Breednet Results

GOULBURN - Friday, May 17

Race 1 - Storage King Goulburn Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:19.29 (36.08)
Prizemoney: $22,000
1
Oksal (1)
11/4F
T: Bjorn Baker
R: Ms R Murray (60)
11/4F
3f denman (AUS) x flying hope (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Airlie Queen,
This nick: 20 runners; 15 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: Bjorn Baker
R: J Ford (58)
15/4
3f dundeel (NZ) x ana's mail (AUS) (anabaa (USA))
3
0.6
6/1
T: G Portelli
R: Mitchell Bell (55.5)
6/1
2f deep field (AUS) x cathay lady (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
1.7
11/4
T: R and M Freedman
R: C Reith (58)
11/4
3f pierro (AUS) x faith hill (AUS) (danehill (USA))
5
2.4
9/1
T: S A Marr
R: S Guymer (58)
9/1
3f swiss ace (AUS) x miss only you (AUS) (falbrav (IRE))
6
2.6
25/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (58)
25/1
3f dream ahead (USA) x jungfrau (AUS) (commands (AUS))
7
2.8
9/2
T: P and P Snowden
R: A Layt (59.5)
9/2
3f sepoy (AUS) x skyfall (USA) (more than ready (USA))
8
3.4
100/1
T: R and L Price
R: Ms W Costin (54)
100/1
3f sepoy (AUS) x newtown gypsy (AUS) (danzero (AUS))
9
4.5
150/1
T: John Bateman
R: G Buckley (55.5)
150/1
3f big brown (USA) x rocket lady (AUS) (general nediym (AUS))
Race 2 - Pure Image Signs Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:19.36 (36.46)
Prizemoney: $22,000
1
Verdi (5)
2/1F
T: Kurt Goldman
R: Nick Heywood (58.5)
2/1F
3g so you think (NZ) x persian star (AUS) (shot of thunder (AUS))
Winning siblings: Baghdad Comet, Estaverdi,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: John Bateman
R: S Guymer (59)
5/1
3g reset (AUS) x sweet home chicago (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.3
15/1
T: N J Osborne
R: Billy Owen (57.5)
15/1
3g animal kingdom (USA) x mira chavali (AUS) (general nediym (AUS))
4
0.8
11/2
T: Matthew Smith
R: J Ford (57)
11/2
3g congrats (USA) x piazza del campo (AUS) (general nediym (AUS))
5
1.9
11/4
T: T R Martin
R: J Innes Jnr (59)
11/4
4g encosta de lago (AUS) x rose red (AUS) (spinning world (USA))
6
4.7
14/1
T: R S Englebrecht
R: Deanne Panya (58.5)
14/1
5g medaglia d'oro (USA) x corsetiere (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
6.9
40/1
T: Daniel Robinson
R: B Griffiths (55)
40/1
3g all too hard (AUS) x kallisto (AUS) (general nediym (AUS))
8
7.2
100/1
T: P O'Grady
R: Ms R Freeman-Key (55)
100/1
5g mastercraftsman (IRE) x otarama (NZ) (gold brose (AUS))
9
16.1
200/1
T: G W Murray
R: G Buckley (55)
200/1
3g congrats (USA) x spurhill (AUS) (flying spur (AUS))
Race 3 - Sthn H'lands Equine Ctre-Bm66 (1300m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:18.67 (35.78)
Prizemoney: $22,000
1
16/1
T: N J Osborne
R: Ms K Nisbet (57.5)
16/1
6m not a single doubt (AUS) x friskee (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: Star Luck,
This nick: 20 runners; 17 winners; 0 SW. Details
2
0.2
14/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Ms K O'Hara (58.5)
14/1
6g per incanto (USA) x torrun (NZ) (chief bearhart (CAN))
3
0.3
11/2
T: J C Coyle
R: R Brewer (60)
11/2
6g star witness (AUS) x hairpin (AUS) (octagonal (NZ))
4
1.4
15/8
T: D A Williams
R: Nick Heywood (59.5)
15/8
5
1.5
7/1
T: N J Olive
R: Billy Owen (57.5)
7/1
3f dream ahead (USA) x chirurgo dame (AUS) (flying spur (AUS))
6
2.3
7/4F
T: R and M Freedman
R: K S Latham (59)
7/4F
3f smart missile (AUS) x de chorus (AUS) (unbridled's song (USA))
7
3.8
14/1
T: Ms K Kulic
R: J Ford (59.5)
14/1
8g bernardini (USA) x contented (AUS) (more than ready (USA))
Race 4 - Revolution Print Ctry Only Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:58.10 (34.44)
Prizemoney: $22,000
1
3/1F
T: D A Williams
R: C Lever (57)
3/1F
4m your song (AUS) x pisa (AUS) (charge forward (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5
7/2
T: Matthew Dale
R: Billy Owen (57)
7/2
3f more than ready (USA) x forget the weather (USA) (stormy atlantic (USA))
3
9
150/1
T: Fred Skerbic
R: Ms K Adams (59)
150/1
6g silent shoto (AUS) x sandstone (AUS) (reassure (USA))
4
9.8
100/1
T: Warren Ganderton
R: R Brewer (59)
100/1
5g statue of liberty (USA) x golden orient (AUS) (royal academy (USA))
5
10
9/1
T: W A Hudd
R: J Ford (57)
9/1
3f foxwedge (AUS) x foxy (AUS) (canny lad (AUS))
6
10.2
25/1
T: N J Olive
R: B P Ward (54.5)
25/1
2f deep field (AUS) x secrets sleeping (NZ) (viking ruler (AUS))
7
10.9
100/1
T: J W Van Duren
R: A Layt (57)
100/1
3f bearcat (AUS) x golden rush (NZ) (elnadim (USA))
8
11.2
20/1
T: Tash Burleigh
R: Mitchell Bell (56.5)
20/1
2g shaft (AUS) x murials spirit (AUS) (invincible spirit (IRE))
9
11.3
13/2
T: Aaron Clarke
R: R Bensley (59)
13/2
10
11.7
5/1
T: D A Williams
R: Nick Heywood (57.5)
5/1
3f eurozone (AUS) x ferrari bo (AUS) (perugino (USA))
11
11.8
50/1
T: Ms S Murray-Leslie
R: Ms R Freeman-Key (57)
50/1
5m california dane (AUS) x cedar (AUS) (last tycoon (IRE))
12
11.9
80/1
T: R Weston and J Nisbet
R: Ms K Nisbet (57)
80/1
3f stryker (AUS) x cha cha's angel (AUS) (end sweep (USA))
13
12.3
Pippin (11)
30/1
T: Joseph Ible
R: P Scorse (57)
30/1
5m pendragon (NZ) x envy (AUS) (hussonet (USA))
14
20
11/2
T: R and L Clarke
R: M Travers (59)
11/2
3g roadhog (AUS) x charlie's angel (AUS) (el moxie (USA))
Race 5 - Divalls Earthmoving (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:36.73 (36.15)
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (58.5)
7/2
Winning siblings: Stratobel,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$36,000
Vendor: Kenmore Lodge Wyreema Qld
Buyer: Natalie McCall
2
1.8
Pahruli (10)
8/1
T: M J Smith
R: S Guymer (56)
8/1
4m domesday (AUS) x all trumped up (AUS) (flying spur (AUS))
3
2.3
11/2
T: Mark De Montfort
R: Mitchell Bell (55.5)
11/2
4g dreamscape (AUS) x anton (AUS) (antonius pius (USA))
4
2.5
13/2
T: Sue Laughton
R: Ms R Freeman-Key (60)
13/2
5g commands (AUS) x supamach (IRE) (machiavellian (USA))
5
2.9
20/1
T: J C Coyle
R: R Brewer (59)
20/1
6
3.1
14/1
T: D A Williams
R: Nick Heywood (61.5)
14/1
6g new approach (IRE) x doctrine (GB) (barathea (IRE))
7
8.8
9/4F
T: Tash Burleigh
R: C Reith (58.5)
9/4F
5m tickets (AUS) x hymn (AUS) (palace music (USA))
8
10.9
40/1
T: Daniel Robinson
R: G Buckley (56.5)
40/1
9
11.9
Biscuit (14)
50/1
T: Mark De Montfort
R: A Layt (54)
50/1
6g sebring (AUS) x gingerbread (AUS) (kempinsky (AUS))
10
12
30/1
T: Greg Stephens
R: J Innes Jnr (55.5)
30/1
5g magic albert (AUS) x karalee (AUS) (o'reilly (NZ))
11
12.1
25/1
T: Mike Cattell
R: Billy Owen (60.5)
25/1
4g not a single doubt (AUS) x infinito (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
14.8
66/1
T: M P Tubman
R: Ms W Costin (54)
66/1
7g high chaparral (IRE) x tantra (AUS) (royal academy (USA))
13
15.8
20/1
T: Natalie Jarvis
R: Brock Ryan (59.5)
20/1
7m magic albert (AUS) x blue mistral (AUS) (hurricane sky (AUS))
Race 6 - Electel Services Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:23.92 (36.39)
Prizemoney: $22,000
1
Napoli (2)
7/2
T: Tash Burleigh
R: J Ford (60)
7/2
4g snitzel (AUS) x city of song (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Paris Lights,
This nick: 6 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
0.1
5/1
T: J C Coyle
R: Mitchell Bell (58)
5/1
4m teofilo (IRE) x so much joy (AUS) (red ransom (USA))
3
1.1
11/1
T: N F Gardner
R: M Travers (56.5)
11/1
4g zariz (AUS) x bureaucratese (AUS) (bureaucracy (NZ))
4
1.2
6/1
T: G R Nickson
R: Ms K O'Hara (60.5)
6/1
3c tapit (USA) x euphrosyne (USA) (harlan's holiday (USA))
5
2.1
3/1F
T: D A Williams
R: Nick Heywood (59.5)
3/1F
4g barbados (AUS) x flinders island (AUS) (bellotto (USA))
6
2.4
11/2
T: Natalie Jarvis
R: Ms K Nisbet (58)
11/2
7
5.3
30/1
T: Matthew J Stephens
R: A Layt (54)
30/1
8
6
15/1
T: G W Murray
R: G Buckley (55.5)
15/1
6g oratorio (IRE) x scorpio spirit (AUS) (mukaddamah (USA))
9
9.8
100/1
T: R and L Clarke
R: Ms M Kinny (54)
100/1
6m dane shadow (AUS) x dark star (AUS) (scenic (IRE))
10
10
15/1
T: R and L Price
R: Ms W Costin (55)
15/1
3g pendragon (NZ) x budderoo miss (AUS) (forest glow (USA))
Race 7 - Goulburn Mazda (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:11.68 (36.09)
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: Bjorn Baker
R: J Ford (61)
7/2
3f stratum (AUS) x warpath (AUS) (reset (AUS))
Winning siblings: Alkaashef, Gracious Grey, Rotator, Waruna,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.2
12/1
T: Luke Pepper
R: Ms K Nisbet (56.5)
12/1
3f arlington (AUS) x questessence (AUS) (quest for fame (GB))
3
0.4
5/2
T: Tash Burleigh
R: Ms W Costin (58.5)
5/2
3f delago deluxe (AUS) x murials spirit (AUS) (invincible spirit (IRE))
4
2.2
16/1
T: E and L Longmire
R: C Lever (58)
16/1
4m uncle mo (USA) x red's moxie (AUS) (el moxie (USA))
5
2.4
6/4F
T: D A Williams
R: Nick Heywood (60.5)
6/4F
4m foxwedge (AUS) x ithinkso (AUS) (anabaa (USA))
6
2.5
11/1
T: G W Murray
R: G Buckley (60)
11/1
5m danerich (AUS) x scores (AUS) (hussonet (USA))
7
3.8
20/1
T: D A Williams
R: Mitchell Bell (62.5)
20/1
5m krupt (AUS) x red zeppelin (AUS) (zedrich (AUS))
8
7.2
100/1
T: Ms B Mackie
R: Ms R Murray (55)
100/1
5m pendragon (NZ) x briolette (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
92.1
150/1
T: Cheryl Roberts
R: A Layt (54.5)
150/1
2f smart missile (AUS) x full bloom (AUS) (snippets (AUS))
Race 8 - Barlens Hire (Bm58) (1200m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:11.81 (36.31)
Prizemoney: $22,000
1
6/4F
T: Bjorn Baker
R: J Ford (61)
6/4F
Winning siblings: Temoin Chaud,
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2019 MM National Yearling Sale Book 1
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: Psd $17500 Res $20000
2
0.2
20/1
T: Steven Cummins
R: Nick Heywood (58)
20/1
6g oratorio (IRE) x remarkable girl (AUS) (snippetson (AUS))
3
1.7
6/1
T: K R Dryden
R: R Bensley (61)
6/1
6g denman (AUS) x de prima ballerina (NZ) (stravinsky (USA))
4
1.8
15/2
T: Mark De Montfort
R: R Brewer (59.5)
15/2
8g oratorio (IRE) x ready made family (AUS) (more than ready (USA))
5
2.8
50/1
T: Jacqueline Greentree
R: Ms R Murray (55.5)
50/1
7g excellent art (GB) x woona (AUS) (end sweep (USA))
6
2.9
20/1
T: Greg Stephens
R: J Innes Jnr (55.5)
20/1
5g magic albert (AUS) x salinas (AUS) (al maher (AUS))
7
3
7/1
T: P J Facoory
R: Simon Miller (58)
7/1
8
4.6
15/2
T: E and L Longmire
R: Ms K Nisbet (57.5)
15/2
4g equiano (FR) x brideshead (USA) (rahy (USA))
9
5.5
20/1
T: G W Murray
R: G Buckley (55.5)
20/1
6g alert (ARG) x yeats' magic (AUS) (yeats (USA))
10
5.6
12/1
T: Warren Ganderton
R: C Lever (56)
12/1
5g congrats (USA) x elusivity (AUS) (elusive quality (USA))
11
7
25/1
T: Gregory Whipp
R: P Scorse (60)
25/1
7g best as zariz (AUS) x sweet nikki (AUS) (mr. henrysee (USA))
12
27.4
150/1
T: Ms K George
R: S Guymer (54.5)
150/1
5g stryker (AUS) x amelena (AUS) (galileo (IRE))
* Nick figures are for Australasia.