Breednet Results

PAKENHAM PARK - Thursday, April 23

Race 1 - Racing.Com Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:57.85 (33.42)
Prizemoney: $31,500
1
8/11F
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (56)
8/11F
3f brazen beau (AUS) x dorf command (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Dorf Star, Ruler,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/2
T: Jerome Hunter
R: Matthew Cartwright (56)
7/2
3g danerich (AUS) x chichino (AUS) (keltrice (AUS))
3
0.5
5/1
T: F Stockdale
R: A Lynch (58)
5/1
3g hidden dragon (AUS) x cenotime (AUS) (gilded time (USA))
4
3
25/1
T: Glenn Cross
R: Michael Poy (58)
25/1
3g keep the faith (AUS) x julinsky (AUS) (kempinsky (AUS))
5
3.1
60/1
T: William Masters
R: Dylan Dunn (58.5)
60/1
6g moshe (AUS) x critical miss (AUS) (desert prince (IRE))
6
6.8
20/1
T: J Leek Jnr
R: Ben Allen (58.5)
20/1
6g gonski (AUS) x exceptional dancer (AUS) (lago delight (AUS))
7
10.1
8/1
T: B J McCarthy
R: M J Walker (58)
8/1
3c turffontein (AUS) x pitch perfect (AUS) (danerich (AUS))
8
16.6
100/1
T: Tara Cochrane
R: B Werner (58.5)
100/1
6g mutawaajid (AUS) x brecon rose (NZ) (honor grades (USA))
9
18.1
Noway (9)
100/1
T: Chris Diplock
R: Juana Andreou (56)
100/1
Race 2 - Ade Turf Equipment Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:12.60 (35.14)
Prizemoney: $31,500
1
2/1
T: P Stokes
R: Ben Allen (57)
2/1
3f uncle mo (USA) x very trying (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Lady Of Shalott,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.8
16/1
T: Jason Warren
R: Jamie Kah (57)
16/1
3f stratum (AUS) x dance girl dance (AUS) (made of gold (USA))
3
4.8
40/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (57)
40/1
3f zoustar (AUS) x hanover fist (AUS) (flying spur (AUS))
4
4.9
12/1
T: Angela Brakey
R: A Darmanin (57)
12/1
3f needs further (AUS) x star hit (AUS) (euclase (AUS))
5
5
4/6F
T: D T O'Brien
R: D Oliver (57)
4/6F
3f star witness (AUS) x cherief (AUS) (french deputy (USA))
6
7.5
Fresca (6)
20/1
T: Colin Scott
R: D Dunn (57)
20/1
3f fighting sun (AUS) x scarcity (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
7.9
80/1
T: Charlotte Littlefield
R: Carleen Hefel (55)
80/1
3f kuroshio (AUS) x someday somehow (AUS) (statue of liberty (USA))
8
10.7
20/1
T: Charlotte Littlefield
R: M J Walker (57)
20/1
Race 3 - Nine Mile Fresh Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:40.56 (37.00)
Prizemoney: $31,500
1
4/13F
T: D T O'Brien
R: Craig Williams (56)
4/13F
3f savabeel (AUS) x thy (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Tower Road,
This nick: 149 runners; 107 winners; 18 SW. Details151 runners; 107 winners; 18 SW. Details
2
3.5
6/1
T: T Busuttin & N Young
R: Dylan Dunn (58)
6/1
3g sebring (AUS) x otsanda (AUS) (snitzel (AUS))
3
4.5
Veto (5)
25/1
T: F Stockdale
R: A Lynch (58)
25/1
3g all too hard (AUS) x legislature (AUS) (more than ready (USA))
4
6.2
10/1
T: J P Salanitri
R: Ben Allen (58.5)
10/1
4g fiorente (IRE) x just pete (AUS) (royal academy (USA))
5
12.2
11/1
T: D R Brideoake
R: B Higgins (58.5)
11/1
4g savabeel (AUS) x prickle (NZ) (pins (AUS))
6
16.7
100/1
T: B I Stanaway
R: M Carson (58.5)
100/1
7
21.7
20/1
T: J W Bridgman
R: M J Dee (56)
20/1
3f toronado (IRE) x flamingo lake (AUS) (dubawi (IRE))
Race 4 - O'Connor Premium Beef Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:26.99 (35.42)
Prizemoney: $31,500
1
7/4
T: D T O'Brien
R: D Oliver (56)
7/4
3f shamus award (AUS) x hilton head (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Jerry's Witness, Sunny Boy,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/1
T: T Busuttin & N Young
R: M J Dee (56)
9/1
3f tavistock (NZ) x pussycat dream (GB) (oasis dream (GB))
3
2.3
7/2
T: P Stokes
R: Jye McNeil (58)
7/2
3c ocean park (NZ) x quizzical (NZ) (carnegie (IRE))
4
2.7
5/4F
T: Henry Dwyer
R: Michael Poy (58)
5/4F
3g fastnet rock (AUS) x scarlett lady (NZ) (savabeel (AUS))
5
9.2
30/1
T: P Stokes
R: Ben Allen (56)
30/1
3f dissident (AUS) x kidwelly (AUS) (dylan thomas (IRE))
6
11.5
30/1
T: R J Besanko
R: Lewis German (58)
30/1
3g fighting sun (AUS) x rossan (AUS) (testa rossa (AUS))
7
12.5
150/1
T: B I Stanaway
R: M Carson (56.5)
150/1
4m mawingo (GER) x tamarindon (NZ) (istidaad (USA))
Race 5 - R&C Asphalt Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:26.41 (36.26)
Prizemoney: $31,500
1
3/1
T: M D Moroney
R: J Noonan (59)
3/1
Winning siblings: Shamaton, Shamurt,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: P L Caboche
R: D Dunn (56.5)
8/1
3f akeed mofeed (GB) x mossmoney (AUS) (mossman (AUS))
2019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 1
Vendor: Goldin Farms, Angaston, SA
Buyer: Withdrawn
3
0.7
5/2F
T: Henry Dwyer
R: Ben Allen (59)
5/2F
3g dundeel (NZ) x manhattan mam (AUS) (dehere (USA))
4
1.4
12/1
T: Saab Hasan
R: M J Dee (56)
12/1
4m turffontein (AUS) x danish princess (AUS) (dolphin street (FR))
5
2.4
30/1
T: T Busuttin & N Young
R: Dylan Dunn (57.5)
30/1
3g olympic glory (IRE) x fabulous cat (JPN) (sunday silence (USA))
6
2.8
5/1
T: T Busuttin & N Young
R: Jamie Kah (57.5)
5/1
7
4.3
5/2F
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (57)
5/2F
3f medaglia d'oro (USA) x morrego (AUS) (more than ready (USA))
8
7.6
150/1
T: B I Stanaway
R: M Carson (57.5)
150/1
4g darci brahma (NZ) x obsession (NZ) (bachelor duke (USA))
10
13.3
150/1
T: M M Moser
R: Jacques Luxe (56)
150/1
8g mossman (AUS) x hyperinflation (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 6 - Red Gem Packers & Growers-Bm70 (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:24.77 (35.72)
Prizemoney: $31,500
1
5/2F
T: M Price & M Kent Jnr
R: M J Walker (57.5)
5/2F
3g snitzel (AUS) x oriental ruby (AUS) (street cry (IRE))
Winning siblings: Exotic Ruby, Rubamos,
This nick: 7 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
2.3
5/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Jamie Kah (58)
5/1
4g tavistock (NZ) x obey (NZ) (zabeel (NZ))
3
3.1
20/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: Matthew Cartwright (59.5)
20/1
4g fast company (IRE) x marinebird (IRE) (bad as i wanna be (IRE))
4
5.7
5/1
T: E Jusufovic
R: Lewis German (59.5)
5/1
5
6.2
11/1
T: M D Hinton
R: B Park (56)
11/1
6m passenger (AUS) x flinders green (AUS) (quest for fame (GB))
6
7
20/1
T: Ms R Frost
R: M J Dee (59.5)
20/1
7
7.2
25/1
T: K M Keys
R: Jye McNeil (57)
25/1
5m danerich (AUS) x lotta joy (AUS) (jeune (GB))
8
8.4
40/1
T: Saab Hasan
R: D Dunn (59)
40/1
6g galileo (IRE) x breeze hill (IRE) (danehill (USA))
9
9.7
7/2
T: John McArdle
R: D Oliver (58.5)
7/2
4h snitzel (AUS) x seattle lass (AUS) (fraar (USA))
10
10.7
11/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (60.5)
11/1
11
20.7
30/1
T: Shea Eden
R: Ben Allen (60)
30/1
7g castledale (IRE) x might be (NZ) (zabeel (NZ))
Race 7 - Trusteel Fabrications (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:40.38 (35.16)
Prizemoney: $31,500
1
12/1
T: Michelle Payne
R: W Egan (56)
12/1
5m raise the flag (GB) x ears carol (NZ) (carolingian (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
8/11F
T: D T O'Brien
R: D Oliver (60)
8/11F
3g reliable man (GB) x miss artistic (NZ) (darci brahma (NZ))
3
3.3
13/2
T: Julius Sandhu
R: D W Stackhouse (56)
13/2
3f shamexpress (NZ) x peek a boo (NZ) (thorn park (AUS))
2019 NZB Karaka Book 1
$90,000
Vendor: Windsor Park Stud
Buyer: Ciaron Maher Racing
4
3.4
9/2
T: S B Laming
R: D Dunn (56.5)
9/2
5m darci brahma (NZ) x blooming (NZ) (stravinsky (USA))
5
4.7
8/1
T: C Maher & D Eustace
R: Jye McNeil (58.5)
8/1
6
4.8
12/1
T: S McCusker
R: B Higgins (57)
12/1
6m shocking (AUS) x shahbab (NZ) (bertolini (USA))
7
8.5
50/1
T: Henry Dwyer
R: J Noonan (59.5)
50/1
4g pierro (AUS) x keep the peace (NZ) (keeper (AUS))
8
10.8
100/1
T: Ms Allison Sheehan
R: Ms J Da Rose (58)
100/1
5m americain (USA) x priceless diamond (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
16.8
50/1
T: J Leek Jnr
R: Ben Allen (58.5)
50/1
6g bel esprit (AUS) x razz and red (AUS) (red ransom (USA))
Race 8 - Sportsbet (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:13.46 (34.18)
Prizemoney: $31,500
1
4/1
T: S B Laming
R: D Dunn (58.5)
4/1
3f pins (AUS) x treasure the cross (IRE) (cape cross (IRE))
Winning siblings: Big Hammer, Cryptic Jewel,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/4F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (57.5)
6/4F
3f so you think (NZ) x mumbai rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
2.9
13/2
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (60.5)
13/2
5g written tycoon (AUS) x thisisus (NZ) (high chaparral (IRE))
4
5.6
11/1
T: Simone Walker
R: John Robertson (61)
11/1
4g i am invincible (AUS) x moonlight music (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
5.7
9/1
T: G B Andrews
R: Matthew Cartwright (59.5)
9/1
9g bel esprit (AUS) x my fair lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
6.7
8/1
T: Ms W Kelly
R: D Oliver (58)
8/1
3g deep field (AUS) x cafe scientific (AUS) (more than ready (USA))
7
7.2
Obi (5)
6/1
T: Symon Wilde
R: Ben Allen (60)
6/1
* Nick figures are for Australasia.