Breednet Results

MORPHETTVILLE - Saturday, February 17

Race 1 - James Boag's Premium (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:10.32 (34.62)
Prizemoney: $45,000
1
25/10
T: Jon O'Connor
R: J Holder (58.5)
25/10
3g snippetson (AUS) x donna di mondo (AUS) (agnes world (USA))
Winning siblings: I Am Relentless,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
25/1
T: Chris Bieg
R: Todd Pannell (54.5)
25/1
3f duporth (AUS) x klatch (AUS) (anabaa (USA))
3
1.6
9/10F
T: Ryan Balfour
R: Jamie Kah (58)
9/10F
3g ilovethiscity (AUS) x spirit of sienna (AUS) (invincible spirit (IRE))
4
2
11/1
T: J D Smith
R: Raquel Clark (52)
11/1
3f barbados (AUS) x hot senora (AUS) (host (CHI))
5
3.2
8/1
T: R R Jolly
R: P Gatt (58.5)
8/1
3g ambidexter (AUS) x north bound (AUS) (real jester (AUS))
6
3.7
11/1
T: D Shepherd
R: J Maund (54)
11/1
3f lope de vega (IRE) x quaffle on (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
8.4
Astir (5)
25/1
T: R R Jolly
R: Victor Wong (53.5)
25/1
3g real saga (AUS) x dara seans (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 2 - Holdfast Insurance Plate (1100m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:05.21 (34.82)
Prizemoney: $45,000
1
8/15F
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (54.5)
8/15F
2f denman (AUS) x flying first class (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Cosmic Haze, One Aye,
This nick: 20 runners; 15 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/1
T: G V Richards
R: Anna Jordsjo (53.5)
7/1
2c lope de vega (IRE) x miss barley (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
2.1
35/10
T: Chris Bieg
R: J Holder (54.5)
35/10
2f strategic (AUS) x royal tango (AUS) (royal academy (USA))
4
2.4
11/1
T: Peter Hardacre
R: Declan Bates (56.5)
11/1
2c artie schiller (USA) x a wee dram (AUS) (half hennessy (AUS))
5
3.5
50/1
T: John Hyam
R: Raquel Clark (54.5)
50/1
2g glass harmonium (IRE) x mrs hadlee (AUS) (hat trick (JPN))
6
9.6
16/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (56.5)
16/1
2g all too hard (AUS) x lady paget (AUS) (testa rossa (AUS))
7
11.8
30/1
T: G V Richards
R: R J Hurdle (56.5)
30/1
2g lope de vega (IRE) x red obsession (AUS) (red ransom (USA))
Race 3 - Quayclean Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.41 (34.53)
Prizemoney: $30,000
1
8/11F
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (58)
8/11F
4g sepoy (AUS) x miss mooney mooney (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Born Regal, Fortune Ahead,
This nick: 31 runners; 20 winners; 1 SW. Details
2
1.5
15/1
T: G V Richards
R: R J Hurdle (57)
15/1
3g myboycharlie (IRE) x balmarossa (AUS) (testa rossa (AUS))
3
1.7
20/1
T: Ryan Balfour
R: Jake Toeroek (58)
20/1
4g mint lane (USA) x shalini (AUS) (hurricane sky (AUS))
4
3.9
14/1
T: Ryan Balfour
R: Todd Pannell (58)
14/1
4g krupt (AUS) x armidala (AUS) (half hennessy (AUS))
5
4
20/1
T: Peter Hardacre
R: Raquel Clark (53)
20/1
3f foxwedge (AUS) x loves sarova (AUS) (carnegie (IRE))
6
5.2
6/1
T: J F Macmillan
R: P Gatt (55)
6/1
3f magic albert (AUS) x zest a second (AUS) (barely a moment (AUS))
7
5.3
20/1
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (56)
20/1
5g bushranger (IRE) x destiny lady (AUS) (ne coupez pas (USA))
8
7
100/1
T: Ryan Balfour
R: S Price (58)
100/1
4g dubleo (USA) x sabre lady (AUS) (west point (AUS))
9
7.1
150/1
T: G D Searle
R: J Bowditch (55)
150/1
3f ambidexter (AUS) x belle paris (AUS) (umatilla (NZ))
10
7.3
Marina (9)
20/1
T: J E Hickmott
R: J Holder (57)
20/1
3g ocean park (NZ) x homeland sheila (AUS) (keltrice (AUS))
11
7.8
66/1
T: Bob and Kane Post
R: D Tourneur (56)
66/1
5m gallo di ferro (USA) x chelise marie (AUS) (bletchencore (AUS))
12
8
11/1
T: Nick Smart
R: S Cahill (57)
11/1
3c barbados (AUS) x suncoast gem (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 4 - Ubet Adelaide Cup 12/3 Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.53 (34.10)
Prizemoney: $50,000
1
18/10
T: D K Weir
R: Jordan Turner (57)
18/10
5g star witness (AUS) x what an impact (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: What A Legend,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
4/1
T: R R Jolly
R: Victor Wong (56)
4/1
3
1
25/1
T: Lloyd Kennewell
R: Zac Spain (58.5)
25/1
8g lion heart (USA) x madame flurry (AUS) (perugino (USA))
4
1.9
Benz (6)
18/10F
T: G V Richards
R: J Holder (54)
18/10F
4g bushranger (IRE) x mycedes (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.8
8/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Eran Boyd (54)
8/1
5g hard spun (USA) x counter sue (AUS) (geiger counter (USA))
6
3.3
30/1
T: D Shepherd
R: D Tourneur (54)
30/1
4g skilled (AUS) x vignette (AUS) (spectrum (IRE))
7
4.4
Riziz (4)
12/1
T: K M Sweeney
R: Todd Pannell (57)
12/1
9g zariz (AUS) x priya (AUS) (covetous (AUS))
Race 5 - Medallion Homes (Bm70) (2035m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 2:05.61 (36.58)
Prizemoney: $35,000
1
6/1
T: P A Preusker
R: Declan Bates (57)
6/1
6g testafiable (AUS) x canally lass (AUS) (commands (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
22/10F
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (57)
22/10F
4g rebel raider (AUS) x buckle my shoe (AUS) (rory's jester (AUS))
3
2.5
15/1
T: Ms R Day
R: P Gatt (54)
15/1
4m casino prince (AUS) x volted in (AUS) (rory's jester (AUS))
4
2.7
Sagaab (4)
55/10
T: Travis Doudle
R: Todd Pannell (57.5)
55/10
5g desert king (IRE) x brindabella (AUS) (bellotto (USA))
5
3.5
20/1
T: Grant Young
R: Jamie Kah (56.5)
20/1
7g tale of the cat (USA) x allfores (AUS) (zeditave (AUS))
6
4.4
45/10
T: D K Weir
R: Jordan Turner (54.5)
45/10
5g manduro (GER) x syann (IRE) (daylami (IRE))
7
4.8
Igitur (3)
50/1
T: Ms E Hubbard
R: J Bowditch (58)
50/1
4g helmet (AUS) x gaudeamus (USA) (distorted humor (USA))
8
6
Robocop (11)
16/1
T: T T Oxlade
R: Sairyn Fawke (53)
16/1
7g al samer (AUS) x dance on tables (AUS) (straussbrook (AUS))
9
6.2
150/1
T: T T Oxlade
R: Ms E Finnegan (55.5)
150/1
9g istidaad (USA) x iced brandy (NZ) (first norman (USA))
10
6.6
14/1
T: D M Koch
R: J Holder (57)
14/1
6g al maher (AUS) x glory guru (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
11
6.8
150/1
T: A D Day
R: J Maund (54)
150/1
7m king of roses (AUS) x presidential suite (AUS) (kingston rule (USA))
12
8.4
20/1
T: B D Brook
R: Victor Wong (52)
20/1
6g oratorio (IRE) x sajeune (AUS) (jeune (GB))
13
10.1
30/1
T: D M Koch
R: Ms C Lindop (55.5)
30/1
5g von costa de hero (AUS) x rasana (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 6 - Holdfast Insurance B'day Cup (2035m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:05.44 (35.91)
Prizemoney: $100,000
1
8/1
T: Grant Young
R: Todd Pannell (55)
8/1
6g blevic (AUS) x exalted blaze (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.8
7/1
T: P F Blanch
R: P Gatt (58)
7/1
3
2.2
35/10
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Jamie Kah (55)
35/10
4m jimmy choux (NZ) x ruqqaya (NZ) (van nistelrooy (USA))
4
2.4
12/10F
T: M G Price
R: D Tourneur (57.5)
12/10F
5
3.2
25/1
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (55)
25/1
8g danerich (AUS) x trice moss (AUS) (keltrice (AUS))
6
3.3
11/1
T: D I Dodson
R: Declan Bates (55)
11/1
5m lookin at lucky (USA) x by any means (NZ) (stravinsky (USA))
7
6.3
16/1
T: Grant Young
R: Raquel Clark (55)
16/1
7g danehill dancer (IRE) x helena molony (IRE) (sadler's wells (USA))
8
10.1
11/1
T: T Busuttin and N Young
R: J Bowditch (55)
11/1
4m darci brahma (NZ) x ms seneca rock (USA) (seneca jones (USA))
Race 7 - Hughes Limousines (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:37.57 (35.81)
Prizemoney: $35,000
1
5/1
T: D W O'Leary
R: Jordan Turner (54.5)
5/1
7g zeditave (AUS) x evil lady (AUS) (prego (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/1
T: W P Bencic
R: Anna Jordsjo (57.5)
9/1
7g savabeel (AUS) x oenotria (NZ) (o'reilly (NZ))
3
1.3
5/1
T: J F Macmillan
R: Jamie Kah (54)
5/1
4
1.7
5/1
T: Kirsten Mooney
R: S Cahill (57)
5/1
7g planchet (AUS) x heroic dance (AUS) (roi danzig (USA))
5
2.2
Bassons (10)
25/1
T: Bob and Kane Post
R: D Tourneur (54)
25/1
7g churchill downs (AUS) x scagliola (AUS) (grand lodge (USA))
6
2.4
12/1
T: Grant Young
R: Zac Spain (60)
12/1
8g snitzel (AUS) x starnet (AUS) (last tycoon (IRE))
7
3.5
20/1
T: Grant Young
R: Todd Pannell (54.5)
20/1
5g rothesay (AUS) x raise a vain (AUS) (kenvain (AUS))
8
3.7
10/1
T: D I Dodson
R: Raquel Clark (55.5)
10/1
9
5
25/10F
T: Ms S Nolan
R: Ms C Lindop (56.5)
25/10F
10
5.1
16/1
T: S G Padman
R: P Gatt (54)
16/1
11
7
100/1
T: J D Smith
R: Ms E Finnegan (54)
100/1
6g mutawaajid (AUS) x amaretta (AUS) (hennessy (USA))
Race 8 - The Junction (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:04.02 (34.73)
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: Alex Stra
R: R J Hurdle (58)
20/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
10/1
T: D E Magro
R: Victor Wong (57.5)
10/1
5m hard spun (USA) x dutch harbor (AUS) (rubiton (AUS))
3
0.5
12/10F
T: D K Weir
R: Jordan Turner (58)
12/10F
3c casino prince (AUS) x military gal (AUS) (general nediym (AUS))
4
0.9
15/2
T: W F Francis and G Kent
R: Ms E Finnegan (57.5)
15/2
4g statue of liberty (USA) x dal dal (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
1.3
25/1
T: Ms M Smith
R: P Gatt (58)
25/1
4g equiano (FR) x lanesborough (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
1.4
3/1
T: J D Smith
R: Raquel Clark (58.5)
3/1
7
2.2
100/1
T: Ms S Nolan
R: Sairyn Fawke (56)
100/1
7g dubleo (USA) x pocket fortyniner (AUS) (way of light (USA))
8
2.5
50/1
T: Kristi Evans
R: Eran Boyd (55)
50/1
6g happy giggle (AUS) x out there (AUS) (marwina (AUS))
9
3
9/1
T: John Hyam
R: Jamie Kah (57)
9/1
10
6.7
Rug Rat (10)
40/1
T: T Dansie and Ms N Storr
R: S Price (57.5)
40/1
5g ad valorem (USA) x cryptique (AUS) (spectrum (IRE))
11
6.8
40/1
T: Grant Young
R: Todd Pannell (58.5)
40/1
5g roman emperor (NZ) x erthakit (AUS) (catbird (AUS))
* Nick figures are for Australasia.