Breednet Results

RANDWICK - Saturday, February 1

Race 1 - Widden Stakes (1100m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:04.43 (35.60)
Prizemoney: $160,000
1
10/9F
T: C Maher & D Eustace
R: T Marquand (57.5)
10/9F
2f snitzel (AUS) x elusive wonder (AUS) (elusive quality (USA))
This nick: 16 runners; 14 winners; 5 SW. Details
2
2.3
11/2
T: C J Waller
R: K Mc Evoy (54.5)
11/2
2f snitzel (AUS) x serena miss (NZ) (iffraaj (GB))
3
2.5
4/1
T: A J Cummings
R: C Reith (56)
4/1
2f snitzel (AUS) x sovereign duchess (AUS) (last tycoon (IRE))
2021 MM Gold Coast Yearling Sale
Vendor: Baramul Stud, Widden Valley, NSW
Buyer: Psd $420000 Res $450000
4
3
4/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (54.5)
4/1
5
3.5
8/1
T: James Cummings
R: J R Collett (54.5)
8/1
2f exceed and excel (AUS) x matilija (AUS) (medaglia d'oro (USA))
Race 2 - Iron Jack Canonbury Stakes (1100m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.94 (34.68)
Prizemoney: $160,000
1
Prague (5)
7/2
T: C Maher & D Eustace
R: T Marquand (54.5)
7/2
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.8
7/4F
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
7/4F
2c more than ready (USA) x global dream (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
2.1
11/2
T: G A Ryan
R: G Schofield (54.5)
11/2
2c fastnet rock (AUS) x irish nova (NZ) (o'reilly (NZ))
4
5.7
9/2
T: P & P Snowden
R: Tommy Berry (56)
9/2
5
6.1
9/2
T: James Cummings
R: Rachel King (54.5)
9/2
2c sebring (AUS) x metastasio (AUS) (street cry (IRE))
6
11.7
20/1
T: A J Cummings
R: C Reith (54.5)
20/1
2c fastnet rock (AUS) x cryptic miss (AUS) (snippets (AUS))
Race 3 - Tab Highway Plate (C3) (1500m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:29.49 (36.39)
Prizemoney: $75,000
1
9/4F
T: John Bateman
R: Ms S Clenton (57)
9/4F
5g reliable man (GB) x cross rate (IRE) (green tune (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
20/1
T: Ben Blay
R: Ms M Weir (54.5)
20/1
6g bon hoffa (AUS) x you ess odyssey (AUS) (american odyssey (USA))
3
1.2
30/1
T: Justin W Stanley
R: Brock Ryan (56)
30/1
5g hard spun (USA) x willysfilly (AUS) (french deputy (USA))
4
1.3
15/2
T: P A Smith
R: A Hyeronimus (55.5)
15/2
4m so you think (NZ) x opening ceremony (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
1.5
5/1
T: D R Mirfin
R: J Bowman (59)
5/1
6
1.7
6/1
T: R P Northam
R: G Boss (57)
6/1
4m uncle mo (USA) x maddi jayne (AUS) (sir debonaire (AUS))
7
2.7
13/2
T: B J Dodson
R: Tim Clark (59)
13/2
8
4.8
20/1
T: G P Vella
R: C Reith (57)
20/1
5m zariz (AUS) x bush sense (AUS) (street sense (USA))
9
5
13/2
T: R P Northam
R: N Rawiller (59)
13/2
10
23.7
20/1
T: T J Robinson
R: Tommy Berry (57.5)
20/1
5g high chaparral (IRE) x zarock (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 4 - 50 Years Atc Members (Bm88) (1500m)
Class: Benchmark 88 Track: Good(4) Time: 1:29.25 (34.94)
Prizemoney: $125,000
1
7/4F
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
7/4F
4m reliable man (GB) x gypsy jewels (AUS) (jade robbery (USA))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
Vendor: Westbury Stud Ltd Karaka NZ
Buyer: Psd $42500 Res $45000
2
0.2
9/1
T: J C Coyle
R: J Bowman (56)
9/1
6m beneteau (AUS) x nonsensical (AUS) (hussonet (USA))
3
0.7
25/1
T: K A Lees
R: N Rawiller (57)
25/1
6g pluck (USA) x oomaroo (AUS) (tale of the cat (USA))
4
1.2
11/4
T: Bjorn Baker
R: K Mc Evoy (53)
11/4
5h masterofthehorse (IRE) x user name (USA) (mr. greeley (USA))
5
1.3
15/2
T: P & P Snowden
R: T Marquand (55)
15/2
6g snitzel (AUS) x patronage (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
1.6
30/1
T: Cody Morgan
R: J Parr (57)
30/1
7
2.6
4/1
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (57.5)
4/1
5g snitzel (AUS) x dyna slam (USA) (grand slam (USA))
8
3.1
20/1
T: David Pfieffer
R: J Ford (58.5)
20/1
5g all too hard (AUS) x shack (AUS) (canny lad (AUS))
Race 5 - Sky Racing Active (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:23.03 (35.13)
Prizemoney: $125,000
1
4/6F
T: C J Waller
R: Tommy Berry (55.5)
4/6F
Winning siblings: Rapid Eagle, Subpoena,
This nick: 16 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
1.8
Rari (7)
15/4
T: G D Hickman
R: G Boss (56)
15/4
3g sizzling (AUS) x elusive air (USA) (elusive quality (USA))
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$60,000
Vendor: Eureka Stud, Cambooya, Qld
Buyer: Greg Hickman Racing
3
2.6
8/1
T: G A Ryan
R: J Parr (57)
8/1
4g warhead (AUS) x warlady (NZ) (o'reilly (NZ))
4
2.7
Fasano (9)
11/1
T: David Payne
R: K Mc Evoy (55)
11/1
3g lonhro (AUS) x florentina (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.5
20/1
T: G Portelli
R: T Marquand (60)
20/1
4g medaglia d'oro (USA) x seeking attention (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
9.6
9/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (58)
9/1
4m squamosa (AUS) x porcellanus (NZ) (high chaparral (IRE))
Race 6 - Schweppes (Bm78) (2000m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 2:01.87 (35.07)
Prizemoney: $125,000
1
13/8F
T: Bjorn Baker
R: Rachel King (52)
13/8F
4m dundeel (NZ) x ana's mail (AUS) (anabaa (USA))
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
11/2
T: David Payne
R: G Boss (58)
11/2
4g americain (USA) x la famelia (AUS) (strategic (AUS))
3
1.6
8/1
T: R & M Freedman
R: J Bowman (57.5)
8/1
4g rios (NZ) x roma kabeel (NZ) (daggers drawn (USA))
4
3.1
7/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
7/2
5
3.2
16/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (58.5)
16/1
6
3.4
25/1
T: David Payne
R: Ms S Clenton (57)
25/1
7
3.6
50/1
T: M C Conners
R: Tim Clark (58)
50/1
8
3.8
11/1
T: C Maher & D Eustace
R: Tommy Berry (56)
11/1
5g so you think (NZ) x imagining (AUS) (flying spur (AUS))
9
5.2
40/1
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (55)
40/1
5g savabeel (AUS) x prickle (NZ) (pins (AUS))
10
5.6
Guise (1)
10/1
T: C J Waller
R: K Mc Evoy (59.5)
10/1
4m so you think (NZ) x maie casey (GB) (singspiel (IRE))
Race 7 - Tab Expressway Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.56 (34.12)
Prizemoney: $200,000
1
13/2
T: G A Ryan
R: Tommy Berry (55.5)
13/2
3c exceed and excel (AUS) x bahia (AUS) (snippets (AUS))
Winning siblings: Longreach, Marishka, Overreach, Skylimit,
This nick: 29 runners; 24 winners; 5 SW. Details
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Corumbene Stud, Dunedoo
Buyer: Passed in - $ 950,000
2
1.5
Alizee (5)
9/10F
T: James Cummings
R: J Bowman (56.5)
9/10F
5m sepoy (AUS) x essaouira (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
2
12/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (56.5)
12/1
6m mossman (AUS) x pay my bail (NZ) (justice prevails (AUS))
4
2.2
13/4
T: C J Waller
R: G Boss (58.5)
13/4
4g ocean park (NZ) x magic star (AUS) (danzero (AUS))
5
2.5
20/1
T: M, W & J Hawkes
R: K Mc Evoy (58.5)
20/1
6g redoute's choice (AUS) x our quivira (NZ) (spinning world (USA))
6
2.7
16/1
T: A J Cummings
R: Tim Clark (58.5)
16/1
4g lope de vega (IRE) x rainy daze (AUS) (commands (AUS))
7
2.8
12/1
T: Bjorn Baker
R: J Parr (56.5)
12/1
6m snitzel (AUS) x kirovskaya (AUS) (french deputy (USA))
Race 8 - Ranvet (Bm78) (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:22.83 (35.15)
Prizemoney: $125,000
1
6/1
T: R E Ollerton
R: Ms S Clenton (58)
6/1
7g snippetson (AUS) x cute and cuddly (AUS) (danehill dancer (IRE))
Winning siblings: Hand It In, Shape Of You,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/1
T: Ms G Markwell
R: G Boss (56.5)
15/1
5g shrapnel (AUS) x belle esteem (AUS) (high regard (AUS))
3
1.7
20/1
T: G P Vella
R: Brock Ryan (51)
20/1
7m excites (AUS) x shannon bank (AUS) (bluebird (USA))
4
2.5
11/2
T: Matthew Smith
R: J R Collett (56.5)
11/2
5g sepoy (AUS) x claystone (AUS) (zabeel (NZ))
5
2.8
8/1
T: Danielle Seib
R: Ms W Costin (56)
8/1
6
3
16/1
T: D R Mirfin
R: J Ford (55)
16/1
4m hinchinbrook (AUS) x kaaptive empress (AUS) (kaaptive edition (NZ))
7
3.2
13/2
T: Ms K Waugh
R: Tommy Berry (58.5)
13/2
6g manhattan rain (AUS) x commanding girl (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
4.5
20/1
T: David J Smith
R: Rachel King (52)
20/1
7g lookin at lucky (USA) x beautiful gem (AUS) (peintre celebre (USA))
9
4.6
11/1
T: W P Cave
R: Ms K O'Hara (57.5)
11/1
5g elvstroem (AUS) x lady in paris (AUS) (zeditave (AUS))
10
7.1
5/2F
T: Bjorn Baker
R: J Bowman (57.5)
5/2F
5g reward for effort (AUS) x tzaress (NZ) (stravinsky (USA))
99
12/1
T: G Portelli
R: T Marquand (58.5)
12/1
4g zoustar (AUS) x miss essembee (AUS) (flying spur (AUS))
Race 9 - Hyland Race Colours (Bm88) (1200m)
Class: Benchmark 88 Track: Good(4) Time: 1:10.14 (35.13)
Prizemoney: $125,000
1
Roheryn (11)
9/1
T: James Cummings
R: K Mc Evoy (55)
9/1
4g lonhro (AUS) x mannington (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: Catesby, Romneya,
This nick: 70 runners; 53 winners; 5 SW. Details
2
0.1
Inanup (8)
20/1
T: J M Austin
R: Brock Ryan (53)
20/1
6g bon hoffa (AUS) x our slew (AUS) (gilded time (USA))
3
0.4
8/1
T: M, W & J Hawkes
R: Tommy Berry (57)
8/1
5m all too hard (AUS) x dawned (NZ) (one cool cat (USA))
4
2.4
Lashes (12)
5/2F
T: Matthew Smith
R: J R Collett (54.5)
5/2F
4m i am invincible (AUS) x feint (AUS) (warring nations (USA))
5
2.5
50/1
T: Joseph Pride
R: J Bowman (60.5)
50/1
7g sebring (AUS) x bacchanal woman (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.5
Cuba (5)
30/1
T: John Thompson
R: N Rawiller (58.5)
30/1
5g all too hard (AUS) x tabasco kitten (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
3.9
10/1
T: R J Quinton
R: C Reith (55.5)
10/1
4h excelebration (IRE) x crimson code (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
4.5
6/1
T: C J Waller
R: G Boss (53)
6/1
3c snitzel (AUS) x hollow bullet (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
9
4.8
9/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (55.5)
9/1
4m epaulette (AUS) x amber's crown (AUS) (excites (AUS))
10
4.9
10/1
T: James Cummings
R: J Parr (59)
10/1
4m denman (AUS) x runes (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
8.2
25/1
T: Grant Allard
R: B Avdulla (56.5)
25/1
12
10.5
11/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (59.5)
11/2
4h sebring (AUS) x leone chiara (AUS) (lion hunter (AUS))
* Nick figures are for Australasia.