Breednet Results

SCONE - Tuesday, March 21

Race 1 - Pryde's Racing Cube Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:24.71 (36.03)
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: P M Perry
R: G M Ryan (57)
11/4F
3g foxwedge (AUS) x mia cat dancer (USA) (tactical cat (USA))
Winning siblings: Kokomo, Wouldnt It Be Nice,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/2
T: R P Northam
R: D Northey (55.5)
7/2
3f dreamscape (AUS) x someday somehow (AUS) (statue of liberty (USA))
3
3.3
Nyah (3)
13/4
T: Andrew Macdonald
R: R Thompson (57)
13/4
4
4.1
7/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (55)
7/1
5
5.4
Kemp (5)
6/1
T: S W Thompson
R: Ms R Murray (56)
6/1
7g kempinsky (AUS) x clivedon (AUS) (ashkalani (IRE))
6
6.9
12/1
T: P J Nestor
R: A Gibbons (55)
12/1
3f myboycharlie (IRE) x king's queen (AUS) (king of kings (IRE))
7
7
60/1
T: Brett Thompson
R: Ms L G Henry (56.5)
60/1
3g power of destiny (AUS) x coasters (AUS) (covetous (AUS))
8
8.2
12/1
T: T J Bartley
R: S Lisnyy (55.5)
12/1
3f benfica (AUS) x hennessy bay (AUS) (half hennessy (AUS))
9
9.4
50/1
T: P M Farrell
R: L Cumberland (55)
50/1
3g snippetson (AUS) x ayjaydee (AUS) (fasliyev (USA))
10
10
50/1
T: Wayne Austin
R: J Pracey-Holmes (56)
50/1
11
11.2
50/1
T: P M Farrell
R: A Cavallo (55)
50/1
3f sebring (AUS) x she's a rocker (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 2 - Newgate Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:04.16 (35.17)
Prizemoney: $20,000
1
30/1
T: P M Farrell
R: A Cavallo (54)
30/1
2f i am invincible (AUS) x sweet maggie (AUS) (danehill dancer (IRE))
This nick: 17 runners; 14 winners; 2 SW. Details
2
2.5
Nobody (2)
5/2F
T: R P Northam
R: G Buckley (59)
5/2F
4g lookin at lucky (USA) x faslyma (AUS) (fasliyev (USA))
3
6.3
Zoeasy (13)
3/1
T: G A Ryan
R: Lester Grace (56.5)
3/1
3f zoffany (IRE) x easy play (AUS) (easy rocking (AUS))
4
8.5
10/1
T: Ms K Buchanan
R: P King (58.5)
10/1
3c arlington (AUS) x ajawaan (AUS) (aussie rules (USA))
5
9.2
7/1
T: Tim McIntosh
R: Josh Adams (58.5)
7/1
3c eavesdropper (USA) x constance (IRE) (machiavellian (USA))
6
9.5
50/1
T: R J Davies
R: Ms A Threadwell (57)
50/1
4m raheeb (AUS) x kaysean d'sunshine (AUS) (mister c. (USA))
7
10.4
30/1
T: S C Jones
R: Billy Cray (56.5)
30/1
3f helenus (AUS) x manang (NZ) (zabeel (NZ))
8
10.6
25/1
T: K T Dixon
R: Melanie Bolwell (56)
25/1
5g denmarket (AUS) x del some (AUS) (delphinus (AUS))
9
10.7
8/1
T: P M Perry
R: G M Ryan (56.5)
8/1
3f snippetson (AUS) x magic world (AUS) (spinning world (USA))
10
11.9
30/1
T: Ms J Butler
R: Brendon Newport (59)
30/1
4g sebring (AUS) x jeune girl (AUS) (jeune (GB))
11
12.1
9/1
T: S I Singleton
R: Mitchell Bell (58.5)
9/1
3g dubai's choice (AUS) x rozero (AUS) (danzero (AUS))
12
14.3
100/1
T: R Lomax
R: D Northey (58.5)
100/1
3g artie schiller (USA) x taispeann (AUS) (unbridled's song (USA))
13
15
100/1
T: Jason Waters
R: L Cumberland (57)
100/1
5m floral dynamite (AUS) x bree (AUS) (viscount (AUS))
14
22
5/1
T: Wayne Austin
R: J Penza (57)
5/1
Race 3 - Shalaa @ Arrowfield Stud Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:51.97 (33.63)
Prizemoney: $20,000
1
7/4
T: Bjorn Baker
R: G M Ryan (55)
7/4
3f snippetson (AUS) x lateral (AUS) (stratum (AUS))
Winning siblings: Abreed, Strome,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
5/4F
T: R P Northam
R: Rachel King (55)
5/4F
3f hussonet (USA) x paris memory (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.5
25/1
T: David Pfieffer
R: Mitchell Bell (57)
25/1
3g uncle mo (USA) x pearl ardane (AUS) (danehill (USA))
4
1.6
66/1
T: S J Hodge
R: S Lisnyy (57)
66/1
3g benfica (AUS) x tale of the cougar (AUS) (tale of the cat (USA))
5
1.8
Whitula (10)
12/1
T: B F Cavanough
R: A Gibbons (55)
12/1
3f onemorenomore (AUS) x chatelaine (AUS) (flying spur (AUS))
6
2.7
12/1
T: Justin McIntosh
R: G Buckley (57)
12/1
3g dubleo (USA) x nanosecond (AUS) (dehere (USA))
7
3.2
25/1
T: P M Perry
R: J Pracey-Holmes (57)
25/1
3g encosta de lago (AUS) x quack (AUS) (magic ring (IRE))
8
3.3
7/1
T: Leon Davies
R: Ms A Threadwell (55)
7/1
3f onemorenomore (AUS) x eureka moment (AUS) (general nediym (AUS))
9
7
66/1
T: T S Howlett
R: A Cavallo (55)
66/1
3f star witness (AUS) x skytripper (AUS) (rocket to mars (AUS))
10
7.3
16/1
T: T S Howlett
R: Josh Adams (57)
16/1
3g time thief (AUS) x hey mumma (AUS) (e dubai (USA))
11
11.5
100/1
T: P M Perry
R: Billy Cray (57)
100/1
3g pluck (USA) x pavlova (AUS) (singspiel (IRE))
Race 4 - Kia Ora Stud Plate (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:36.79 (36.17)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: K A Lees
R: A Gibbons (57)
7/4F
This nick: 9 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/4
T: J C Deamer
R: R Thompson (55.5)
15/4
3f reset (AUS) x glorious lady (AUS) (king's theatre (IRE))
3
2.5
6/1
T: Ms L Brander
R: Mitchell Bell (59)
6/1
4g thorn park (AUS) x casual chick (NZ) (casual lies (USA))
4
4.4
15/2
T: S J Hodge
R: Ms A Threadwell (59)
15/2
6g southern image (USA) x chocaholic (AUS) (general nediym (AUS))
5
4.5
9/2
T: Brett Thompson
R: Jean Van Overmeire (54)
9/2
6
7.5
20/1
T: Mark De Montfort
R: Ms R Murray (56.5)
20/1
4g sebring (AUS) x gingerbread (AUS) (kempinsky (AUS))
7
7.7
25/1
T: Connie Greig
R: G M Ryan (57)
25/1
5m mossman (AUS) x jenever (AUS) (hennessy (USA))
8
7.9
30/1
T: W J Gavenlock
R: S Lisnyy (56.5)
30/1
9
8
16/1
T: S W Thompson
R: Vad Bolozhinskyi (59)
16/1
4g choisir (AUS) x ausbred chic (AUS) (grand lodge (USA))
10
8.7
20/1
T: Sandra Ollerton
R: P King (59)
20/1
5g excellent art (GB) x sweet leilani (AUS) (king of kings (IRE))
11
12.4
30/1
T: Marilyn Knott
R: Ms M Weir (52.5)
30/1
6m benicio (AUS) x haulrenee (AUS) (race for pleasure (AUS))
12
19.1
16/1
T: Jason Waters
R: L Cumberland (59)
16/1
5g tale of the cat (USA) x santenay (NZ) (faltaat (USA))
13
22.7
25/1
T: P M Perry
R: J Pracey-Holmes (56.5)
25/1
4g lookin at lucky (USA) x carlton show (AUS) (hold that tiger (USA))
14
27.6
50/1
T: R J Davies
R: G Buckley (56.5)
50/1
5g where's that tiger (USA) x pleached (AUS) (mr. henrysee (USA))
Race 5 - Horsepower (Bm55) (1100m)
Class: Benchmark 55 Track: Soft(5) Time: 1:04.87 (35.10)
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: D R Mirfin
R: P King (57.5)
6/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/2
T: G D Lunn
R: Jean Van Overmeire (58)
11/2
3
0.7
7/2F
T: Ms K Waugh
R: Rachel King (57.5)
7/2F
4m all american (AUS) x lady ice (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1
5/1
T: Bryan Dixon
R: J Penza (60)
5/1
6g alert (ARG) x yeats' magic (AUS) (yeats (USA))
5
1.3
11/1
T: Brett Thompson
R: Ms L G Henry (59)
11/1
5m i am invincible (AUS) x talaga (NZ) (bakharoff (USA))
6
1.6
8/1
T: P M Perry
R: Mitchell Bell (57)
8/1
3f i am invincible (AUS) x takali (AUS) (falbrav (IRE))
7
2.1
30/1
T: Tim McIntosh
R: Ms A Threadwell (56.5)
30/1
4m snippetson (AUS) x astral danza (AUS) (beautiful crown (USA))
8
2.8
14/1
T: C R Dixon
R: Lester Grace (56)
14/1
9
3
14/1
T: Mark De Montfort
R: Ms R Murray (60)
14/1
7g oratorio (IRE) x florenza (AUS) (beautiful crown (USA))
10
3.6
20/1
T: L K Roberts
R: A Cavallo (54)
20/1
5g domesday (AUS) x bella vie (AUS) (octagonal (NZ))
11
5.7
Loading (13)
25/1
T: C P Porter
R: C Dwyer (56)
25/1
9g bite the bullet (USA) x our miss (AUS) (eagle eyed (USA))
12
6.3
12/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (59)
12/1
6g zizou (AUS) x affirmed's lass (AUS) (marauding (NZ))
13
7.6
30/1
T: T J Fahey
R: D Pitomac (56)
30/1
9g refuse to bend (IRE) x belle de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
14
8.3
9/1
T: Connie Greig
R: G M Ryan (57)
9/1
6m amalfi (NZ) x black powder (AUS) (mister c. (USA))
Race 6 - Press Statement @ Vinery (C3) (1300m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:17.91 (34.79)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: J C Deamer
R: A Gibbons (54.5)
12/1
4m stratum (AUS) x tantra (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 12 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Laszlo (5)
9/10F
T: Ms K Buchanan
R: Mitchell Bell (55.5)
9/10F
4g teofilo (IRE) x lonrose (AUS) (lonhro (AUS))
3
2
15/4
T: P M Perry
R: Rachel King (58)
15/4
4g snippetson (AUS) x italian romance (AUS) (honours list (IRE))
4
2.6
Lethal (10)
30/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (54)
30/1
5g aussie rules (USA) x mina (AUS) (dracula (AUS))
5
3
5/1
T: Dar Lunn
R: G M Ryan (55)
5/1
6g eavesdropper (USA) x russian babe (AUS) (singspiel (IRE))
6
3.1
5/1
T: G A Ryan
R: Lester Grace (61)
5/1
4g galileo (IRE) x classic music (IRE) (danehill dancer (IRE))
7
3.3
40/1
T: P M Farrell
R: A Cavallo (54)
40/1
4m stratum (AUS) x ser flame (AUS) (serheed (USA))
8
3.6
20/1
T: R E Ollerton
R: G Buckley (54)
20/1
3g tickets (AUS) x cute and cuddly (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
6.4
30/1
T: P J Eggleston
R: Ms R Murray (54)
30/1
Race 7 - Buy Turangga Yearlings Hcp-C1 (900m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 0:51.91 (33.83)
Prizemoney: $20,000
1
6/1
T: T S Howlett
R: G Buckley (58)
6/1
3g beneteau (AUS) x michelle magic (AUS) (magic albert (AUS))
Winning siblings: Magic Era,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
12/1
T: Thomas Elmes
R: L Cumberland (54)
12/1
3
0.4
7/2
T: Ms K Buchanan
R: Rachel King (55.5)
7/2
4m excellent art (GB) x la capone (AUS) (untouchable (AUS))
4
1.4
8/1
T: D Lane
R: G M Ryan (56)
8/1
4m dane shadow (AUS) x quipster (AUS) (snippets (AUS))
5
2.3
5/1
T: M D Nyhan
R: Kellie Holding (53.5)
5/1
4g bryannbo's gift (NZ) x lady's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.8
3/1F
T: P M Perry
R: J Pracey-Holmes (54)
3/1F
3f sidereus (AUS) x glass heart (AUS) (iglesia (AUS))
8
3.8
50/1
T: Brett Thompson
R: Yuya Saiki (54)
50/1
4m hinchinbrook (AUS) x wenu (CHI) (gracioso (USA))
9
4
10/1
T: Ms J Butler
R: Billy Cray (55)
10/1
5g i am invincible (AUS) x dynamic lass (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
4.1
4/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (59)
4/1
* Nick figures are for Australasia.