Breednet Results

SANDOWN-HILLSIDE - Wednesday, May 13

Race 1 - Long Fine Plate (1000m)
Class: Open Track: Soft(7) Time: 0:59.62 (34.62)
Prizemoney: $40,000
1
2/1F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (60)
2/1F
2c nicconi (AUS) x dark review (AUS) (second empire (IRE))
Winning siblings: Churchill Dancer, Northern Review,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
8/1
T: R D Griffiths
R: Lewis German (54)
8/1
2f magnus (AUS) x tottenham girl (AUS) (dash for cash (AUS))
3
2.5
9/4
T: M, W & J Hawkes
R: D Dunn (60)
9/4
4
2.7
8/1
T: Henry Dwyer
R: Michael Poy (56)
8/1
2f spirit of boom (AUS) x yatala (AUS) (more than ready (USA))
5
2.9
13/4
T: J D Sadler
R: Jamie Kah (60)
13/4
2c sacred falls (NZ) x celebrate (NZ) (savabeel (AUS))
6
9.9
40/1
T: Timothy Grace
R: Harry Grace (57)
40/1
2c dark thunder (NZ) x south african (AUS) (johannesburg (USA))
7
10.4
12/1
T: Levi Kavanagh
R: M J Dee (58)
12/1
2f exceed and excel (AUS) x coachella valley (CAN) (even the score (USA))
Race 2 - Ladbrokes (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 0:59.18 (34.54)
Prizemoney: $40,000
1
3/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Thomas Stockdale (60.5)
3/1
4m equiano (FR) x dream chaser (AUS) (charge forward (AUS))
Winning siblings: Marlion's Dream, Reward The Chaser,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
15/8F
T: K M Keys
R: M Zahra (57)
15/8F
4m written tycoon (AUS) x hotnuff (AUS) (spartacus (AUS))
3
1.5
25/1
T: G A Osborne
R: Jessica Eaton (55)
25/1
5m duporth (AUS) x maktima (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
4
3
15/4
T: M D Moroney
R: Will Price (59)
15/4
4m showcasing (GB) x steal (AUS) (red ransom (USA))
5
3.4
10/1
T: D R Brideoake
R: W Egan (56.5)
10/1
4m unencumbered (AUS) x wings of success (AUS) (flying spur (AUS))
6
3.8
12/1
T: John McArdle
R: J Mott (59.5)
12/1
4m smart missile (AUS) x investigates (AUS) (strategic (AUS))
7
3.9
20/1
T: G A Osborne
R: Alana Kelly (53.5)
20/1
4m danerich (AUS) x cross town (AUS) (ne coupez pas (USA))
8
6.4
12/1
T: G A Osborne
R: Campbell Rawiller (55.5)
12/1
5m helmet (AUS) x miss charmagne (AUS) (king charlemagne (USA))
9
8.4
15/1
T: R D Griffiths
R: Lewis German (55)
15/1
4m duporth (AUS) x morwell (AUS) (royal academy (USA))
Race 3 - Mrc Foundation (Bm70) (2400m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 2:34.63 (37.46)
Prizemoney: $40,000
1
20/1
T: Mitchell Freedman
R: Jye McNeil (58)
20/1
5m americain (USA) x gals (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Backroads, Penryn Pearl, To Do,
This nick: 5 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
6/1
T: P G Moody
R: L Nolen (56.5)
6/1
4g sea the moon (GER) x danella (FR) (highest honor (FR))
3
8
13/4F
T: C W Little
R: Craig Williams (58.5)
13/4F
6g redwood (GB) x palos verdes (NZ) (oak ridge (FR))
4
8.1
9/2
T: Richard Cully
R: B Rawiller (59)
9/2
5g darci brahma (NZ) x julez (AUS) (zabeel (NZ))
5
9.1
9/2
T: C J Waller
R: D Dunn (56.5)
9/2
4h galileo (IRE) x honour bright (IRE) (danehill (USA))
6
9.8
100/1
T: B I Stanaway
R: Will Price (53)
100/1
7
10.2
9/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: B Melham (59.5)
9/2
4g pierro (AUS) x lucky angel (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
11.2
40/1
T: David & Coral Feek
R: J Noonan (56)
40/1
5g high chaparral (IRE) x fire fairy (USA) (henrythenavigator (USA))
9
17.2
200/1
T: B I Stanaway
R: Teodore Nugent (54)
200/1
7g good journey (USA) x cuplet (AUS) (will dancer (FR))
10
20
20/1
T: R D Griffiths
R: N Callow (60)
20/1
5g high chaparral (IRE) x cinque cento (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
11
20.5
60/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (56)
60/1
4m reliable man (GB) x visa lisa (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
21.2
9/1
T: Ms C Alderson
R: D W Stackhouse (59)
9/1
6g gorky park (NZ) x cross examine (NZ) (cape cross (IRE))
13
27.2
50/1
T: Daryn Drust
R: J Baldock (56.5)
50/1
Race 4 - Ladbrokes Same Race Multi-Bm70 (1500m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 1:33.66 (35.18)
Prizemoney: $40,000
1
Taksu (9)
3/1
T: C Maher & D Eustace
R: Jye McNeil (57.5)
3/1
4g equiano (FR) x raining (AUS) (hurricane sky (AUS))
Winning siblings: Arjuna, New Glory, Raksasa, Srikandi,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: Ms R Frost
R: M J Dee (59)
12/1
3
2.1
50/1
T: Mitchell Freedman
R: B Melham (60.5)
50/1
5g commands (AUS) x queenera (AUS) (grandera (IRE))
4
2.5
11/1
T: T & C McEvoy
R: Jamie Kah (56)
11/1
4m all american (AUS) x balsamico (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.2
11/4F
T: P Stokes
R: D Dunn (57.5)
11/4F
6
3.7
Revlis (4)
8/1
T: Mark Pegus
R: M Zahra (60.5)
8/1
5g delago deluxe (AUS) x already (AUS) (more than ready (USA))
7
4.5
6/1
T: Robert Hickmott
R: D Oliver (57)
6/1
6g trusting (AUS) x weaveworld (AUS) (spinning world (USA))
8
4.6
30/1
T: T Busuttin & N Young
R: Thomas Stockdale (60.5)
30/1
5g sufficient (NZ) x primavera (NZ) (volksraad (GB))
9
7.3
8/1
T: Ms C Alderson
R: Craig Williams (60)
8/1
4g bernardini (USA) x gabana (NZ) (jungle pocket (JPN))
10
9.1
25/1
T: T Busuttin & N Young
R: Beau Mertens (61)
25/1
4m musket (AUS) x fealty (IRE) (in the wings (GB))
11
34.1
16/1
T: Sylvia Thompson
R: W Egan (60.5)
16/1
6g oratorio (IRE) x erona (AUS) (keltrice (AUS))
Race 5 - Salute Frontline Workers-Bm64 (1300m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:19.99 (36.17)
Prizemoney: $40,000
1
12/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D W Stackhouse (60)
12/1
3f so you think (NZ) x mumbai rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Bombay Rocket,
This nick: 26 runners; 11 winners; 0 SW. Details
2
1
7/2
T: N D Parnham
R: Craig Williams (59.5)
7/2
3
1.4
Ziavera (12)
9/1
T: P Stokes
R: Ben Allen (59)
9/1
3f uncle mo (USA) x very trying (NZ) (stravinsky (USA))
4
2.4
150/1
T: Ms M Lawson
R: Lachlan King (56.5)
150/1
3f mulaazem (AUS) x silkesong (AUS) (commands (AUS))
5
2.7
20/1
T: C Maher & D Eustace
R: Will Price (59)
20/1
3f zoustar (AUS) x on a given day (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
3.1
30/1
T: D R Brideoake
R: Ben Thompson (59.5)
30/1
3f tavistock (NZ) x harmony (NZ) (zabeel (NZ))
7
3.8
9/1
T: Anthony Freedman
R: Thomas Stockdale (58.5)
9/1
3f smart missile (AUS) x cardiac (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
5.3
9/2
T: Henry Dwyer
R: Michael Poy (60)
9/2
3f fastnet rock (AUS) x express street (AUS) (street sense (USA))
9
5.5
16/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: J Mott (58.5)
16/1
3f deep field (AUS) x western gem (AUS) (charge forward (AUS))
10
6.8
20/1
T: T J Hughes Jnr
R: J Winks (60.5)
20/1
11
8
5/2F
T: T & C McEvoy
R: Jamie Kah (59.5)
5/2F
3f deep field (AUS) x pimpinella (AUS) (flying spur (AUS))
12
9.5
25/1
T: G M Begg
R: Teodore Nugent (59)
25/1
13
9.6
80/1
T: Shea Eden
R: Campbell Rawiller (56)
80/1
3f zebedee (GB) x tigers eyes (AUS) (tale of the cat (USA))
14
29.6
100/1
T: Henry Dwyer
R: Beau Mertens (59)
100/1
3f cluster (AUS) x alynya (AUS) (husson (ARG))
Race 6 - Ladbrokes Back Yourself (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 1:19.96 (36.68)
Prizemoney: $40,000
1
3/1F
T: C Maher & D Eustace
R: Teodore Nugent (58.5)
3/1F
4m darci brahma (NZ) x la serenade (AUS) (st. covet (AUS))
Winning siblings: King Darci, Show Up, Speedy Sam,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
30/1
T: T Rogers
R: Harry Grace (54)
30/1
4m domesday (AUS) x la carmencita (AUS) (rancho ruler (AUS))
3
0.6
11/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Will Price (59.5)
11/1
5m power (GB) x mumtaz (NZ) (cape cross (IRE))
2018 NZB Karaka - Book 1
$60,000
Vendor: Cambridge Stud
Buyer: Beamish Bloodstock
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
Vendor: Woburn Farm
Buyer: Withdrawn
4
1
13/2
T: Jamie Edwards
R: Campbell Rawiller (58)
13/2
5m elzaam (AUS) x rue de l'amour (AUS) (street cry (IRE))
5
1.2
13/2
T: M Price & M Kent Jnr
R: M J Dee (56)
13/2
4m dundeel (NZ) x abecedarian (AUS) (royal academy (USA))
6
1.3
15/2
T: Ms L Bonella
R: D Dunn (56)
15/2
7
1.5
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (58.5)
20/1
4m savabeel (AUS) x trocair (AUS) (flying spur (AUS))
8
1.9
12/1
T: R D Griffiths
R: Lewis German (56)
12/1
4m stratum (AUS) x little favours (AUS) (falvelon (AUS))
9
4.6
6/1
T: Luke Oliver
R: D W Stackhouse (58)
6/1
4m unencumbered (AUS) x pintle (AUS) (pivotal (GB))
10
6.4
20/1
T: Mark C Webb
R: Ms J Da Rose (56)
20/1
5m lope de vega (IRE) x quaffle on (AUS) (exceed and excel (AUS))
11
6.5
100/1
T: Ms A Blackburn
R: Michael Poy (54.5)
100/1
7m chatline (AUS) x perugino's pearl (AUS) (perugino (USA))
12
7
Zimowy (8)
20/1
T: K M Keys
R: M Zahra (57.5)
20/1
4m polanski (AUS) x winter dawn (AUS) (zabeel (NZ))
13
11
9/1
T: T Busuttin & N Young
R: Thomas Stockdale (58.5)
9/1
Race 7 - Clanbrooke Racing (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 1:19.76 (36.80)
Prizemoney: $40,000
1
40/1
T: P & C Hyland
R: Jordan Childs (61.5)
40/1
6g stravinsky (USA) x lady perpetuate (NZ) (lord ballina (AUS))
Winning siblings: Tallulah Bee,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/2
T: Jarrod Robinson
R: Lachlan King (58)
7/2
5g statue of liberty (USA) x shanghai dancer (AUS) (more than ready (USA))
3
3.2
15/2
T: J W Price
R: Harry Grace (57)
15/2
4g written tycoon (AUS) x blue simone (AUS) (dash for cash (AUS))
4
3.3
5/2F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Will Price (57.5)
5/2F
3g fastnet rock (AUS) x hips don't lie (NZ) (stravinsky (USA))
5
3.4
16/1
T: Mitchell Freedman
R: B Melham (58.5)
16/1
4g tavistock (NZ) x shartiz (NZ) (centaine (AUS))
6
4.1
12/1
T: Brett Scott
R: D W Stackhouse (60)
12/1
6g danerich (AUS) x super gift (AUS) (super jet (USA))
7
4.9
20/1
T: K L Corstens
R: Teodore Nugent (57.5)
20/1
4g akeed mofeed (GB) x sea island (NZ) (woodman (USA))
8
5
150/1
T: Ms S Ferchie
R: J Mott (61.5)
150/1
11g lord jim (ARG) x kalahanna (AUS) (jeune (GB))
9
5.2
11/1
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (59.5)
11/1
5g street boss (USA) x poco gusto (AUS) (hussonet (USA))
10
5.9
13/2
T: M Ellerton & S Zahra
R: Jamie Kah (58.5)
13/2
5g smart missile (AUS) x annlea (AUS) (canny lad (AUS))
11
6
20/1
T: Ms S Ferchie
R: C Newitt (57.5)
20/1
5g lord jim (ARG) x danzing tramp (AUS) (savoire vivre (GB))
12
6.8
11/1
T: D C Harrison
R: Craig Williams (60)
11/1
9g falkirk (NZ) x comb the seas (NZ) (prince salieri (AUS))
13
8
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M Zahra (59.5)
20/1
Race 8 - Ladbrokes Switch (Bm70) (1800m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(7) Time: 1:52.98 (37.73)
Prizemoney: $40,000
1
15/1
T: Ms C Alderson
R: D W Stackhouse (57.5)
15/1
4m dundeel (NZ) x skating on ice (AUS) (bradbury's luck (AUS))
Winning siblings: Hunnam, Ice In Vancouver,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4F
T: M Ellerton & S Zahra
R: Jamie Kah (58)
13/4F
5g high chaparral (IRE) x nextess (AUS) (stratum (AUS))
3
1.2
6/1
T: Robert Hickmott
R: D Oliver (56.5)
6/1
4
3.4
13/4F
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M Zahra (59)
13/4F
5
4.7
12/1
T: Ms S Ferchie
R: L Nolen (60.5)
12/1
5g lucas cranach (GER) x fairy belle (AUS) (strategic (AUS))
6
6.4
80/1
T: Peter Gelagotis
R: Jordan Childs (57)
80/1
6m darci brahma (NZ) x queen to be (AUS) (king's theatre (IRE))
7
7.4
Dandre (3)
60/1
T: Michael Trotter
R: J Noonan (59.5)
60/1
6g wanted (AUS) x miss pavlova (AUS) (blevic (AUS))
8
7.5
11/1
T: D C Harrison
R: Harry Grace (54.5)
11/1
9
9
5/1
T: M A Kavanagh
R: Craig Williams (58)
5/1
4g magnus (AUS) x tea for three (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
10
9.1
25/1
T: Julius Sandhu
R: N Callow (57.5)
25/1
5m snitzel (AUS) x signoret (AUS) (anabaa (USA))
11
14.4
12/1
T: Richard Laming
R: Teodore Nugent (59.5)
12/1
5g all too hard (AUS) x wood lane (IRE) (sadler's wells (USA))
12
20.4
100/1
T: P & C Hyland
R: Lachlan King (56)
100/1
5m savabeel (AUS) x ripple rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
13
24.4
16/1
T: R D Griffiths
R: Carleen Hefel (56.5)
16/1
5m magnus (AUS) x influential miss (AUS) (carnegie (IRE))
* Nick figures are for Australasia.