Breednet Results

RANDWICK - Monday, January 1

Race 1 - Happy New Year (Bm71) (1800m)
Class: Benchmark 71 Track: Good(3) Time: 1:51.55 (34.12)
Prizemoney: $50,000
1
11/4F
T: C J Waller
R: B Shinn (56)
11/4F
3f savabeel (AUS) x chilled out (NZ) (anabaa (USA))
This nick: 10 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.2
13/2
T: K J Parker
R: J Grisedale (53.5)
13/2
3g all american (AUS) x buchanan girl (AUS) (lion hunter (AUS))
3
0.5
8/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56)
8/1
3f sebring (AUS) x shalimar sky (AUS) (hurricane sky (AUS))
4
3.5
5/1
T: David Pfieffer
R: J R Collett (58.5)
5/1
3c all american (AUS) x kvarena (AUS) (arena (AUS))
5
4.3
11/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (55.5)
11/2
3g harbour watch (IRE) x strathspey (AUS) (al maher (AUS))
6
4.4
10/1
T: John Thompson
R: D P McDonogh (56.5)
10/1
3g reliable man (GB) x cross rate (IRE) (green tune (USA))
7
5.3
12/1
T: C J Waller
R: J Ford (55.5)
12/1
3g pierro (AUS) x fast shanti (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
5.4
11/1
T: David Payne
R: C W Brown (58)
11/1
3g congrats (USA) x purrpurrlena (AUS) (catbird (AUS))
9
5.7
9/1
T: P and P Snowden
R: T Angland (59)
9/1
3c written tycoon (AUS) x zals (NZ) (zabeel (NZ))
Race 2 - Tab (Bm80) (1600m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(3) Time: 1:36.06 (34.55)
Prizemoney: $50,000
1
25/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (54.5)
25/1
7g sebring (AUS) x lady cay (AUS) (marscay (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
60/1
T: J M Austin
R: Rachel King (52.5)
60/1
8g samum (GER) x nova (GER) (winged love (IRE))
3
0.3
9/10F
T: K A Lees
R: C W Brown (56)
9/10F
4g rip van winkle (IRE) x irlanda (NZ) (o'reilly (NZ))
4
0.6
11/4
T: C J Waller
R: T Angland (59.5)
11/4
5g mossman (AUS) x why're you waiting (AUS) (more than ready (USA))
5
1.3
11/1
T: J C Coyle
R: J R Collett (54.5)
11/1
5g onemorenomore (AUS) x legislature (AUS) (more than ready (USA))
6
1.6
7/1
T: C J Waller
R: G Schofield (57)
7/1
4g high chaparral (IRE) x miss mushu (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
2.5
20/1
T: G L Frazer
R: B McDougall (53)
20/1
5g monaco consul (NZ) x perjurer (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 3 - Book Summer Hospitality Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:23.53 (34.45)
Prizemoney: $50,000
1
11/1
T: C J Waller
R: B Shinn (57)
11/1
3g snitzel (AUS) x angelic smile (AUS) (dehere (USA))
This nick: 25 runners; 17 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Mascot (5)
9/2
T: M, W and J Hawkes
R: K Jennings (57)
9/2
3g redoute's choice (AUS) x love wings (USA) (grand slam (USA))
3
0.4
7/2F
T: David Payne
R: D P McDonogh (55)
7/2F
3f foxwedge (AUS) x vera's pride (AUS) (youthful legs (USA))
4
0.5
7/2F
T: C J Waller
R: T Angland (57)
7/2F
5
0.8
12/1
T: C J Waller
R: J Ford (57)
12/1
3g reliable man (GB) x fifth avenue (FR) (numerous (USA))
6
0.9
16/1
T: John Thompson
R: J R Collett (55)
16/1
3f stratum (AUS) x sayahailmary (AUS) (keep the faith (AUS))
7
2.1
60/1
T: W P Cave
R: Ms K O'Hara (57)
60/1
3g lucas cranach (GER) x laughing out loud (AUS) (happy giggle (AUS))
8
3.3
13/2
T: C J Waller
R: G Schofield (55)
13/2
3f street cry (IRE) x kaaptive empress (AUS) (kaaptive edition (NZ))
9
4.4
7/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (55)
7/1
3c al maher (AUS) x ausbred blue (AUS) (bluebird (USA))
10
5.5
25/1
T: G K White
R: C W Brown (57)
25/1
3c dane shadow (AUS) x global anthem (AUS) (general nediym (AUS))
Race 4 - Tattersalls Club (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:09.59 (34.39)
Prizemoney: $50,000
1
Witches (10)
11/2
T: Brad Widdup
R: C Reith (56.5)
11/2
4m lonhro (AUS) x ouija (AUS) (viscount (AUS))
Winning siblings: Patient, Whiskey Neat,
This nick: 9 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
6/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J R Collett (57.5)
6/4F
4m sepoy (AUS) x celebrity girl (AUS) (starcraft (NZ))
3
1.5
14/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (59)
14/1
5g gonski (AUS) x on the natural (AUS) (dehere (USA))
4
1.7
5/1
T: K A Lees
R: G Schofield (59.5)
5/1
5
1.8
14/1
T: G Portelli
R: D P McDonogh (61.5)
14/1
4h stratum (AUS) x de lightning ridge (AUS) (tale of the cat (USA))
6
3.6
13/2
T: David Pfieffer
R: T Angland (57.5)
13/2
4g smart missile (AUS) x anadan (AUS) (anabaa (USA))
7
4.8
10/1
T: Bryce Heys
R: Jean Van Overmeire (56.5)
10/1
5g red element (AUS) x extension of life (AUS) (flying spur (AUS))
8
9.1
14/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (57)
14/1
Race 5 - Youth Insearch Inspire (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:36.32 (34.92)
Prizemoney: $50,000
1
13/8F
T: J A O'Shea
R: B Shinn (56.5)
13/8F
4m mastercraftsman (IRE) x la grande zoa (IRE) (fantastic light (USA))
Winning siblings: Trip To Paris,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
6/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (59.5)
6/1
4m o'reilly (NZ) x joy (NZ) (pins (AUS))
3
1.2
8/1
T: M C Conners
R: Ms W Costin (57.5)
8/1
4m manhattan rain (AUS) x sunburnt park (AUS) (more than ready (USA))
4
1.3
8/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (58.5)
8/1
4m so you think (NZ) x i promise (USA) (hook and ladder (USA))
5
1.5
8/1
T: G K White
R: T Angland (57.5)
8/1
4m dane shadow (AUS) x ruby ransom (AUS) (red ransom (USA))
6
2.5
9/1
T: R J Quinton
R: C Reith (57.5)
9/1
4m lope de vega (IRE) x litter (AUS) (catbird (AUS))
7
3.2
16/1
T: Bjorn Baker
R: C W Brown (57.5)
16/1
4m o'reilly (NZ) x be inspired (AUS) (zabeel (NZ))
8
3.6
12/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (58.5)
12/1
4m nicconi (AUS) x lightning cross (AUS) (cape cross (IRE))
9
5.1
40/1
T: M R Crockett
R: J Ford (55.5)
40/1
4m poet's voice (GB) x margherita (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
5.4
Bolly (10)
16/1
T: Cameron Crockett
R: B McDougall (54)
16/1
4m poet's voice (GB) x flute of bubbly (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 6 - Tattersalls Club Cup (2400m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:31.24 (34.88)
Prizemoney: $150,000
1
5/1
T: J A O'Shea
R: C W Brown (53.5)
5/1
9h lando (GER) x princess cheri (GER) (mondrian (GER))
Winning siblings: Prinz Hlodowig,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
11/4
T: C J Waller
R: G Schofield (55)
11/4
6g dansili (GB) x vituisa (GB) (bering (GB))
3
1.5
11/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (61)
11/1
4
1.6
10/9F
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (59)
10/9F
6g raise the flag (GB) x anam cara (NZ) (straight strike (USA))
5
3
20/1
T: J A McLean
R: J Penza (53)
20/1
7g guillotine (NZ) x star blinka (NZ) (zabeel (NZ))
6
3.5
16/1
T: J G Sargent
R: Rachel King (53)
16/1
6g reaan (AUS) x zejester (AUS) (rory's jester (AUS))
7
5.4
60/1
T: W M Slinkard
R: Ms C Nutman (53)
60/1
6g strada (AUS) x frizzle (AUS) (anglia (AUS))
8
6.6
80/1
T: Jamie Thomsen
R: Ms K O'Hara (53)
80/1
5m danewin (AUS) x elegy (USA) (diesis (GB))
Race 7 - Tab.Com.Au (Bm74) (1000m)
Class: Benchmark 74 Track: Good(3) Time: 0:56.60 (33.37)
Prizemoney: $50,000
1
6/1
T: T J Robinson
R: Jean Van Overmeire (54.5)
6/1
6m denman (AUS) x rosnaree (IRE) (danehill (USA))
This nick: 14 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Tip Top (12)
16/1
T: L J Bridge
R: B McDougall (52.5)
16/1
5g choisir (AUS) x zenith (AUS) (fantastic light (USA))
3
1.5
7/1
T: Edward O'Rourke
R: B Shinn (56)
7/1
4
1.6
11/1
T: Colt Prosser
R: L Magorrian (56)
11/1
6g may'haab (AUS) x beautiful princess (AUS) (beautiful crown (USA))
5
1.7
Pedway (2)
9/2F
T: G A Ryan
R: J Ford (58.5)
9/2F
4g not a single doubt (AUS) x walkway (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
1.8
11/2
T: R S Englebrecht
R: Deanne Panya (53.5)
11/2
7
3.1
11/1
T: Matthew Vella
R: A Hyeronimus (57)
11/1
5g magnus (AUS) x russian rites (AUS) (stravinsky (USA))
8
3.5
7/1
T: Ms K Buchanan
R: P King (59.5)
7/1
4g nicconi (AUS) x belle of honour (NZ) (honour and glory (USA))
9
3.8
Florid (8)
6/1
T: James Cummings
R: T Angland (56.5)
6/1
3g commands (AUS) x calle flora (USA) (street sense (USA))
10
4.3
25/1
T: G Portelli
R: J R Collett (58)
25/1
7g fastnet rock (AUS) x best dress (AUS) (king's best (USA))
11
5.8
Figtree (11)
30/1
T: Ms G Markwell
R: C W Brown (55.5)
30/1
6g bel esprit (AUS) x emmaagh (AUS) (regal classic (CAN))
Race 8 - Australian Turf Club (Bm74) (1400m)
Class: Benchmark 74 Track: Good(3) Time: 1:22.63 (34.84)
Prizemoney: $50,000
1
5/1
T: Bryce Heys
R: Jean Van Overmeire (54)
5/1
4g savabeel (AUS) x stella livia (GB) (titus livius (FR))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
10/9F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (58)
10/9F
3g smart missile (AUS) x couredge (AUS) (show a heart (AUS))
3
0.3
14/1
T: Ms T Bateup
R: Rachel King (55.5)
14/1
4m stryker (AUS) x hudoo (GB) (halling (USA))
4
0.7
100/1
T: David Pfieffer
R: J Innes Jnr (56)
100/1
10g refuse to bend (IRE) x laelene (AUS) (naturalism (NZ))
5
1.4
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: K Jennings (56)
10/1
3c hinchinbrook (AUS) x tai tai tess (AUS) (magic albert (AUS))
6
1.8
5/1
T: David Pfieffer
R: J Ford (56)
5/1
5m magic albert (AUS) x sexyaz (AUS) (catbird (AUS))
7
2.3
25/1
T: Ms K Petrick
R: Ms K O'Hara (53)
25/1
8
2.4
14/1
T: J A Steinmetz
R: J R Collett (57.5)
14/1
4g dylan thomas (IRE) x deal or no deal (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
2.7
40/1
T: Mitchell Kearney
R: B McDougall (52)
40/1
4g master of design (AUS) x gathering storm (SAF) (joshua dancer (USA))
10
5.7
30/1
T: Dean Jackson
R: J Penza (53.5)
30/1
7m akhadan (AUS) x beema chick (AUS) (mr. henrysee (USA))
* Nick figures are for Australasia.