Breednet Results

SALE - Sunday, October 28

Race 1 - Tac Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.27
Prizemoney: $26,000
1
7/4F
T: T Busuttin and N Young
R: Beau Mertens (56)
7/4F
3c snitzel (AUS) x passiflora (USA) (empire maker (USA))
Winning siblings: Prestwick,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.3
2/1
T: Robert Hickmott
R: D Oliver (58.5)
2/1
3
2.4
20/1
T: Ms S Trolove
R: B Park (58.5)
20/1
4
4.1
10/1
T: Ebony Tucker
R: L Nolen (58.5)
10/1
5g danesis (IRE) x wisp (AUS) (last tycoon (IRE))
5
4.6
30/1
T: R E Laing
R: Ben Thompson (56)
30/1
3c polanski (AUS) x bisbetica (AUS) (octagonal (NZ))
6
4.8
10/1
T: Ms S Trolove
R: Harry Grace (56.5)
10/1
7
6
15/1
T: M Farrugia
R: Ms K Walters (54)
15/1
3f ekraar (USA) x fiveundred (NZ) (perfectly ready (AUS))
8
6.3
16/1
T: I R Hutchins
R: Patrick Moloney (58.5)
16/1
5g reward for effort (AUS) x intoxicat (AUS) (giant's causeway (USA))
9
8.1
14/1
T: M Farrugia
R: N Callow (58.5)
14/1
4g magnus (AUS) x monarquia (AUS) (royal academy (USA))
Race 2 - Ladbrokes Back Yourself Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.38
Prizemoney: $26,000
1
Waka (10)
9/2
T: James Cummings
R: L Nolen (56)
9/2
3f domesday (AUS) x chameleon (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Khaki,
This nick: 12 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.3
12/1
T: P G Carey
R: R McLeod (58)
12/1
3g fiorente (IRE) x bella mews (NZ) (bertolini (USA))
3
2.6
16/1
T: Shea Eden
R: Damien Thornton (56)
16/1
3f americain (USA) x running royal (AUS) (royal academy (USA))
5
3.6
8/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (58)
8/1
3c zoustar (AUS) x bourgogne (AUS) (choisir (AUS))
6
3.7
8/11F
T: Matthew Brown
R: Craig Williams (58)
8/11F
3g dream ahead (USA) x luloah (AUS) (al maher (AUS))
7
7.2
16/1
T: R D Griffiths
R: J Benbow (56)
16/1
3f moshe (AUS) x celebrity times (NZ) (cape cross (IRE))
8
7.6
50/1
T: Kane Harris
R: Clayton Douglas (58)
50/1
3g denman (AUS) x river fairy (AUS) (perugino (USA))
9
17.6
20/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Toby Atkinson (58)
20/1
3g fiorente (IRE) x just browsing (AUS) (king's theatre (IRE))
Race 3 - Wynnes Coaches Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:25.21
Prizemoney: $26,000
1
15/1
T: Mark Sues
R: J Bowditch (58.5)
15/1
4g savabeel (AUS) x splits (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Kanzai, Spaltet, Synchronize,
This nick: 149 runners; 107 winners; 18 SW. Details151 runners; 107 winners; 18 SW. Details
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$425,000
Vendor: Sledmere Stud Scone NSW
Buyer: Brendan & Jo Lindsay
2
0.5
13/2
T: P G Carey
R: Jack Martin (58.5)
13/2
4g starcraft (NZ) x willow (AUS) (woodman (USA))
3
2.8
40/1
T: T Busuttin and N Young
R: Beau Mertens (58.5)
40/1
4
2.9
30/1
T: Ebony Tucker
R: Patrick Moloney (58.5)
30/1
4g danesis (IRE) x firm belief (AUS) (hector protector (USA))
5
3
9/10F
T: Peter Gelagotis
R: Jye McNeil (56.5)
9/10F
4m so you think (NZ) x special harmony (AUS) (spinning world (USA))
6
5.8
80/1
T: Ms R Waymouth
R: Clayton Douglas (58.5)
80/1
4g bianconi (USA) x on par (AUS) (carnegie (IRE))
7
6
11/1
T: R D Griffiths
R: D Oliver (58.5)
11/1
4g so you think (NZ) x ravenna (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
6.7
80/1
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (58.5)
80/1
4g redwood (GB) x raining monarch (AUS) (royal academy (USA))
9
7.5
40/1
T: Jason Warren
R: N Callow (56.5)
40/1
4m not a single doubt (AUS) x amo la nonna (AUS) (show a heart (AUS))
10
8.5
7/2
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (58.5)
7/2
4g shocking (AUS) x honorjeu (NZ) (montjeu (IRE))
11
8.7
100/1
T: K and G Mayberry
R: J Benbow (58.5)
100/1
7g niello (AUS) x lyn's gold (AUS) (golden snake (USA))
12
11.7
150/1
T: C G Murray
R: Harry Grace (56.5)
150/1
5g danesis (IRE) x monga mist (AUS) (kingston seattle (USA))
13
12.4
150/1
T: Gavin Bedggood
R: Damien Thornton (56.5)
150/1
5m danerich (AUS) x tortillas (AUS) (octagonal (NZ))
14
25.4
150/1
T: C Gafa
R: Jack Hill (58.5)
150/1
5g sharkbite (AUS) x queens park (AUS) (picnicker (AUS))
Race 4 - Ladbrokes Tip Off (Bm78) (1200m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(3) Time: 1:10.02
Prizemoney: $30,000
1
5/4F
T: D K Weir
R: Jye McNeil (57)
5/4F
4g wanted (AUS) x sirius miss (AUS) (galileo (IRE))
This nick: 4 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
0.2
Elam (6)
9/2
T: M Farrugia
R: Ms K Walters (54)
9/2
5g moshe (AUS) x pariza (AUS) (woodman (USA))
3
3.5
11/4
T: M C Kent
R: Ethan Brown (57)
11/4
6g lonhro (AUS) x mermaid island (IRE) (mujadil (USA))
4
3.6
50/1
T: Tara Cochrane
R: Harry Grace (52)
50/1
9g masterpiece (ARG) x jersey cream (AUS) (generous (IRE))
5
3.9
5/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (56)
5/1
6
5.7
10/1
T: Kane Harris
R: Ben Thompson (60)
10/1
Race 5 - Workforcexs Melb Cup Carn-Bm70 (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:23.86
Prizemoney: $50,000
1
7/1
T: Brett Scott
R: Jye McNeil (58)
7/1
5g danerich (AUS) x super gift (AUS) (super jet (USA))
Winning siblings: Supa Dane,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
9/10F
T: Alexander Rae
R: Craig Williams (56.5)
9/10F
3
0.8
5/1
T: T Busuttin and N Young
R: M J Walker (58)
5/1
4
1.5
7/2
T: George Doderico
R: N Callow (59)
7/2
5
4.8
14/1
T: Ms R Kelly
R: Beau Mertens (55)
14/1
5g snippetson (AUS) x dewamar (AUS) (marscay (AUS))
6
10.8
100/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (54.5)
100/1
5m alamosa (NZ) x prey (AUS) (montjeu (IRE))
Race 6 - No 1 Car Wash /Coffee Pit-Bm64 (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:37.16
Prizemoney: $25,000
1
9/4F
T: Richard Laming
R: D Oliver (59.5)
9/4F
4g all too hard (AUS) x wood lane (IRE) (sadler's wells (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
15/2
T: Anthony Freedman
R: J Winks (59)
15/2
4m pierro (AUS) x living hell (AUS) (danehill (USA))
3
1.4
5/2
T: Ms S Trolove
R: N Callow (61)
5/2
4g hinchinbrook (AUS) x new edition (USA) (stormy atlantic (USA))
4
2.4
20/1
T: R E Laing
R: Beau Mertens (57.5)
20/1
5g denman (AUS) x temair (AUS) (song of tara (IRE))
5
2.9
30/1
T: Peter Gelagotis
R: Jye McNeil (59)
30/1
6
3.1
4/1
T: J D Sadler
R: L Nolen (56.5)
4/1
3g fastnet rock (AUS) x jolie's shinju (JPN) (jolie's halo (USA))
7
4.1
16/1
T: Ebony Tucker
R: B Park (60.5)
16/1
5g danesis (IRE) x jubilant spirit (AUS) (hurricane sky (AUS))
8
4.8
Fuse (8)
30/1
T: G Eurell
R: Damien Thornton (58.5)
30/1
9
16.8
40/1
T: Matthew McCudden
R: Clayton Douglas (59.5)
40/1
4g bullbars (AUS) x montwest (NZ) (montjeu (IRE))
10
21.1
14/1
T: Matthew Brown
R: Ben Thompson (58)
14/1
4g tough speed (USA) x i gotcha babe (AUS) (mukddaam (USA))
Race 7 - Sale Cup (1600m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.56
Prizemoney: $200,000
1
5/2F
T: Steven O'Dea
R: M J Walker (54)
5/2F
Winning siblings: Birdy, Sesar,
This nick: 4 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
0.8
3/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Craig Williams (59)
3/1
6g fastnet rock (AUS) x dame blanche (IRE) (be my guest (USA))
3
0.9
3/1
T: K M Keys
R: Beau Mertens (54)
3/1
4g al maher (AUS) x ruby bre (AUS) (rubiton (AUS))
4
1.8
66/1
T: Ms L Enright
R: B Park (55.5)
66/1
6g nom du jeu (NZ) x tradewind (NZ) (al akbar (AUS))
5
2.2
8/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (59.5)
8/1
7g written tycoon (AUS) x jestemma (AUS) (rory's jester (AUS))
6
4
11/1
T: D K Weir
R: Jye McNeil (54)
11/1
5g redwood (GB) x romantically (AUS) (foreplay (AUS))
7
5
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Winks (58.5)
10/1
8
5.3
12/1
T: M M Laurie
R: Ben Thompson (54)
12/1
7g reset (AUS) x glowing tribute (AUS) (zeditave (AUS))
9
6.5
200/1
T: R E Laing
R: Damien Thornton (54)
200/1
6g dansili (GB) x daryakana (FR) (selkirk (USA))
10
10.8
80/1
T: Cheryl Roberts
R: Patrick Moloney (54)
80/1
6g bernardini (USA) x canyonville (NZ) (black minnaloushe (USA))
11
15.3
150/1
T: R E Laing
R: Harry Grace (54)
150/1
7g pentire (GB) x nordic dancer (NZ) (generous (IRE))
Race 8 - Gbg Concrete & Constr. (Bm64) (2200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 2:19.39
Prizemoney: $25,000
1
8/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (59)
8/1
6g iffraaj (GB) x flinders (USA) (royal academy (USA))
This nick: 7 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: P and P Snowden
R: Beau Mertens (58)
15/4
4g sebring (AUS) x bourgogne (AUS) (choisir (AUS))
2018 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$100,000
Vendor: Widden Stud, Widden Valley
Buyer: Elite Thoroughbreds Pty Ltd
3
0.4
30/1
T: D K Weir
R: Jack Hill (57)
30/1
4g monaco consul (NZ) x yaourt (AUS) (commands (AUS))
4
1.9
7/2F
T: D K Weir
R: Jye McNeil (57.5)
7/2F
4m reset (AUS) x palace glow (AUS) (palace music (USA))
5
2
11/1
T: T Busuttin and N Young
R: L Nolen (56.5)
11/1
6
3
15/2
T: D K Weir
R: J Bowditch (58)
15/2
5m authorized (IRE) x acatabove (AUS) (catbird (AUS))
7
5.2
11/2
T: Shea Eden
R: Ms S Thornton (60.5)
11/2
4g helmet (AUS) x zipstream (AUS) (distant music (USA))
8
5.3
Alpha (3)
4/1
T: M C Kent
R: Ethan Brown (59)
4/1
4g congrats (USA) x alleged encounter (AUS) (encounter (AUS))
9
6.8
25/1
T: L M Childs
R: B Park (59.5)
25/1
6g widden valley (AUS) x rimmel (AUS) (big tram (NZ))
10
8.1
60/1
T: R Gillahan
R: Nathan Punch (53)
60/1
9g kempinsky (AUS) x oh joy (AUS) (ark regal (NZ))
Race 9 - Ladbrokes Multiverse (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 0:57.27
Prizemoney: $30,000
1
9/4F
T: P G Carey
R: R McLeod (56)
9/4F
4g magnus (AUS) x eliza dream (AUS) (desert sun (GB))
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.4
7/2
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (55.5)
7/2
4h snitzel (AUS) x sweet hollow (GB) (beat hollow (GB))
3
1.7
7/1
T: Ms W Kelly
R: C A Robertson (55)
7/1
5m street boss (USA) x monkey see (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
3.1
11/2
T: Dale Short
R: Ethan Brown (58)
11/2
5g bushranger (IRE) x belara (AUS) (bel esprit (AUS))
5
3.5
60/1
T: Ms U Clarke
R: Patrick Moloney (59.5)
60/1
7g kaphero (AUS) x skyla (AUS) (perugino (USA))
6
3.6
11/1
T: J W Price
R: D Oliver (60.5)
11/1
7m written tycoon (AUS) x okiato (AUS) (flying spur (AUS))
7
3.8
50/1
T: R Gillahan
R: Nathan Punch (52.5)
50/1
6m kaphero (AUS) x northeast note (NZ) (stravinsky (USA))
8
5.1
7/1
T: M W Young
R: L Nolen (59)
7/1
5g lonhro (AUS) x seeking susan (AUS) (flying spur (AUS))
9
5.5
8/1
T: K L Corstens
R: Ms S Thornton (59)
8/1
* Nick figures are for Australasia.