/10F
T: Ms G Heinrich
R: Taylor Marshall (54.5)
9/10F
6g lonhro (AUS) x essaouira (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
2
60/1
T: B Witt
R: Carly Frater-Hill (57)
60/1
7g magic albert (AUS) x sri lanka (AUS) (sri pekan (USA))
4
4
20/1
T: Kacy Fogden
R: Jordan Grob (59)
20/1
7g fastnet rock (AUS) x tan tat de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
5
3/1
T: A Ross and T Sweeney
R: R Plumb (57.5)
3/1
4g zupaone (AUS) x nosteppins (AUS) (snippetson (AUS))
6
6
15/1
T: M A Kropp
R: Adin Thompson (55)
15/1
7
6.2
16/1
T: A J Edmonds
R: S Galloway (55.5)
16/1
6m ekraar (USA) x repetition (NZ) (kingdom bay (NZ))
Race 4 - Penang Turf Club Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:53.22 (34.58)
Prizemoney: $21,000
1
6/4F
T: Chris Munce
R: S Galloway (56)
6/4F
3f written tycoon (AUS) x verkko (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Boys Day Out, Karisto, Master Jamie, True Joy,
This nick: 33 runners; 25 winners; 4 SW. Details
2
1.3
15/8
T: L J Gough
R: R Plumb (58.5)
15/8
4g pluck (USA) x belle salieri (AUS) (salieri (USA))
3
2.8
12/1
T: B Witt
R: Alannah Fancourt (54)
12/1
6m starcraft (NZ) x jai mahal (AUS) (commands (AUS))
4
3.1
7/2
T: Ben Hull
R: J Woodhouse (57)
7/2
4m your song (AUS) x false light (AUS) (fantastic light (USA))
5
4.9
8/1
T: Angela Plumb
R: Ms T Gray (59)
8/1
3g albrecht (AUS) x foila (AUS) (honours list (IRE))
6
6.2
14/1
T: Marcus Wilson
R: A Spinks (54.5)
14/1
2f zebedee (GB) x empress zakynthos (AUS) (holy roman emperor (IRE))
Race 5 - Jpm Valuers/Property Cons. Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:12.59 (36.32)
Prizemoney: $21,000
1
7/2
T: Ben Ahrens
R: L R Dittman (59)
7/2
3g moshe (AUS) x all going well (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Set To Go Well,
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/4F
T: Michael Costa
R: R Plumb (59)
6/4F
3g your song (AUS) x queen of the east (AUS) (general nediym (AUS))
3
1.8
7/4
T: Ms D Newham
R: J L Taylor (59)
7/4
3g jet spur (AUS) x sheza falvelon (AUS) (falvelon (AUS))
4
2.8
30/1
T: D J Graham
R: S Galloway (55)
30/1
5
3
20/1
T: J C Smerdon
R: C Small (57.5)
20/1
6
6
15/2
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (57.5)
15/2
2g all too hard (AUS) x scottish tartan (AUS) (more than ready (USA))
7
6.3
60/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Adin Thompson (55)
60/1
3g rip van winkle (IRE) x cerberus (NZ) (o'reilly (NZ))
8
10.6
50/1
T: S J Morrisey
R: J Hodge (55.5)
50/1
2g dissident (AUS) x in masquerade (NZ) (pentire (GB))
Race 6 - Jeffery Alan Salter Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:13.56 (36.66)
Prizemoney: $21,000
1
4/6F
T: Gary Doughty
R: S Galloway (58)
4/6F
3f zoustar (AUS) x go again (AUS) (husson (ARG))
Winning siblings: Single Again,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
40/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (57)
40/1
2f olympic glory (IRE) x absolute faith (AUS) (not a single doubt (AUS))
3
1.2
12/1
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (57.5)
12/1
4
1.4
Dench (2)
20/1
T: C W Weston
R: J Hodge (56.5)
20/1
3f denman (AUS) x princess wiltons (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
2.2
25/1
T: R G Kelly
R: A Spinks (54.5)
25/1
6
2.7
6/1
T: A G Sawden
R: Jordan Grob (56.5)
6/1
7
2.8
20/1
T: L D Kelly
R: Adin Thompson (55)
20/1
2f warhead (AUS) x off and laughing (AUS) (street cry (IRE))
8
2.9
10/1
T: B S Baldwin
R: N Fazackerley (56)
10/1
4m jimmy choux (NZ) x fudge (NZ) (o'reilly (NZ))
9
3.4
9/1
T: A J Edmonds
R: R Plumb (57.5)
9/1
3f high chaparral (IRE) x money tree (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
4.4
20/1
T: B and D Guy
R: J L Taylor (58.5)
20/1
3f seidnazar (AUS) x rippa royale (AUS) (grand lodge (USA))
11
4.6
100/1
T: S J Morrisey
R: Taylor Marshall (54)
100/1
3f savabeel (AUS) x on broadway (NZ) (pins (AUS))
Race 7 - Racing At Beaudesert 27/7 (C3) (1300m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:19.15 (36.32)
Prizemoney: $21,000
1
Ruler (1)
13/8
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (58)
13/8
4g sebring (AUS) x dorf command (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Dorf Star, Secret Sauce,
This nick: 22 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
0.2
6/1
T: K A Lees
R: G Colless (56)
6/1
5m snitzel (AUS) x laurinel argie (AUS) (palace music (USA))
3
1.5
6/4F
T: K A Lees
R: J L Taylor (54)
6/4F
4m your song (AUS) x ice break (GB) (singspiel (IRE))
4
3
60/1
T: A Fisher
R: Ms R Palmer (54)
60/1
8g dane shadow (AUS) x te runga (NZ) (nassipour (USA))
5
3.5
4/1
T: A J Edmonds
R: S Galloway (56.5)
4/1
5m foxwedge (AUS) x brave choice (AUS) (dr fong (USA))
6
8.3
25/1
T: S J Morrisey
R: J Hodge (55)
25/1
4g ocean park (NZ) x zigalong (NZ) (danzighill (AUS))
Race 8 - Winter Spec. Skyline Rest-Bm62 (1400m)
Class: Benchmark 62 Track: Soft(5) Time: 1:25.20 (36.33)
Prizemoney: $21,000
1
11/2
T: L D Kelly
R: Daniel Griffin (58)
11/2
4g hinchinbrook (AUS) x carlton ace (AUS) (bianconi (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
7/2F
T: S J Morrisey
R: A Spinks (58)
7/2F
6g savabeel (AUS) x tonic (NZ) (blues traveller (IRE))
3
3.3
15/2
T: Ms K Purdy
R: R Plumb (58.5)
15/2
4g monaco consul (NZ) x bawling (AUS) (danzero (AUS))
4
4.3
8/1
T: Bruce Hill
R: Ms R Palmer (57.5)
8/1
5g excites (AUS) x chantilly babe (AUS) (dehere (USA))
5
4.8
20/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (54)
20/1
5m dash for cash (AUS) x lady's a tiger (AUS) (tiger hill (IRE))
6
6.1
8/1
T: Marcus Wilson
R: G Colless (58)
8/1
4g so you think (NZ) x mirrasalo (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
6.6
20/1
T: A J Edmonds
R: S Galloway (55.5)
20/1
3f star witness (AUS) x casuarina (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
6.9
20/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Alannah Fancourt (54.5)
20/1
3g real saga (AUS) x monte crystal (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
7.3
50/1
T: A G Sawden
R: J L Taylor (61)
50/1
5g bel esprit (AUS) x belle of drysdale (AUS) (racer's edge (AUS))
10
7.5
10/1
T: Paul Butterworth
R: Taylor Marshall (57)
10/1
5g real saga (AUS) x trickspiel (AUS) (singspiel (IRE))
11
7.6
5/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (57)
5/1
3g pierro (AUS) x high aspirations (AUS) (exceed and excel (AUS))
12
8.4
25/1
T: T D Cowan
R: C Small (58)
25/1
8g latarmiss (IRE) x ruakiwi glow (AUS) (forest glow (USA))
13
9.7
20/1
T: Donald Pearson
R: J Hodge (57)
20/1
14
9.9
100/1
T: D W McCabe
R: Ms L G Cheshire (54)
100/1
7g hold that tiger (USA) x lucky for me (ARG) (lucky roberto (USA))
* Nick figures are for Australasia.