Breednet Results

SAPPHIRE COAST - Sunday, February 2

Race 1 - Ilg Showcase Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:24.62 (35.32)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: Aaron Clarke
R: Simon Miller (59)
4/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
7/2F
T: Rob Potter
R: B Mc Dougall (59)
7/2F
3
1.5
10/1
T: D J Rolfe
R: Ms B Wright (57)
10/1
4g helmet (AUS) x as different as (AUS) (encosta de lago (AUS))
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$15,000
Vendor: Waylon J Stud Wamuran Qld
Buyer: Frankie Stockdale Horse Racing Pty Ltd
2017 MM National Weanling Sale
$4,000
Vendor: Aquis Farm Wonglepong Qld
Buyer: Hawkeye Bloodstock
4
1.6
7/2
T: Mark Gee
R: R Bensley (57)
7/2
5m al aseel (AUS) x karentheboss (AUS) (tobougg (IRE))
5
3.4
11/2
T: B Joseph & P & M Jones
R: Brodie Loy (56.5)
11/2
6
3.8
Icksta (6)
10/1
T: Natalie Jarvis
R: S Guymer (58.5)
10/1
3g unencumbered (AUS) x bang on (AUS) (not a single doubt (AUS))
7
7.2
7/2
T: J M Cleary
R: R Hutchings (58.5)
7/2
3g canford cliffs (IRE) x nimue moon (AUS) (vitrinite (NZ))
8
10.1
66/1
T: R J Howes
R: B P Ward (58.5)
66/1
Race 2 - East Coast Radio Showcase Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:56.84 (33.71)
Prizemoney: $30,000
1
10/9F
T: Jamie Stewart
R: Brodie Loy (57.5)
10/9F
3g magic albert (AUS) x tenita mimani (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
30/1
T: Natalie Jarvis
R: Aaron Sweeney (56)
30/1
4m supreme class (AUS) x dignity lady (AUS) (manner hill (AUS))
3
1
11/2
T: K R Dryden
R: B Mc Dougall (57.5)
11/2
4
1.8
6/4
T: G G Kirkup
R: R Bensley (60)
6/4
4g i am invincible (AUS) x tropicana girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.1
8/1
T: J M Cleary
R: M J Walker (55.5)
8/1
2g epaulette (AUS) x pentacity (NZ) (pentire (GB))
6
7.8
60/1
T: D J Rolfe
R: Ms B Wright (55.5)
60/1
4g shrapnel (AUS) x bunyarra (AUS) (butterfly star (AUS))
Race 3 - Tanja Park Stud Cup (Bm66) (2200m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(4) Time: 2:18.72 (35.56)
Prizemoney: $50,000
1
11/4F
T: Luke Pepper
R: Simon Miller (56)
11/4F
5g foxwedge (AUS) x mo cuishle (AUS) (galileo (IRE))
This nick: 9 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.5
3/1
T: Richard Laming
R: M J Walker (61)
3/1
5g monaco consul (NZ) x litter (AUS) (catbird (AUS))
3
2
Resort (2)
15/2
T: Natalie Jarvis
R: S Guymer (61)
15/2
6g domesday (AUS) x nusa dua (AUS) (encosta de lago (AUS))
2016 Inglis Scone Select Yearling Sale
Vendor: Riverslea Farm, Denman
Buyer: Passed $ 2,000 / Reserve $ 5,000
4
2.4
12/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (58)
12/1
6m stryker (AUS) x hudoo (GB) (halling (USA))
5
2.7
13/4
T: J M Cleary
R: R Hutchings (57)
13/4
4g savabeel (AUS) x formal combat (AUS) (fuji kiseki (JPN))
6
3.4
9/1
T: Matthew Dale
R: Damon Budler (55)
9/1
5g testa rossa (AUS) x theboab (AUS) (snippets (AUS))
7
7.2
14/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: Aaron Sweeney (54)
14/1
8
12.3
12/1
T: Matthew J Stephens
R: B P Ward (58)
12/1
8m bryannbo's gift (NZ) x madam's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 4 - Bega Betta Home Living (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 0:56.40 (33.41)
Prizemoney: $30,000
1
7/1
T: Daniel Nickson
R: Brodie Loy (56)
7/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
16/1
T: M D Kelley
R: Damon Budler (58.5)
16/1
7m wanted (AUS) x discretionary (AUS) (hurricane sky (AUS))
3
0.3
10/9F
T: K R Dryden
R: B Mc Dougall (56.5)
10/9F
3f poet's voice (GB) x languedoc (AUS) (street cry (IRE))
4
1.8
13/4
T: Natalie Jarvis
R: Ms J Taylor (57.5)
13/4
5
2
12/1
T: Natalie Jarvis
R: Aaron Sweeney (57)
12/1
6
2.2
8/1
T: Joseph Ible
R: Simon Miller (63)
8/1
5g all too hard (AUS) x there's only one (AUS) (testa rossa (AUS))
7
3.6
12/1
T: Doug Gorrel
R: Ms K Nisbet (57.5)
12/1
4m all too hard (AUS) x helping hand (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
4.6
20/1
T: P J Korn
R: M Travers (57)
20/1
10g byblos (CHI) x sonatina (AUS) (salieri (USA))
9
11.4
100/1
T: S W Coady
R: Amy Mc Lucas (53)
100/1
3g al aseel (AUS) x avoid heathrow (AUS) (mr. henrysee (USA))
Race 5 - Bega Bobcats Ctry Magic (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:23.90 (35.57)
Prizemoney: $50,000
1
1/1F
T: Scott Collings
R: B Mc Dougall (59)
1/1F
4m dalakhani (IRE) x thismist (AUS) (king charlemagne (USA))
Winning siblings: Rozburg, Skaifee,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Soviet (2)
7/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: Simon Miller (59.5)
7/1
5g stratum (AUS) x inchita (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.8
11/1
T: Mick Miladinovic
R: Ms K Nisbet (59)
11/1
7m shinzig (AUS) x princess dani (AUS) (lacryma cristi (IRE))
4
3
100/1
T: Mike Cattell
R: Ellen Hennessy (51.5)
100/1
5g not a single doubt (AUS) x infinito (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.4
16/1
T: Steven Cummins
R: Ms J Taylor (57)
16/1
4m duporth (AUS) x wolfsburg (AUS) (husson (ARG))
6
3.9
5/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: R Bensley (57.5)
5/1
4g dream ahead (USA) x doojah (AUS) (danewin (AUS))
7
4.4
100/1
T: Ms W Heise
R: Aaron Sweeney (54)
100/1
8m henny hughes (USA) x kori lane (USA) (saratoga six (USA))
8
4.5
20/1
T: Natalie Jarvis
R: Brock Ryan (54)
20/1
5m turffontein (AUS) x georgian queen (AUS) (elvstroem (AUS))
9
4.6
11/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: Ms B Wright (52)
11/1
5m squamosa (AUS) x sixteen candles (AUS) (northern drake (AUS))
10
5.2
8/1
T: R J Peiti
R: Amy Mc Lucas (57)
8/1
6m hinchinbrook (AUS) x chosen (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 6 - Bega Valley Motors Bega Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.00 (33.74)
Prizemoney: $50,000
1
8/11F
T: Richard Laming
R: M J Walker (55.5)
8/11F
5g super easy (NZ) x shanpanichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Dontlookdownonme, Jayrod Too,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
9/1
T: Joseph Ible
R: Ellen Hennessy (51.5)
9/1
7g pendragon (NZ) x envy (AUS) (hussonet (USA))
3
2.8
4/1
T: J M Cleary
R: R Hutchings (60)
4/1
5g zariz (AUS) x gee trump (AUS) (last tycoon (IRE))
4
3.3
15/2
T: K R Dryden
R: B Mc Dougall (54)
15/2
7g denman (AUS) x de prima ballerina (NZ) (stravinsky (USA))
5
4
12/1
T: N J Olive
R: B P Ward (54)
12/1
5m i am invincible (AUS) x cashkalani (AUS) (ashkalani (IRE))
6
4.3
11/1
T: Joseph Ible
R: S Guymer (54)
11/1
6m star witness (AUS) x bitoflight (NZ) (fantastic light (USA))
7
6.4
30/1
T: Natalie Jarvis
R: Ms J Taylor (54)
30/1
Race 7 - Bega Cheese Bega Cup (1600m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:35.47 (36.31)
Prizemoney: $80,000
1
7/4F
T: Ms T Bateup
R: Brock Ryan (54.5)
7/4F
4m lope de vega (IRE) x sublissime (IRE) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Adrian Makfi, Foxtrot Bravo,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: Richard Laming
R: B Mc Dougall (54)
12/1
6m sakhee's secret (GB) x herecomesthecat (AUS) (tale of the cat (USA))
3
1.2
7/1
T: Matthew Cumani
R: S Guymer (54.5)
7/1
4
2.5
11/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: Damon Budler (61.5)
11/1
6g pendragon (NZ) x mercury lady (NZ) (o'reilly (NZ))
5
4.5
12/1
T: John Bateman
R: Ms K Nisbet (54)
12/1
5m nicconi (AUS) x kuitpo crystal (AUS) (southern halo (USA))
6
4.9
20/1
T: Luke Pepper
R: Ellen Hennessy (51.5)
20/1
8g sir percy (GB) x bankonher (NZ) (british banker (CAN))
7
5
15/4
T: Richard Laming
R: M J Walker (55.5)
15/4
5g all too hard (AUS) x wood lane (IRE) (sadler's wells (USA))
8
5.4
100/1
T: E & L Longmire
R: Brodie Loy (59)
100/1
9g teofilo (IRE) x lady nikolay (AUS) (stravinsky (USA))
9
7.4
9/1
T: J M Cleary
R: Ms J Taylor (54)
9/1
4m congrats (USA) x what katie did (AUS) (mossman (AUS))
10
7.9
12/1
T: N J Olive
R: B P Ward (54)
12/1
11
11.1
30/1
T: Doug Gorrel
R: R Bensley (60.5)
30/1
6g dream ahead (USA) x ilhaam (AUS) (secret savings (USA))
Race 8 - Walcott Exploration Servs.-C2 (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:10.58 (35.14)
Prizemoney: $30,000
1
12/1
T: Jamie Stewart
R: Brodie Loy (60.5)
12/1
5g lucas cranach (GER) x medowie jewel (AUS) (nuclear freeze (USA))
Winning siblings: Clifford, Spinner,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
25/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: Ms B Wright (52)
25/1
4m casino prince (AUS) x exceed us (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
0.4
7/4F
T: Matthew Dale
R: B Mc Dougall (56)
7/4F
3f the brothers war (USA) x allisonic (AUS) (peintre celebre (USA))
4
1.2
15/4
T: N J Olive
R: Damon Budler (54.5)
15/4
5m written tycoon (AUS) x glove puppet (AUS) (toy pindarri (NZ))
5
1.4
40/1
T: Ms T Bateup
R: Brock Ryan (54)
40/1
5m al maher (AUS) x rhiannons girl (AUS) (general nediym (AUS))
6
1.6
15/4
T: J M Cleary
R: Ellen Hennessy (56)
15/4
4m more than ready (USA) x kittens (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
2.1
9/2
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (55)
9/2
3f al maher (AUS) x ruby love (AUS) (ad valorem (USA))
8
11.5
30/1
T: Michael Gatty
R: Amy Mc Lucas (52)
30/1
6g snitzel (AUS) x huiskes (AUS) (hussonet (USA))
9
12.5
50/1
T: N J Olive
R: B P Ward (55)
50/1
5m zizou (AUS) x strategic miss (AUS) (strategic (AUS))
10
37.2
20/1
T: Natalie Jarvis
R: S Guymer (57.5)
20/1
4g helmet (AUS) x allegretto (AUS) (anabaa (USA))
* Nick figures are for Australasia.