Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, September 7

Race 1 - Heineken Mdn Hcp (2200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:21.30 (37.81)
Prizemoney: $21,000
1
30/1
T: Leon Phillips
R: T K Allan (55)
30/1
3f mahisara (AUS) x mishani shiva (AUS) (al maher (AUS))
Winning siblings: Mishani Roman, Mishani Sleuth,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
Falaeb (5)
10/1
T: S Andersen
R: Ms H E Poland (55)
10/1
3
1.5
13/4
T: Ms A Willick
R: G Colless (57.5)
13/4
4g medaglia d'oro (USA) x applegate (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
1.6
14/1
T: Ms S Batten
R: Carly Frater-Hill (52)
14/1
5m drumbeats (AUS) x jubilee (AUS) (dehere (USA))
5
1.7
11/2
T: B D Bellamy
R: C Whiteley (56)
11/2
6g mosayter (USA) x sister sarella (AUS) (bellotto (USA))
6
3.2
2/1F
T: S B Lee
R: Sheriden Tomlinson (51)
2/1F
5g husson (ARG) x poplars (NZ) (pins (AUS))
7
3.6
Telford (12)
100/1
T: Ms L Derecourt
R: C Small (54)
100/1
8
3.8
16/1
T: Ms A Willick
R: Daniel Griffin (56.5)
16/1
4m love conquers all (AUS) x blonde jester (AUS) (rory's jester (AUS))
9
4.3
12/1
T: K Hickmott
R: Brooke Ainsworth (54)
12/1
6g drumbeats (AUS) x whitechapel (AUS) (giant's causeway (USA))
10
9.8
Zofgold (13)
40/1
T: James Hepworth
R: Adam Spinks (52)
40/1
4m zoffany (IRE) x silky gold (AUS) (general nediym (AUS))
11
12.3
40/1
T: Kevin Martin
R: J L Taylor (54)
40/1
6m raheeb (AUS) x bremmoly (AUS) (fasliyev (USA))
12
21.6
Tyrian (1)
10/1
T: Neil Hocking
R: Adin Thompson (57)
10/1
4g bernardini (USA) x purple (AUS) (commands (AUS))
13
41.6
80/1
T: N J Rogers
R: Alannah Fancourt (54)
80/1
3g bon hoffa (AUS) x penny henny (AUS) (henny hughes (USA))
Race 2 - Belle Maison Realty Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:52.49 (34.17)
Prizemoney: $21,000
1
15/4
T: Chris Munce
R: S Galloway (55.5)
15/4
3f time for war (AUS) x murtle turtle (AUS) (murtajill (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
9/2
T: S B Laming
R: J L Taylor (57)
9/2
3f excites (AUS) x play for the dane (AUS) (dane shadow (AUS))
3
3.8
30/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (56)
30/1
3g meld (AUS) x strachelle (AUS) (stravinsky (USA))
4
4
9/10F
T: B J Lockwood
R: Daniel Griffin (57.5)
9/10F
3f whittington (AUS) x country singa (AUS) (danasinga (AUS))
5
6.3
7/1
T: K M Schweida
R: G Colless (57)
7/1
3f tapit (USA) x dixie smile (USA) (dixie union (USA))
6
6.5
30/1
T: S J Morrisey
R: A Chau (56)
30/1
3f spirit of boom (AUS) x regal tier (AUS) (royal academy (USA))
7
6.7
30/1
T: Peter N Sexton
R: R Plumb (57)
30/1
3g bel esprit (AUS) x so unforgettable (AUS) (dylan thomas (IRE))
8
9.2
25/1
T: Ms H Donnelly
R: J Hodge (59)
25/1
3g love conquers all (AUS) x no win no wine (AUS) (bradbury's luck (AUS))
9
10.5
50/1
T: P Duff
R: T K Allan (57)
50/1
10
10.6
30/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (57)
30/1
3f rothesay (AUS) x ellythea (AUS) (show a heart (AUS))
Race 3 - Complete Electrical Qld (Bm65) (1800m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:51.38 (36.12)
Prizemoney: $21,000
1
9/2
T: S J Morrisey
R: A Chau (57)
9/2
5g ocean park (NZ) x zigalong (NZ) (danzighill (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
13/4
T: L D Kelly
R: Adin Thompson (52.5)
13/4
6g starcraft (NZ) x mrs. geiger (AUS) (geiger counter (USA))
3
2.4
9/2
T: K M Schweida
R: G Colless (56.5)
9/2
5m mail train (AUS) x pass the red (AUS) (jet spur (AUS))
4
3.9
5/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (56.5)
5/1
5m bernardini (USA) x loch maryanne (AUS) (general nediym (AUS))
5
4
7/4F
T: Ms A Willick
R: L R Dittman (57.5)
7/4F
5m casino prince (AUS) x menangle (AUS) (artie schiller (USA))
6
5.3
10/1
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (56.5)
10/1
Race 4 - Complete Plumbing Qld Hcp (C4) (1200m)
Class: Class 4 Track: Good(4) Time: 1:10.61 (35.44)
Prizemoney: $30,000
1
9/1
T: B J Smith
R: S Galloway (57)
9/1
6g bradbury's luck (AUS) x chick gold (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Feltre, Mitta Mary,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Ditmas (2)
7/4F
T: M T Eggleston
R: N Fazackerley (57.5)
7/4F
6g helter skelter (AUS) x solaride (AUS) (catbird (AUS))
3
4.6
9/4
T: M J Dunn
R: L R Dittman (58.5)
9/4
5g snitzel (AUS) x rockin babe (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
2017 MM Gold Coast Yearling Sale
$200,000
Vendor: Luskin Park Luskintyre NSW
Buyer: John Thompson
4
5.6
9/2
T: Gary Doughty
R: Daniel Griffin (56)
9/2
5g your song (AUS) x quality impulse (AUS) (elusive quality (USA))
5
5.7
25/1
T: S J Bennett
R: Brooke Ainsworth (54)
25/1
6m eavesdropper (USA) x apple candy (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
12
40/1
T: S J Morrisey
R: A Chau (55)
40/1
6g mastercraftsman (IRE) x madeleine noblet (NZ) (no excuse needed (GB))
7
12.2
9/2
T: B Robinson
R: J L Taylor (56.5)
9/2
4g written tycoon (AUS) x hot spa (AUS) (spartacus (AUS))
Race 5 - Complete Electrical Qld Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:12.59 (36.49)
Prizemoney: $21,000
1
6/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (56.5)
6/1
3g animal kingdom (USA) x butters (USA) (el prado (IRE))
Winning siblings: Butterboom, Exciting Prospect, Foxplay,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: J C Smerdon
R: L P Rolls (56)
7/2
4g therock (AUS) x lago rhythm (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.9
11/4
T: Daniel Bowen
R: R Plumb (59)
11/4
5g so you think (NZ) x freja (AUS) (danehill (USA))
4
3.7
12/1
T: B & D Guy
R: J L Taylor (55.5)
12/1
4m seidnazar (AUS) x rippa royale (AUS) (grand lodge (USA))
5
6.2
15/1
T: B D Bellamy
R: C Whiteley (58)
15/1
4g mosayter (USA) x lovewood (AUS) (charnwood forest (IRE))
6
7.2
2/1F
T: L D Kelly
R: Adin Thompson (52)
2/1F
7
10
30/1
T: M A Palmer
R: Daniel Griffin (58)
30/1
8
12.5
Ordesa (5)
20/1
T: B J Lockwood
R: Anthony Allen (57)
20/1
4m eurozone (AUS) x dareel (AUS) (charge forward (AUS))
9
14
20/1
T: S J Morrisey
R: A Chau (56.5)
20/1
3g redwood (GB) x domani oro (NZ) (don eduardo (NZ))
Race 6 - Complete Electrical Qld Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.46 (35.73)
Prizemoney: $21,000
1
10/9F
T: C J Waller
R: G Colless (56)
10/9F
3g time for war (AUS) x cinecitta (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Cinastar, Thanks Forever,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2019 MM National Yearling Sale Book 1
$6,000
Vendor: Kitchwin Hills Scone NSW
Buyer: Carlos Aquino
2
0.8
20/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (54)
20/1
4m hidden dragon (AUS) x ellythea (AUS) (show a heart (AUS))
3
3.1
20/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Boris Thornton (57)
20/1
4m trusting (AUS) x heavenly ransom (AUS) (red ransom (USA))
4
3.5
9/1
T: S W Kendrick
R: Daniel Griffin (57.5)
9/1
4g instinction (AUS) x remembering (NZ) (don eduardo (NZ))
5
3.9
11/2
T: L G Ross
R: Sheriden Tomlinson (53.5)
11/2
3g poet's voice (GB) x allawara (AUS) (von costa de hero (AUS))
6
6.2
10/1
T: K M Schweida
R: R Plumb (59)
10/1
5g fastnet rock (AUS) x crimson dawn (GB) (fasliyev (USA))
7
6.3
40/1
T: S J Morrisey
R: J Hodge (55.5)
40/1
4m tavistock (NZ) x cajun two step (IRE) (danehill dancer (IRE))
8
7.6
13/4
T: E Press
R: Carly Frater-Hill (56)
13/4
5g star witness (AUS) x roxy express (AUS) (success express (USA))
9
9.1
50/1
T: B D Bellamy
R: C Whiteley (58.5)
50/1
4g delago deluxe (AUS) x every man's dream (AUS) (charge forward (AUS))
10
10.6
150/1
T: Ms L Derecourt
R: C Small (54)
150/1
11
15.4
100/1
T: B Witt
R: A Dykes (54)
100/1
5m swift alliance (AUS) x glorious calling (AUS) (royal academy (USA))
Race 7 - Belle Maison Realty (Bm62) (1100m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 1:04.51 (35.24)
Prizemoney: $21,000
1
10/1
T: Philip Kimmet
R: J Hodge (55)
10/1
7m dr doute's (AUS) x round robin (AUS) (langfuhr (CAN))
Winning siblings: Round Mountain Gal,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
13/4F
T: L M Clarke
R: R Plumb (58)
13/4F
3
2.1
8/1
T: B Witt
R: Carly Frater-Hill (55.5)
8/1
4
2.3
7/2
T: A J & T Edmonds
R: Anthony Allen (54)
7/2
3f golden archer (AUS) x bergman (AUS) (anabaa (USA))
5
3.1
7/2
T: K M Schweida
R: G Colless (57.5)
7/2
4g more than ready (USA) x starwish (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
3.6
8/1
T: B D Bellamy
R: C Whiteley (56)
8/1
6m myboycharlie (IRE) x texas melody (AUS) (el moxie (USA))
7
5.4
9/1
T: Paul Butterworth
R: Adin Thompson (57)
9/1
4g exceedingly good (AUS) x drawn to dubai (AUS) (dubai destination (USA))
8
5.8
8/1
T: S C Jones
R: L R Dittman (60)
8/1
9
7.8
100/1
T: B Witt
R: A Chau (55)
100/1
6g uncle mo (USA) x snippety day (AUS) (snippets (AUS))
10
17.1
50/1
T: B Witt
R: A Dykes (58)
50/1
5g street boss (USA) x syria (GB) (halling (USA))
Race 8 - Complete Plumbing Qld (Bm68) (1400m)
Class: Benchmark 68 Track: Good(4) Time: 1:24.13 (35.40)
Prizemoney: $21,000
1
9/10F
T: A J & T Edmonds
R: R Plumb (57)
9/10F
4g hinchinbrook (AUS) x butterfly club (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Pieridae,
This nick: 9 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1
4/1
T: Michael Costa
R: Daniel Griffin (56)
4/1
4m unencumbered (AUS) x margene (AUS) (magic albert (AUS))
3
3.8
16/1
T: Gregory Cornish
R: Carly Frater-Hill (59.5)
16/1
9g old deuteronomy (USA) x ensejaam (AUS) (end sweep (USA))
4
4
16/1
T: S J Morrisey
R: A Dykes (54)
16/1
7g savabeel (AUS) x tonic (NZ) (blues traveller (IRE))
5
5
11/1
T: Anderson Heathcote Racing
R: Boris Thornton (57)
11/1
5g sequalo (AUS) x jet star girl (AUS) (jet spur (AUS))
6
5.1
6/1
T: Billy Healey
R: G Colless (60)
6/1
4g all too hard (AUS) x up and up (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
7.4
50/1
T: Ms G Heinrich
R: A Chau (55.5)
50/1
5m sepoy (AUS) x ambers waltz (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
7.8
40/1
T: Bradley Smith
R: Adin Thompson (57.5)
40/1
9g immovable option (IRE) x schapelle (AUS) (lion hunter (AUS))
9
8.3
20/1
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (56)
20/1
7m lope de vega (IRE) x attic (AUS) (zabeel (NZ))
Race 9 - Complete Plumbing Qld Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:24.47 (36.04)
Prizemoney: $21,000
1
8/11F
T: Ms G Heinrich
R: L R Dittman (59)
8/11F
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$110,000
Vendor: Arrowfield Stud Scone NSW
Buyer: Andrew Williams Bloodstock Pty Ltd
2
0.4
14/1
T: Stewart Barr
R: Adin Thompson (52)
14/1
5g bradbury's luck (AUS) x o'hare (AUS) (naturalism (NZ))
3
0.7
Boyles (7)
5/1
T: Scott Henley
R: Anthony Allen (54.5)
5/1
4g excelebration (IRE) x cuchurita (CHI) (dushyantor (USA))
4
1
16/1
T: S J Morrisey
R: A Chau (56.5)
16/1
4g tavistock (NZ) x monkey magic (NZ) (golan (IRE))
5
5.3
5/1
T: M J Dunn
R: G Colless (57)
5/1
6
7.1
30/1
T: Gregory Cornish
R: C Whiteley (54.5)
30/1
5g rothesay (AUS) x pleasure seeker (AUS) (nine carat (USA))
7
8.6
100/1
T: G M Hay
R: Alannah Fancourt (54)
100/1
6g red element (AUS) x she's foxy (AUS) (foxhound (USA))
8
8.7
50/1
T: Glen Petersen
R: Sheriden Tomlinson (52)
50/1
4g oratorio (AUS) x supreme sally (AUS) (is it true (USA))
9
9
100/1
T: Ms K Geran
R: Ms S Lacy (54)
100/1
6m dream ahead (USA) x line of sight (AUS) (elusive quality (USA))
10
9.4
100/1
T: Ms H Page
R: Brooke Ainsworth (54)
100/1
4m shamus award (AUS) x sapphire lass (AUS) (charge forward (AUS))
11
9.6
12/1
T: S J Morrisey
R: J Hodge (56.5)
12/1
4g reliable man (GB) x anna maria (NZ) (ustinov (AUS))
12
11.4
Longtga (10)
50/1
T: B Witt
R: S Galloway (54)
50/1
6g longhorn (AUS) x tolga (AUS) (mossman (AUS))
* Nick figures are for Australasia.