Breednet Results

RANDWICK-KENSINGTON - Wednesday, September 5

Race 1 - Atc Hong Kong Tour Mdn Plate (1150m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:06.57 (34.86)
Prizemoney: $50,000
1
15/4
T: C J Waller
R: J B McDonald (57)
15/4
Winning siblings: Clover Lane,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Voila (7)
4/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (55)
4/1
3f choisir (AUS) x milzeel (NZ) (zabeel (NZ))
3
0.5
Altair (1)
11/4F
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
11/4F
3g zoustar (AUS) x rossarita (AUS) (testa rossa (AUS))
4
1.2
11/4F
T: Ms G Markwell
R: Tommy Berry (57)
11/4F
3g dalghar (FR) x courtly fashion (NZ) (black minnaloushe (USA))
5
4.1
15/2
T: A and E Cummings
R: G Schofield (57)
15/2
3c denman (AUS) x watchme (AUS) (bel esprit (AUS))
6
7.8
16/1
T: Thomas Lunney
R: J Ford (55)
16/1
3f epaulette (AUS) x warrior girl (AUS) (ombra della sera (AUS))
7
10.4
100/1
T: Jay Hopkins
R: Tim Clark (55)
100/1
3f pluck (USA) x miss tessmocker (AUS) (diatribe (AUS))
Race 2 - Tab.Com.Au Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:22.67 (35.14)
Prizemoney: $50,000
1
9/2
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (58)
9/2
3g redoute's choice (AUS) x siwa (GB) (green desert (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.5
20/1
T: Mark Newnham
R: G Buckley (55)
20/1
3f so you think (NZ) x lustre lady (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.7
Adana (3)
10/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
10/1
3g snitzel (AUS) x sabanci (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.8
16/1
T: C J Waller
R: C W Brown (56)
16/1
3c ocean park (NZ) x magic star (AUS) (danzero (AUS))
5
2.3
13/2
T: C J Waller
R: J B McDonald (58)
13/2
3g ocean park (NZ) x warm whispers (NZ) (stravinsky (USA))
6
2.9
13/2
T: G Portelli
R: S R Weatherley (57.5)
13/2
7
3.4
Carif (10)
30/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (56)
30/1
3c so you think (NZ) x norzita (NZ) (thorn park (AUS))
8
3.7
2/1F
T: John Thompson
R: T Angland (58)
2/1F
3c lope de vega (IRE) x one funny honey (USA) (distorted humor (USA))
9
5
14/1
T: Joseph Pride
R: G Schofield (57)
14/1
10
5.2
Vitesse (14)
14/1
T: C J Waller
R: J Ford (53)
14/1
3f snitzel (AUS) x sananda (IRE) (anabaa (USA))
11
5.3
Vulcan (12)
30/1
T: L J Bridge
R: Tim Clark (56)
30/1
3c denman (AUS) x miss venus (AUS) (galileo (IRE))
Race 3 - #theraces (Bm66) (1150m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 1:06.78 (35.64)
Prizemoney: $50,000
1
13/2
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (59.5)
13/2
3f i am invincible (AUS) x furline (AUS) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Sasso Corbaro, Smart Manoeuvre,
This nick: 9 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/2F
T: Mark Newnham
R: J Parr (59.5)
7/2F
3f more than ready (USA) x pay off now (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
1
Bandol (6)
15/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (59)
15/4
3f snitzel (AUS) x miss match (ARG) (indygo shiner (USA))
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$500,000
Vendor: Arrowfield Stud Scone NSW
Buyer: Gai Waterhouse & Adrian Bott Racing
4
1.4
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: C W Brown (59.5)
10/1
5
1.7
6/1
T: James Cummings
R: G Schofield (60.5)
6/1
3f denman (AUS) x runes (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.4
25/1
T: David Pfieffer
R: J Ford (56.5)
25/1
7
4.2
11/2
T: D R Brideoake
R: T Angland (58.5)
11/2
3f exceed and excel (AUS) x diva dee (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
12.5
11/2
T: C J Waller
R: J Bowman (61)
11/2
Race 4 - Everest Carnival (Bm70) (2400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 2:31.89 (36.36)
Prizemoney: $50,000
1
Cormac (1)
11/4F
T: C J Waller
R: K McEvoy (59.5)
11/4F
Winning siblings: Cheerful Days, Ducale, Mustarrid,
This nick: 11 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
1.3
7/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (55)
7/1
4m more than ready (USA) x burgeis (AUS) (catbird (AUS))
3
2.8
11/4F
T: Brock Lewthwaite
R: J Bowman (58)
11/4F
7g kyllachy (GB) x clear vision (GB) (observatory (USA))
4
3.8
25/1
T: Matthew J Stephens
R: B Spriggs (56.5)
25/1
7g myboycharlie (IRE) x collodi (AUS) (testa rossa (AUS))
5
3.9
4/1
T: Jason Attard
R: C Reith (58.5)
4/1
6g monaco consul (NZ) x perjurer (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
4.3
Liffy (9)
40/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (53)
40/1
5m smart missile (AUS) x thirst (USA) (chester house (USA))
7
6
16/1
T: T J Gollan
R: Tommy Berry (58)
16/1
5g more than ready (USA) x prerequisite (AUS) (charge forward (AUS))
8
20.6
9/2
T: C J Waller
R: J B McDonald (56)
9/2
4g savabeel (AUS) x miss caruso (NZ) (pins (AUS))
Race 5 - Hyland Race Colours (Bm74) (1000m)
Class: Benchmark 74 Track: Good(4) Time: 0:57.97 (34.15)
Prizemoney: $50,000
1
12/1
T: Colt Prosser
R: Ms M Weir (55.5)
12/1
7g may'haab (AUS) x beautiful princess (AUS) (beautiful crown (USA))
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: G Portelli
R: S R Weatherley (60.5)
5/1
4g foxwedge (AUS) x pinocchio (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.5
15/1
T: James Cummings
R: J Bowman (60.5)
15/1
6g street cry (IRE) x estee (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
0.8
1/1F
T: James Cummings
R: J B McDonald (59.5)
1/1F
4m lonhro (AUS) x palomares (AUS) (commands (AUS))
5
1.7
16/1
T: J C Coyle
R: C Reith (57.5)
16/1
6
1.9
13/2
T: G A Ryan
R: Fred W Kersley (57.5)
13/2
7
2.8
12/1
T: K A Lees
R: Tommy Berry (55.5)
12/1
4m all too hard (AUS) x headway (AUS) (charge forward (AUS))
8
3
25/1
T: J R Gask
R: Ashley Morgan (58.5)
25/1
5g denman (AUS) x ya michelle (AUS) (success express (USA))
9
4.4
30/1
T: P M Perry
R: J Ford (57.5)
30/1
6g written tycoon (AUS) x fighting fragrance (AUS) (general nediym (AUS))
Race 6 - The Agency Real Estate (Bm72) (1300m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(4) Time: 1:16.82 (35.92)
Prizemoney: $50,000
1
15/4
T: J A O'Shea
R: Brock Ryan (58)
15/4
5m savabeel (AUS) x ruud van slaats (NZ) (van nistelrooy (USA))
Winning siblings: Ocean's Fourteen, Slumberland, Smashing,
This nick: 9 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
2.5
15/4
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (57)
15/4
3
3.5
15/1
T: G K White
R: J B McDonald (59)
15/1
5m duporth (AUS) x roughwood croft (AUS) (woodman (USA))
4
5.1
13/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (58)
13/4F
4m pierro (AUS) x brandish (AUS) (elusive quality (USA))
5
5.7
20/1
T: Joseph Ible
R: R Hutchings (57)
20/1
5m sebring (AUS) x sonnenblume (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
6
30/1
T: C Karakatsanis
R: Jean Van Overmeire (58.5)
30/1
6m magic albert (AUS) x sexyaz (AUS) (catbird (AUS))
7
7.4
5/1
T: James Cummings
R: T Angland (60.5)
5/1
4m sepoy (AUS) x rinky dink (AUS) (distorted humor (USA))
8
9.8
30/1
T: A and E Cummings
R: G Schofield (60)
30/1
5m pendragon (NZ) x so sydney (AUS) (dehere (USA))
9
12.9
13/2
T: G A Ryan
R: J Bowman (59)
13/2
4m not a single doubt (AUS) x dazzling gazelle (AUS) (more than ready (USA))
10
15.5
Zafina (8)
20/1
T: Matthew Dale
R: Tommy Berry (58.5)
20/1
5m stratum (AUS) x zefta (AUS) (zeditave (AUS))
Race 7 - Tab Rewards (Bm76) (1550m)
Class: Benchmark 76 Track: Good(4) Time: 1:31.76 (36.35)
Prizemoney: $50,000
1
10/1
T: P and P Snowden
R: Tommy Berry (58)
10/1
4g pierro (AUS) x elimbari (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Riapinka, Vanbari, Vincere Volare,
This nick: 41 runners; 23 winners; 2 SW. Details
2
1.8
12/1
T: G W Murray
R: T Angland (59.5)
12/1
8g darci brahma (NZ) x bye bye affair (USA) (black tie affair (IRE))
3
2.1
25/1
T: Matthew Dale
R: K McEvoy (55.5)
25/1
6g postponed (USA) x symphony (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
5.7
13/8F
T: C J Waller
R: J B McDonald (55)
13/8F
5
7.1
20/1
T: T J Bartley
R: G Buckley (55.5)
20/1
8m domesday (AUS) x angel fish (AUS) (dolphin street (FR))
6
7.3
20/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (54)
20/1
5m nicconi (AUS) x lightning cross (AUS) (cape cross (IRE))
7
7.5
80/1
T: Lauri Wray
R: K Jennings (60.5)
80/1
5g i am invincible (AUS) x flying mahal (AUS) (flying spur (AUS))
8
8.4
13/2
T: Ms K Waugh
R: Jean Van Overmeire (56.5)
13/2
5g uncle mo (USA) x no comment (AUS) (danzero (AUS))
9
11.1
50/1
T: B K Cross
R: J Grisedale (53)
50/1
10
12.1
Laszlo (7)
12/1
T: Ms K Buchanan
R: J Penza (56.5)
12/1
6g teofilo (IRE) x lonrose (AUS) (lonhro (AUS))
11
15.2
60/1
T: B Joseph and P and M Jones
R: C Reith (60)
60/1
5g thewayyouare (USA) x zafonique (NZ) (bigstone (IRE))
12
20.7
9/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (54)
9/2
4g delago deluxe (AUS) x lounge (AUS) (exceed and excel (AUS))
13
33.6
25/1
T: A and E Cummings
R: J Ford (54.5)
25/1
4g azamour (IRE) x leti (AUS) (flying spur (AUS))
Race 8 - Australian Turf Club (Bm76) (1300m)
Class: Benchmark 76 Track: Good(4) Time: 1:17.46 (35.69)
Prizemoney: $50,000
1
15/2
T: L J Bridge
R: Tim Clark (60)
15/2
6g choisir (AUS) x zenith (AUS) (fantastic light (USA))
Winning siblings: Chief Of Army, Zenalicious, Zenardini,
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1
30/1
T: A G Scorse
R: P Scorse (56.5)
30/1
6g floral dynamite (AUS) x late declaration (AUS) (halo homewrecker (USA))
3
1.2
11/4F
T: K A Lees
R: G Schofield (56)
11/4F
3c your song (AUS) x beautiful gem (AUS) (peintre celebre (USA))
4
1.5
4/1
T: D K Weir
R: T Angland (59)
4/1
4g street cry (IRE) x chiara (AUS) (last tycoon (IRE))
5
2.8
13/2
T: P and P Snowden
R: J B McDonald (57)
13/2
4g written tycoon (AUS) x zals (NZ) (zabeel (NZ))
6
3.7
16/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (58.5)
16/1
4g sepoy (AUS) x amelia's dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
4.4
14/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (59.5)
14/1
8
4.5
40/1
T: G W Murray
R: G Buckley (57.5)
40/1
6g oratorio (IRE) x magical misty (AUS) (magic albert (AUS))
9
5.3
25/1
T: Steven Fell
R: C W Brown (58)
25/1
5g home on the grange (AUS) x crownalot (AUS) (beautiful crown (USA))
10
9.5
4/1
T: G D Neale
R: Jean Van Overmeire (59)
4/1
5g hussonet (USA) x loose caboose (AUS) (success express (USA))
* Nick figures are for Australasia.