Breednet Results

MOONEE VALLEY - Friday, November 3

Race 1 - United Refrigeration Mdn Plate (1523m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:32.71 (37.20)
Prizemoney: $27,000
1
9/2
T: Mitchell Freedman
R: L Nolen (56.5)
9/2
4m street boss (USA) x on southbank (AUS) (festival hall (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/4F
T: Glenn Cross
R: N Callow (58.5)
11/4F
3
4.3
7/1
T: Byron Cozamanis
R: J Noonan (58.5)
7/1
4
7.5
40/1
T: E Jusufovic
R: Ben Allen (56.5)
40/1
5m starcraft (NZ) x graceful devil (AUS) (thunder gulch (USA))
5
7.8
6/1
T: Shawn Mathrick
R: J Winks (58.5)
6/1
4g choisir (AUS) x just dance on (AUS) (amen brother (USA))
6
8.5
25/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Jordan Childs (58.5)
25/1
6g niello (AUS) x stratus faction (AUS) (archway (IRE))
7
8.6
150/1
T: Erin Maher
R: Zac Spain (58.5)
150/1
8
8.7
7/2
T: M Sell
R: C A Robertson (58.5)
7/2
9
8.8
20/1
T: Anthony Chibnall
R: Jake Bayliss (56.5)
20/1
4m dr doute's (AUS) x dubai magic (AUS) (dubai destination (USA))
10
11.6
40/1
T: Charlotte Littlefield
R: Ben Thompson (56.5)
40/1
4m starcraft (NZ) x delisha (FR) (highest honor (FR))
11
12.3
100/1
T: Timothy Grace
R: Lester Grace (58.5)
100/1
4g anacheeva (AUS) x elle domine (AUS) (giant's causeway (USA))
12
13.3
12/1
T: M and L Cerchi
R: Ryan Maloney (58.5)
12/1
4g haradasun (AUS) x presidential suite (AUS) (kingston rule (USA))
Race 2 - Ranvet (Bm78) (1523m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:33.11 (34.82)
Prizemoney: $40,000
1
9/10F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Brandon Stockdale (55.5)
9/10F
4m fastnet rock (AUS) x river serenade (AUS) (hurricane sky (AUS))
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2
5/1
T: R and S Cameron
R: L Nolen (59)
5/1
7m primus (AUS) x dolphinora (AUS) (dolphin street (FR))
3
3.5
10/1
T: Travis Doudle
R: Ms S Thornton (52)
10/1
4m golden snake (USA) x gold patriot (AUS) (made of gold (USA))
4
4.5
15/2
T: Chris Bieg
R: Jamie Kah (57.5)
15/2
4m dash for cash (AUS) x storm esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
5
4.8
8/1
T: Symon Wilde
R: Zac Spain (53)
8/1
5m congrats (USA) x mysteries (AUS) (rahy (USA))
6
5.5
16/1
T: D K Weir
R: Ethan Brown (57)
16/1
4m raise the flag (GB) x notable (NZ) (danzighill (AUS))
7
7.5
16/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (55.5)
16/1
6m o'reilly (NZ) x lookatmelads (NZ) (college chapel (GB))
Race 3 - Ellar Classic (Bm78) (1600m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:37.74 (38.73)
Prizemoney: $40,000
1
7/4F
T: J D Sadler
R: Chris Caserta (52)
7/4F
5h medaglia d'oro (USA) x jolie's shinju (JPN) (jolie's halo (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/4F
T: D K Weir
R: Ethan Brown (57.5)
7/4F
5h raven's pass (USA) x ebadiyla (IRE) (sadler's wells (USA))
3
2.1
11/2
T: G Eurell
R: Ben Allen (55.5)
11/2
4g turffontein (AUS) x mehter (NZ) (align (AUS))
4
2.7
7/2
T: Aaron Purcell
R: Jordan Childs (56.5)
7/2
5g tertullian (USA) x guantana (GER) (dynaformer (USA))
5
9.7
40/1
T: K M Keys
R: Ben Thompson (57.5)
40/1
9g snitzel (AUS) x short 'n' sweep (AUS) (end sweep (USA))
6
15.2
30/1
T: Brian Lawlor
R: J Mott (58.5)
30/1
7g o'reilly (NZ) x thunderchine (AUS) (thunder gulch (USA))
Race 4 - Nelson Alexander (Bm78) (2040m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 2:06.65 (36.78)
Prizemoney: $40,000
1
11/2
T: D K Weir
R: John Allen (56.5)
11/2
5m starcraft (NZ) x volksini (NZ) (volksraad (GB))
Winning siblings: Just Pay Up, Rocksini, Volkhere,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
15/4
T: Trudi Christie
R: Thomas Sadler (58.5)
15/4
8g fastnet rock (AUS) x silken song (AUS) (unbridled's song (USA))
3
1.8
30/1
T: P J Roche
R: N Callow (56)
30/1
8g danzero (AUS) x banishing (AUS) (red ransom (USA))
4
2.7
9/1
T: S J Webb
R: L Nolen (55.5)
9/1
5
4.2
15/1
T: M Sell
R: C A Robertson (56)
15/1
6m pentire (GB) x stretto (NZ) (dance floor (USA))
6
6.5
10/1
T: C J Waller
R: Ben Thompson (54.5)
10/1
5g tavistock (NZ) x she's country (NZ) (kenfair (NZ))
7
7.2
3/1F
T: Aaron Purcell
R: M J Dee (55.5)
3/1F
4g hinchinbrook (AUS) x yarranabbe (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
8.7
8/1
T: R and S Cameron
R: J Mott (57)
8/1
7g authorized (IRE) x pyramid girl (AUS) (brief truce (USA))
9
11.2
11/2
T: Shea Eden
R: Ben Allen (56)
11/2
Race 5 - Ladbrokes 55 Sec Chall. (Bm70) (955m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 0:55.67 (34.57)
Prizemoney: $55,000
1
7/1
T: D J McCarthy
R: Chelsea Hall (55.5)
7/1
Winning siblings: Crossing The Abbey, Elusive Melody,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1
Pravro (6)
9/1
T: Ms G Johnstone
R: Brandon Stockdale (56.5)
9/1
5g lonhro (AUS) x our lona (AUS) (invincible spirit (IRE))
3
1.1
13/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ethan Brown (57.5)
13/4
5g written tycoon (AUS) x queenie (NZ) (black minnaloushe (USA))
4
1.5
5/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ben Allen (57)
5/2F
3g lonhro (AUS) x divine choice (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
1.6
15/1
T: Ms G Johnstone
R: Jarrod Fry (59)
15/1
6
1.7
11/1
T: M and L Cerchi
R: Zac Spain (55)
11/1
5g stratum (AUS) x cloudwing (AUS) (lujain (USA))
7
3.2
13/2
T: Grant and Peter Dalziel
R: B Higgins (58)
13/2
8
3.9
12/1
T: M J McKenzie
R: J Benbow (61)
12/1
6g o'lonhro (AUS) x little thread (AUS) (inflate (USA))
9
4.7
25/1
T: S S Cunningham
R: L Nolen (59)
25/1
8g ganseki (AUS) x shamrock jazz (AUS) (almurtajaz (NZ))
Race 6 - 1print (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:10.67 (36.31)
Prizemoney: $40,000
1
12/1
T: Henry Dwyer
R: Ryan Maloney (59)
12/1
3c ocean park (NZ) x sienna sunrise (NZ) (bertolini (USA))
Winning siblings: Ponte Roma, Tuscan Classic,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: M M Laurie
R: M J Dee (59.5)
12/1
3c smart missile (AUS) x malapert (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.9
Pique (5)
11/1
T: D K Weir
R: Jordan Childs (59)
11/1
3c commands (AUS) x pirouettes (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
1.8
11/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ben Allen (55.5)
11/4F
3f equiano (FR) x plus jamais (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.1
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Brandon Stockdale (56)
4/1
3f bel esprit (AUS) x suzebabe (AUS) (testa rossa (AUS))
6
2.3
15/2
T: Anthony Freedman
R: Ben Thompson (58)
15/2
7
3.6
30/1
T: P Stokes
R: Chris Caserta (53.5)
30/1
3f danerich (AUS) x early wakening (AUS) (hennessy (USA))
8
9.1
15/1
T: Anthony Freedman
R: D Moor (59)
15/1
3g choisir (AUS) x it's all right (AUS) (general nediym (AUS))
9
9.8
13/4
T: Peter Gelagotis
R: B Melham (57.5)
13/4
Race 7 - Quest Moonee Valley (Bm70) (2500m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 2:38.23 (37.23)
Prizemoney: $40,000
1
9/4F
T: Liam Howley
R: M J Dee (60.5)
9/4F
6g galileo (IRE) x golden ballet (USA) (moscow ballet (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/1
T: Robert Kingston
R: Jack Martin (56.5)
11/1
5g holy roman emperor (IRE) x zaziyra (IRE) (dalakhani (IRE))
3
1
25/1
T: David and Coral Feek
R: Jessica Eaton (52)
25/1
4m zoffany (IRE) x crimson ribbon (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.5
8/1
T: D R Brideoake
R: Ryan Maloney (55.5)
8/1
5m hard spun (USA) x street belle (AUS) (street cry (IRE))
5
1.7
9/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Zac Spain (53.5)
9/2
4m al maher (AUS) x espalita (AUS) (esperero (USA))
6
2.4
Weave (8)
12/1
T: Ms A Yates
R: C A Robertson (57)
12/1
5g hard spun (USA) x alberghetti (NZ) (carnegie (IRE))
7
5.4
20/1
T: S A Dwyer
R: Ben Thompson (56)
20/1
6g myboycharlie (IRE) x flash affair (AUS) (gold ace (AUS))
8
9.4
13/4
T: D K Weir
R: John Allen (57.5)
13/4
4g raise the flag (GB) x personal column (NZ) (personal escort (USA))
9
10.7
50/1
T: E V Musgrove
R: J Mott (58)
50/1
7g le havre (IRE) x serpina (IRE) (grand lodge (USA))
10
10.8
30/1
T: J F Moloney
R: Jordan Childs (60)
30/1
4g artie schiller (USA) x deloraine (AUS) (more than ready (USA))
11
20.8
100/1
T: R E Laing
R: Ms S Thornton (53)
100/1
Race 8 - Synergie (Bm78) (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:10.79 (34.92)
Prizemoney: $40,000
1
5/1
T: L and T Corstens
R: Ben Thompson (58)
5/1
4m snitzel (AUS) x elusive wonder (AUS) (elusive quality (USA))
This nick: 16 runners; 14 winners; 5 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$425,000
Vendor: Mill Park Stud Meningie SA
Buyer: Kerri Radcliffe Bloodstock
2
2.8
8/1
T: D K Weir
R: Ben Allen (56.5)
8/1
4m reward for effort (AUS) x tiger tess (AUS) (hold that tiger (USA))
3
4.3
20/1
T: S S Cunningham
R: Brandon Stockdale (58)
20/1
5m gonski (AUS) x ballamara lily (AUS) (octagonal (NZ))
4
4.4
13/4
T: R D Griffiths
R: Jack Martin (56)
13/4
5
5.3
5/2F
T: Henry Dwyer
R: Ethan Brown (56.5)
5/2F
4m sebring (AUS) x tigress lily (AUS) (snitzel (AUS))
6
5.4
Wasabi (10)
30/1
T: K M Keys
R: Jordan Turner (54)
30/1
4m dream ahead (USA) x fujisawa (GB) (green desert (USA))
7
5.6
16/1
T: M W Young
R: D Moor (55)
16/1
4m toorak toff (AUS) x goodbye norma jean (USA) (tale of the cat (USA))
8
7.1
12/1
T: N A Blackiston
R: M J Walker (55)
12/1
4m hinchinbrook (AUS) x flying footsteps (USA) (fusaichi pegasus (USA))
9
7.4
20/1
T: Wez Hunter
R: Zac Spain (54)
20/1
6m any given saturday (USA) x di's angel (AUS) (racer's edge (AUS))
* Nick figures are for Australasia.