Breednet Results

HAWKESBURY - Wednesday, November 15

Race 1 - Blakes Marine (Bm66) (1800m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(3) Time: 1:48.72 (34.05)
Prizemoney: $40,000
1
Aonair (1)
5/2F
T: C J Waller
R: T Angland (59)
5/2F
3f fastnet rock (AUS) x perfect persuasion (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 92 runners; 64 winners; 4 SW. Details
2
1
7/2
T: Chris Munce
R: Tim Clark (55.5)
7/2
3g casino prince (AUS) x purple vein (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
2.8
15/1
T: J G Sargent
R: J Penza (57)
15/1
3f alamosa (NZ) x tinkerbabu (AUS) (giant's causeway (USA))
4
4.6
Bochy (3)
9/1
T: K A Lees
R: B Shinn (57.5)
9/1
3g myboycharlie (IRE) x kanyini (AUS) (commands (AUS))
5
8.7
20/1
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (57.5)
20/1
3g excelebration (IRE) x canny dancer (AUS) (canny lad (AUS))
6
11.8
11/2
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
11/2
3g hinchinbrook (AUS) x first land (NZ) (generous (IRE))
7
13.6
5/2F
T: C J Waller
R: B Avdulla (57)
5/2F
3g high chaparral (IRE) x alzira (NZ) (bertolini (USA))
Race 2 - Hawkesbury Race Club Motel Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:16.62 (33.61)
Prizemoney: $40,000
1
5/4F
T: James Cummings
R: T Angland (56.5)
5/4F
3f sepoy (AUS) x key bar nights (AUS) (anabaa (USA))
Winning siblings: Barbed, Calvados, Live Music, Ransack, Soiree,
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Moonmo (4)
20/1
T: G A Ryan
R: J Ford (56.5)
20/1
3f uncle mo (USA) x moongambler (AUS) (victory note (USA))
3
0.6
3/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (56.5)
3/1
3f more than ready (USA) x burgeis (AUS) (catbird (AUS))
4
1
80/1
T: S I Singleton
R: C Reith (56.5)
80/1
3f tavistock (NZ) x quest for kash (NZ) (kashani (USA))
5
1.1
Sasuba (5)
11/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
11/1
3f stratum (AUS) x bubble below (AUS) (hussonet (USA))
6
1.6
4/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (55)
4/1
3f fastnet rock (AUS) x flying object (AUS) (peintre celebre (USA))
7
3.8
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: K Jennings (56.5)
20/1
3f trusting (AUS) x star over kansas (AUS) (starcraft (NZ))
8
17
11/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56.5)
11/1
3f street cry (IRE) x shady henrietta (AUS) (mr. henrysee (USA))
Race 3 - Lander Toyota Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:16.28 (34.77)
Prizemoney: $40,000
1
9/4F
T: R J Quinton
R: A Adkins (57.5)
9/4F
4g dream ahead (USA) x double crossing (AUS) (giant's causeway (USA))
Winning siblings: Southern Sea,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (57.5)
9/4F
3c all too hard (AUS) x chakvetadze (AUS) (taimazov (ARG))
2019 MM National Weanling Sale
$20,000
Vendor: Rushton Park Tatura Vic
Buyer: Secret View Thoroughbreds
3
3.1
4/1
T: Jean Dubois
R: Jean Van Overmeire (54.5)
4/1
4
4.2
Hozier (3)
16/1
T: Ms M Hopkins
R: G Buckley (57.5)
16/1
3g congrats (USA) x gobbledegook (AUS) (distorted humor (USA))
5
5.9
40/1
T: P O'Grady
R: A Layt (59)
40/1
4g mastercraftsman (IRE) x otarama (NZ) (gold brose (AUS))
6
7.5
11/4
T: C E Conners
R: J Parr (57.5)
11/4
3g lonhro (AUS) x harmony hall (NZ) (minardi (USA))
Race 4 - The Livamol Dash (Bm76) (1000m)
Class: Benchmark 76 Track: Good(3) Time: 0:56.15 (32.94)
Prizemoney: $40,000
1
9/2
T: B A Partelle
R: Tim Clark (56.5)
9/2
5g i am invincible (AUS) x dantains quest (AUS) (quest for fame (GB))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
13/4
T: G P Vella
R: Ms K O'Hara (59)
13/4
3
2.5
Timing (7)
11/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (56.5)
11/1
5m duporth (AUS) x claudia (AUS) (al jaasi (AUS))
4
2.8
Eleazar (10)
15/4
T: M, W and J Hawkes
R: A Adkins (51.5)
15/4
3g i am invincible (AUS) x cantakitwithya (AUS) (secret savings (USA))
5
3.7
11/4F
T: K A Lees
R: G Schofield (54)
11/4F
3f your song (AUS) x elahi (AUS) (giant's causeway (USA))
6
3.9
11/1
T: G Portelli
R: Deanne Panya (55)
11/1
100
Phuket (4)
15/2
T: A J Denham
R: J Parr (57.5)
15/2
4g medaglia d'oro (USA) x aziani (AUS) (fasliyev (USA))
Race 5 - The Hawkesbury Gazette (Bm66) (1100m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(3) Time: 1:02.12 (34.00)
Prizemoney: $40,000
1
Marble (4)
10/9F
T: James Cummings
R: T Angland (57.5)
10/9F
This nick: 37 runners; 28 winners; 4 SW. Details
2
0.8
9/2
T: T R Martin
R: A Hyeronimus (59.5)
9/2
4g rothesay (AUS) x laravissante (NZ) (o'reilly (NZ))
3
1.8
11/4
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (54.5)
11/4
3f super easy (NZ) x axislass (NZ) (straight strike (USA))
4
2.1
12/1
T: B A Partelle
R: Jean Van Overmeire (56)
12/1
4g sepoy (AUS) x further (AUS) (more than ready (USA))
5
3.6
10/1
T: C J Waller
R: G Schofield (59)
10/1
4m denman (AUS) x cymbal (AUS) (commands (AUS))
6
4.3
14/1
T: G Portelli
R: B Avdulla (55.5)
14/1
3f nicconi (AUS) x gold licence (AUS) (hussonet (USA))
7
5.1
100/1
T: Jay Hopkins
R: A Adkins (53)
100/1
5m statue of liberty (USA) x survey (AUS) (geiger counter (USA))
8
6.1
100/1
T: Scott Aspery
R: Ms A Threadwell (54.5)
100/1
4m denman (AUS) x christmas (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 6 - Clarendon Tavern (Bm72) (1300m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 1:15.97 (33.83)
Prizemoney: $40,000
1
11/4F
T: Ms K Gavenlock
R: Tim Clark (59)
11/4F
5g i am invincible (AUS) x irish loup (AUS) (loup sauvage (USA))
Winning siblings: Lucy's Boy, Lucy's Grace, The Big Vin,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: J C Coyle
R: A Hyeronimus (58)
9/2
4g magic albert (AUS) x only words (AUS) (end sweep (USA))
3
2.8
3/1
T: Stirling Osland
R: B Avdulla (55)
3/1
3g choisir (AUS) x volcada (NZ) (stravinsky (USA))
4
3.3
30/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Carly Frater-Hill (54.5)
30/1
6m denman (AUS) x val de loire (NZ) (montjeu (IRE))
5
3.6
15/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (58)
15/1
6
4.9
11/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (57.5)
11/2
7
5
10/1
T: C J Waller
R: T Angland (57.5)
10/1
5m stravinsky (USA) x margaux belle (NZ) (kaapstad (NZ))
8
7.4
8/1
T: B A Partelle
R: G Schofield (56)
8/1
4m foxwedge (AUS) x claystone (AUS) (zabeel (NZ))
9
16.9
30/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (57.5)
30/1
4g snitzel (AUS) x dynamic flyer (AUS) (marauding (NZ))
Race 7 - Stylemaster Patios (Bm65) (2000m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:01.75 (35.71)
Prizemoney: $40,000
1
5/2
T: K A Lees
R: A Adkins (58.5)
5/2
5g teofilo (IRE) x whos mindin who (IRE) (danehill dancer (IRE))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
30/1
T: W P Cave
R: Rachel Hunt (57.5)
30/1
3
1.9
12/1
T: S W Kendrick
R: G Schofield (59.5)
12/1
4g sepoy (AUS) x raise (AUS) (arena (AUS))
4
2.9
5/2F
T: C J Waller
R: B Shinn (59.5)
5/2F
5
4.1
D'Beak (7)
5/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Jean Van Overmeire (56)
5/1
6
5.9
Itasca (5)
10/1
T: S I Singleton
R: C Reith (59.5)
10/1
4g tickets (AUS) x southern surge (AUS) (southern image (USA))
7
7
40/1
T: G D Hickman
R: Josh Adams (54.5)
40/1
5g i am invincible (AUS) x assumpta (AUS) (northern regent (CAN))
8
12.3
60/1
T: Jean Dubois
R: G Buckley (53)
60/1
4g helmet (AUS) x liaisons (AUS) (viscount (AUS))
9
32.2
12/1
T: David Vandyke
R: B Avdulla (58)
12/1
4m foxwedge (AUS) x household (USA) (chester house (USA))
100
9/1
T: A and E Cummings
R: T Angland (59)
9/1
5g high chaparral (IRE) x mithila (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.